MIDDELBURGSCHE COURANT. Na. 85. Zaturdag 1841. 17 Jutij. ''.i'C*® BESTUREN en ADMLMSTRATIEN. £iöt>csrfcntic. NIEUWSTIJDINGEN. SJuitöchlauö. Jfirattkrijfc. Gebeid <m ben. Dt abonncments-prijs dezer Courant isf 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post f b. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt eomptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente NIEUWVLIET, 4de District van Zeeland, maken bij deze! bekend, dat, ingevolge daartoe bekómea autorisatie, binneu j dezelve Gemeente eene KERMIS of JAARMARKT zal worden gehouden, welke dit jaar invalt den tweeden Donder dag en de twee volgende dagen in de maand September wordende alle Handel- en Neringdoende Personen nitgenoo- digd, dezelve met hunne tegenwoordigheid te willen ver eeren. Nieuwvliet, den 12 Julij 1841. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. SANDERS. Ter ordonnantie van dezelve, J. ORLEBEKE. FRANKFORT den 11 julij. Uit Konstantinopel wordt van meer dan eenen kant geschreven, dat de krachten van den jongen sultan, door de onbeteugelde involging van zijne neigingen, dagelijks afnemen, en dat men, dewijl hij zich dien ten gevolge weinig met staatszaken inlaat, zijnen op- per-hofmeester en gunsteling, R/sw-pacha, thans als den ei genlijken regent van het Turksche rijk heeft aan te merken. Te Alexandria blijven velen van oordeeldat het MehemedAli met de onvoorwaardelijke goedkeuring van den laatsten fir- niet regt ernst is geweest. Volgens anderen was hem niet on duidelijk te verstaan gegevendat de nog overblijvende ver schillen over de schatting tusschen hem en de Porte onder ling zouden vereffend wordendewijl men de Europesche mogendheden niet langer met de Egyptische zaken bemoeid wil de zien. PARIJS den 12 julij. Des avonds van den 9 dezer hebben te Toulouse op nieuw volksbewegingen plaats gehad, en is nadat de oproerlingen eenige straten versperd hadden tusschen hen en de troepen een gevecht ontstaan, in hetwelk van beide zijden weder dooden en gekwetsten zijn gevallen. Ook te Montauban moet de verordende opschrijving der gebouwde eigendommendeuren en venstersaanleiding tot oproer heb ben gegeven. De juiste bijzonderheden deswege zijn echter nog niet bekend. Meri verzekert heden, dat er depeches naar Toulouse zijn afgezonden den last aan den nieuwen prefect inhoudende om in weerwil van allen tegenstanddie opschrijving door te zetten. Gisteren avond waren in deze hoofdstad verscheidene posten verdubbelden andere maatregelen van voorzorg genomen de aanleiding waartoe zich niet gissen laat. Volgens een der dagbladen dat echter niet tot de of ficiële of ministeriële behoortzou eene gisteren ontvangen depeche van den Franschen zaakgelastigde te Londen belang rijke berigten omtrent de zamenstelling van het aanstaande Engelsche kabinet, en andere daarmede in verband staande benoemingen, behelzen. Sir R. Peel heeft, volgens deze geruchten, bereids onderhandelingen deswege aangeknoopt, en zou zelf den post van kanselier van den exchequer beklee- denterwijl sir IV. Follett lord kanselier, lord Aberdeen mi nister van buitenlandsche zaken, lord IVharnclife onder ko ning van Ierland sir J. Graham gouverneur van Engelsch Indieen eindelijk lord Stuurt de Rothsey ambassadeur te Pa rijs worden zou. De hertog van IVellington en andere voor name leden der Tory-partij hebben altijd volgens genoemd idagblad uit hoofde van hunnen ver gevorderden leeftijd, ver zocht niet weder i'n aanmerking te komen. De Moniteur behelst heden de onderstaande telegrafi sche depeche van den gouverneur-generaal