MIDDELBUKGSCHE IV". 89. Diügsdag BESTUREN en ADMINISTRATIEN. üotificatic. Cïaufrcslcbiwg. ilUalc-cïiappij tot iötwt tJ.iu 't CÏJgcmcctt. NIEUWSTIJDINGEN. Afvan livijfc. Ijclgic. £lcbctiant»cn. ADV E RTENTI EN. LEERLING6"6'' Ugn Ver'a"SC ee" De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, •dat door Z. Exc. den Heer Opper-Homvestermet overleg -van Hun Ed. Groot Achtb. de Gedeputeerde Staten is be paald dat de Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippenin die Provincie zal geopend zijn op den i Augustus aanstaande mee dien verstande echter, <dar dezelve, jvat de Publieke Jagt aanbelangtalleen op het water langs de stranden en •oevers van waterplassen en op lage moerassige gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de bosschen alsmede op bouw- en weilanden, tot het gewone Jagcveld behoorende. Zullende de opening van de Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificatie zal in het Provinciaal blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente Besturen, ter affixie worden toege zonden. Middelburg, den 24 Julij 1841. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Op Zaturdag den zevenden Augustus achttien honderd een- en-veertig, des namiddags ten vijf ure, zal door Burgemees ter en Assessoren van SEROOSKERKE c. a.in de Ge meente-kamer aldaar, onder nadere goedkeuring worden aan- 'besteed Het vergrooten van het SCHOOL-LOKAAL in die Ge meente met, de leverantie van de daartoe benoodigde Materialen, Dagloonen Gereedschappen, enz. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en mij- ming. Het bestek en teekening ligt van heden af ter lezing in •de genoemde Gemeente-kamer, terwijl op Maandag den twee den Augustus aanstaande, des namiddags ten vijf ure, aan- wijzing van het voorzeide Werk zal worden gedaan en in middels bij den Burgemeester nadere informatien te bekomen •zijn. Burgemeester en Assessoren voornoemd P. P. MELIS. Ter ordonnantie van dezelve, A. A. SANDERS, Secretaris- De ondergeceekende COLLECTEUR der LANTAA RN- GELDEN enz., zich genoopt vindende met de opmaking dqr Dwangbevelen over de dienst des afgeloopen jaars 1840, tegen de nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde in gezegd middel te moeten overgaan brengt zulks bij deze ter kennis van een iegelijk wien zulks moge aangaan, met aanmaning, om alsntt hun verschuldigde vóór of op den 9 Augustus eerstkomende ten zijnen Kantore aan te zuiveren, ten einde alzoo voor te komen de kosten en onaangenaamhe den welke zij bij nalatigheid auderzins zichzelven te wijten hebben. Middelburg, 22 Julij 1841. DE TROIJE Nz. VERGADERING op Woensdag den 28 Julij 1841 des ■middags ten één uur. Over de Punten van Beschrijving. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. PARIJS den 22 julij. Een nieuw telegrafisch berigt uit Toulouse vermeldt dat de rust er bleef heerschendat de regterlijke instructie krachtdadig werd voortgezet, en dat de bewerkers der onlusten de grootte van hun misdrijf begonnen in te zien. Een ander telegrafisch berigt vermeldt daarentegen, dat de rust te Auch gestoord is geworden. Een hoop woelzieken, door eenen Parijschen zendeling opgeruidwilde het vertrek van eenige naar Toulouse bestemde eskadrons jagers verhin- ■derenen was begonnen barrikaden op te werpen. De ge- '.wapendc magt had hen echter spoedig tot rede gebragten •de belhamels waaronder den Parijzenaar, gearresteerd.' - c'fn 22 }ulij' Het verjaarfeest