MIDDELBURGSCHE C O IV N°. 72. Donderdag 1841. BESTUREN en administratien. fhsMicaticn. NIEUWSTIJDINGEN. SDuitgdilaMÏ). Ülcberiauben. Ic ü/MO- A TE JVawfevijf». De abonnements-prijs dezer Courant is 2 76 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No, wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'én tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert dat, van af Maandag den 21 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hun ner Woonplaatsenzullen worden uitbetaald de Traktemen ten en Toelagen aan 's Rijks Ambtenaren in deze Provincie over het tweede Kwartaal 1841. Middelburg, den 17 Junij 1841. De Administrateur voornoemd P. POUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat de KERMIS of JAARMARKT dezer Stad, dit jaar, eenen aanvang zal nemen op Donderdag den 22 Julij en eindigen op Donderdag den 5 Augustus dat op dezelve gee- ne Bedelaars Dobbelaars, Horoscooptrekkers, Loterijspelen of Draaiborden zullen worden toegelaten dat de Koop lieden of Vertooners van openbare Vermakelijkheden welke eene standplaats verlangen, zich daartoe, met opgaaf der grootte hunner Kramen of Tenten, in Persoon of bij vracht vrije Brieven zullen moeten aanmelden bij den fungerenden Marktmeester, vóór den 14 Julij, en dat des voormiddags van dien dag, voor zoo veel eerstgemelde betreft, in het Lokaal op de Koopmans Beurs, bij afwijking van vroegere gewoonte, volgens welke een iegelijk op zijne vorige stand plaats aanspraak kon makende Lotingtot het bekomen derzelve zal plaats hebben. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 11 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M, B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, roepen, overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 11 dezer maand Pro vinciaal Blad 110. 48), bij deze op de Miliciens-Verlofgan gers van de ligting van 1840, welke, krachtens speciale beschikkingen in het genot van onbepaald Verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn, 0111 op de hiernavolgende da gen, naar gelang van het Korps waartoe zij respectivelijk be- hoorendes morgens ten 9 ure, te verschijnen op het Raad huis dezer Stad ten einde op de bepaalde tijdstippen aan ■den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden overgegevenom gedurende den tijd van drie maanden in werkelijke dienst te worden gesteld, als: Op Donderdag den 24 Junij aanstaande de Manschappen behoorende tot het Korps Mineurs en Sappeurs. Op Zaturdag den 26 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het 2de Regement Artillerie. Op Zondag den 27 Junij aanstaande, de Manschappen be hoorende tot het iste Regement zware Dragonders en het '6de Regement Infanterie; :En eindelijk op TVoensdag den 30 Junij aanstaande, de Manschappen behoorende tot het Korps Pontonniers. En worden mitsdien gemelde Verlofgangerster vermijding der strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dageuur en plaats aangemaand; zullende, opdat niemand hiervan onkun dig zijdeze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 14 Junij 4841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT' van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. MIDBELBURGSCH ZIEKEN-, TOELAAG-en J3EGRAFENIS-FONDS. De ondergeteekenden Bestuurderen van voornoemd Fonds maken bij deze aan de belanghebbenden bekend, dat de In schrijving bij die Inrigting van heden af aan is geopend ge worden, waartoe dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen, des -middags tusschen half één en twee ure en des avonds tus- schen zeven en negen urede gelegenheid wordt gegeven bij den Directeur derzelve, lange NoordstraatWijk C.'No. 33 door wieu ook, des verlangd, alle inlichtingen daaromtrent op genoemde uren zullen worden gegeven. Middelburg, den ig jllnij l8" P. de MARET TAK', Abm. van den BROLCKE Az., j. a. de WAAL, J. F. FAK BROUWER, Directeur. Commissarissen. worden bij voortduring, zoo wel als bij de Correspondenten in het Ressort van den Hoofd-Agentverzekeringen aange nomen van Veldgewassen tegen Hagelschaden. Alle bezaaide Landen, hetzij Vlas, Zaad, Hennip Tabak, Boekweit of andere Veldvruchten, Boomgaarden, V/eilanden, Warmoeze- rijen Broeiramen en Glazen worden ter Verzekering aan genomen tot de vaste Premie-Tarieven, welke bij hen gratis te bekomen zijn. C. MISSER, Hoofd-Agent. P. REKKER, Agent. Bij de ondergeteekenden, Iloold-Agent en Agent der Ne- dcrlandsche Maatschappij van HAGEL-VERZEKERING