MiDDELBURGSCHE C O u R A N *r. N°. 80. Dingsda 1841. r-<? 6 Julij. besturen en administratien. -V 23efi£fïÊ>maïmig, Ni EUWSTIJ DINGEN. «Shtitsshtanb. <fim}0f-23rütauie. /raKkijti. ^lebcriaubcn. De abonncments-prijs deier Couranl is 2,75, voor drie maan5en, en franco j>er Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inaending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 nre, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Gents de regelmet uitzondering Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot van Huwelijks*. zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op ICgel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van af Donderdag den 8 dezer, ten zijnen Kantore, zullen worden uitbetaald alle de Pen-', sioenenover het tweede kwartaal 1841. Middelburg, den 6 Julij 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat bij den Raad voorloo- pig is gearresteerd de Legger-Rol voor de ontvangst der Be lasting, bekend onder den naam van Omslag der Lantaren- Brandspuit- en Nachtwacht-Geldenover 1841, en dat die Rol van heden af tot en tnec den 19 dezer maand, dagelijks, op de Secretarie ter lezing zal liggen, des middags van twaalf tot twee ureten einde een iegelijk in de gelegenheid zoude zijn, om zich met zijnen Aanslag bekend te maken; zullen de tevens gedurende dien tijd, op de Secretarie, eene bus zijn geplaatst, tot de ontvangst der reclames, welke de belang hebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen Aan slag op voornoemde Rol in te brengen. Gedaan ten Ilaadhuize der Stad Middelburg, den 5 Julij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOP PEL AAR, L. P. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. DIRECTEUREN van het BIJBEL-GENOOTSCHAP te Middelburgnoodigen bij deze alle contribuerende Leden, om op Woensdag den 7 Juiij, ten één ure, in het Museum alhiertegenwoordig te zijn bij het doen der Jaarlijksche Tekening, en bij de verkiezing van Directeuren. Middelburg, den 2 Julij 1841, A. M. CRAMER, Secretaris. IIANOVER den 29 junij. H. M. onze koningin Frede- ■rika Louisa Carol.na Sophia Alexandrinageboren prinses van Engelandis heden na gedurende drie weken aan eene sterk toenemende verzwakking geleden te hebben, gestorven. Men ziet hier spoedig eene ontbinding van de tweede kamer der stenden-vergaderingin welke de partij der op. posite thans de bovenhand heeft, te gemoet. Met den julij aanstaande zal de tijd waarvoor de bestaande staats begroting is vastgesteldverstreken zijn, zonder dat eene nieuwe begrooting door de stenden is aangenomen. Volgens de bepalingen der staats.regeling kan echter de bestaande be grooting in dit gevalnog voor een jaar toegepast worden. LONDEN den 30 junij. De openbare aandacht is thans alhier, even als in alle overige streken van het koningrijk, schier uitsluitend op de plaatshebbende verkiezingen voor het nieuwe parlement gevestigd. Voor zoo ver de uitslag dezer verkiezingen reeds bekend is, zijn de Tory's daarover zeer tevreden. Des avonds. Uit de officiële bekendmaking der sheriffs is ge bleken, dat zoowel de ministers Palmerston en Baringals de heeren Peel en .7. Graham zijn benoemd. Ook is de mi nister ,7. Russcll in de city alhier tot parlements-lid verkozen. Voor hem hebben zich 6221, en voor zijnen mededinger van de partij der Tory's, den heer Attwood6212 stemmen ver klaard weshalve hij met eene meerderheid van slechts negen stemmen de overwinning heeft behaald. De twee verkozene candidaten der "Iory's, de heeren Masterman en Lyallheb- ben 6339 en 6290 stemmen bekomen; de heer (Vood 6315. De behoudende partij is over dezen uitslag ten uiterste vol daan. Zij acht het met regt eene belangrijke overwinning, dat onder de 4 vertegenwoordigers dezer hoofdstad welke te voren allen tot de Wbigs behoorden, ditmaal twee Tory's zijn en dat het den ministerondanks al den invloed van Zijnen peisoon en aanhang, slechts gelukt is eene meerderheid van negen stemmen, bij een aantal van omstreeks 13000 kie zers te bekomen. 