MIDDELBURGSCHE N#. 83. BiugscLig 1841. 13 Julij. NIEUWSTIJDINGEN. 23m*0cïti«!nÖ. 5 Publicatie. Jfcflufttijk. ücbccÜAiibcn» t. fTE> N-«* -irrv /Vf. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland Brengen ter kennis van de Ingeschrevenen voor de Schut terij van dit jaar, dat dc Commissie, welke ingevolge art. 15 der wet van 11 April 1827, op de Schutterijen, voor dit jaar binnen deze Gemeente is zaïnengesteld tot het onder zoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, derzelver zitting zal beginnen op het Raad huis dezer Stad, op Vrijdag den 16 aanstaande, des voor- middags ten tien ure. Wordende overigens dezulken welke vennecnen redenen van vrijstelling of uitsluiting aan de Commissie te kunnen voordragen indachtig gemaakt op de navolgende bepalingen van Zr. Ms. besluit van 28 Junij 1828, dus luidende: Art. 9. Geene vrijstelling of uitsluiting van de dienst zal mogen worden verleend aan Personen, welke in-de art. 3 en 4 der wet niet worden opgenoemd, of die zich in de daarbij oinschrevene gevallen niet bevinden. Art. 10. Aan Personen, die voorgeven met ziekten of ge breken behelit te ziin, zal geene vrijstelling worden verleend op vertoon van attesten, maar zullen de zoodanigen worden onderzocht door den Genees- en Heelkundige bij de Com missie. Hij die buiten staat is voor de Commissie te ver schijnen, zal in zijne woning moeten worden onderzocht. Art. n. De onvoorwaardelijke vrijstelling, op grond van ziekten of gebrekenzal alleenlijk mogen worden verleend op grond van de zoodanigen, welke in het Reglement op het onderzoek der Manschappen, bij onze beschikking van den 15 Januarii 1821 no. 59 vastgesteld, worden opgenoemd als voor de dienst volstrekt buiten staat, of een volstrekt of een betrekkelijk onvermogen tot de dienst daarstellendenaar welke laatste de Commissie vooral met bijzondere oplettend heid onderzoek zal doen zij die bij Nummerverwisscling in dienst treden moeten in alle opzigtengezond zijn en wij van alle gebreken. Art. 12. Als Geestelijken bij de onderscheidene gezindhe denen als Studenten in de godgeleerdheidzullen alléén worden vrijgesteld diegenen, welke als zoodanig volgens de verordeningen op het stuk der Nationale Militie regt op vrij stelling van deze dienst hebben. Ter bekoming van deze vrijstelling, zullen dezelfde be wijzen moeten worden overgelegd welke voor de vrijstelling van de dienst der Nationale Militie worden gevorderd. Art. 13. De voorwaardelijke vrijstellingen, vermeld in art. 3 der wet, sub lit e, g, hk, en mzullen alleenlijk mogen worden verleend ingeval de belanghebbenden de vol gende bewijsstukken overleggen als e. De Hoogleeraren en Lectoren aan de Hooge Scholen Athenare en Seminaria het besluit of de acte vau aan stelling, of benoeming als zoodanig. g. De uit de dienst van den Staat te land of ter zee eer vol ontslagenen of gepensioneerde Officieren het eer vol ontslag of de acte van pensioen. h. De Officieren eervol uit de Schutterij ontslagen wegens verandering van woonplaats: het Besluit van ontslag. k. De Broeder van hem, die reeds in persoon en voor zichzeiven bij de Schutterij dient: behalve een schrif telijk bewijs van deze dierist door den Konnnandant der Schutterij af te geven, een schriftelijk bewijs van het Plaatselijk Bestuurdat de dienende Broeder met hem bij zijne Ouders inwoont. Die aangesteld zijn voor de dienst der Nacht- of Brand- wachten en der Brandspuiten: een schriftelijk bewijs deswege van het Plaatselijk Bestuur, m. De Lijf- en Huisbedienden: een certificaat van den persoon bij welken zij ais zoodanig dienstbaar zijn gecertificeerd door het Plaatselijk Bestuur. Zijdie voortdurend uit Armenkassen bedeeld of in de Armen-gestichten opgevoed en onderhouden