M1DDELBURGSCHE |f-ï®ïi:-7 N°. 87. Donderdag 1841. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. Bckcitbrnrtfeittg. NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit®tfïtIan&. ©voot-üirittattjc. j'vaak vijlt. ücöcvlanöctj. ZEETIJDINGEN. '4 De abonnemcnts-jifijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en J'ranco per Post f 0. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve .octen niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat bij den Raad dezer Stad voorloopig is gearresteerd de Legger-Rol voor de ont. vangst der Belasting op de Fouragien over 1841, en dat die Rol van heden af, tot en met den 3 Augustus aanstaande ter Scedelijite Griffie ter lezing zal liggen, des morgens van tien tot twaalf ure, ten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude, zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken; als mede dat aldaar eene bus is geplaatst tot de ontvangst der reclamatie» ivelke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op de voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Julij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. B E C I U S. De ondergeteekende COLLECTEUR der LANTAARN- GELDEN enz.zich genoopt vindende met de opmaking tier Dwangbevelen over de dienst des afgeleopen jaars 1840, tegen de nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde •11 gezegd raiddel te moeten overgaan brengt zulks bij deze ter kennis' van een iegelijk wien zulks moge aangaan, met aanmaning, om alsnu hun verschuldigde vóór of op den 9 Augustus eerstkomende ten zijnen Kantore aan te zuiveren, ten einde a'.zoo voor te komen de kosten en onaangenaamhe den welke zij bij nalatigheid anderzins zichzelven te wijten hebben. Middelburg, 22 Julij 1841. N. DETROIJE Nz. De fungerende MARKTMEESTER der Stad Middelburg berigc bij deze den Ingezetenen, dat, gedurende de Kermis, te rekenen van Vrijdag den 23 Julijde plaats alwaar de Groenten en andere dergelijke Eetwaren zullen worden te koop gesteld, zal zijn de Groenmarkt. De Marktmeester voornoemd, A. DUIK HENDRIKSE. Hoofdbestuurders en Commissarissen der ONDERLINGE MAATSCHAPPIJ, onder de Zinspreuk: TOT NUT EN FOORDEELgevestigd alhier, brengendoor deze ter kennis van de Ingezetenen des Rijks, dat bij Zr. Ms. besluit van den 10 Julij i840V, No. 139, is goedgekeurd het Reglement dierzelve Maatschappijdie met den eersten Januarij 1841 is in werking gekomen, en welk Reglement, tegen den prijs van twintig Cents per exemplaar, is verkrijgbaar gesteld voor de Provincie Zeeland bij den Boekhandelaar .7. van de Velde Olivierte Zierikzee, waartoe kortheidshalve wordt verwe zen, onder te kennengeving tevens, dat in de voormelde. Maatschappij kan worden deelgenomen ter Secretarie derzelve en bij de- navolgende Heeren Correspondenten in de Provincie Zeeland gedurende den tijd van drie achtereenvolgende jaren, en alzoo tot en met den een-en-dercigsten December 1843 en bij welke almede het Reglemenc cegen den hierboven ver melden prijs is te verkrijgenals P. REKKER Procureur voor het Provinciaal Geregts- hof te Middelburg en II. L. VERMEYLE BROEDER, Boekhouder bij den Heer Agent van den Algemeenen Rijks-Kassiermede aldaar. Leeuwarden, den t Julij 1841. Hoofdbestuurders en Commissarissen voornoemd J. EEKMA, President. H. R. HUYSER, Secretaris. FRANKFORT den 16 julij. In de zitting van den groo- ten raad van Aargatiden 10 dezer gehouden, is het besluit van den landdag wegens de klooster-aangelegenheden aan die vergadering medegedeeld, welke de zaak in handen eener com missie gesteld heeft, die den 19 rapport moet uitbrengen. In hec kanton Tessino is een der aanleggers van den onlangs aldaai ontdekten aanslag, de advokaat Nessiop den 5 de zer door het buitengewone standgeregtter dood veroor deeld, en oen dag.daaraanvolgende geëxecuteerd. Deze zou het geheele p an t.er zamenzweerders ontdekt hebben ten gevolge waarvan nieuwe inhechtenisnemingen onder anderen ook van een aantal geestelijken, hadtien plaats gehad. Men geloofde in Tessino, dat een dergelijk lot nog eenigen der muitelingen wachtte. Door eene deputatie uit de Kntholijke bevolking van het koningrijk der Nederlanden en dat van Belgie is dezer dagen, aan den aartsbisschop van Keulen, te Munster, een kost baar kruis ten geschenke overhandigdals een blijk hunner hoogachting wegens zijne onverschrokken verdediging der kerkelijke regten. Dit kruis met het voetstuk meer dan 2 voeten hoog vervaardigd uit de kostbaarste soort van barnsteen en voorzien van een ongeveer 5 duim groot en uit elpenbeen gesneden Christusbeeld wordtmet de uit