MIDDEEBURGSCHE C O RAMT* Zaturdag 3 Julij. Befccnbmafctng. JFVanfcrtjfc. f r/^v ri.v BESTUREN en ADMINLSTBATIEN. ücbetrlAnbsidtc $«ttbel-ftïaatsrdtajjjrij- AGENTSCHAP S AS -VAN- GENT. (DpcttbArtc 5tcrfcf»«jjn«0 HOUT- en IJZERWAREN, NI EU YV STIJDINGEN. (Dost bic. SSuitscïtlanb. De abonncments-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post f3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vrfdr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van <!e'n tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald PROVINCIE ZEELAND. Op Dingsdag den 20 Julij 1841, des namiddags ten I ure, zal, ondernadere approbatie, door den Iloofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland met de Leden van het Kerk-bestunr der Roomsch-Katholijke Gemeente te OUD-VOSMEER, in de Herberg bij de Wed. van Loenhout aldaar, worden aanbesteed: I-let bouwen eener nieuwe KERK en PASTORIJ, voor de te stichten Roomsch-Katholijke Gemeente te Oud- Vosmeer, met al de daartoe vereischte materialen. Deze Besteding zal geschieden bij Inschrijving en opbod. Het bestek op hetwelk dezelve zal plaats hebben zal ter lezing liggen in de Bureaux van den Iloofd-Ingenieur tel Middelburg en van den Ingenieur BrutiitigsteTholen; als- I mede bij het Kerk-bestuur voornoemd, te Oud-Vosmeerzul lende, vier dagen vóór de Besteding, de noodige aanwijzing 111 loco worden gedaan en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij genoemden Hoofd-Ingenieur en Ingenieur, alsmede bij het Kerk-bestuur te Oud-Vosmeer. Zegt het voort. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de Stemgeregtigde Peelhebbersdat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomstde in de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans over het zestiende boekjaar geëindigd zijnde mee ultimo December 1840; van den 29 Junij tot den 12 Julij 1841, voor hen ter visie zal liggen ter Secretarie van de Directie tz Amsterdambij de Agenten der Maat schappij te Rotterdam Middelburg en Dordrechtaan het lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Leiden en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam den 25 Junij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. van te .Neuzenunn de Axelsche Sussing en te Sas-van-Gent. De AGENT van het DOMEIN te SAS-VAN-GENT •daartoe behoorlijk gemagtigd, zal, op de natemelden dagen, uren en plaatsen ten overstaan van den Notaris C. E. Ver- mandel residerenden te Sas-van-Gentin het openbaar aan de meestbiedenden presenteren te verkoópen Eene groote massa, ten deele gebruikte en ten deele on gebruikte HOUT. en IJZERWAREN, te zamen 144 koo- pen uitmakende, bestaande de meeste Houtwaren nagenoeg alle uit Eiken Balken, zeer geschikt ter wederverwerking of ter bezaging tot Planken terwijl het meeste Ijzer uit beste Zweedsche staven bestaat, welke als nieuw zijn te beschouwen; alles zich bevindende in en bij de Magazijnen der Administratie van den Waterstaat, aan het Kanaal van Neuzen en aan het Zijkanaal naar Axel. De Verkooping zal plaats hebben: Te Neuzenop Woensdag den 14 Julij 1841, des voor- middags om 9 ure, te beginnen aan de West-Sluizen aldaar. Aan de Axehche-Sassingop denzelfden dag, des namid dags om 3 ure. En te Sas-van-Gent, op Donderdag den 15 Julij 1841, des voormiddags om 10 ure. De voorwaarden dezer Verkooping zullen ter lezing leg gen in het lokaal van het Provinciaal Gouvernement te Mid delburg, ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas- van-Gent en van den Notaris Vermandei aldaar, zoomede bij de Sluismeescers te Neuzen en aan de Axelsche Sassing; ter wijl nadere informatien te bekomen zijn bij den Heer Hoofd ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland te Middelburg en bij den Agent van het Domein te Sas-van -Gent. De Agent van het Domein voornoemd, T. W. VAN ZUYLEN VAN NIEVELT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad ZIE- RIKZEE roepen bij deze op Solieitanten naar de openge vallen betrekking van STADS-MUZIJK- en DANSMEES TER alhier, waaraan eene vaste jaarwedde van drie honderd Gulden uit Stadskas is verbonden om zich vóór den 15 Ju lij aanstaande, met vrachtvrije Brieven, bij den Heer Burge meester dezer Stad aan te meldenonder overlegging van getuigschriften wegens zedelijk gedragstrekkende tot onder ligtdat de hoofdvereischten zijn grondige kennis van de Viool en Clarinetmitsgaders de bekwaam- en geschiktheid om op alle Blaas- en Strijk-Instrumenten leerstellig onder wijs te kunnen geven; zullende de dag voor het te houden «vergelijkend examen nader worden bekend gemaakt. Zierikzee, den 30 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE C R A N E Vr. Ter ordonnantie