MIDDELBURGS CUE C OU 11 A W. 74. Dingsdag 1841. 22 Junij. efTw BESTUREN en ADMfNISTRATIEN. $)uMie«ïtic. iilcbcvïanbsfïïc N 1EUWSTIJB N GEN. SJuitöchïanÖ. <5r00t-13ritta«je. JrVanfcrijR. ücöeviait&cu. fit BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, roepen, overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den u dezer maand (Pro vinciaal B.'ad no. 48), bij deze op de Miliciens.Verlofgan gers van de ligting van 1840, welke, krachtens speciale beschikkingen in het genot van onbepaald Verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn om op de hiernavolgende da gen, naar gelang van het Korps waartoe zij respectivelijk be- hooren des morgens ten 9 urete verschijnen op het Raad huis dezer Stad ten einde op de bepaalde tijdstippen aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden v-overgegevenom gedurende den tijd van drie maanden in werkelijke dienst te worden gesteld als Op Donderdag den 24 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Korps Mineurs en Sappeurs. Op Zatitrdag den 26 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 2de Regement Artillerie. Op Zondag den 27 Junij aanstaande, de Manschappen be hoorende tot het iste Regement zware Dragonders en het ■6de Regement Infanterie; En eindelijk op Woensdag den 30 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Korps Pontonniers. En worden mitsdien gemelde Verlofgangers ter vermijding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dageuur en plaats aangemaand; zullende, opdat niemand hiervan onkun- dig zijdeze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRiJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. De BURGEMEESTER van DOM BURG maakt bij deze bekend datingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhier, met het gebruik van de ZEEBADEN een aanvang zal kunnen gemaakt worden op Zaturdag den 26 de zer maand terwijl tot het nemen van BINNENBADEN in het Bad-Paviljoen de gelegenheid reeds dagelijks geopend is. Domburg, den 14 Junij 1841. De Burgemeester voornoemd A. van der MEULE. eerstvolgende vergadering van den raad der maatschappij in deliberatie gebragc worden. De Nederlandsche haringvloot bestaat dit jaar uit 12? schepen, «ligaardingen 79, Delfshaven 2, Zwartewaal 4 Middelharnis 2 Scheveningen 1Pernis 1 Schiedam 1 Maassluis 16, Enkhuizen 4, de Rijp 6, Amsterdam 7. De KERMIS te WESTKAPELLE zal dit jaar gehouden worden den 2 en 3 Julij aanstaande; zullende des Vrijdags raar cie GAAI geschoten en des Zaturdags naar den RING gereden worden. Westkapelle16 Junij 1841. De Burgemeester, L. van SIGHEM. De DIREC1IE maakt, ingevolge het 94ste der Artikelen van overeenkomstbekend dat door den Raadin deszelfs zit ting van heden, in overeenstemming met de bepalingen van het 92ste en 9de der evengemelde Artikelenis besloten tot de iiitkeering van een Dividend, over het boekjaar 1 840, ten be drage van vijf-en-zeventig Gulden over elk aandeel groot f 1000, staande op naam en verwittigc dientengevolge de houders van aandeelen op naamdat, overeenkomstig den inhoud der bij die aandeelen afgegevene nieuwe Dividend-be wijzen, tot de betaling, tegen intrekking van het zesde der- zelve, zal worden gevaceerd bij de Nederlandsche Bank, te Amsterdamen wel te beginnen met Maandag den 2 Augus tus aanstaande. Amsterdam, den 18 Junij 184». VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. BERLIJN den 15 junij. De Staats-Zeitung van heden meldt de aankomst van den Nederlandschen gezant aan ons hof, graaf de Perponcheruit den Haag. Te Wolfsgrube, in Hongarije, heeft dezer dagen eene yna gelijke gebeurtenis als te Damascusnamelijk eene ver- vo ging der Joden uit hoofde van het verdwijnen van