der Fransche be zittingen in Afrika, gedagteekend uit Mostaganem van den .3 julij De leger-afdeeling van Oran die den 7 junij uit Mosta ganem naar Mascara was getrokken is den 27 alhier terug gekeerd, in eenen gezondheids-toestand die men de door deze troepen volvoerde marschen en gedane arbeid in aanmerking genomengunstig mag noemen. Het aantal der ziekendie ie Mascara achtergelaten of naar Mostaganem vervoerd zijn, gaat dat van 400 niet te boven. De leger-afdeeling is niet tot Saida gegaan omdat zij vernomen ia dat deze sterkte ontruimd en gedeeltelijk ver nield was. 1 en heeft het nuttiger geacht om den aanzien lijken vg stam er Ilachem te vervolgenwaaruit Abd-cl- Kader -s voortgesproten en aan welken hij het gezag te dan ken heeft. Die stam had nog nooit de gevolgen des oorlogs verduurd. Ook was hij het ijverigs: geweest om den vrede te helpen verbreken. Nadat de manschappen van dezen stam verscheidene da gen achtereen vervolgd waren hebben zij aan den zoom der woestijn eene schuilplaats gezocht. De daartoe behoorende ruiters, ten getale van omstreeks 3000, hebben, terwijl zij den aftogt wilden dekken, verliezen geleden. Het leger heeft vervolgens het te veld staande graan in de vlakte van Eghres afgemaaid ten einde Mascara van graan en stroo te voorzien. Te gelijk heeft men aan onze ves ting Mascara gearbeid. Men heeft molensceenen in dien omtrek verzameld en weldra zullen wij molens genoeg heb ben om bet graan voor eene leger-afdeeling van 8000 man benoodigd te malen. Onze zaken zijn op eenen goeden wegmaar er heeft nog geene onderwerping van stammen plaats gehad. De leger-afdeeling is gisteren met een groot convooi op nieuw naar Mascara getrokken. Zij zal zich. voor het pro vianderen dier plaats veertien dagen achtereen met hec oog sten (op de akkers der Arabieren) bezig houden." Omtrent het geruchtdat Abd-el-Kadcr diép in het bin nenlandin het gebied Aïn-Madji, eene allergevoeligste nederlaag zou hebben geleden, wordt niets naders gemeld. 's GRAVENIIAGE den 14 julij. Heden is het laatste bulletin wegens den toestand van H. K. H. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden uitgegeven waaruit blijkt dat hoogstderzelver herstelling naar wensch voortgaat, en dat de jonggeborene Prinses welvarende is. De Staats-courant van heden behelst het traktaat van handel en scheepvaartden 25 julij 1840 tusschen de Nederlan den en Frankrijk gesloten op 5 augustus daaraanvolgende door Z. M. den Koning der Franschen en 26 augustus door Z. M. den Koning der Nederlanden bekrachtigd, van welke acten van bekrachtiging de wederzijdsche uitwisseling den 3 september deszelfden jaars heefc plaats gebad. Blijkens eene bijgevoeg de verklaring van Z. Exc. den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, nemen, volgens overeenkomst der hoo- ge contracterende partijende uitvoering en werking van dit traktaat dadelijk in de beide rijken een aanvang. Z. Keiz. H. de Grootvorst Konstantijn heeft eergisteren de godsdienstoefening in de Grieksche kapel bijgewoond. Gis teren morgen heefc hoogstdezei^évergezeld van Z. Exc. den baron von MaltitzRussisch gezant bij het Nederland- sche hof, zich naar Hellevoetsluis begeven. Des avonds keer de Z. K. II. in deze residentie terug. Gedurende de valkenjagt op het Loozijn niet minder dan 237 reigers gevangen. Die jagt is den 10 dezer aldaar gesloten. Twee der valkeniers zijn onmiddellijk naar Noor wegen en IJsland vertrokken, om aldaar op den giervalk en witten IJslandschen valk te jagen, teneinde, door middel van deze, een meerderen luister aan het jagt-saizoen van het vol gend jaar bij te zetten. De valkenjagt op het Loo is thans de eeitige 111 Europa welke op zoo groote schaal gevoerd wordt. MIDDELBURG den 16 julij. Eergisteren in den voor middag is te Vlissingen met Zr. Ms. stoomjagt de Leeuw, aangekomen Z. K. H. de Grootvorst Konstantijn van Rus land en gevolg, welke na aldaar de niaritime etablissementen bezigtigd te hebbendes namiddags weder met gemeld stoom jagt naar Holland is vertrokken. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat aan den heer D. Dron- kers, te Middelburg, concessie is verleend tot het in dienst stellen eener stoomboot van Vlissingen op Antwerpen. Dit vaartuig zou op de doelmatigste wijze zijn ingerigt, voorzien van alles wac den reiziger tot gemak en genoegen kan verstrek ken hetzelve zou twee machines ieder van 45 paardenkrach ten inhouden. Deze stoomboot zou driemaal's weeks van de beide steden vertrekken, en eene gemakkelijke en miukost- bare gemeenschap met Belgie daarstellen. Moge dit nieuwe middel van communicatie met een gewenschten uitslag wor den bekroond Uit Rotterdam wordt gemeld dat men dezer dagen een welgeslaagde proeftogc mot de ijzeren veerschuit heeft ge nomen, die voor de vaart tusschen die stad en Delft be stemd is. Naar men verneemtzal telken jare eene nieuwe zoodanige veerschuit in werking worden gebragttot zoo lang de gewone veerschuiten geheel door ijzeren zullen zijn vervangen. Gedurende de maand junij zijn aan hec kantoor van in- en nitklaring, expeditie en betaling te Bath de navol gende schepen ingeklaard: 28 met scukgoederen 3 met steenkolen, 7 met rijtuigen en meubelen, 13 met gezaagd-, ongezaagd- en brandhout, 9 mee houtwerk, 12 mee granen, 3 met kalk, 109 met hard-straat- en zinksceen, 4 met pot- en volaarde, 17 met passagiers, 84 inec ledigscheeps waarvan 196 onder Nederlandsche en 93 onder Belgische vlag; te zatnen 289 schepen. Uitgeklaard: 17 met stukgoedereneen met rijtuigen en j meubelen, 4 met gezaagd-, ongezaagd- en brandhout17 met granen, 21 mee passagiers, 7 met kaas2 met koeken, 19 mee hooi en vlas. 5 met aardappelen, 6 met hoepenen biezen, een met huiden, 29 met haardasch 16' mee zouce- en gedroogde visch een met wol, 13 mee diversen, 106 met ledigscheeps; waarvan 177 onder Nederlandsche en 88 onder Belgische vlag; te zamen 265 schepen. Het provinciaal geregtshof van Drenthe heeft, in des- zelfs correctionele teregtzicting van den 5, eenen' school onderwijzer, die, in drift geraakt door een hem toegevoegd scheldwoord aan een schoolkind eenige slagen had toego- bragt, schuldig verklaard aan het wanbedrijf van hec moed willig toebrengen van slagen of scootenwelke echter geene ziekte of beletsel van te werken gedurende meer dan twintig dagen hebben te weeg gebragttevens erkennende het bestaan van verzachtende omstandigheden, en hem diensvolgcns ver oordeeld tot betaling eener boete van 100 en van de kos- cen van het proces. Uit Gorinchem wordt gemeld, dat den 9 dezer, on der de gemeente Groot-Ammersde 73jar'Se huisvrouw van zeker landman, door middel van een mes, zich eene aan merkelijke wond in den strot heefc toegebragten aldus een einde aan haar leven gemaakt. Men wil, dat overdrevene godsdienstige begrippen de ongelukkige tot deze wanhopige daad hebben gebragt. In hec Fransche tijdschrift le Lion, journal des Egli- ses Réformées de Franceno. 