MTODELBURGSCHE C O f HM IV N°. 71. Dingsdag 1841. 15 Junij. Jfvaafetrijfe. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. 2hüt0cïil«utl>. (Btroot-Brittanjc. i IScIgic. 4Iebevi<titI>cn. - - 1 'r' De abonncments-prijs dezer Courant is 3 75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien, behoort te geschieden des morgens vdtfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is fi 5o en voor iederen regel daarboven 32 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, op Donderdag den 24 Junij 1841, des voormiddags ten 11 ure, ten overstaan van den Notaris Lankhorstresiderende te Goesten Raadhuize van de Gemeente FORT BATH en BATH, in het openbaar, voor den tijd van drie jaren, pre senteren te verpachten a) Het GRASGEWAS van de Fortificatie.Werken van het Fort Bath in twee Perceelen; en b~) De VISSCHERIJ in de Grachten van hetzelve Fort. De conditiën leggen ter lezing ten voorzeiden Raadhuize, alsmede bij den eerscaanwezenden Ingenieur op gemeld Fort ten Kantore van den Notaris en van den Agent voornoemd bij wien nadere informatien te bekomen zijn. De Agent voornoemd J. C. DE BRUYN. De BURGEMEESTER van DOMBURG maakt bij deze bekend dat, ingevolge overleg met de Commissie der Bad- Inrigting alhier, met het gebruik van de ZEEBADEN een aanvang zal kunnen gemaakt worden op Zaturdag den 26 de zer maand terwijl tot het nemen van BINNENBADEN in het Bad-Paviljoen de gelegenheid reeds dagelijks geopend is. Domburg, den 14 Junij 1841. De Burgemeester voornoemd A. van der MEULE. LONDEN den heeft de minister De DOMBURGSCHE KERMIS zal dit jaar aanvangen «den 24 Junij en eindigen den 1 Julijop den 25 Junij zal naar de Gaai geschoten en den 26 naar den Ring gereden worden; voorts wat Kramers en Leurders betreft, als naar gewoonte. Domburg, den 14 Junij 1841. De Burgemeester, A. van der MEULE. FRANKFORT den 9 junij. Z. M. de keizer van Rus land is den 25 mei te Ivloscoti aangekomen, en, als naar gewoonte door de volksmenigte met de treffendste bewijzen van gehechtheid ontvangen. De gekoesterde hoop op eene beslechting van de ker kelijke geschillen in Pruissen is in den Iaatsten tijd weder ge heel geweken. De ultramontaansche partij heeft dezer dagen te Wurzburg weder een geschrift uitgegeven, onder den titel van de Keulsche kerk in het jaar 1841", waarin het Pruis- sisch bewind op eene heftige wijze wordt aangevallen. De koning wordt daarineven zeer als het domkapittel van Keulenop de vinnigste wijze gehekeld. Te Keulen al waar dit geschrift bij voorkeur verspreid was is op hetzel ve beslag gelegd, en men verneemt, dat de Pruissische re gering zich in Beijeren wegens-hetzelve beklaagd heeft. Volgens brieven uit Triest van den 2 dezer, had men toen aldaar, met de van Syra aangekomene stoomboot, be- rigt ontvangendat de zaken op Kandia meer en meer een bedenkelijk voorkomen verkregen. Bijzonderheden worden echter dienaangaande niet opgegeven. De Augsburger Zeitung deelt thans eene tot hiertoe onbekende nota der Londensche conferentie mede betrekke lijk de Oostersche aangelegenheden. Dezelve draagt de dag- teekening van den 10 mei, is onderteekend door de gevol- magtigden der vijf mogendhedenen is gerigt aan den Turk- «chen gezant. In dezelve worden drie vraagstukken behan deld, namelijk, dat der erfelijkheid van het Egyptische be wind; dat van de jaarlijksche schatting, en dat der militaire bevorderingen. Omtrent het eerste punt verklaren de gevol magtigden hoofdzakelijk, dac zij het raadzaam en billijk oor- deelen, dat, na het afsterven van Mehemed-Alihet be wind over Egypte tot