van dezelve, W. J. P. K R O E F. DIRECTEUREN van het BIJBEL-GENOOTSCHAP te Middelburgnoodigen bij deze alle contribuerende Leden om op Woensdag den 7 Jiuij, ten één ure, in het Museum alhier tegenwoordig te zijn bij het doen der Jaarlijksche rekeningen bij de verkiezing van Directeuren. Middelburg, den 2 Julij 1841* A. M. CRAMER, Secretaris. BATAVIA den 22 februarij. Eergisteren, op den mid dag, zag men van boord van Zr. Ms. stoomschip Phoenix alhier ter reede, op eenigen afstand van het hoofd en iets be oosten ten anker liggende, eene koopvaardijsloep in de bran ding, met het naar binnen roeijen aan het inkomen der ri vier omslaan, en dat zich op dit, met de kiel boven komen de vaartuig, eenige inenschen bevonden. De kommandant van genoemd stoomschip op het dek zijnde, en dadelijk inziende, dat zonder hulp die personen, bij de vrij hevige branding, in het water hun graf zouden vinden, nam onmiddellijk het besluit, oin zijnen evenmensch zoo mogelijk te redden, la tende daartoe de op zijde hangende groote of kapiteinssloep te water brengen, terwijl de luit.-ter-zee 2de klasse RIV. Besierde kwartiermeester Groen en nog 9 brave matrozen van genoemden bodem zich vrijwillig aanboden, om, al was zulks dan ook met gevaar van hun eigen leven, ter red ding toe te snellen. Men begaf zich, mee inspanning roei- jende, naar de mondihg der rivier; de sloep was spoedig in de branding, en het gelukte hen drie personen, zich op de omgekeerde sloep bevindendete reddenwelke door de over de sloep hecnloopende branding geheel waren afgemat, en zonder de aangebragte hulp hoogstwaarschijnlijk zouden zijn omgekomen. Deze manschappen werden eerst naar de Phoenix en daarna naar het Nederlandsche schip de IVal- vischkapitein Schut, waartoe zij behoorden, teruggebragt. Een doctor, een 2de stuurman en een matroos, welke zich mede in de sloep hadden bevonden, waren reeds, voor dat de sloep ter redding aankwam, verdronken, en men heeft niets van hen vernomen. De booc was bij goed weder van boord gegaan, en door een oogenblikkelijk opscekenden har- den wind omgeslagen. PETERSBURG den 19 junij. Bij keizerlijke verorde ning is bepaalddat gedurende het loopende scheepvaart-jaar de vervoer met vreemde bodems van Russische en buiten- landsche granen en van koren-brandewijn uit een der Rus sische Oostzee-havenszonder betaling van het tolregt, ver gund zal wezen. De afzenders zijn overeenkomstig de grond slagen van het tol-reglemenc, verpligc, hij certificaten van den wezenlijken vervoer dezer waren uit Russische zeehavens te doen blijken. Onze keizer heeft dezer dagen een zeer zonderling be zoek gehadte weten van een boer van gene zijde van het meer Baikal in Siberie, aan de Chinesche grenzen, die na 28 jaren in het leger gediend te hebben, in 1826 zijn onc- slag bekomen haden een onweerstaanbaren trek gevoelde om eenmaal in zijn leven zijnen keizer van aangezigt tot aangezigt te aanschouwen. Zulks is hem na eenen moeije- lijlten togt te voet van 14 maanden gelukt. De keizer en keizerin hebben heni met de grootste vriendelijkheid ontvangen. Op den eersten pinksterdag heeftniet ver van deze residentie, aan den grooten weg naar Riga, in hec tot den Jamburgschen kreits behoorende kerkdorp Abolie, eene zware en noodlottige ontploffing van buskruid plaats gehad die aan de onvoorzigtiglieid van het begeleidend militair kommando te wijten is. Volgens het verhaal van ooggetuigenheeft de zaak zich aldus toegedragen. Drie wagens met buskruid kwamen het genoemde dorp doorrijden. De beide eersten vervolgden hunnen weg zonder op te houden de derde hield halt in het dorp, wijl hec eskortezoo men beweert, eeni ge bekenden wensclue te bezoeken. Gedurende dit stilstaan in het dorp, had'nu, 's namiddags omstreeks 5 ure, de ont ploffing plaats en dezelve was zoo zwaar, dat op eene 12 wersten van daar gelegene plaats de muren er van dreunden. Het dorp stond dadelijk aan beide zijden der straat in vollen j branden leverde het verschrikkelijkste tooneel van ver- j vvoesting. Vele inenschen hebben er hec leven bij ingescho ten en nog meerdere zijn deerlijk gekwetst. FRANKFORT den 27 junij. Te Athene had men den 12 dezer berigcen uit Candia tot den 7 ontvangen. Nadat ver scheidene proclamatien zoo van den Turkschen groot-admi raal Tahir-pzc\\z, als van de EngelscheFranscheRussische Oostenrijksche en Grieksche consuls, uitgevaardigd waren om de ingezetenen tot onderwerping, en de Grieksche onderdanen tot den terugkeer naar hun vaderland te vermanen waartoe huu acht dagen van beraad verleend'waren had Tahir-pacha, alvorens deze termijn verloopen wasde vijandelijkheden aan gevangen. Nadac reeds eenige door