ebbenhout en in den Gothischen stijl vervaardigde tabernakel en verdere versier selen op eene waarde van 50,000 Ilollandsche guldens ge schat en is afkomstig uit het Agnieten-klooster te Geer- truidenbergaan hetwelk hetzelve door Paus Martin den F. in 1431 ten geschenke gegeven was. Later, bij den afval der Nederlanden, kwam het in handen van de Hollandsche Gere formeerden. Dooreen gemengd huwelijk waaruit de kinderen Roomsch werden, kwam het weder in Katholijlte handen, en is hetzelve nu bestemd om de huiskapel van den aarts bisschop Clemens Augustus te versieren, LONDEN den 17 julij. De verkiezingen zijn in Engeland geheel en in de overige doelen van hec rijk nagenoeg afge loopen. Men ziet alleen nog den uitslag van twee benoemin gen in Schotland en van 15 in Ierland te gerooec. Mogcen die ook allen een voordeele der ministers alioopen hetwelk echter niet zonder uitzondering verwacht wordt, ook dan nog zou de conservative partij op eene meerderheid van ongeveer óo leden in het nieuwe parlement kunnen rekenen. Uit Keutington zijn voor eenigen tijd adressen ingediend, waarbij de terugkeering van FrostIFilliams en Jones uit hunne ballingschap, hec ontslag van alle staatsgevangenen en de invoering van het volks-charter ernstig verlangd wordt. Bij nader onderzoek is gebleken dat zich onder de personen wier namen op die adressen voorkomen als van lieden die invloed op staatszaken verlangen uit te oefenen, kinderen van cusschen de-9 maanden en 4 jaren oud bevinden. Brieven uit Washington tot 27 junijhouden berig- cen in aangaande discussien in het huis der representanten wegens hec gebeurde met den heer M'Lcod, die nog altijd te Nieuw-York gevangen zat, maar wiens zaak nu denkelijk in het begin van julij voor hec hoog-geregtshof aldaar beslist zou worden. Hec congres zou vermoedelijk 11a verloop van 4 of 6 we ken worden geadjourneerd. PARIJS den 17 julij. De prefect van het departement der Haute Garonne, de heer Ma/tul, is heden alhier van Tou- louse aangekomenen heeft zich 3 uren lang met de minis ters Guizot en Duchatel onderhouden. Behalve naar Toulouse, is een groot aantal politie-agenten naar verschillende andere steden van hec Zuiden afgezonden. Men begroot hec getal der troepen die naar hec departe ment der Hauce-Garonne gezonden zijn, op 15,000 man het welk, mee bijvoeging van 10,000 man, die aldaar bereids garnizoen houden, eene magc van 25,000 man zou uitmaken. Hec laatste berigc luidtda: de rust na hec vertrek van den heer Mahul niet zoo ernstig meer verstoord was gewor den ofschoon eenige volkshoopen de straten nog doorkruist haddenonder het zingen van den marseilliaanschen marsch en het geschreeuw weg met Plougoultn weg met Humana! weg met het ministerie van de vreemdelingen Volgens een loopend geruchcheeft ook de procureur- generaalde heer Plougoulm de oproerige stad verlaten, en een brief aan de ministers gerigtom hen te waarschuwen dat maatregelen van gestrengheid de zaken niet verbeteren maar verergeren zoudende ontvangst van welken brief aanleiding tot het brengen van verandering in de reeds genomen beslui ten zou hebben gegeven. De regeringsbladen bewimpelen niet dat het oproer van een zeer ernstigen aard is geweestdat hec volk de gevangenen ontslagen en zich hevig tegen de troepen in de weer heeft gesteld dat op onderscheidene punten scraacversperringen zijn opgeworpen en dat het huis van den procureur-generaal Plou goulm door de menigte doorzocht ismet oogmerk om hem te vermoorden, welk schandelijk plan geslaagd zou zijn, te meer, dewijl de nationale garde zich niet tegen de oproerlin gen verzette, bijaldien die ambtenaar niec gelukkig afwezig geweesc ware. De bekende Griekenvriend Eynard te Geneve heeft, ten vervolge op zijn vroeger medegedeeld schrijven aan de leden van hec voormalige Grieken-commicé te Parijsander maal eenen brief aan dezelve» in de Parij-ssche dagbladen doen plaatsen. Hij deelt hun daarin een uittreksel mede van eene bij hem ontvangene memoriewaarin de Cretensers een ijsse- lijk tafereel ophangen van de gruwelijke onderdrukkingwaar aan zij, zoo wel onder deTttrksche als onder de Egyptische j bevelhebbers, zijn blootgesteld geweesten die hen ten Iaat- - ste genoopt hebben de wapenen op te vatten. Deze brief eindigt aldus: De laatste berigtendie ik van Creta ontvangen heb maken melding van verscheidene gevechten aan beide zijden heeft er bloed gestroomd. De Christenen hebben de bovenhand behouden en eenige kanon nen vermeesterden ofschoon het niet tot een beslissenden uitslag gekomen is, is hec op zich zelf reeds een onberekenbaar voordeelvan me: zoo weinig middelen aan talrijke cn wel gewapende troepen het hoofd geboden te hebben. Laat ons hec beste hopen voor de onderdrukten!" 