worden: eene schriftelijke en door het Plaatselijk Bestuur gecertificeerde verklaring van Bestuurders der Gestichten houdende, waar in de bedeeling bestaat, en sedert wanneer en op welke tijd stippen dezelve genoten is. Art. 16. Diegenen welke voor de Commissie van onder zoek niet opkomen zullen gehouden worden geene redenen van vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij dienstplig- tige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van art. 3 der wet, sub a, b, c, en m, en van art. 4, zullen zij bij de Schutterij worden ingelijfd, blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En eindelijk dat zij welke vermeenen mogten op grond ~van art. 86 der wetaanspraak te kunnen maken om bij de reserve geplaatst te worden of op finaal ontslagderzelver reclames bij de Commissie moeten doen geldenmet over legging van een Extract uit het Stamboek der Schutterij waarbij zij hebben gediend. En opdat niemand hiervan onkundig zij zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 5 Julij 1841- Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOP PEL AAR, L. P. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. B E C I U 6. FRANKFORT den 6 julij. Op last van keizer Nicolaas is te Kalisch een ijzeren gedenkteeken opgerigten den 25 der vorige maand, door den vorst stadhouder van Polen, plegtig ingewijd, tot herinnering aan het verhond, aldaarden 25 maart 1813 tusschen de Russische en Pruissische monarchen gesloten en van de vereeniging der Russische en Pruissische legers, in een gemeenschappelijk kamp, in augustus 1835. Volgens eene in het laatst van 1840 in Pruissen plaats gehad hebbende volkstelling, bedroeg de bevolking van ge noemden staat op dat tijdstip een getal van 14,927,091 zielen. Uit Hanover schrijft men, dat de leden van de meer derheid der onlangs ontbondene tweede kamer een adres aan de bonds-vergadering gerigt hebben waarin zij hunne han delingen blootleggen, met bijvoeging van de noodige beschei den. Verscheidene der genoemde leden zijn, bij hunne terug komst in hunne woonplaatsen, door de kiezers met openbare eerbewijzen ontvangen. De vrees voor schending der eendragc tusschen de Zwit- sersche kantons blijft voorduren. Van de Turksche grenzen meldt men, dat Jacub-pacha met eenige duizend man bij Nissa was aangekomen en zijn leger in de nabijheid dier stad opgeslagen had. liet bleek niet duidelijk of hij als vriend of als vijand van den stadhouder van Nissa gekomen was, die wel den schijn van wederspannigheid trachtte te vermijden maar echter voortvoer zijne hoofd stad in staat van verdediging te stellen. Hij had daarin 2000 geoefende Arnauten verzameld, welke goed betaald werden, en was ijverig bezig zich proviand en ammunitie aan te schaf fen. Dat al deze maatregelen met een voorgenomen inval in Servie zamenhingen werd wel door eenigen beweerd maar door weinigen geloofd. De Christen-bevolking van Nissa ver keerde in grooten angst, dat zij, bij een aanval van Jacub. pacha, de eerste slagtoffers der Turksche bezetting zou worden. Uit Konstantinopel van den 22 junij en uit Alexati- dria van den 19, zijn nu hier regtstreeksche berigten ontvan- gen, inhoudende, dat Mehemed-Ali zich onderworpen heeft aan den nieuwen firinan waarbij hem het bewind over Egyp te wordt opgedragen en den 10 junij dit stuk met plegtig- heid te Alexandria heefc doen afkondigen. Over het bedrag van de door den bassa aan de Porte te betalen schatting zal nog nader onderhandeld worden. Het besluit van Mehemed- Ali 0111 zich al is het dan ook maar met woordenaan den bedoelden firman te onderwerpen heeft te Alexafidria de grootste verwondering gebaard. Men herhaalde intusschen dat de bassa daartoe gereedelijk was overgegaan, 11a dat men hem had doen gevoelen dat dit het geschiktste middel wasom aan de werking van het verbond der vier mogend heden met de Porte een einde te maken. LONDEN den 7 julij. De parlements-verkiezingen in de steden van Engeland en Wales zijn afgeloopen. Er zijn nu 241 verkiezingen van Tory's en 216 van Whigs bekend. 