hem ontscheepte troepen terug waren geslagen, had den 26 mei, in het dorp Probal- ma, eene tweede schermutseling plaats gegrepen, die in de verovering van dat dorp door de Turken was geëindigd, waar bij van hunne zijde 15 van die der Grieken 5 man zijn ge sneuveld onder welke laatscen twee mannen van beproefde dap perheid geteld worden, die eerst onlangs den Pireus hadden verlaten. Sedert dien tijd was het, dat de Christenen naar den berg Spliakia terug getrokken zijn, om aldaar hunne vij anden af te wachten. In hec Oostelijk gedeelte van hec eiland hebbende Grieken, naar verzekerd werdcwee stukken geschut veroverd en een zoon van Mustapha-pacha krijgsgevangen gemaakt. Het scheen der Grieksche regering langs hoe moeijelijker te worden de geestdrift te beteugelen welke zich bij hare onderdanen voor de Candioteu openbaart. In den Peloponesus sprak men openlijk van hec plan, om het blokkade-eskader voor Candia door middel van Grieksche branders te ver nielen. - I11 Syrië en Palestina blijfr de verregaandste wanorde beer- schen, en de Turksche troepenwelke geene soldij erlangen leveren zich aan de grootste ongeregeldheden over. Een geacht Duicsch dagblad behelst het volgende De beklagenswaardige toestand der Christelijke bevolking in de Tnrksche provinciën heeft het medelijden der Christe lijke hoven van Europa 111 eene hooge mate opgewekt. Met name legt het Oostenrijksche kabinet zijne deelneming in hec loc dier ongelukkigen onbewimpeld aan den dagen heefc naar men verneemcIn overeenstemming mee zijne bondge- nooten reeds nadrukkelijke stappen gedaan, ten einde van den kanc der Pone de grieven der Christelijke bevolking duur zaam uit den weg geruimd en de haccischeriff van Gulhane werkelijk ten uicvoer gelegd zoude worden. Die stappen schijnen een deele voorc te spruiten uit de vreesdat het nog niet ten volle opgelosce Egyptische vraagstukdoor het uit barsten.van verdere onlusten in Bulgarije, Rumelie, Mace donië Albanië enz.de rust van Europa en de onafhanke lijkheid van liet Turksche rijk op nieuw zouden kunnen be dreigen. Ook Engeland, hetwelk zijne vloot in de Middel- landsche zee geconcentreerd houdten Frankrijk, hetwelk deii heer Piscatory als buitengewoon gevolmagtigde naar Grieken land gezonden heefc, om wegens den staat van zaken op Candia naauwkeurige inlichtingen te verkrijgen, schijnen hunne aandacht bijzonder op dit punt te vestigen." Het commicé, belast met het oprigten van een monu ment alhier ter eere van Goetheis den 21 vergaderd geweest om eene keuze te doen tusschen twee modellen bij hetzel ve ingekomen en beiden van professor Schwanthaleruit Munchen. Het eerste dezer modellen stele Goethe voor leu nende tegen eenen boom, in eene statige houding het tweede stelt hem voor leunende tegen eene rots, terwijl hij, als van» hooger geest bezieldden linkerarm naar het opwaarts zien de hoofd brengt; aan de linkerzijde naast de rots en door Goethe onopgemerktis een geniusdie Goethe de lier aan biedt aan de regterzijde aan de voeten van Goethe ligt éen masker, als zinnebeeld der tragische zanggodin. Het cominité heeit eenparig het eerste model gekozen, en is daarna met den vervaardiger overeengekomen om het monument zoomogelijk nog tegen het einde van hec volgend jaar gereed te hebben eri het alsdan te plaatsen tegen over den schouwburg. Uic Rome meldt men van den 12 dat de Paus voor den koning van Holland een rijk mozaik, hec plein van Sc. Petrus voorstellende als geschenk bestemd heeft. Dit ge schenk moet een in vele opzigcen prijzenswaardig kunstge wrocht en 3000 thalers waard zijn, Te Rome en in de omstreken zoowel als in Calabrie en Sicilië, is de buicengemeene hitte, die aldaar gedurende de eerste helft dezer maand geheerscht had, plotseling door eene in dit jaargetijde ongewone koude vervangen. In de streken ten noorden van den berg Etna hebben vreesselijke hagelbnijen al het te veld scaande gewas vernield. I11 berigcen uic Bessarabie van den 9 dezer leest men: De voor eenigen tijd weder aangevangen oorlog tegen de Kaukasisehe bergvolkeren heefc nog weinige lauweren op geleverden zal zeker nog vele jaren duren. Enkele stam men hebben zich wel onderworpenwanneer zij zeer in hec naauw gebragt waren, maar zoodra zich eene gunstige gele genheid daartoe aanbiedt, steken zij op nieuw de vaan des opstands uit." PARIJS den 2S junij. De Nationalde bekende tolk van een deel der revolutionaire partijbehelst een uitvoerig ar tikel waarin dit blad onder mededeeling van bijzonderhe den beweert, dat er eene uitgestrekte zamenspnnning onder de naar Frankrijk uitgewekene Spaansche Oarlistenbijgc-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1