MIDDELBURGSCHE COüttAN IV". 75. Donderdag 1841. 24 Juuij. •v, /éfgtcJr 3 ï- BESTUREN en ADMIN1STRATIEN. ©cbcirlanbedic jUlëbeirlattbdcItc nieuwstijdingen. Jfrawktrijfc. Bclgic. 7»00 4,°4S 7,125 ©root-JSrittatijc. jgJicÖcrirtiï&cn. jé,y' •- De abonnements-prijs deier Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. =^=3==:===^ De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers der woonplaatsen van de be langhebbenden buiten deze Stad, zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het eerste kwartaal 1841. Middelburg, den 24 Junij 1841. De Administrateur voornoemd P. P O U S. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenalhier gevestigd, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen der Gemeenten in het eerste District de zer Provincie, dat de opbrengst van de jaarlijksche Collecte ten behoeve van het Fonds, welke met overleg der Plaatse lijke Besturen onlangs heeft plaats gehad heeft bedragen als volgt Te Middelburg Vlissingen Vere Aagiekerke Arnemuidenc.a. Biggekerke c. a. Domburg Gapinge Grijpskerke c. a. Kleveiskerke Koudekerke r> r> y> n n 99 99 ƒ406,04 59,74 12,96 11,025 - 6,4 7' 7,o85 10,30? 11,26* 3,58 12,83* Transport ƒ548,31 Te Melis er, Mariek.s N.enSt.Joosland* Oostkapelle O.enW. Souburg** Ritthem Serooskerke St. Laurens c.a. Vrouwepolder. Westkapellec.a.s Zoutelande c. a. 99 99 99 99 99 99 99 I 1,68 10,44 7,0° 8,58 3,5°s io,oos 20,085 6,38 Te Zamen ƒ637,15s betuigt de Commissie voor Transportere ƒ548,31 Onder uiededeeling hiervan die ruime bijdragen ter verbetering van het lot onzer ver minkte Krijgslieden en der nageblevenen van gesneuvelden haren welmeenenden dankmet aanbeveling ter verdere be hartiging dier weldadige Vaderlandsche instelling. Middelburg, den 23 Junij 1841. DE STOPPELAAR, President. Z. SNIJDERLid en Secretaris. De DIRECTIE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomstbekend dat door den Raad, in deszelfs zit ting van heden in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelen, is besloten tot de uitkeering van een Dividend, over het boekjaar 1840, ten be drage van vijf-en-zeventig Gulden, over elk aandeel, groot ƒ1000, staande op naam en verwittigt dientengevolge de houders van aandeelen op naamdat, overeenkomstig den inhoud der bij die aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-be wijzen, tot de betaling, tegen intrekking van het zesde der- zelve, zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank, te Amsterdam en wel te beginnen met Maandag den 2 Augus tus aanstaande. Amsterdam, den i§ Junij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden le ROTTERDAMop Dingsdag 6 Ju lij 1841, 25,571 Kranj. en Kanass. Java SUIKERligg. aldaar. aartsengel Michael gedurende den laatsten tijd in het koning rijk Napels verrigt, bevolen heeft den naamdag van dien aartsengel voortaan door het geheele koningrijk als een feest dag van dubbele waarde te vieren en als zoodanig in den ka lender op te teekenen. De Augsburger Allgemeine Zeitung meldt uit Turin van 7 junij De ongelegenheden, waarin don Miguel zich in den laat sten tijd bevonden heeft, hebben waarschijnlijk het meeste er toe bijgedragen, om dien vorst eindelijk tot het doen Van formelen afstand van zijne regen op den Portugeschen troon te bewegen. Door dien stap verzekert hij zich ten minste een onbezorgd leven voor de toekomsten bewijst tevens eene groote dienst aan zijn vaderland, alwaar nu de van tijd tot tijd te zijnen voordeele beproefde pogingen noodzakelijk een einde moeten nemen, zoo dat eene niet onmagtige partij thans geheel onschadelijk gemaakt wordt. Dat ook de ver- toogen van Z. H. den Paus en van eenige buitenlandsche ho- ven niet zonder invloed op het besluit van don Miguel ge bleven zijn, spreekt van zelf." Van de Turkscbe grenzen schrijft men onder dagteeke- ning van 7 junij Volgens de laatste berigten uit Konstantinopelschijnt de eindelijke afdoening van het Egyptisch geschil nog eenige vertraging te zullen ondervinden. Met name zalnaar men meent, het punt wegens de schatting nog niet zoo spoedig geregeld kunnen wordendaar men het er algemeen voor houdt, dat Mehemed-Ali naauwelijks de helft der door den sultan bepaalde jaarlijksche som zal willen betalen. Daar bij komtdat de Engelsche gezant te Konstantinopel vrij laauw te werk gaat, en het niet ongaarne schijnt te zien, dat de zaken vooreerst onafgedaan blijven. Ook voor de Christenen in de noordelijke provinciën van Turkije en wel- ligt nog meer voor de Kandioten is