's Rijks inkomsten over het laatste vierendeeljaars le veren eene vermindering op van 3,661 p. st. in vergelijking met die van hetzelfde tijdperk des vorigen jaarsen de inkomsten over het geheele jaar eene vermindering van 524,640 p. st. De jongeling Edward Jones die reeds driemaalop eene geheimzinnige wijze het paleis der koningin heeft weten binnen tedringen, is nu, daar men hemna uit zijne gevange nis ontslagen te zijn, op nieuw in de nabijheid van dat paleis had zien rondzwerven zekerheidshalve aan boord van een schip gebragtdat naar eene der Engelsche koloniën vertrekt. PARIJS den 7 julij. Men meent hier zeker te weten, dat frankrijk alsnu eerlang een traktaat met de vier mogend heden, betreffende het Oosten, zoude teekenen, en da°t te vens door dezelve de zeeëngten van den Bosphorus en de Dardanellen voor alle andere dan Turksche oorlogschepen gesloten zouden worden verklaard. Eergisteren avond is een hevig onweder boven deze hoofdstad losgebarstenen heeft in den tuin der Ttiiierien eenige schade veroorzaakt. I11 de voorstad Montmartre en te Be 11 evi 11 e ontwaarde men schokken, naar die eener aardbe ving gelijkende. Drie werklieden ziin daarbij door den grond gezonken en twee hunner zwaar bezeerd. Uit Mostaganem wordt gemelddat de troepen van het garnizoen, bij een gedanen uitval, een der voornaamste offi. eieren van Abd-cl-Kader krijgsgevangen hebben gemaakt, na melijk den aga van een der stammen in de vallet van Shéliff, die 4000 ruiters onder zijne beveien heeft. Reeds den vol genden morgen was eene deputatie aangekomen 0111 300 paar den en 1000 runderen als losprijs voor hem aan te bieden. Te Madrid zijn den 30 junij treurige berigten ontvangen. Het garnizoen van Alhuemasnabij Malaga, is oproerig ge worden, heeft verscheiden officieren en onder-officieren meê- doogenloos vermoord en de stad deerlijk uitgeplunderd. Ir. de zitting der cortes had de minister van finantien een wets-ontwerp gelezen, strekkende om al de bezittingen der wereldlijke geestelijkheid en der kerkgebouwen tot natio nale goederen te verklaren hetwelk grooten bijval scheen te vinden. Door de commissie voor het budget zijn beduidende ver- minderingen voor alle departementen van bestuur voorgeslagen. 'sGRAVENHAGE den 9 julij. H. ff. II. Mevrouw de Prinses Frederik der Nederlanden bevindt zich heden morgen bijzonder wel. De jonggeborene Prinses is zeer welvarende. Z. K. H. Prins Alexander is gisteren middag in deze resi dentie aangekomenlaatstelijk komende van ae valkenjagc van het Loo. Z. k. H. de grootvorst Konstantijn is gisteren namiddag mede in deze residentie aangekomen en aan het paleis van Z. M. afgestapt. MIDDELBURG den 12 julij. Door de Staten van Gel derland is, in de plaats van den heer JV. A. baron Schim- melpenninck van der Qije van de Polltot lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal benoemd jhr. J. F. H. Neder- mejer van Rosenthal. Door de Staten van Noord-Holland zijn herkozen de aftre dende leden jhr. mr. A. IVarinjhr. Backerinr. P.van Akerlaken en mr. II. A. II. van Bleiswijken in de plaats van jhr. mr. G. Clijford de heer mr. .7. J. Uitwerf Sterling. Door die van Zuid-Holland zijn verkozen de heer A. van Ryckevorsel Hz., in plaats van jhr. G. Beelaerts van Blok land, en mr. P. C. Schooneveldin plaats van jhr. mr. M. IV. de Jonge van Campens-Nieuwland. Door die van Groningen is herkozen de heer mr. H. J. II. Modderman. Door