van des konings iinU ,rg 'S ?Is^eren a,s naar gewoonte, zeer stil en 011- V2fSC'1 ^ev.'c^c'• De kerkelijke plegtigheid alleen had een zeker «a a nieuwsgierigen uitgelokt. Het weder was hoogst ongunstig, z.00 at zelfs de openbare gebouwen bijna niet ge- -illumineer waren. e koning was des ochtends naar het kamp van Beverloo vertrokken, i„ <twelk de wtpenoefenin. gen almede geenszins door het weder bevorderd worden Men ontvangt van alle zijden hooggaande klagten over de gevolgen van het ongunstige weder. Aan de Schelde heb ben reeds kleine overstroomingen plaatsen gaat veel hooi verloren. MIDDELBURG den 26 julij. Naar men alhier in het zekere meent onderrigc te zijn, staac ook Zeelands hoofdstad j in den loop der volgende maand, met de hooge tegenwoor- j digheid van onzen geëerbiedigden Koning vereerd te worden, en zullen alzoo de ingezetenen het genoegen kunnen smaken omniet minder als die van andere streken en voorna me plaatsen van hec Vaderland, van hunne belangstelling in 's Konings troonbeklimming op de ondubbelzinnigste wijze te doen blijken. Naar wij vernemen worden dan ook, zoo van regeringswege ten aanzien der publieke gebouwen en eerepoortenals door onderscheidene partiknliere vereenigin- gen in buurten en straten, de noodige aanstalten gemaakt, ten einde de stad bij Zr. Ms. intrede, hetzij die aan deRoc- terdamsche kaai of van de zijde der stad Viissingen plaats hebbe, een verheugend en feestelijk aanzien te geven; ter wijl eene eerewacht te paard, uit de eerste klassen der bur gerij zamengesceldzich, onder aanvoering van den heer stads-secretaris mr. A. M. Beciustoe een korps heeft ge vormd, met het doel, om bij 's Vorsten komsc hoogstden- zelven in fe halen, en gedurende het verder verblijf van Z. M. binnen deze stad de dienst bij hoogstdenzelven waar te nemen. Men verneemt, dat de leden van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal beschreven zijn tot het hervatten hun ner zittingen op maandag den 16 augustus aanstaande, des namiddags ten 2 ure. Den 23 dezer is de zes-en-twintigste vergadering van de synode der Nederlandsehe Hervormde kerk op de gewone wijze gesloten. Door heeren burgemeester en wethouders dezer stad is de heer S. J. Boudewijnse benoemd tot buurtmeester van de wijk Q in plaats van den heer Willem Reversop zijn ver zoek als zoodanig eervol ontslagen. Heden had hier het ongeluk plaats, dat een schilders knecht, bezig mee het schilderen aan een achtergevelplot seling op de plaats nedervieimee het treurig gevolg dat hij, na weinig oogenblikken overleed. De diep bedroefde behoef tige ouders verliezen in dezen jongeling, genaamd Willem van Rieleen braven oppassenden zoon, en verdienen de deelneming en menschlievenden bijstand hunner medeburgers. Den 20 dezer hebben HH. MM. de Koning en Konin gin benevens Prinses Sophiahunne plegtige intrede binnen Leeuwarden gehouden. Luistervol en hartelijk was hoogsc- derzelver ontvangst in de hoofdstad vaneen gewest, alwaar, gedurende bijna anderhalve eeuwde roemrijke voorvaderen des Konings als Stadhouders zijn gevestigd geweest. Den volgenden dag hebben onderanderen HH. MM. op een van stadswege gegeven luisterrijk thé-dansant tegenwoordig ge weest, waarbij ruim 200 genoodigden aanwezig waren; ook H. K. H. Prinses Sophia heeft zich derwaarts begeven, ge heel gekleed in de prachtige Vriesche kleederdragc. Van den Helder den 23 julij wordt gemeld Heden namiddag, is van de