0 Voor het overige zijn, volgens de opgaaf der Tory's, tot .-dus ver 76 der hunnen en 40 ministerielet, verkozen. Het huwelijk tusschen de Spaanscbe infante, donna Isabella en haren ontvoerder den Poolschen graaf Gourowski is dezer dagen in R. K. kapel te Douvres voltrokken. On der de aanwezigen merkte men de Fransche en Belgische con suls op. Het jonge paar, dat zooveel van zich heeft doen spreken zal zich denkelijk vooreerst te Lortden vestigen. Ten gevolge van eeu naauwkeurig onderzoekden 7 dezer te Nieuw-York, in eene groote vergadering zee-officie ren loodsen enz. gehouden is men tot het treurig besluit gekomendat de stoomboot President in den zwaren storm moet verongelukt zijn, die tusschen den 12 en 13 maart op de kusten van Noord-Amerika gewoed heeft. Kapitein Ri- chard Roberts, de kundige bevelhebber van dit vaartuig, welks lot een zoo algemeen belang heeft verwektis de eerste geweest die de reis met eene stoomboot van Engeland naar Amerika ondernomen heeft. Te-Glasgow en in den omtrek wordt tegenwoordig on- derstand ingezameld voor eenen ouden loods, die, thans door ouderdom en de gevolgen van hetgeen hij uitgestaan heeft ge heel hulpeloos, 14 jaar geleden eene der stoutste daden be dreven heeftvan welke de aan soortgelijke trekken waarlijk niet arme geschiedenis onzer zeetogten immer een voorbeeld opleverde. In het jaar 1827 geraakte de stoompaket Clydes- dale tusschen Glasgow en Belfast in brand. Dit vaartuig, op hetwelk zich tusschen de 70 £1 80 menschen, zoo scheeps volk als passagiers, bevonden, had destijds eenen loods aan boord James Maxwell geheeten. Zie hier wat het Chambers Edinburgh Journal (hetwelk hem echter deii verdichten naam van Cochrane geeft) van het geval verhaaltToen men zich overtuigd had, dat het eenigst middel van redding voor de aan boord zijnde menschen was, het schip op strand te zetten, ging de loods oogenblikkelijk aan het roer en bleef er onafgebroken staan, liet vuur, hetwelk de ingespannen- ste pogingen van al het volk niet meer bedwingen konden, woedde weldra met het onbeschrijfelijkst geweld", en daar dé stoommachine met de uiterste kracht voortwerktevloog het schip, een der snelste die immer gebouwd zijn, met onge loofelijken spoed door het water. Al de passagiers hadden zich aan den voorsteven verzameld, daar de snelle vaart van het vaartuig dac gedeelte van het dek vrij van de vlammen hield, maar ook daarentegen, natuurlijker wijs, vuur, vlam en rook des te sterker naar de kampagne dreef, waar dé loods als een martelaar aan den brandpaal stond. Alles wat men- schen-kracluen vermogenwerd door den kapitein en het volk gedaan, om de plaats waar hij stond onder eenen gedu- rigen stroom van water als bedolven te houden maar dit werd met elk oogenbük moeijelijker en ten laatste' bijna on doenlijk; want ondanks alle middelen om zulks te verhoeden greep het vuur de kajuit onder hem aan, en de voeten vat', den braven man werden letterlijk op het dek gebraden. Des niettemin verliet hij geen oogenblik zijnen post, want deed hij hetdan waren allen verloren. Bij tusschenpoozen dreef de wind de geweldige massa van vlam en rook, die het mid denschip overdekte, voor