die van Drenthe is herkozen de heer mr. G. Kniphorst. Door die van Noord-Braband zijn verkozende heer mr. .7. A. Mutsaers, te Tilburg, in plaats van den heer mr. J. B. van de Mortel-, de heer A. J. Ingenhouszte Breda, in plaats van den heer mr. P. E. de la Court; en is het derde uitvallend lid de heer mr. ,7. L. A. Luyben weder ingekozen. Z. M. heeft benoemd tot predikant te Ter Heide bij Monsterden heer P. N. Zijnen P. Jz.candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. In den nacht tusschen dingsdag en woensdag is te Am sterdam brand ontstaan bij den tapper Paulcn op den Haar lemmerdijk, over de Heerenmarktwaardoor dat huis geheel uitgebrand, het daarachter gelegene van den tabakhandelaar Onnes mede gedeeltelijk eene prooi der vlammen geworden en nog een deide zivaar beschadigd is. Twee spuitvoerders zijn door het nederstorten van een balk vrij gevaarlijk gekwetst. UITTREKSEL uit het Verslag van de Gedeputeerde Staten, aanzie Staten der Provincie Zeeland gedaan in derzelver Vergadering van den 6 Juli/ 1841. Personeel. Treurig valt de herinnering, dat twee leden der Staten in de kracht huns levens zijn overleden, te weten jonkheer .7. H. Schor er en de heer P. A. van Dishoeckwel ke hier op eene waardige wijze worden gedacht. Ter hunner vervanging zijn benoemd door de ridderschap jonkheer IV. R. Boctdaerten door den raad der stad Axel ,tfe heer.7. Janssen. Bij de periodieke aftreding van een derde der leden van deze vergadering, zijn al de aftredenden herkozen, met uit zondering van de heeren .7. van Adrie hem die, uit hoofde zijner gevorderde jaren en verzwakte gezondheid, eaP.Hen- nequin die wegens zijnen ziekelijken toestand verlangd hebben niec weder in aanmerking te komenin derzelver plaats zijn benoemd door den raad der stad Zierikzee de heer mr. IV. J. P. Kroef, endoor de kiezers ten platten'lan de in het 4de district, de heer F. van de Plassche; zijnde wijders door de kiezers in het 5de district, in plaats 'van den heer mr. J. de Backerten voorleden jare tot lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal benoemd tot lid de zer vergadering verkozen de heer A. J. Paulus. Algemeene verordeningen. Als zoodanig worde vermeld, dat het Z. M. heeft behaagd de vroegere verordeningen be trekkelijk de uitkeering aan 's Rijks schatkist van 4 pet. der jaarlijksche huurwaarde van onroerende goederenin de doode hand overgaandebuiten verder gevolg te stellen en die uitkeering voor de vroeger verkregene vaste goede renwaaraan dezelve was verbonden, niet meer te doen vor deren. Nog heeft Z. M. bepaald dat de tot nogtoe bij het departe ment van buitenlandsche zaken bestaan hebbende administra tie der nationale nijverheid is opgeheven en ontbonden en de behandeling der tot die administratie behoorende onder werpen tusschen de departementen van buitenlandsché en binnenlandsche zaken, justitie en financien verdeeld alsme de dat het materieel beheer der wegenkanalen veren^ enz., vroeger aan het amortisatie-syndicaat opgedragen het departement van binnenlandsche zaken zal behoo^enen de uitgaven voor die werken voortaan onder de begroo'ting van dat departement zullen worden gebragt; terwijl de gel delijke opkomsten dier werken door het departement van financien zullen worden geluid en een gedeelte der Staats-iii- komsten zullen uitmaken. Eeredienst. Met betrekking tot deze aangelegenheid is het 111 deze provincie niet ongunstig gesteld. De 'kerken en pastorijen zijn over het algemeen in vrij goeden staat. Hier omtrent maken echter uitzonderingen de kerk der Hervorm den te Heinkenszandde kerk en pastorij der R. K. gemeen te te Wcstdorpe en de kerk der Hcrv. gemeente te St. Philips-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1