4, pag. 30 en 31lees men hec volgende berigt uit Geneve: De predikant A. Bost, die zich voor 14 jaren meende te moeten afscheiden van de bestaande Protestantsche kerk te Geneveis plegtig tot dezelve terug gekeerd. Na een meer rustig leven te hebben geleid dan vroeger, en meer verdraag zaam geworden te zijnhoewel niet minder getrouw blij vende aan hecgene hij voor waarheid meent te moeten hou den heefc hij behoefte gevoeld om zich weder te vereeni gen met de bestaande kerk van zijn vaderlanden met haar aan het werk van Christus te arbeiden in den geest der liefde en des vredes. Reeds lang was dit voornemen in zijn hartthans heefc hij het ten uitvoer gebragt. De heer Bost gaf er kennis van aan de venerabele compagnie der predi kanten (dezen titel draagt de gezamenlijke Protestantsche geestelijkheid te Geneve) door eenen brief, zoo treffend als godvruchtigzoo welmeenend als gematigd. De venerabele compagnie, den stap van den heer Bost op prijs stellende, heefc gaarne de hand aangenomen die hij haar toereikte; zij heefc al het gebeurde in vergetelheid gesteld, en met genoe gen onder hare leden den man aangenomen, die zich niet minder door zijne gaven en bekwaamheden, dan door zijne opregcheid onderscheidt. Deze toetreding en aanneming had den 30 december 1840 plaats, in eene vergadering van pre dikanten en ouderlingen. Zij heeft de harten met. blijdschap en dankbaarneid vervuld, en de hoop op navolging van velen opgewekt." De laatst ontvangen berigten van de Kaap de Goede Hoop, tot den 23 apriJbehelzen hoofdzakelijk, dat de bijeenkomst van den wetgevenden raad den 22 maart door Z. Exc. den gouverneur was geopenddat daarin over de aangelegenheden der oostelijke discricten en grensboeren werd uitgeweid, en openlijk getuigd, dat het gedrag dier kolonisten omtrent de Kaffers voorbeeideioos en raenschlie- vend geweest is dat zij nooic de Kaffergrenzen in het minst overschreden maar zich lang hunne verliezen met eene ver draagzaamheid getroost hebbenwelke Zijner Exc. groocscen lof verdiende. UITTREKSEL uit het Verslag van de Gedeputeerde Staten aan de Staten der Provincie Zeeland gedaan in derzelver Vergadering van G Julij U. Koophandel en Fabrijken. Ofschoon de toestand van handel en zeevaart in deze provincie thans nog ver verwij derd is van die milde bronnen op te leveren, welke in vroe- geren tijd zoo ruim vloeiden, zoo wordt echter bij een te rugblik op de laatst voorgaande jaren daarin eenigen voor uitgang bespeurd. Mee de in de provincie binnengekomen zeeschepen zijn aangevoerd te Middelburg uit Batavia: 21,219 ba'en en 441 vaten kolïïj7,047 kanassers suiker, 5,074 bossen bandrot ting, 20,500 ponden tin, 48,923 ponden peper, 4,800 pon den sapanhout en 311 ponden hennipen uit Engeland 114,480 ponden- katoenen garens en 3,671,328 ponden sceen- koleti. De uitvoer bestond in 255,307 ponden suiker van Mid delburg naar Gent en Sceccin, 4,376 kannen gedisteieerd 49-965 ponden gekorven cabak en 92 ponden thee voor den zoogenaamden kusthandel, alsmede voor 257,628 katoenen manufacturen en eenige andere geringe handels-artikelen naar Batavia, In de inrigtingen voor den scheepsbouw, en in de met de zeevaart in verband staande neringen en bedrijven, wordt meerdere ontwikkeling en bedrijvigheid opgemerkt. Tegenover deze verschijnselen van herlevende handel en zeevaart, wordt hier en daar eenen eenigzins verminderden weistand bij sommige der bestaande fabrijken en trafijken op gemerkt; dit geldt inzonderheid de meestovenaan welke het door mindere cultuur van den meekrapwortel ais gevolg van de mindere prijzen der meekrappen gevoegd bij eene min gunstige opbrengsi der deivingniet voordeeiig gaat. Deze vermindering is vooia! merkbaar uit eene vergeiijkirg

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1