een oogenblik ter zijde, en alsdan hooide men, van uit de menigte die op den voorsteven za- mengedrongen was, kreeten van hoop en toejuiching opgaan, wanneer zij den edelen man onverzettelijk op zijnen vreesse- lijken wachtpost zagen staan. Eindelijk was het vaartuig op een' steenworp afstands van de kust van Golloway gekomen die allerwege met liooge, loodiijnige rotsen omgeven is maar de loods kende eik hoekje derzelve en dit stelde hem in staat (iets dat niemand anders aan boord vermogt zou hebben) om de stoomboot iu eenen inham te sturen juist nevens eenen rotsrandop welken ieder behouden aan wal kwam, zonder in het minst gekwetst of bezeerd te zijn, behalve de eenige die zich vrijwillig voor de overigen had opgeofferd." Na lang aan de gevolgen van zijn bedrijf ge leden te hebben, is de brave Maxwell weder in staat ge raakt om nog eene reeks van jaren als loods op de rivier Clyde te dienen. Thans is hij bedlegerig, terwijl zijne vrouw en 6 kinderen zich in armoede bevinden. PARIJS den 30 juny. De Muniteur Parisien meldt heden 'l dat de admiraal Lalanae benoemd is tot opperbevelhebber over de Fransche zeemagt in de Middellandsche zee. Deze aan- stelling heeft een diepen indruk te weeg gebragcdaar zij het bewijs schijnt op te leverendat onze regering veel ge- wigt hecht aan de opstanden, welke thans het Turkscherijk bedreigen, en er belang in stelt'om daar, aan het hoofd on zer zeemagt, eenen man te hebben, die als de geschiktste bekend staat, om de Fransche vlag te doen eerbiedigen. De ministers die zich nog in deze hoofdstad bevinden hebben zich gisteren avond naar Neuilly begeven 0111 met den koning een kabinecsraad te houden, welke zeer lang geduurd heeft. Heden heeft men per telegraaf bcrigc ontvangen dac de Spaansche kamer van afgevaardigden, in hare vergadering van den 23, met de meerderheid van 129 stemmen tegen ééne de voogdij over de jonge koningin vacant heefc verklaard. Twee dagen later heeft de commissie van den senaat met eene meerderheid van drie stemmen tegen twee voorgesteld j 0111 hetzelfde besluit te nemen. Heden heefc men hier de dagbladen uit Algiers, van den 22 junijontvangen waarin gemeld wordtdat de generaal Négrier den 15 junij ce Msyla aan de uiterste grens der woestijn verscheidene dagreizen ten Zuidwesten van Setif is aangekomen. Bij deszelfs nadering had de sherif van Abd el-Kader in allerijl de stad verlaten, zonder nogtausde- zelve verbrand of geplunderd te hebbenzoo als men ver. I wachtte. Nergens heelt het expeditie-leger eenigen tegen stand ontmoetintegendeel heeft deszelfs onverwachte Ver schijning in een land waarin onze troepen nog nimmer wa ren doorgedrongen gevoegd bij de onder de Arabieren alge meen verspreide mare van onze jongste overmeestering van Thazaen Tagademptuitgewerkt, datde aanzienlijkscet'scam- men zich hebben komen onderwerpen, met betuigintr van hunne goede gezindheid. j ~Uic Lyon wordt geschreven, dat de landstreek langs de Rhonedie in dezen winter zoo verschrikkelijk van de overscroomingen te lijden heefc gehadthans op nieuw door onweders, hoozen en zware hagelslagen geteisterd wordt. De nieuwe schade wordt alreeds op ongeveer 950,000 franken begroot. GRONINGEN den 1 julij. Gisteren heeft de heer C. Mulder zijne betrekking van hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkundige wetenschappen bij de hoogeschool alhier aanvaardmet het houden eener plegtige redevoering: C 'emu!c tls" in i/lustrandis vitae phaenomenisd. i. over het nut der Scheikunde tot opheldering van de verschijn selen des levens. J HET LOO (bij Apeldoornden 2 julij. Eergisteren