MIDDELBURGS CUE C O U/R a N°. Bingsdag 1841. 0' 29 Juiiij. jfranfetrijfe. - ■M; vil zzynr "V. .i-S BESTUREN en ADMINLSTRATIEN. jRcbcvUttbssdïC $.iisbcl~RUat0cïta$j}jij. NI EU WSTIJDINGEN. Rmcbctt. ia3uit achlanö. <Srooi-3acUta»)6. Belgic. £lcbcri<ut&cn. ■- -•«1 i.iL'i."- U 0 i i De abonnements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betalin» geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t anti en behoort te geschieden des morgens vdo'r jo ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is/t,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De DIREC1 IE brengt ter kennisse van de Scemgeregcigde Deelhebbers, dat, ingevolge hec 91ste der Artikelen van •overeenkomst, de in de Vergadering van Commissu.issen goedgekeurde Balans over het zestiende boekjaar geëindigd zijnde met ultimo December I840; van den 29 Junij tot den 12 Julij 1841, voor hen ter visie zal liggen ter Secretarie vgn de Directie te Amsterdambij de Agenten der Maat schappij te Rotterdam Middelburg en Dordrechtaan het lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Leiden 011 op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 25 Junij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOYDirecteur, fungerend Secretaris. STOKMOLM den 26junij. Eergisteren heeft men hier een zonderling schouwspel gezien, namelijk eene welgelukte proeve om op het water te loopen. De uitvinder hiervan i£ deook door andere me: schranderheid gedane ontdekkingen bekende luitenant ITóokeubergen de uitvoerder een der on derwijzers aan de zwemschool alhier, de heer Gjürke. Het aangewende middel bestaat in twee kleine schuitvormige schoenen, 6^7 Zweedsche ellen lang en 4 duim breed on geveer naar de bekende skidor of sneeuwschoenen gelijkende. Niet hulp dezer werktuigen heeft de heer Gjörkeen ook ze kere Benzilstierramet eenen sigaar in den mond en eenen naar een bootsriem geiijkenden stok in de handten aanzien van duizenden, op het Maler-meer, waar het met sterken stroom in de haven van Scokholm vairmet het uiterst ge mak heen en weder gewandeld. Het gezigt van de dus zich bewegende peisoncnvooral wanneer men op eenigen af stand de waterschaatsen niet zien kon, was allerzonderlingst. FRANKFORT den 22 junij. De Russische troonopvol ger en zijne gemalin zijn den 14 dezer, van hunnen togenaar Moscou te Petersburg wedergekeerd. Men had, volgens de laatste brievente Konstantino- pel berigtdat de vizier van Bagdag, met zijne naburende pachas van Mandin Mosul en Bansora op het punt ston den het voorbeeld der pachas van Diarbekir en Orfa te vol gen en zich onafhankelijk van de Porte te verklaren. Onze dagbladen verkondigen een besluit der Duïrsche bonds vergaderingvan 22 april jl, waarbij aan den heer Johann Philipp IVagnerburger van deze stad, eene som van 100,000 guldens uit de bonds-kas toegelegd wordt, voor het afstaan en openlijk bekend maken van het geheim zijner uit vinding, om het electro-magnetismus als beweegkracht aan te wenden. Aan deze beschikking zijn de volgende voor waarden verbonden 1. dat de heer IVagner op zijne kosten eerst eene electro-magnetische machine van zoodanige grootte zal vervaardigen, als noodig is voor eene zoogenaamde loco- motiel 2. dat de uitvinding, na onderzoek eener door de bonds vergadu ing te benoemen commissie van deskundigen bevonden zal worden te beantwoorden aan de daaromtrent ge koesterde verwachting; 3. dat de heer IVagner zich vooraf onvoorwaardelijk zal onderwerpen aan de uitspraak der bonds-vergadering daaromtrent. Voorts verneemt inen, dat de vorst von Furstenberg den heer PVagnerwien het aan eigene middelen ontbrak, de vereischte lokalen en eene som