MIDÖELBÜRGSCHE C nieuw^ijdïngS"- N°. 73. Zaturdag 1841. JVatifcvtjfc. &*>£TE\ i BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. f)ufeUcatie. Qlbvcirtcntie. (JDpeitiuttfó £lanfoc0tcbiu0. 23uit0chl.tub. ©root-JSrüSatijc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, roepen, overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den n dezer maand Pro vinciaal Blad no. 48), bij deze op de Miliciens-Verlofgan gers van de ligtïng van 1840, welke, krachtens speciale beschikkingenin het genot van onbepaald Verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn, om op de hiernavolgende da gen, naargelang van het Korps waartoe zij respectivelijk be- hooren, des morgens ten 9 ure, te verschijnen op het Raad huis dezer Stadten einde op de bepaalde tijdstippen aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie ce worden overgegeven, om gedurende den tijd van drie maanden in werkelijke dienst te worden gesteld, als: Op Donderdag den 24 Junij aanstaande de Manschappen behoorende tot het Korps Mineurs en Sappeurs. Op Zaturdag den 26 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 2de Regement Artillerie. Op Zondag den 27 Junij aanstaande, de Manschappen be hoorende tot het iste Regemenc zware Dragonders en het 6de Regement Infanterie; En eindelijk op Woensdag den 30 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Korps Pontonniers. En worden mitsdien gemelde Verlofgangers ter vermijding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dageuur en plaats aangemaand; zullende, opdat niemand hiervan onkun dig zijdeze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 14 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad op Maan dag den 12 Julij aanscaande een aanvang zal nemen, en'ein digen met Woensdag den 2t dier maand; zullende op ge melde Kermis géene Bedelaars, Draaiborden, Gochelaars HoroscooptrekkersLoterijspelers of Kwakzalvers worden ■toegelaten, noch zulke Personen, welke, zoo ver gevorderd wordt, van geen Patent voorzien zijn; terwijl de Kooplie den enz. worden uitgenoodigdom zich vóór den 4 Julij aanstaande, met franco Brieven en met opgave in Neder- landsche Maataan den Marktmeester alhier te adresseren ■tot bekoming derbenoodigde Standplaats, na welken tijd nie mand op de Standplaats zal kunnen aanspraak makendie ■vroeger aan hem in gebruik gegeven is. Vlissingen den 21 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. van der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, S. van der SWALME, Secretaris. De DIRECTIE der Watering van WALZOORDEN, in de Gemeente Hontenissezalin tegenwoordigheid van den "Heer Ontvanger der Algemeene Nederlandsche Maatschappij op Zaturdag den 3 Julij 1841, des namiddags ten twee ure, ten Huize van G. Adriaansenste Walzoordenin twee Per- •ceelen aanbesteden 1. Het jaarlijks nieuw leggen van al de KRAMMATTEN aan gezegde Watering, met derzelver driejarig onder houd. 2. Het maken van een nieuw SCHOF-GEBINTtwee paar nieuwe SLUISDEUREN het heijen van 30 stuks lange PALEN aan het Havenhoofd te Walzoordenhet leggen van 300 vierkante Ellen plat BESLAG-RIJS- WERK; vernieuwen van 3000 strekkende Ellen ZEE DIJK; het uitbreken en weder opmetselen van de Stee- nen HEUL in de Waterstraat, met eenige verdere re- paratien aan de Heulen en het Magazijn, en het leve ren van SchuijerwagensPlanken en Greinen Palen. Alles breeder omschreven bij bestek en conditiëndie behalve Zou- en Feestdagen, ter inzage leggen, zoo bij den Dijkgraaf te Ilulst, als op het Huis te Zande in Hontenisse. Onderlinge BRANDWAARBORG-MAATSCHAPPIJ voor de Provincie Zeeland gevestigd