reede alhier, onder het los- sen van wederzijdsche salutschotenzoo van de batterij Kaaphoofd als van de oorlogschepen naar zee gezeild hec keizerlijk Russische eskader, kommandanc schout-bij-nacht Lutkebestaande uit hec fregat Aurora aan boord van het welk zich Z. K. H. de Russische grootvorst Konstantijn bevindtde korvet Prins van Warschau en de brik Cazarski. Zr. Ms, scoombooten Etna en Plccla en de stoomboot Noord- Holland, hebben het eskader tot buitengaats uitgeleide gedaan. Uic Delfc schrijft men, dat aldaar den 19 dezer van wege hec deparcement van oorlog, aanschrijving is ontvangen tot het vertrek van een aantal officieren naar Oosc-Indie. Van Zierikzee wordt gemeld dac de aldaar opgerigte waarborg-vereeniging var. arbeiders en werkliedenmet de lente dezes jaars onder de beste vooruitzigcen is aangevangen daar thans reeds een getal van 40 deelnemers de meeste re gelmatig en getrouw hunne wekelijksche bijdragen in het fonds inbrengen. Men schrijft uic Oud-Vossemeer den 22 julij Op den 20 dezer heeft alhier plaats gehad de openbare besteding tot het bouwen van eene nieuwe kerk en pastorij voor de te stichten R. K. gemeente van deze plaats zijnde hec werk aangenomen door den heer Petrus Marcusvan Steenbergen, voor eene som van 7440. Het nieuw ingestelde kerkbestuurhoogst dankbaar voor hec zoo wel gelukken van de pogingen der commissiewelke zich vroeger tot dat einde had zamengesteld en voor de gun stige medewerking der hoogere autoriteiten zoowel als van de vele bijzondere personen welker milddadigheid dit gesticht zal doen verrijzen verheugde zich inzonderheid ook óp dien dag over de groote minzaamheid en gulle dienstvaardigheid van den heer hoofd-ingenieur van den waterstaat in deze provincie en van den heer ingenieur te Thoien zoodac een een en andergevoegd bij de matige som voor welke het werk is aangenomen en waardoor het kerkbestuur in de mo gelijkheid zal gesteld wezen 0111 nog eenige wenschelijke ver sieringen aan te brengen zonder de toegezegde fondsen te j overschrijden, dien dag tot eenen waren feestdag voor de gemeente Oud-Vossemeer gemaakt heeft." Men schrijft uit Keulen Onlangs heeft een en ander hier eene uitvinding gedaan hoedanige voor eenigen tijd de heeren dr. Garthe en de eerste luitenant Beyse alhier.,- openbaar gemaakt hebben, namelijk om door natuurlijke beweegkrachten schepen in beweging te brengen. Om pacenten daarop te kunnen vragen heefc de uitvinder zich mee een kundigen mechanicus verbonden die bereids met de vervaardiging der modellen bezig is' na wier voltooijing eerstgenoemde binnen kort nadere bijzonder heden deswege in het lichc zal. geven. Volgens deze methode zal ook de geringste scooting van het schip, en de voorde oe vers zoo nadeelige golfslag geheel worden weggenomen zal het keereu en wenden veel gemakkelijker dan bij de tegen woordige stoomschepen geschieden, de snelheid der vaart aanmerkelijk bevorderd worden en dit alles nog met verschei den andere gewigtige voordeelen in de inrigting der machinen verbonden zijn. Gevolgelijk zal deze uitvinding inzonderheid voor de vaart op smallere rivieren en zelfs op kanalen ge schikt wezen." Volgens berigten uit Belgrado van den 5 dezerheefc de pacha aldaarnaar aanleiding van eenen door eenen Turk aan twee Servische Christenen openlijk gepleegden moord, welke ontstaan zou zijn door geschil over godsdienst en staat kunde dezer dagen aan de Turksche bovolking van Servie