lbrahim-pacha overgaen na dezen aan den oudsten van zijn geslacht. Nopens de schatting, dat het belang der Porte schijnt mede te brengendat de hoe grootheid derzelve vastgesteld wordeen wel zoodanig dat, daar de inkomsten van Egypte kunnen veranderen, zulks niet voor altijd geschiede maar voor eene zekere tij druimte, ten einde na verloop daarvan daarop terug te kunnen komen. Eindelijk beschouwen de gevolmagtigden de gerezene zwarigheden omtrent de militaire bevorderingen als van ondergeschikt belangomdat reeds vroeger bepaald is dat de Egyptische land- en zeemagt aan het Osmannische Rijk behoort, welke de pacha verpligt is te onderhouden ten dienste van den sultan, en de officieren alleen hunne be vordering kunnen erlangen in naam en op het gezag der Porte. Het schijnt den gevolmagtigden intusschen, voorden sultan van belang te zijn, deswege aan den pacha behoor lijke volmagt te verleenet), onder voorbehoud van zoodanige voorwaarden, ais de ervaring en de behoeften van de dienst schijnen te vorderen. COBLENTZ den 7 junij. Eergisteren middag is het hier 1 nabij liggende dorp Rubenach grootendeels door eenen hevi- gen brand verwoest; 101 woningen en 350 andere gebou wen zijn eene prooi der vlammen geworden, terwijl een grijs aard en eene vrouw in dezelve zijn omgekomen. Meer dan 500 zielen zijn van have en goed beroofd en in de diepste ar moede gestort. De ijverigste pogingen zijn aangewend om den brand te stuiten doch gebrek aan water maakte zulks onmogelijk. De voortgang des vuurs was zoo snel, dac niet dan met inspanning van de uiterste krachten vele perso nen gered zijn. 9 junij. Overeenkomstig zijne belofte, Russell eergisteren in* het lagerhuis mede gedeeld, welken weg de regering, ten gevolge harer geleden nederlaag 111 de vorige vergadering, dacht te volgen. De uitslag der stemming had, zeide hij, bewezen, dat noch de tegenwoordige ministers, noch sir R. Peel e n zijne vrienden, met het tegenwoordig huis der gemeenten de zaken des lands besturen konden. Een beroep op de natie, door de ontbin ding van het parlement, was dus het eenige wat overbleef, en met dit doel zou men alleen vragen over zoodanige be- grootings-wetcenvoor den tijd van 6 maanden, van 1 april af gerekendte stemmen wier aanneming tot op de zamen- komst van het nieuwe parlement voor de openbare dienst onvermijdelijk was. Onder voorwaarde dat dit nieuwe parlement zoodra mogelijk na den afloop der volksverkiezingen zou worden zamengeroe- pen heeft sir R. Peel in het beraadslagen over die begroo- tins-wetten toegestemd, welke dan ook door het huis aange nomen zijn. In de zitting van gisteren heeft de minister Russell aange kondigd dat over verscheidene der ontwerpen welke nog ter behandeling overbleven gedurende deze zitting niet na der beraadslaagd zou worden. Met anderenwaartoe de wet op de mnnicipale corporatien en die op de omkooping bij de verkiezingen behooren zal echter voortgang worden gemaakt. Gisteren ochtend, ongeveer ten half vijf ure, is Ast- ley's-schouwburgin deze hoofdstad gelegen aan den voet van de YVestminster-bridgedoor eenen allervreesselijksren brand, binnen derdehalf uur tijdsgeheel in de asch gelegden zijn bovendien een aantal belendende huizen min of meer beschadigd geworden. Bewuste brand, bij welke ongelukkig eene dienst maagd omgekomen is, schijnt aan het vuurvacten van eene hoeveelheid zaagselwelke bij de voorstelling op den vori- gen avond van den brand van Woodstockin het stuk, getiteld de oorlogen van Olivler Cromwellgebruikt was te moeten toegeschreven worden. De schade door dezen brand