te Middelburg, onder directie van den Heer P. DE WIJS. COMMISSARISSEN van bovengemelde Maatschappij brengen, ingevolge Art. 31 der Statuten, bij deze ter ken- nisse van de belanghebbendendat op heden door den Direc teur is overgebragt de Rekening en Verantwoording van de Administratie door hem over den jare 1840 gehouden, welke Rekening door de aanwezige Deelgenooten is goedgekeurd en gesloceu, en dat bij deze gelegenheid aan de Deelgenoo ten is gegeven een algemeen overzigt van den tegenvvoordigen toestand der Maatschappij en van de werking derzelve van af hare oprigtingten blijke dat dezelve van jaar toe jaar in bloei is vooruitgegaan, en onder 1 April dezes jaars 1841 alreeds is opgeklommen tot het aanzienlijk Kapitaal van Negen Millioen Vijfduizend Achthonderd Vier-en-Vijftig Gulden dacgedurende het twaalfjarig bestaan der Maatschappij slechts zesmaal tot het omslaan voor vergoedingen van Brand schaden is behoeven te worden overgegaan en datvoor vergoeding dezer Brandschaden en voor kosten van Adminis tratie te zamen genomen niet meer dan 64J Cents per Mille gemiddeld per jaar is gevorderd: eene bijdrage, welke door de jaarlijksche betaling voor Verzekeringen op vaste Premie aanmerkelijk wordt te boven gegaan en welker geringheid alzoo tot het meest overtuigend bewijs mag verstrekken, dat, zoo al de Verzekering op vaste Premie eene meer gelijkma tige betaling te weeg brengtde bijdragen in deze onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij eene voordeeliger uitkomst op leveren. Middelburg, den 17 Junij 1841. Namens Commissarissen voornoemd J. S. HURGRONJE. FRANKFORT den 12 junij. Heden ter beurze is hier van goeder hand het berigc uit Weenen ontvangendat de Oostenrijksche regering met het bankiershuis Rotschild schik kingen gemaakt heeft tot het aangaan van eene nieuwe lee ning. Wat het bedrag en het doel dezer finantiele operatie betrefcdaaromtrent schijnt nog niets zekers uitgelekt. Men spreekt van 30 k 40 millioen tegen uitgifte van pets. me- tallieken. De berigten uit Konstantinopel Ioopen tot den 26 mei en behelzen hoofdzakelijk het volgende Den 22 werd bij den minister van buitenlandsche zaken eene groote conferentie gehouden, om over den investituur- firraan voor Mehemed-Ali te beraadslagen. Zij werd door de vertegenwoordigers der verbonden mogendhedenden seras. kier, den grootmaarschalk van hec paleis en andere hooge ambtenaren bijgewoond. Na lange debattenonder anderen over het verlangen der Portedac de vertegenwoordigers uit naam hunner hoven verklaren mogtenden onderkoningbij onverhoopte weigering tot aanneming te zullen dwingen het welk echter door hen geweigerd werd, is de firman aangeno men en tot de spoedige afzending daarvan naar Alexandria besloten. Volgens de nu gemaakte wijzigingengaat het pachalik van Egyptebij den dood van den regerenden on derkoning op den oudsten zijner familie over, en is de jaar lijksche schatting op 40,000 Turksche piasters bepaald. De Grieksche patriarch is afgezet en door Anthymoslaat stelijk metropolitaan van Cycicus, vervangen. Als oorzaak tot dit besluit werd vermoed dac de patriarch geweigerd zou hebben een herderlijken brief aan de insurgenten in Bul- garye te rigcenom hen toe onderwerping te vermanenen dat hij zelfs den opstand een gedwongen noodweer tegen de vreesselijke ohderdruklungen van de zijde der Turksche autoriteitenzou hebben genoemd. Men scheen in de Turksche hoofdstad de hoop te voeden dat de troebelen op Candia zonder bloedvergieten zouden worden bijgelegd. Volgens langs een anderen kant ontvan gen berigten echter stelden de inwoners zich