op zware straffen verboden om voortaan wapenen te dragen. Men zegt dac de pacha reeds vroeger van dp Porte het bevel toe ontwapening ontvangen en slechts op eene gelegenheid op wacht had om dit bevel ten uitvoer te brengen. In een Bricsch tijdschrift, dat bijzonder aan de belan gen der koloniën is toegewijd, leest men: Gedurende de pinksterweek is te Lotnbeth eene verga dering van aartsbisschoppen en bisschoppen van de geves tigde Engelsche kerk gehoudenwaarin met algemeene stem men besioten is, ora maatregelen tot het oprigten van Pro- tescantsche bisdommen in de meer afgelegene Britsche kolo men te nemen, met name in Nieiiw-Zeelandop Malta Corfu, in Nieuw-Brunswijkaan de Kaap de Goede Hoop' op van Diemensland en het eiland Ceylonen dat men zich in 't vervolg er mede zou bezig houden om de zoodanige ook in Britsch Guyana, in Nieuw-Hoilandin sommige ge deelten van Ilindostan, enz. te vestigen. Men zou tevens trachten, de noodige inkomsten voor het onderhoud van al die bisschopszetels te verwerven. De eerste zetel waarmede men zich bepaald zal bezig houden, is die iu Nieuw-Zeeland. De deswege uitgegevene verklaring is door 35 Angücaanschê aartsbisschoppen en bisschoppen onderteekend." VERE den 26 julij. Gisteren is naar zee gezeild de Bel gische pitje la Sirene, kapitein J. Verbrugge, met tabak en thee van Amsterdam naar Antwerpen. En heden de Nederlandsche kof de Avontuurkapitein G. Hoveling en de smak de Vriendschapkapitein B. S. Dekker, beide met suiker van Middelburg naar Stettin. Ondertrouwd; Njjland bij Bolsward den 24 Julij 1841. Eenige kennisgeving. P. REKKER en S. ROSIER. f-Jeden overleed cot mijne bittere droefheid na eene ziekte van weinige dagen, mijn waardige Echtgenoot, KOR- NELIS den HOLLANDER, oud 33]arenin leven Koren- snolenaar, mij nalatende zes Kinderen, welke te jong zijn om hun verlies te beseffen. Hoe zwaar mij dit verlies ook treft, wensch ik echter in 's Heeren altijd wijzen wil te berusten. Wbstkapelle MARIA MINDERHOUT den 25 Julij 1841. Wed. K. den Hollander.' A.1 diegenen welke genegen zijn hunne Groene MEEDE ter bereiding te zenden in de MEESTOOF, genaamd Mid delburg, gelieven daarvan opgaaf te doen vóór den 30 Augus tus aanstaande aan den ondergeceekende, waarop de lotin°- voor de beurten van Reeding alsdan zal 'plaats hebben. Middelburg, den 27 Julij 1841. W. F. H A M A N. De ondergeceekendezich alhier gevestigd hebbende als BOEKDRUKKER, BOEK- en KANTOOR-BINDER, neemc de vrijheid zich in de gunst van zijne geachte Stad- en Landgenooten aan te bevelen; zullende, door eene spoedige, nette en civile bediening, alles aanwenden om zich dit ver trouwen waardig te maken. Middelburg, den 27 Julij 1841. A. J. de WILDE, Vlissingsche Straat K '*8 Bij denzei ven is een LEERLING en een JONGEN noódig'. U» de hand te koop, door vertrek naar elderseen HUIS en ERVE, met daarachter gelegen TUINTJE en HOUT- LOGIE, staande en gelegen te VERE, aan de Zuidzijde van de Haven en uitkomende in het Kwartier- of Bordeel straatje Wijk B. No. 51hebbende bij het inkomen een Gang met'Marmersceenentwee behangen Kamers en suite, met Schoorsteenen en Kassendaarachter eene Opkamer mee Schoorsteen groote Keuken met drie Kassen en Bedstede boven twee Kamers met Kassen en Bedstedentwee Zolders (beschoten) en een kapitale Kelder. Te bevragen ten Kan tore van den Notaiis W.M. Snijder, aldaar. Brieven franco.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1