FRANKFORT den 11 junij. De Russische grootvorst troonopvolger en zijne gemalin hebben den 26 mei hunnen plegtigen intogt te Moscou gehouden. De keizer, welke het jonge paar bij deze gelegenheid vergezelde, is in welstand te Petersburg terug gekeerd. Uit Athene wordt van den 27 mei geschreven: Men ziet hier met gespanneu verwachting tijdingen uit Kandia te gemoet, en hoopte heden iets naders omtrent de gebeurtenissen aldaar, sedert de aankomst van 7W«Y-pacha te vernemenmaar tot op dit oogenblik zijn geene nieuwe berigten ontvangen. Men weet alleen datTahir-ptlcha aldaar aangekomen was, en dat er dagelijks een gevecht te gemoet werd gezien. Met inbegrip der door de Turksche vloot me- degebragte versterkingen, kan het aantal der op het eiland aanwezige gewapende Turken thans omstreeks 10,000 bedra gen, bestaande uit op het eiland te huis behoorende Turken Egyptenaren Albaniers en troepen uit Konstantinopel. Maar zij hebben zoo vele steden en vestingen te bewaken, dat zij hoogstens 6000 man in het veld zullen kunnen brengen, en onder dezen komen slechts een duizendcal Albaniers en een gedeelte der Kandiootsche Turken als bruikbare soldaten in aanmerking. Daarentegen heeft de opstand der Christenen zich in allen deele gevescigd hun besluit om te overwinnen of te sterven is onwankelbaarhoewel zij nog altijd het grootste gebrek aan wapenen en andere krijgsbehoeften heb- ben." LONDEN den 11 junij. Tot nog toe is er niets stelligs wegens de ontbinding van het parlement bekend. Volgens sommigen zal deze den 15, volgens anderen eerst den 25 dezer plaats hebben. De partijen maken zich midderwijl reeds gereed om elkander bij de verkiezingen te bestrijden. Gelijk meestal het geval is rekent elk derzelve op de meer derheid; deswege is echter nog niets stelligs te zeggen. Het hoogerhuis heeft, op voordrage van den bisschop van Llandaif, het ontwerp van wet, waarbij de verkiezing van belijders der Israëlitische godsdienst tot parlemencs-leden mogelijk zou worden gemaakt, met 98 tegen 64 stemmen verworpen. De bisschop van Londen en andere hooge gees telijken, die van oordeel waren dat de goedkeuring van zoo danige wet in strijd met den eerbied voor het Christendom wezen zou, hebben echter tevens hunne hoogachting voor ve le Israëliten, als vlijtige en brave leden der burgerlijke maat schappij aan den dag gelegd. Het stoomschip Britanniaover welks lot men in Engeland ongerustheid koesterdeis den 9 junij werkelijk behouden en met een groot aantal passagiers te Liverpool aangekomen. Dit schip heeft bij het wegvaren van Halifax op eene rots gestooten en daardoor eerst den 28 mei voor goed uit die Noord-Amerikaansche zeehaven kunnen vertrek ken. De tijdingen, die het uit Noord-Amerika aanbrengt, zijn niet van groot belang. Er was toen te Nieuw-York nog geene uitspraak in de zaak van Mac-Leod gevallen. Hij heeft voornamelijk bij zijne verdediging doen gelden, dat hij zich t in Engelsche dienst bevond. PARIJS den 12 junij. Het ontwerp van wet op de rekru tering bij het leger, dat door de gedeputeerden aangenomen, maar door de pairs beduidend gewijzigd wasis van regerings wege ingetrokken. Een eskader van 12 linieschepen, een fregat en eene korvet, onder den admiraal Hugon moest, volgens brieven uit Toulon, die zeehaven eerstdaags verlaten, zonder dat men nog de bestemming dezer expeditie kende, die, volgens sommigen, naar de Levant zou moeten stevenen, om Me- hemed-Ali tot het aannemen der hem opgelegde voorwaarden te dwingen. Iti den Monitcur van heden vindt men thans weder eene telegrafische depeche uit Toulon van den vorigen dag, eenig verslag behelzende wegens de krijgsverrigtingen der Fransche kolonne die, terwijl de generaal Bugeaud, in de provincie Oran tegen Tékedempt, eene der voornaamste wapenplaatsen van Abd-el-Kaderoprukte, in de provinciën van Algiers en Titterie den oorlog heeft gevoerd. Deze depeche is van den volgenden inhoud De kolonne van den generaal Baraguay d'Hilliers is den 2 te Blidah teruggekeerd, na Medeah en Milianah bezocht, Boghar vernield en het land, dat zij heeft doorgetrokken, verwoesc te hebben. Nergens heeft de vijand onze troepen verontrust. Eenige honderden Arabieren hebben in de verte onze bewegingen gadegeslagen, doch zich daartoe bepaald; er zijn alleen in eene onbeteekenende ontmoeting eenige ge weerschoten gewisseld. Twee vrij belangrijke etablissementen zijn te Boghar ver nield. Er bevond zich daar eene fabrijk van gevveerloopen