van 7000 guldens verstrekt heeft, om eene machine te vervaardigen, waarmede op eene groote schaal proeven omtrent de uitkomsten zijner uitvin- •<ting genomen kunnen worden. LONDEN den 23 junij. Gisteren is de zitting van hec parlement door II. M. de koningin in persoon gesloten. Volgens den hier te lande bestaanden regel, is deze slui ting van de parlements-ziccing in den vorm eener schorsing voor een bepaalden tijd, en wel tot den 29 dezer, geschied; men verwacht echter eiken dag de proclamatie tot ontbinding van het parlement. Behalve andere vrij zware branden, die dezer dagen alluei gewoed hebben, zijn maandag morgen vier groote pak- ïinizen, n.et olie en andere ligt ontvlambare stoffen opgevuld ïii bout war eene prooi der vlammen geworden, en 26 der nabijgelegen woonhuizen aanmerkelijk beschadigd. Uit Lissa ton is tijding, diU eindelijk een nieuw kabi net gevormd is De voornaamste plannen der nieuwe minis ters -zijn de hinderlijke wet op de militie in te trekkken en alle mogelijke bezuinigingen i„ de openbare uitgaven té brengen. In het plan tot betaling der renten aan buitenland- sche rentheffers door hunne voorgangers ontworpen, willen zij door het sluiten van een contract me: de bankiersSam- paio en Cuittiaraes voorzien; maar ofschoon dit hun vermoe delijk gelukken zal, schijnen de Portugesche financiën in een zeer creurigen scaac te verkeeren. PARIJS den 24 junij. De pairs hebben gisteren aan hec handeltraktaat met Nederland hun zegel gehecht en het met 85 tegen 39 stemmen aangenomen nadat de iieereu dyAudijfret en Gauticr de voornaamste bedenkingen tegen de overeenkomstdie reeds in de kamer der afgevaardigden wa ren te berde gebragt, had herhaald, doch door den minister van koophandel tot voldoening van de meerderheid beant woord waren. De redevoering van den minister van financiën, in de ka mer der pairs heeft de hoop doen geboren worden, dat de gevorderde geldleening geen 450 miliioenen franken zoude behoeven te bedragen en ook nog niet dadelijk zou behoeven te worden ondernomen. Een en ander heeft gunstig op den prijs der fondsen gewerkt, doch niettemin is de rijzing nog niet zoo aanmerkelijk geweestals men in den beginne had gewacht. Men berekentdat niet minder dan 51 millioen 646,000 fr. gedurende den tijd van weinige jaren, tot daarstelling of verfraaijing van openbare gebouwen en inrigtingen besteed zijn. De hertog van Nemours is, van zijne aides-de-camp en ordonnans-ollieieren vergezeld, gisteren namiddag op het pa leis van Neuilly aangekomen. De oppositie beweert nog al tijd dat die prins hooggaanden twist met den gouverneur-ge neraal Bugeaud gehad en stellig verklaard heeft niet naar Al- gerie te zullen wederkeerenzoolang die opper-bevelhebber niet door een ander zal vervangen zijn. De voormalige minister Thiersdie zich naar Duitsch- land heeft begeven, moet zich tot hoofddoel dezer reis ge steld hebben, in alle steden en plaatsen, welke eenmaal on der de Fransche heerschappij warenbouwstoffen voor zijne geschiedenis van het Keizerrijk op te zamelen. De heer Garnier Pages, een der voornaamste leden en sprekers van de uiterste linker zijde der kamer van afgevaar digden, is gisteren aan eene longtering overleden. Hij had naaiuvelijks den ouderdom van veertig jaren bereikt. Dezer dagen is ook te la Bastide in het departement du Lot, overleden de heer Muratbroeder van den gewezen koning van Napels, die steeds, terwijl zijn broeder tot den hoogscen rang klomtot aan zijn dood de bescheiden betrek king van dorpsmaire vervulde. De Engelschman Lillicrap, die eenigen tijd geleden te Boulogne gearresteerd is, omdat men bij hem een helsch werk tuig had gevondenis