is de 194ste reiger gevangen: deze jagt overcrefc verre weg alle verwachting. De valken der onderscheidene valkeniers mun ten uit in kracht en vlugheid, en, naar het getuigenis van een 75jarig valkenier, vroeger in dienst van Z. M. Lode- wijk XHIkoning van Frankrijk, met name van den Heuvel zal weldra de hoogte weder worden bereikt, waarop deze jagt in vroegere eeuwen was. Hec Loo is zeer levendig bezochtuit alle oorden komen gezelschappen, ook van schoone vrouwen, om de jagt bij te wonen, welker belangrijkheid iedereen inneemt. B" iedere gunstige weersgelegenheid wordt er dagelijks gejaagd,' en de snelheid der aanwezige uitmuntende paarden wedijvert om den ruiter het eerst bij den gevallen vogel te brengen, die dan de hoofdsieraden der reigers ontvangtof hem wederom in vrijheid doec stellen; 8, 9, 10 en 11 reigers zijn er in ééne jagc gevangen. De laatste regendagen waren minder gunstig. 101 reigeis zijn onbeschadigd geblevenen, behoorlijk geringd en genommerd, mee opgave der plaats waar zij gevangen zijn weder in vrijheid gesteld. De jagt worde gehouden onder het hooge presidium van Z. k. H. Prins Alexander det Nederlanden. Onder de voornaamste personen, welke uit Engeland zijn overgekomen, behoort Z. D. H. de hertog van Leeds. De vorst Trautmansdorf wordt dagelijks uit Weenen ver wacht. ROTTERDAM den 2 julij. Na eergisteren, met een ge volg van 6 personen, van Rijssel te Antwerpen aangekomen te zijnen ai de merkwaardigheden dier stad bezigtigd te hebbenis de voormalige Fransche president-minister Thiers gisteren alhier gearriveerd en aan Hendriksens New-Bath Hotel afgestapt, om zijne reis naar de residentie voort te zec- ten. Belgische bladen hechten aan het voorgenomen bezoek van dien staatsman te 's Gravenhage en elders het politiek doel om de banden van vriendschap tusschen hec Fransche en an'- dere kabinetten nog naauwer toe te halen, terwijl diezelfde bladenop den evenzeer onbewezen g^ond eener Hoilandsche correspondentie, het aanstaand ontslag van den heer van Maa- nen als Nederlandschen minister van justitie, en zijne ver moedelijke vervanging door den heer staatsraad Borretvoor spellen als mede eene weldra op handen zijnde schikking wegens het concordaat. Eindelijk willen brieven uit Luxemburg uit sommige om standigheden het voornemen van Z. M. den Koning der Ne derlanden hebben opgemaakt, om Z. K. II. Prins Alexander tot gouverneur van dat groothertogdomin hoogstdeszelfs naam te benoemen. MIDDELBURG deti 5 julij. Van 'sHage den 2 dezer- meldc men HH. MM. de Koning en Koningin en Prinses Sophia hebben hoogstderzelver intrek genomen op het buitenverblijf Buitenrustaan den Scheveningschenweg. Er worden reeds vele toebereidselen gemaakt tot het aanstaande vercrek naar de provinciën Vriesland GroningenOverijssel en Drenthe hetwelk in den loop deze maand voortgang hebben zal. Bij Zr. Ms. besluit van den 28 junij II. wordt bepaald dat hec traktaat van vriendschaphandel en scheepvaart den 18 september 1840 tusschen Nederland en Texas gesloten en in de Staats-courant van 11. vrijdag voorkomende, in hec Staatsblad zal worden geplaatst. Aan de hoogeschool ce Leyden hebben den 2 dezer de private promoticn in de regten plaats gehad van de heeren .7. en S. Tak, van Middelburg, de eerste na de verdediging van zijn Spec. Pol. continens historiam legum ab ordinibus "c- neralibus foederati Bclgii de coloniis latarumde tweede na zijne Diss. Jur. continens anitnadversionis quasdam ad lib. II titel 3 et lib. III titel 3 cod. civ. Nccrl. verdedigd te hebben.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1