een nsten, plaats gehad. Even voor het Joodsche paaschfeest miste men een dienstmeisje, hetwelk bij een'Joodschenbran-J ew sc en er in dienst was. Het volk vroeg naar het dienst- meisje en men wist haar verblijf niet op te geven. Nu rot- ce men te z.men en beweerdedat de Jood haar had ver- moorc om ïristen loedbij de verzuring van het paasch- brood te hebben Men beschuldigde hem openlijk men be ledigde en vervo gi e ïem, zoo dat het geregt hem ter verant woording deed roepen. Deze zaak zou verdere gevolgen hebben gehadzoo niet bij toeval menschen uit Pesth waren gekomen, die verklaarden, het dienstmeisje, hetwelk bij hen bekend was aldaar bij hare bloedverwanten te hebben ge zien. Het meisje hetwelk het niet bij deii Jood naar haar zin hadhad zich in stilte verwijderd en was naar Pesth vertrokken. FRANKFORT den 15 junij. De met roem bekende Duic- sche geschiedschrijver en letterkundige, Ernst von Munch is den 9 dezer maand in zijne geboorteplaats Rheinfelden werwaarts hij zich voor eenigen tijd begeven had in den ou derdom van nog slechts 42 jaren, overleden. Het getal der door hem uitgegeven werken bedraagt meer dan 50, behalve zijne talrijke bijdragen in verschillende tijdschriftenwaaron- der de Aletheia behoort, dat in 1829 en eenige volgende ja- i GRONINGEN den 17 junij. Wij deelen hier een voor ren te 's Gravenhage werd uitgegeven. J va* mede, dat misschien eenig in de jaarboeken van het cri- Over Triest uit Athene ontvangen berigten deelen mede j mineel re§c en dubbel merkwaardig iszoo wegens den non dat de ontevredenen in het zuidelijke gedeelte van Macedonië jeugdigen ouderdom van bet slagtoffer, als dekjonge jaren waarschijnlijk het voorbeeld der inwoners van het eiland Kan- j van 1,0 daderes. De daadzaken van dit treurig voorval ko- dia willende volgenbereids een voorloopig bestuur hebben men llieroP neder aangesteld en onlangs eene expeditie naar het eiland Lemnos j ,.°p den 11 dezer heeft "ker elfjarig dienstmeisjewonende gezonden hebben, om zich van wapenen en munitie te gaan j bi' de echtelieden Eisse Klazen Bolt en Et je Si wens Witkop daglooners op Eekwertonder Wirdum derzelver kindje nagenoeg 9 maanden oud, in de wieg liggende, door hetzel ve de keel toe te knijpen, verstikt, na zulks reeds den vo- rigen dag vruchteloos te hebben beproefdten gevolge waar van men meende dat het stuipen had. De moeder ging dien dag naar het land, oin te werken, en vertrouwde haren zui geling aan het toezigt van het dienstmeisje. Nog geen half uur vóór het geval ging de moeder naar het kind zien en gaf het de borst, waarna zij het vrolijk en gezond in de wieg spelend verliet. Kort hierop werd zij door het dienstmeisje zelve geroepen én vond haar kind dood in de wieg. Aan den hals indrukselen bespeurende, zegt zij aan hec dienstmeisje; „Gij hebt toch mijn kindje niet vennoord?" waarop deze al spoedig een bevestigend antwoord gaf. De justitie heeft zich, zoodra zij hiervan onderrigc was, naar de plaats des misdrijfs begeven en de zaak onderzocht, met het gevoP- dat het dienstmeisje thans in hechtenis is. Naar men hoort, is de aanleideude oorzaak dc zucht om deze dienst op het stille landwaaraan zij niet gewoon was en waarin zij eerst sedert den 6 dezer was opgenomenmet het meer woelig leven op straat te Appingadam te verwisse len stellende zij, zoo het schijnt, zich voor, dat men, in dien het kind er niet meer zoude zijnhare dienst ook niet tueet noodig zoude hebben. Hoewel de daderes behoorlijk kan lezen en schrijven schijnt toch Bare opvoeding van den kant van liet hart geheel verwaarloosd te zijnen hebben mitsdien de ouders eene zware verantwoording. Al weder eene bijdrage dat de verlichting van hec verstand volstrekt gepaard moet gaan met de veredeling van hec hart. Opmerkelijk is het, dat in het arrondissement Appingadam, alwaar deze gebeurcenis heeft plaats gehadbinnen den tijd van 9 maanden, vier menschen gewelddadig om het leven zijn gebragc. ZÏERIKZEE den 17 junij. Wij vernemen met genoegen, dat op de werf de Goede Intentietoebehoorende aan den heer ,7. Strickaertde kielen gelegd zijn voor twee schepen bestemd voor de vaart op de Oost-Indien genaamd de Roompot, groot 500, en de Goede Intentie, groot 300 lasten. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot dijkgraaf van den polder Bommenede c. a., Jo'iannes Ilocke Dz.tot ge zworen van den Wescer-Ban der Duinen van Schouwen, on der Haamstede, Adriaan Blom, en tot burgemeester der ge meente Kerkwerve c. a., Marinus Boogerd. MIDDELBURG den 21 junij. Naar men verneemc zal - de heer generaal-majoor Knollprovinciale kommandant in dit gewestmorgen (dingsdag) avond ten 6 ure op den Grooten Abeele, eene revue houden over de binnen de steden Middelburgen Vlissingen in garnizoen liggende bataillons van het 6de regement infanterie, welke zich daartoe op eerstge noemde plaats zouden vereenigenen welke bataillons eerst daags deze provincie zullen verlaten. Dit zal alzoo eene soort van militair afscheids-feest zijn, gevierd tusschen ge- melden verdienscvollen en geachten krijgsbevelhebber, en een korps, welks hoofd- en subalteme-officieren zoowel als des- zelfs onder-officieren en manschappengedurende hun ver blijf in deze provincie, zich dooreen uitmuntend gedrag ordelijk maatschappelijk verkeer en goede krijgstucht hebben onderscheiden zoodac men dan ook in 't algemeen met we zenlijk leedwezen dit korps deze kwartieren ziet verlaten, waar men hec gewis nog voortdurend met achting en belang stelling zal blijven gedenken. Zijn wij wel onderrigc, dan zou door genoemden heer generaal-majoor gezorgd zijn, dat ook aan het publiek eenig deel in dit militaire afscheids-feesc worde verschaftdoor hetzelve onder anderen op eenige der schoone stukken van hec muzijk-korps der gezegde afdeelin•>- te onthalen. b Wij vernemen, dat door den koioriel jhr. F A V d Stuersgouverneur der Moluksche eilanden aan hec'zeeuwsch genootschap der wetenschappen alhier ten geschenke is gezon den eene aanzienlijke verzameling van zeer fraaije horens en scheipen. Z. M. heeft maandag den 14 Zjjn im daan in Maastricht, en is ook daar met grootegeestdrift ontvangen. Z. M. zou dingsdag en woensdag te Maastricht blijven, don derdag over Sictard een uitstapje naar Kerkrade doen en des avonds weder terugkeeren en vrijdag morgen zeer vroe-laim Vaeis en Aken naar Luxemburg vertrekkenvan waar Z. M den 28 langs denzelfdeu weg en vervolgens over Grave naar de residentie zai terugkeeren. Men meldt uit s Hage dat de verloting van schilderijen platen en kunstwerken der kunstkronijk afgeloopeu is; dat de schilderij van ƒ1000 is getrokken op 110. 230te Rotterdam die van 400, op 110. 353te Zwolle, cn de beide van voorzien. De gewapende manschappen zouden regelmatige soldij trekken waartoe ook in Griekenland in het geheim bij dragen ingezameld werden. LONDEN den 16 junij. De beide huizen van het parle ment houden nog steeds zittingen tot het afdoen van aanhan gige zaken. De beraadslagingen leveren weinig belangrijks op. De berigten uit Nieuw-York van 31 mei houden in, dat het onderzoek der zaak van den heer M'Leod voor hec geregtshof aldaar was afgeloopen maar dat de uitspraak was uitgesteld. Den 29 mei is de groote schouwburg te NieHW- York afgebrand. Men schrijfc dit voorval toe aan kwaadwil ligheid. De dagbladen van Quebec behelzen hec treurig berigc der schipbreuk van de Minstrel, die