onder escorte van twee inspecteurs van politie herwaarts overgebragc. Een der dagbladen wil mee zekerheid weten dat Me- hemed-Ali op nieuw zwarigheden gemaakt heeft zich aan de bepalingen van den laacsten firman te onderwerpen, naardien hij slechts zes millioen piasters aan jaarlijksche schatting zegt te kunnen betalen, in stede van 10 millioen piasters, die hem daarbij zijn opgelegd. Uic Livorno schrijft men van den 20 junijdat twee scoomboocen, eene Napelsche en eene Sardinische de Mon- gibello en de Polluxin den nacht van den 17 op den 18 tegen elkander zijn aangevaren, met dat gevolg, dat de laatsgënoem- de boot dadelijk is gezonken; een passagier en de equipaadje waren daarbij omgekomen. Uit Genua schrijft men, dat de graaf van Montfort {Jerome Bonaparte) van Toskane derwaarts gekomen is, waar zich thans ook zijn broeder de graaf van Survilliers (,7<s- seph Bonaparte), bevindt. De prins van Canino en zijne echc- genoocbenevens de gravin van Survilliers zouden zich tiaar Genua begeven waar zich dan hec meerendeel der fa- milie Bonaparte zou bevinden. De berigten uit Madrid spreken nog veel over de ques- tie van de voogdijschap over de jonge koningindie eerst daags in de beide kamers moest beslist worden. BRUSSEL den 24 junij. De luitenant en de korporaal, welke dezer dagen in regren zijn vervolgd, wegens het dood schieten van een huisvader, die des nachts in de kleine Sen- ne onder de aanhoorigheid van hec paleis van Laeken, visch- tezijn door den krijgsraad vrijgesproken als hebbende zich gehouden aan de bevelen welke hun door hunne militaire overheid waren gegeven. Men verkoope hier spotbrieventer zake van de geesc- drifc, welke de Limburgers en de Luxemburgers thans aan deti dag leggen, na in 1839, z°ó het heette, zoo vuriglijk te hebben gewenscht met Belgie vereenigd te blijven. De graaf van Liedekerke BeaufortNederlandsch ge zant bij den II, Stoelis gisteren van Rome op zijn land goed nabij Brussel aangekomen. Hij begeeft zich naar's Hage om er de onderhandelingen over het concordaat bij te wonen. 's GRAVENHAGE den 24 junij. Aanstaanden maandag wordt Z. M. de Koning van hoogstdeszelfs togten naar Gel derland Limburg en Luxemburg in deze residentie terug verwacht. II. M. de Koningin en II. K. H. Prinses Sophia worden op dien dagvan Soescdijk insgelijks in deze hof. stad te gemoer gezien. Nadat Z. M. de Koning, I!. zaturdag avond, te Trier aan gekomen en aldaar, onder anderen, door den bevelvoerenden generaal van het achtste Pruissische legerkorps, von Thile plegtig begroet washeeft hoogscdezelve door Z. K. H. Prins Alexander vergezeld, zijne reis naar Luxemburg voort gezet. Aan de grenzen van dat groothertogdom werd Z. M. zondag morgen door de burgerlijke én militaire autoriteiten ontvangen en heeft hij in antwoord op de hem gedane aan spraak, verlangd, de klagten en wenschen der inwoners te kennen, met belofte die, zoo veel in hem was, uic den weg te zullen ruimen en te vervullen. Ten 4 ure des namiddags is de plegfige intogc des Konings in de vesting Luxemburg gevolgd. Z. Exc. de luitenant-ge neraal Dumoulinbevelhebber dier vesting, was Z. M. een eind wegs te gemoec gereden. Bij- het binnentrekken der stad heeft het ook daar aan geene toejuichingen ontbroken. Op het paleis aangekomen, verleende Z. M. cersrond audiëntie, op welke men ook den Franschen luitenant-generaal Achard bevelhebber in hec departement van de Moezel, opmerkte, die door Z. M. den Koning der Franschen naar Luxemburg gezonden was om vergezeld van een groot aantal officie ren den Koning-Groothertog te begroeten. Na de audiëntie heefc Z. M. de eerewachc geïnspecteerd, zich op hec bal- con