's C 7 AVENHAGE den 18 julij. Morgen (maandag) vertrekken HH. MM. de Koning en Koningin, benevens HH. I£K. IIH. Prins Alcxandcr en Prinses Sophianaar Amsterdamotn zich van daar naar Vriesland te begeven. Te Leeuwarden is men onderrigt, dac de plegcige. intogc van HH. MM. onzen geëerbiedigden Koning en Koningin, 20 den binnen die stad, zal plaats hebben op dingsdag dezerdes namiddags ongeveer ten twee ure. Te Hardingen wordt reeds veel toestel gemaakt ten einde deze hooge vorstelijke personen bijderzelver aankomst met den meesten luister te ontvangen. Men verneemt, dat de stoomboot de Admiraal van Kinsbergen welke gewoon lijk cusschen Amsterdam en Kampen vaart, is afgestaan om HII. MM. van Amsterdam naar Harlingen over te brengen. Naar men verneemt, heefc men zich bij de regering in den laatsten tijd bezig gehouden met het opmaken van de ont werpen der scaacsbegroocing voor de jaren 1842 en 1843. Men verzekertdac de voordragten in gereedheid zijn0111 bij de hervatting van de werkzaamheden der Kamers, haar te worden aangeboden. Men wil wetendat in deze ontwer pen het sedert lang beoogde doel gelijkheid van uitgaven cn middelenzal worden bereikten voegt er zelfs bijdac dit doel zal verkregen worden zonder dat men, tot dat einde, zijne toevlugc zal moeten nemen tot eene geldleening, toe ■eenige verbooging van lasten of tot eenigen bezwarenden fi- nantielen maatregel.' De provinciale Staten van Vriesland hebbenin hunne zitting van den 15 dezer, als leden van de Tweede Kamer der Stacen-Generaal herkozen de heeren mr. IV. B. Buma en air. N. van Heioma. De heeren staatsraad mr. Borret en inspecteur-generaal van Mesritz zijn van hier naar Brussel vertrokken. Naar men verneemt, hebben de beide commissien, welke zoo in deze residentie als te Amsterdam benoemd zijn tot het oprigten van een standbeeld voor Rembrandtzich thans vereenigd, en zijn dezelve volkomen overeenstemmende in gevoelens tot bereiking van het voorgestelde doel. MIDDELBURG den 21 julij. Men verneemt, dat aan de debiteurs van cijnsen uitgangenerfpachten en dergelijke jaarlijksche prestatiën ten behoeve van het domein gele genheid is gegeven 0111 dezelve, op den daarvoor vastgestel de» voet, af te koopen, en dat bij de agenten van het do mein registers zijn geopend, ter inschrijving van de opgaven dergenen welke daartoe geneigd, mogten zijn. -Uit Rotterdam worde gemeld, dac in den morgen van den 18 dezer, cusschen 8 en 9 ure, de ketel der stoomboot Julia van die stad op Gouda varende en aan hec hoofd lig gende, gesprongen is. Men vermoedt dat de ketel is over laden geweest. De conducteur, de heer van Daalen fFet- ters, -heef: hierbij zijn leven verloren; de heer T Abbée inspecteur der registratie is zwaar gebrand en nog drie andere passagiers zijn gewond. Gelukkig dat dit'ongeval zoo vroeg ge beurd is, dac zich alzoo nog weinig passagiers aan boord be vonden. Het geheele dek achter de machine is weggeslagen, en de ontploffing gaf het geluid van een kanonschot. Naar men verneemt zal eerstdaags het plan voortgang hebben om in de nabijheid van Breda eene aanzienlijke hoe veelheid kavallerie te doen kantonneren, tot hec houden ge durende eene maand van kavallerie- evolutien en manoeuvres in het grootop de heiden cusschen Gilze en Reijen en omstreken. De bijeen te brengen troepen zouden bestaan uit hec 4de regemenc ligte dragondersdac te Ooscerhout zou kantonneren, het 3de regemenc ligte dragonders, te Dongen en het 2de'regemenc lansiers te Tilburg. De laatste berigcen uit Londen meldendac de verkie zing van den heer D. O'Connell en van den anderen ministe riele» candidaat, den heer Roche, als vertegenwoordigers voor hec graafschap Cork, aan geen twijfel meer onderhevig was, en dat in verscheiden Iersche plaatsen inzonderheid te Dun- dalk eenige aanhangers der behoudende partij grove mishan delingen ondergaan hadden. Meer dan 3000 menschenmet stokken gewapend, doorkruisten de straten, en vielen ieder een aan die zijne stem niet aan de Whig-candidaten geven wilde zonder dac de militairen sterk genoeg waren om aan deze ongeregeldheden perk te stellen. MIDDELBURG den 21 julij. Heden is van de reede van Vere naar zee gezeild, het Noordsc'ne barkschip Söes- kummeren kapitein H. B. Elligers, naar Örammen in Noor wegen met ballast. VLISSINGEN den 21 julij. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen de Maria, J. F. Ferken, van

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1