waarvan het verlies voor den emir gevoelig zaTzijn, De kolonne moest den io op nieuw te vehle trekken. De hertog van Nemours is, van Mostaganem terugkee- rende den 6 te Algiers aangekomen, zich gereed makende 0111 den n naar Marseiüe te vertrekken." De laatste zinsnede dezer depeche doet eenig gewigc hech ten aan het verhaal van een Toulonsch blad, volgens hetwelk er oneenigheid tusschen den hertog van Nemours en den gouver neur-generaal Bugeaudonder welken de eerste thans het bevelhebberschap over eene afdeeling ruiterij voerde, was ontstaan: eene oneenigheid, die zoo hoog was geloopen dat de hertog van Nemours geen verder deel meer aan de krijgsverrigtingen wilde nemen, en dus naar Algiers zou te- rugkeeren, om dadelijk naar Frankrijk over te steken. Overigens wekt het een pijnlijk gevoel te lezen, dat de ko lonne van den generaal Baraguay d'Hilliers werkelijk de be dreiging volvoerd heeftom den te velde staande» oogst der vijandige Arabische volkstammen te verwoesten. Het misnoegen hetwelk de fortificatie-arbeid rondom de ze hoofdstad te weeg brengtlevert een geschikt onderwerp aan de oppositie-bladen, om daarmede de regering te bestrijden. De beide uiterste partijen wedijveren hierin ooit om het zeerst. De Gazette de Francebij voorbeeld zegt lieden hetgeen volgt De fortificatie van Parijs maakt het leger misnoegd. De soldacen toonen eenen geweldigen af keer tegen de aardwerken tot welke nien hen dwingt. Deze wijs om van de armee gebruik te maken is onwettig, want de wet, die de kinde ren van Frankrijk aan hunne haardsteden ontrukt, roept hen onder de vanen om Frankrijks grond te verdedigen en niet om in den grond te werken. De regering verandert dus de be stemming der soldaten. Het is eene daad van willekeur tegen welke de grieven zich met regt verhefFen. Daar wij dan toch onder eene constitutionele regering leven hadden de kamers magtiging toe den maatregel behooren te geven en de bijzonderheden van deszelfs uitvoering regelen. De fortificatie-wet zal, in alle hare betrekkingen voor de regering noodlottig' zijnzij heeft door geheel Frankrijk zaden van verbittering gestrooid welke de tijd gedurig meer ontwikkeld heeft. Men ziet thans, dat de fiscale maatrege len van den heer Humann door die wee veroorzaakt worden welkedaar zij onze finantien geruïneerd heeft de regering dwingt al de springveren der belasting te overspannen enz." sGRAVENHAGE den 14 junij, H. M. de Koningin en Irinses Sophia zijn donderdag avond ten zeven en een half ure op het paleis te Soestdijk aangekomen, en door de in gezetenen der naburige plaatsen met talrijke blijken van vreug de en genegenheid ontvangen. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje met hoogsc- derzelver Zoon zijn heden middag van Stuttgardt terug kec- rende in deze residentie aangekomen. De ontvangst van Z. M. den Koning te Nijmegen op 11. vrijdagis zeer luisterrijk en hartelijk geweest. Het dagblad van Luxemburg kondigt aan, dat Z. M. de Koning Groothertog, vergezeld van hoogstdeszeTfs Zoon, Prins Alexanderden 18 dezer in de vesting verwachc wordt. In genoemd groot-hertogdom worden vele toebereidselen ge maakt om Z. M. op eene luisterrijke wijze te ontvangen. Vrijdag 11, is de drie-en-twintigste vergadering van de synode der Evangelisch Luthersche kerk op de gewone wijze gesloten. Zoo als men hier wil weten zouden de onderhande. lingen over het concordaat reeds in vollen gang zijn. Het departement vooï de zaken der Roomsch-Katholijke eeredienst en dat van buitenlandsche zaken zouden door Z. M. belasc zijn om met den Pauselijken gezant Capaccini te beraadslagen. De Staats-Courant bevat thans het besluit van den516 mei 1841, waarbij met uitbreiding van dat van den 4 maart 1834 Staatsblad no. 8), ook de stad Gorinchem wordt aangewezen als losplaats voor steenkolen en kolengruis bij invoer langs de Maasde Scheldede Zuid-Willemsvaart en het Kanaal van Neuzen. Met genoegen en belangstelling verneemt mendac Z. M. de Koning, bij hoogstdeszelfs bezoek van de tentoon stelling op ii. donderdag voor eigene rekening gekoebe heeft de schilderij van den heer G. J, J, van Os, te Parijs, vruchten, bloemen en dood wild, no, 284 van den catalo gus en die van onzen verdienstelijken stadgenootden heer H. van den Sande Bakhuyzeneen bergachtig landschap met staand en liggend veeschapen en verdere stolïaadjenu. 432 van den catalogusterwijl Z. M. aan den heer N. de

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1