het wenschelijk, dat Mehemed-Ali nog een tijd lang volharde in zijne vijandige houding, die hij cot dus verre jegens de Porte heeft aange nomen. Het is moeijeüjk te voorzien, waarheen de alge- meene verwarring nog zal leiden. Zoo veel is zeker, dat de Christenen in onze streken nog nooit in zulk eenen toe stand van gistingen opgewondenheid geweest zijn, als te genwoordig. Niemand twijfelt er hier aan dat de' vreemde agenten op allerlei wijze deze stemming zoeken te verhoogen en dat ook inlandsche vorsten en aanzienlijke geslachten daar van partij zoeken te trekkenter bereiking van hunne eer. zuchtige ontwerpen. Zoo heeft de regering van VVallachye dezer dagen een maatregel genomen welke ten doel heeft de gemeenschap met de raja's van Bulgarije, Macedonië en Albanië gemakkelijk te maken. Die maatregel bestaat in niets minder dan in de opheffing van alle quarantaine instel lingenwelke langs den Donau naar den itant van Turkije bestaan, en waarvan de inrigting aan de regering van Wallachije zoo veel opofferingen heeft gekost. Zakken DITO. te Amsterdam, 29,648 953 7,695 Kranj. en Kanass, 3,6si Waarvan de Notitien met len worden uitgegeven, Amsterdam, den 5 Junij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris DITO. DITO. de Veil-conditien Dordrecht Middelburg. in tijds zui- FRANKFORT den 18 junij. Het huwelijk tusschen den kroonprins van Denemarken en pri„ses Karolinatweede dochter van den hertog van Mecklenburg Strelitz, is den 10 dezer te Nieuw-Strelitz voltrokken. Uit Weimar schrijft men, dat hertog Bcrnkard van Saksen- Weimar, die eenige dagen geleden zijn zilveren echtfeest ge vierd en bij die gelegenheid treffende blijken der algemeene hoogachting ontvangen had voornemens was eene reis naar Tyrot te maken, en eerst ra de maand september terug te keeren. Het regeringsblad van Napels behelst de officiële be kendmaking, dat de Paus, op speicaal verzoek van den ko- r-nguit aanmerking der veelvuldige wonderen, door den MUNCHEN den 8 junij. De oude tijden komen terug. Gisteren zagen wij twee pelgrims of kruisvaarders, burger zonen uit deze stad, in zwarte pelgrimsdragcmet kruisen om en kruisstaven in de hand onder den toeloop van eene menigte menschen, hunne pelgrimsreis naar Jeruzalem aan vaarden. Ook wordt van hier een rijk en schoon altaarwerk hetwelk de hertog Max. van Beijeren aan de kerk van het heilige graf vereert, naar Jeruzalem gezonden. De heer von liranzhergereen der bekwaamste leerlingen van den schil der Cornelius, heeft deze stukken geschilderd. Op hetzelve is het gebed van den Olijfberg geplaatst. In de bovenste halfronden zijn de afbeeldsels vati den hertogvan de herto gin en de prinsen geschilderd. LONDEN den 19 junij. Op den 26sten gedenkdag van den slag van Waterloo is door den hertog vau IVellington volgens jaarlijksche gewoonteeen groot gastmaal gegeven. De feestzaal prijkte met al de kostbare geschenken waarme de onderscheiden Europesche monarchen dien dapperen veld heer in der tijd hebben vereerd. Men wil thans stellig weten, dat het parlement den 22 dezer door H. M. de koningin in persoon zal worden ge- prorogeerd. Het gerucht spreekt van voorgenomen veranderingen in het ministerie. Sir G. Grey zou den heer Macau/ey als secretaris van staat voor oorlog 'opvolgen en deze eene buitenlandsche zending bekomen terwijl de marquis van Normanby tot op volger van lord Granville te Parijs bestemd zou wezen en door lord Morpeth als secretaris van staat voor binnenlandsche zaken worden opgevolgd. De conservative dagbladen weigeren te geloovendat lord J. Russel cot vertegenwoordiger der city benoemd zal worden omdat hijzeggen zijal die kiezers tegen zich heeft, welke belang bij den landbouw, den grooren handel en de reederij hebben. De heeren MastermanIV. Attwood en Lyall, drie dergenen welke door de behoudende partij tot hare candidaten voor die vertegenwoordiging gekozen zijn hebben zich, in eene publieke bijeenkomst, daartoe bereid vaardig verklaard. Lord Pa luier sten komt, zegt men, bij de ministerielen in aanmerking, om de stad Liverpool in het nieuwe parlement te vertegenwoordigen. O'Connell is ijveriger dan ooit in de weer, om de Ieren tegen dè behoudende partij op te zetten, en hen tot het ver kiezen van parlements-ieden te vermanen, welke de voorne mens der Tories kunnen helpen verijdelen. In een door liem uitgegeven brief gispt hij ten sterkste het gedrag vau diege nen ohder zijne landgenootendie bij de vorige verkiezingen tot de benoeming van den heer Bruen