nog voortdu rend in staat van tegenweer, en had Tahir de kapitein-pa- chadie mee zijn eskader voor dat eiland was aangekomen den insurgenten slechts een zeer korten tijd van beraad ver gund na verloop van welke hij hen dadelijk zou aangrijpen. De Grieksche regering heeft een bevelschrifc uitgevaardigd waarbij zij al hare onderdanen ten strengste verbiedtdeel aan de gebeurtenissen op Candia te gaan nemen. Op de van Beyruc gekomen stoomboot Graaf Kolowrat is een pescgeval voorgekomen, waardoor dat vaartuig ge noodzaakt is in Smyrna quarantaine te houdenalvorens het de reis naar Konstantinopel kan voortzetten. Volgens de laatste uit Syrië ontvangen berigten had de pest zich door dat geheele gewest verspreid, en rigete vooral te Beyrut en St. Jean d'Acre groote verwoesting aan. Men heefc thans stellige tijdingen omtrent een zwaren branddie den 29 der vorige maand in de Hongaarsche stad Kaschau gewoed, en meer den 100 huizen, waaronder het paleis van den bisschopvernield heeft. KEULEN den 12 junij. Men verneemc, dat de groote spoorweg-tunnel bij Köniugsdorf (420 roeden lang, 22 voe ten hoog en breed) buiten kijf het grootsce en moeijelijksce werk aan den Rijn-spoorweg, gelukkig voleindigd is, en dat morgen, zondag, de eerste ric door de geheele lengte van den Tunnel plaats hebben zal. Nu dit reusachtig werk, over welks mislukking vroeger maar al te vaak de fabelachtigsce geruchten werdén verspreid, gelukkig voltooid is, mag men met zekerheid hopen, dat de opening der geheele ijzerbaan cusschen Keulen en Aken binnen weinige maanden in alle geval nog in het gunstige jaargetijdegeschieden zal. In een berigt, door de Leipziger Allgem. Zeitung me degedeeld komt onder dagteekening van 5 januari) uit Bata via (zoo hec schijnc uit een' brief van eenen Duitschen amb tenaar aldaar getrokken) hec volgende berigt voor: Daar in de jongste tijden de goudmijnen op Sumacra een gevolge ecner betere bearbeidingzoo veel meer zijn beginnen op te leveren, is onze regering thans voornemens, ook de in het district Gorandalo op Celebes oostkust aanwezige goudmijnen op nieuw in bearbeiding te brengen. Sedert verscheidene ja ren werd in die goudmijnen niet meer gewerkc, want of schoon de hoeveelheid van het gewonnen goud niet onaan merkelijk waszoo werden van den kant der beambten al daar aan onze regering zoo veel bewerkings-kosten in reke ning gebragcdat zij besloot om het goudgraven bij Goran dalo voorshands te staken. Vaartuigen dezer dagen uic Bankok in hec koningrijk Siam alhier aangekomenhebben de tijding gebragtdat de Siamezische vloot omstreeks hec midden van november 11. eene overwinning ter zee op een eskader van Cochinchina behaald en heczelve vernield heeft. LONDEN den 13 jtmij. Gisteren is alhier een kabinets raad gehouden, bij welken al de ministers tegenwoordig wa ren, en waarin vermoedelijk over den tijd der ontbinding van het parlement zal gehandeld zijn. Een storm van donder en hagel is onlangs over een deel van Engeland henen getrokkenoveral op zijnen weg verwoestingen aanrigtende, van welke men zelden voorbeei- den ziec. De bui kwam over het oostelijk gedeelte van hec kanaal werd eerst ce Portsmouth en ta Brighton gevoeld ging vervolgens over de graafschappen Succex, Hampshire^ SurreyBerkshire, Middlesex, een deel van Buckinghams- hire en Oxfordshire en strekte zich uit tot ju Glocbescers- hire. Hare vreesselijkste werking en de zwaarste daardoor veroorzaakte schade is omstreeks de middendeeien van het bosch van Windsor, des avonds tnsschen 9 en 10 ure, on dervonden, Vijf koeijen zijn er door hec bliksemvuur ge doodvoor