aangerigt wordt op 30,000 p. st. begróot, van welk bedrag echter slechts een vierde gedeelte zijnde het gebouw zelf, verzekerd is; terwijl de verbrande kostbaarheden, be- hoorende cot dezen schouwburg en het eigendom van den heer Ducrowtegen geene brandschade gewaarborgd zijn. Den 28 der afgeloopen maand hebben al de Portuge- sche ministers, ten gevolge van oneenigheden met de cortes of nog meer weltigc in bet besef der onmogelijkheid om zich uit finatuiele bezwaren te redden, hun ontslag aan de koningin ingediend, die nog moeite aanwendde om hen van besluit te doen veranderen. Mogt dit mislukkendan zouden de char- tistenmet den hertog de Palmella aan het hoofd, denkelijk op nieuw aan het bewind komen. In de nieuwe republiek Yucatan, die zich onlangs van Mexico heeft afgescheiden is eene zeer liberale constitutie uitgevaardigd bij welke volkomen vrijheid van drukpers en de bescherming van alle godsdienstige belijdenissen zonderon derscheid, gewaarborgd zijn. PARIJS den 9 junij. De vrees voor eene nieuwe mini steriele crisis is weder geheel geweken. De maarschalk Soult blijfc als minister van oorlog en raads-president aan het be stuur. Trouwens het Journal des Débats en andere ministe riele bladen beweren, dat hij er niet aan gedacht beeft om zijne portefeuille neder te leggen, dewijl daartoe geene de minste reden bescond. Zij beschouwen althans de wijziging, door de pairs in de wet op de reserve gebragtop zichzelve als veel te nietig om eene ministeriele nederlaag te kunnen genoemd worden. Alleen daardoor heeft dezelve eenig ge- wigt verkregendat de kamer van afgevaardigden onberaden is uiteen gegaanen de wet alzoo onafgedaan zal moeten blijven liggen tot eene volgende bijeenkomst. Gisteren namiddag ten 4 ure zijn alle de ministers aan het ministerie van oorlogonder voorzitterschap van den maar schalk Soultbijeenvergadert geweest. BRUSSEL den 10 junij. Men kent thans denuitslag der meeste plaats gehad hebbende verkiezingen. Geene der bei de hoofdpartijen kan gezegd worden uitsluitend de overwin ning behaald te hebben. Op verscheidene plaatsen zijn zoo wel' de leden der zoogenaamde Katholijke als der zoogenaam de liberale partij weder ingekozen. De laatstgenoemde par tij verheugt zich zeer dat t-c Brussel eu te Nyvel de onlangs afgetredene ministers Lebeau en Mercier op nieuw als leden der kamer zijn benoemd. Aan den anderen kant hadden de liberalen in datzelfde arrondissement Nyvel gaarne den graaf Felix de Merode door den heer Charles de Brouckerede zelfde die kort voor en na 1830 zoo veel van zich 'heeft doen sprekenvervangen gezien doch de graaf de Merode heeft de bovenhand behouden. Te Mecheien zijn de ver kiezingen zeer in den geest der Katholijke partij uitgevallen waarover zich de andere partij, als naar gewoonte0, troost door dien uitslag aan de plattelands-kiezers en den'invloed der geestelijkheid daarop toe te schrijven. I11 een brief Uit Rijssel van gisteren ochtend wordt gemeld, dat de correctionele gevangenen, welke in de voor malige abdij van Looz zijn geplaatst, zich niet willende onderwerpen aan de gescrengere, onlangs ingevoerde veror deningen, hunne gevangenis aan vier hoeken in brand heb ben gestokenom zich alzoo in vrijheid te stellendoch in tijds door eene genoegzame militaire magt zijn ingesloten en krachtdadig bedwongen. ANTWERPEN den n junij. Men wil hier berigt heb ben dac de Engelsche stoompaket Brittar.nia in den avond van den 9 te Liverpool aangekomen is. *s GRAVENHAGE den 10 junij. Men verzekert, dac weldra eene groote organisatie bij het departement van oor