hebben medegewerkt, en levert hen, wanneer zij dezen weder hunne stemmen dur ven geven, aan den openbaren haat en de verfoejjing over, terwijl hij voorspelt dat geen weldenkend lersch meisje hare hand aan zoodanige vijanden van haar vaderland en van hare godsdienst schenken zal. PARIJS den 19 junij. Bij gelegenheid der behandeling van de begrooting van uitgaven in de zitting van de kamer der pairs van gisteren, welke begrooting met 95 tegen 18 stem men is aangenomen hebben een paar ieden op bezuinigin gen in de overgrooce uitgaven voor het leger aangedrongen. De eerste minister, maarschalk Soultheeft, in antwoord daarop, de stellige verzekering gegeven, dat met den 1 ja- nuarij aanstaande 60,000 man van het staande leger huis waarts zouden worden gezonden. Hij beeft zich minder stellig uitgelaten omtrent het tevens aan den dag gelegde ver langen cot het ontbinden van de kaders der twaalf nieuwe j regementendie onder het ministerie Thiers zijn opgerigt. j De ministeriele bladen merken aan dat zoo Lang het ver- j 61 aghetwelk dat van 15 julij 1840 moet vervangen niec werkelijk gesloten is, Frankrijk gelegenheid tot volkoniene vrijheid van handelen behouden moet en dus de kaders van regementen, die in een wel geenszins waarschijnlijk, maar toch mogelijk geval, noodig zouden kunnen zijn, niec ont binden mag. In dezelfde zitting der pairs is ook over den staat der zeemagc gesproken. De minister Dn per ré heefc te dier gelegenheid de verzekering gegeven, da: Frankrijk thans sterker in oorlogs-stoombooten was dan Engeland. Een brief uit Bésanfon spreekt van het voornemen hetwelk HH. MM. de koning en koningin van Pruissen, de keizerin van Rusland en de koningin der Nederlanden hebben zouden, om dezen zomer het departement du Doubs dat aan Zwitserland grenstgezamenlijk te komen bezoeken. Uit Madrid luiden de berigten dat een der geneeshee- ren van de koningin geruststellende mededeeiingen omtrent den staat harer gezondheid in den senaat heeft gedaan; dat de commissien uit de beide deelen van het wetgevend ligchaam zich vereenigd hebben om rapport wegens de zaak van liet regentschap uit te brengen, en dat door een der groote kapi talisten een voorsclioc van 7 i 8 millioenen realen aan de re gering is gedaan, waarvan een groot gedeelte tot voldoening der achterstallige soldij van de Engelsche hulpbenden en .het overige tot betaling van eene maand traktement aan de onder geschikte ambtenaren besteed zou worden zoodac de schat kist zich weldra in nieuwe verlegenheid bevinden zal. BRUSSEL den 20 junij. Men weet dat de stallen van het paleis van den Prins van Oranje alhier ingerigc zullen worden tot ee.nen bazar. Het gebouw zelf is thans insge lijks verhuurd aan eene maatschappij die er een prachtig cassino wil stichten, doch waarbij zij gaarne eene speelzaal zou willen voegen. Zij biedt voor dit voorregc 21,000 fr. jaarlijks aan de stads armen. Men twijfelt echter zeer of ons stedelijk bestuur de hand zal willen leeuen aan de daar- scelling eener 200 verderfelijke inrigting, waarvoor onze hoofdstad tot heden is behoed gebleven. In den nacht van den 14 op 15 is de fraaije toren van Kemseke, in Oosc-Vlaanderendoor het 011 weder getroffen en in brand geraakt. De toren is grootendeels vernield de klokken zijn gesmolten, en ook de kerk is zwaar beschadigd. 'sGRAVENHAGE den 21 junij. Z. K. H. Prins Atex- ander is tusschen vrijdag en zatiirdag naclu van het Loo komende, door Nijmegen gereisd, om zich naar Aken te. be geven, waarschijnlijk ter ontmoeting van Z. M. den Koning, ren einde met hoogscdenzelve naar Luxemburg te reizen, HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje zijn heden morgen uit deze residentie naar Soescdijk vertrokken om var. daar hoogstderzeiver reis naar Duicschiand, en wel naar de badplaats Emsvoort te zetten. Volgens een loopend gerucht, zoude directeur-gene raal van oorlog, de generaal-majoor Listais gouverneur- generaal naar Java vertrekken en in eerstgenoemde betrek king worden opgevolgd door den generaai-majoor Nepveu thans met eene buitengewone zending naar Petersburg belast' Bij een besluit van den 9 dezerno. 82 is door Z. M.' benoemd tot lid van het collegie van curatoren der hooge- school te Leiden, de lieer mr. L. C. Luzacstaatsraad 111 buitengewone diensc, lid van de Tweede Kamer der Staren- Generaal, en tot lid van bet collegie van curatoren der ho«- geschool te Utrecht, de heer mr. J. K. baron van GoLteln

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1