aan de menigte vertoond aan een grooten maaltijd deel genomen en des avonds de algemeene illuminatie bezigrigd. De vereeniging van kunstenaren te 'sHage, ter oprig- ting vaneen gedenkteeken voor Rembrandtheeft, in hare vergadering van den 22 dezer, eene commissie benoemd, ora hec noodige ter bereiding van voormeld doel te verrigten. De ze commissie bestaat uit de heeren Beijnen, CalischSchelf hout EcckhoutMoerenhout, Vincent, Bakhuizen, Waldorp en van Hove. De twee eerstgenoemde heeren zijn door de commissie lespeccivelijk tot president en secretaris gekozen. De herbouw van de grooce kerk te Hoorn is" aan de heeren C. Boef c. s.aannemers van openbare werken te Rotcerdam, voor een bedrag van 196,000 aanbesteed ge worden. LEYDEN den 23 junij. Heden heeft aan de hoogeschool de private promotie in de medicijnen plaats gehad van den heer ,7. C. de Man, van Middelburg, na de verdediging van zijn Specimen Med. in aug de Aconito. UTRECHT den 24 junij. Den 19 dezer heefc_ de.priva te promotie aan deze hoogeschool in de geneeskunde plaats gehad van den heer S. D. de Wind, uit Middelburg, na de verdediging zijner dissercatie de Asciteen den 23 dezer van den heer A. R. van Beluit Vlissingeu in de regcen. ASSEN den 20 junij. I11 de koloniën der maatschappij van weldadigheid zijn in de maand april opgenomen 216 per sonen en ontslagen 295, weggeloopen 22, gestorven 27; de bevolking bedroeg den 1 mei 9425 zielen. Op den 1 mei waren in de koloniën voorhanden 111 paarden, 1091 koeijen, 16 jonge beesten, 10 kalveren, 2295 schapen; met uitzon dering der schapen, waarvan er nog aanhoudend aai! gallig heid stervenis hec vee in besten staat. Het turfgraven voor eigen gebruik is te Ommerschans en in de gewone koloniën goed aan den gang. Te Veenhuizen wordt, daar er nog een groote voorraad curf voorhanden is, geen turf gegraven De fabrijk-arbeiders hebben te Veenhuizen eenige weken aan den veld-arbeid deelgenomen, daar er een genoegzame voorraad kleedingstoffen gereed was. De katoen-weverij bleef in de gewone koloniën in den gewonen gang, kunnende rijkelijk vervaardigen wat er gevorderd wordt. Bij de 100 weefge touwen, te Ommerschans voor koflijzakken aan den gang, zijn er bij hec 2de gesticht te Veenhuizen in mei nog 28 in het werk gebragt, welke later nog met een tiental ver meerderd zijnde, er 11000 stuks in de week kunnen wor den gemaakt. De katoen-spinnerij te Veenhuizen geregeld en in gereedheid gebragc zijnde tot het spinnenkon daar mede nog in mei worden begonnen. Aanvankelijk schijnt de zelve wel te voldoen; een vijftigtal kolonisten zullen daarbij werkzaam zijn. MIDDELBURG den 28 junij. Zaturdag 11. is hec 6de regement infanterie uit deze provincie, waarin hetzelve se dert october 1 839 was gekantonneerd naar zijne bestemming 's Hertogenbosch venrokken om vervangen te worden door het 5de regementwaarvan het iste bataillon reeds dien dag te Vlissingen is aangekomen. Heden middag is alhier binnengemarcheerd de staf met het 2de bataillon, waarvan eene kompagnie naar Veie is gedeta cheerd. Voor het provinciaal geregtshof van Gelderland is den 18 en 19 dezer eene zeldzame zaak behandeld welke dan ook zeer veel deelneming heeft verwekt. De wel-ed gestr4 heer M. ,7. Ggepensioneerd majoor, ridder van de militaire Willems-orde stond voor het hof teregt als beschuldigd van bigamie (dubbel huwelijk). Hec openbaar ministeriena alvorens over deze misdaad en de gevolgen derzelve in het algemeen, gehandeld te hebben, droeg'in substantie voor, dat de beschuldigde, in het jaar 1818 te Mezières, in Frankrijk, was gehuwd met eene Fraiftche

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1