Limerick den 21 april ver. laten heeft, om 141 landverhuizers naar Noord-Amerika over te brengen en bij Red-Island is verongeluktwaardoor al deze 011 gelukkigen slechts 4 uitgezonderden bijna al de manschappen der equipagie hec leven hebben verloren. In het graafschap Inverness is dezer dagen een pachter, mee name U itham tXlonro, in den hoogen ouderdom van 101 jaren overleden. Deze man leverde een nieuw voorbeeld op hoe onuitwischbaar Ce indrukken zijn in de eerste kindseh- heid ontvangen, daar hij nog meermalen, met blijkbare spijt plagt te verhalen hoe, gedurende den opstand in 1745, dé hongerige soldaten hem een ganzen-ei ontrukt hadden. PARIJS den 17 junij. Men ziet thans vele verlofgangers van alle wapenen onze hoofdstad doortrekken en vindt hierin een bewijs dat hec gouvernement zich verzekerd acht dat de vrede niet zal gestoord worden. De bladen van Toulon deelen tijdingen mede uit Mos- taganem van den 8 junij vermeldende dat de generaal Bu- geaud dien dag van daar voor eenen nieuwen togt naar Mas cara is opgebroken, om deze plaats van de noodige behoef ten te voorzien en eenigen tijd in den omtrek te verblijven ten einde de naburige stammen te onderwerpen. De spoed welke de generaal maakte met dezen tweeden togt te onder nemen moest daaraan toegeschreven worden, dac hij van het thans nog gunstige saizoen wilde gebruik maken. Den 5 was eene dagorder uitgevaardigd, waarbij de terugkeer van den hertog van Orleans naar Frankrijk aan de troepen vverd aangekondigd. De Messager behelst heden een be rigc, ter logenstraffing dat er oneenigheden tusschen den prins en den gouverneur-generaal zouden gerezen zijn. Eenigen tijd geleden stierf te Versailles eene beroemde vrouw, wier naain verdient herdacht te worden: de weduwe Boivin die den graad van doctor bezat en schrijfster is van verscheidene geachte werken over de verloskunde, de patho- logische anatomie en de ziekten der vrouwen. Zij had het oppertoezigc over het Hospice de Maternitè en over het ko ninklijk ziekenhuis te Parijs; had de Pruissische civile orde van verdienstenen was correspondente van verscheidene Fiansche en buitenlandsche geleerde genootschappen. Meer malen zijn hare geschriften bekroond. Zij was in het jaar '774 geboren en stierf aan eene beroerte. Sedert eenige jaren leefde zij stil te Versailles in den schoot harer familie. AMSTERDAM den 16 junij. De gewone jaarlijksche vergadering van den raad der Nederlandsche handel-maatschap- pij is hier heden, op de gebruikelijke wijze, door den presi dent derzelve maatschappij geopend, met eene rede, waarin de stand der maatschappij over het laatste boekjaar in eenige hoofdtrekken met klaarheid blootgesteld, en ook van hare uitzigcen in de toekomsc gewag gemaakt wordt. Uit deze rede blijkt, dac tot hiertoe de uitkomsten over het geheel ge zegend waren, en men de toekomsc nog altoos bemoedigd kan te gemoec gaan. Had voorts de president, reeds sedert ver scheidene jaren, in zijne openings-rede gewaarschuwd cegen den in het buitensporige gedreven aanbouw van schepen voor de vaarc op O. I.en gewezen op de daarvan voor de reederijen te wachten schadelijke gevolgenthans waren die gevol gen! daar, en werd het noodig om daaromtrent met een be paald voorstel voor den dag te komen, en onderwierp hij daartoe aan commissarissen een concept-besluit, hoofdzake lijk strekkende om, buiten de bestaande en in aanbouw zijnde schepen, waarvan de maatschappij tot heden kennis draagt, en waarvan eene bepaalde lijst bij dezelve is opgemaaktgee- ne nieuw te bouwen schepen meer in de bevrachtingen der maatschappij te begrijpen. En zal dit concept-besluit in de

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1