log zal plaats hebben. Men wil, dac voor het vervolg de bepaling zou worden vastgesteld, dat het personeel bij dac ministerie geheel uit militairen zal bestaanen voegt er bij dat de burgerlijke ambtenaren die thans bij het departement geplaatst zijnen die daaraan werkzaam zullen blijven, mili taire rangen zouden bekomen. Bij gelegenheid der jaarlijksche vergadering van de broeders vrijmetselaren, op den 6 dezer alhier gehouden, is door de groot-officieren aan den grootmeester-nationaal Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, een exemplaar in goudzilver en brons van een gedenkpenning aangeboden als een duurzaam blijk van liefde en dankbaarheid voor bet goede, door Z. K. H. in voornoemde betrekking, in het belang der orde verrigten tevens om de gedachtenis te vereeuwigen van de belangrijke omstandigheiddat de Ne- derlandsche vrijmetselarij gedurende 25 jaren het voorregc mogt genieten, iioogstdenzelvenals haren grooc-meescer- nationaal, aan het hoofd der orde geplaatst te zien. Deze gedenkpenning isnaar men verneemt op de meest welwillende wijs door den grootmeester-nationaal aangenomen die tegelijk aan de groot-officieren te kennen gaf, dat hij tè hunner beschikking stelde eene som van ƒ9000waarvan de jaarlijksche renten zouden dienen tot ondersteuning van broedersdie zich in behoeftige omstandigheden mogten bevinden. Maandag heeft eene deputatie uit de groot-officieren de eer gehad aan Z. M. den Koning insgelijks een exemplaar van denzelfden gedenkpenning in goudzilver en brons aan te bieden; welk bewijs van eerbied en hulde door Z. M. met zijne gewone minzaamheid aangenomen is. ENSCHEDE (provincie Overijssel) den 2 junij. Gis- teren zag men alhier eenen buicengewonen begrafenis-trein. Al de werklieden der groote stoom-katoenspinnerijzoo man nelijke als vrouwelijke, welke laatste daarbij alle in rouw ge kleed waren benevens een aantal andere ingezetenen, volgden de lijkbaar van een 2ojarig meisje, gewerkt hebbendein ge zegde fabrijk en daarin op den 29 mei 11. allerjammeriijksr omgekomen. Het gebeurde juist te beschrijven valt moeijelijk, maar komt hierop neder, dac het gezegde meisje het ongeluk had, met den voet gevangen te worden in een lederen riem aan de in beweging zijnde en sneldraaijende ijzeren steng of spil gehecht, tusschen welke en de zoldering slechts eene kleine ruimte bestaat. Het .ongelukkige slagtoffer, met geweldige kracht om boog geheschen wordende, werd onderscheidene malen door gemelde ruimte geperst en geslingerd, zooda: van hare kleederen niets overig bleef, en zij zelve, deerlijk ver minkt en verpletterdbinnen weinige ©ogenblikken den geest gaf. De ontsteltenis van de in de werkzaal aanwezige ar beiders de kortheid des tijds en het vreesselijke van het voorval zijn welligc oorzaak geweest, dat geene tijdige red ding mogelijk was. Niet lang geleden is een dergelijk onge. luk een jong manspersoon in eene fabrijk te Almelo overkomen. Mogt men op middelen bedacht zijn om zoodanige ongeluk ken voor het vervolg te voorkómen, opdat aan de vruchten der hoog opgevoerde nijverheid en stoomkrachc geen onschul dig menschenbloed moge kleven GRONINGEN den 10 junij. Men verneemt, dac de hoogleeraar K. Muldet de benoeming tot hoogleeraar aan on ze hoogeschool, in de plaats van wijlen professor S. Stra- tingh Ez.heeft aangenomenen nog in het laatst dezer maand zijne inwijdings-redevoering denkt ce houden. AMSTERDAM den 12 junij. Regcstreeksche berigten uit Batavia van 6 maart jl., welker echtheid men waarborgt,

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1