verscheidene duizend pond aan glas gebroken, daken van huizen en kerken zwaar beschadigd, alle veldge wassen vernield, ja zelfs vrij zware takken van de vrucïu- boomen geslagen, zijnde de hagelsteenen meestal zoo groot als knikkers en verscheidene als okkernoocen geweest. De storm schijnt zich in breedte omtrent over eenen graad te hebben uitgestrekt. Een onzer bladen verhaalt, als wonder der stoomkracht dac twee personen, II. vrijdag na den middag Brussel verla ten hebbende, den volgenden dag kwartier voor 7 ure des avonds te Liverpool zijn aangekomen, hebbende alzoo eenen afstand van 430 Engelsche mijlen, of 140 uren gaans, in uren tijds afgelegd. Onze reizigers waren van Brussel langs den spoorweg naar Oscende vertrokken, hadden zich aldaar op de sïoompaket naar Blackwall ingescheeptvan daar den spoorwagen naar Londen genomen en waren in die hoofdstad aangekomen op hec oogenblik dat de groote spoortrein naar Liverpool vertrok. Nog gedurig en in weerwil van hergeen ondervinding en verbetering bewerkt mogen hebben, vindt men in onze bladen allertreurigste berigten van ongelukken, door hec springen van stoomketels veroorzaakt. Op zaturdag den 5 dezer maand heefc weder aan eenen kolenmijn bii Dur- ham zulk een geval plaats gehad. Op eenmaal bemerkten de werklieden, die in het gebouw, waar de machine stond aanwezig waren, dat de ketel gevaar liep en ijlings vloden zij naar buiten, doch niet genoeg om de uitwerking van des- zelfs uiteenspatting te ontgaan. Hec geweldige ijzeren werk tuig, dat vier con woog, werd door de krachc die het opdreef toe over hec dak van hec gebouw geworpen. Een deel van den bodem kwam neder op den ingenieur, wiens ligchaa'm het aan de eene zijde zoo vreesselijk vermorselde dat hij kort daarna stierf. Al de overigen, 8 of 9 in getal, zijn door het vallen van stukken steens en mecaals zwaarder of ligter gekwetst geworden zoodat men aan het levensbehoud van sommigen wanhoopt. De eerste oorzaak van hec onge val is niet bekend. PARIJS den 14 junij. Gisteren middag heefc de koning een kabinetsraad gehouden op het kasteel der Tuilerien. On middellijk na den afloop daarvan is Z. M. weder naar Neuilly teruggekeerd. Men zegt, dat een der redacteurs van het ministerieel Journal des Débats de heer Lemoinemet eene speciale zen ding van den minister van buitenlandsche zaken belast, naar Londen is vertrokken, en brengt dit in verband met de zaak der bewuste brieven, door de legitimisten aan den koning toegeschreven. Wijders wordt nog gemelddat hec ministerie onderrigc is gewordendac men zich op dit oogenblik moeite geeft om met behulp van eenige onbeteekenende brieven vroeger door den koning geschreven, die ten gevolge der door "de baronnes Feuchères verkregene nalatenschap in hare handen gekomen zijn, eene correspondentie cusschen den koning en gezegde baronnes te smeden, ten einde daarmede op nieuw- een schandaal ten laste des konings ce verwekken. De graaf van Survilliers Joseph Bonaparte is den 6 dezer, meteen gevolg van 15 personen, te Ger.ua aangeko men. Zijne geestvermogens moeten zeer verzwakt en de vroeger geuite vreesdat hij eenige politieke plannen'ten uit voer wil brengen, van grond ontblooc wezen. Het Spaansch ministerie heeft in de kamer der gedepu teerden eene tweede nederlaag ondergaan bij gelegenheid der discussie» ovei^ eene wet op de erfenissenen men vreesde dac die kamer hec kabinet nog grooter hinderpalen in den weg zou leggen, wanneer de zaak der voogdijschap ter tafel kwam. Volgens het gerucht, zou de infant don Franccsco de Pa uic'.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1