MIDDELBÜRGSCHE C OU H A W°. 69. Donderdag 1841. 10 Jüuij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. ^cïiiiUcvt). NIEUWSTIJDINGEN. SJuUschlanb. (ÖEOct~23ritt«iïijc- /cawfenjfe. üs&cvlé&n&en. r£;Vr- De abonnements-prijs dezer Couranl is f 2 75 voor drie maandenen franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betalin- geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Aduertentien behoort te geschieden des morgens vdo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel met uitzondering van Huwelijk- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is r 1 co en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Loting vctn den Jare 1841. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op art. 11 van Zr. Ms. besluit van den 21 Maart >1828;. Brengen bij deze ter kennisse van al degenen welke daar bij belang hebben I.- Dat de Alphabetisclie Naamlijst van al de Personen die aan de Loting van dit Jaar voor de Schutterij dezer Gemeente moeten deelnemen, ter inzage van een iegelijk zal liggen op liet Raadhuis dezer Stad van heden tot en met Zaterdag'den 19 dezer, (de Zondag uitgezon derd), des voormiddags van 9 tot 12 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn omingeval hem op die Lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voor komen die op dezelve nog zouden bchooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten zulks ter kennis te brengen van de Commissie welke bij de Loting tegenwoordig zal zijn. 3. Dat de tijd, waarop voorschrevene Loting zal plaats hebben, is bepaald op Woensdag den 23 Junij 1841, des morgens ten 10 ure. 3. Dat de Loting zal plaats hebben op de Boven-Voor- zaal van het Raadhuis. .4. Dat almede bij de Loting zullen moeten tegenwoordig zijn, ten einde tot eene Naloting te worden toegelaten, alle Personen, vallende ki de jaren der Schutterij, welke uit andere Gemeenten, sedert de laatste inschrijving, in deze Gemeente zijn komen inwonen en buiten de° ter men van dienstpligtigheid zijn gebleven en 5. Dat niemand tot de Loting zal worden toegelaten dan de Ingeschrevenen zeiven of dezeiver Gevolmagtigden ten welken einde zij, zoowel als derzelver Geroagtig- den voorzien zullen moeten zijn van een Oproepings- Biljet, hetwelk ieder hunner van wege het Stedelijk Be stuur zal worden te huis bezorgd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden gedruktafgekondigd en aangeplaktmitsgaders in ■dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Junij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie Van dezelve, A. M. B E C I U S. HANOVER den 2 junij. Heden heeft Z. M. de aigemee- ne vergadering der stenden geopend. In de daarbij gehoude- ne aanspraak zegt Z. M., dat slechcs omstandigheden, buiten •zijne magt gelegen, de zamenroeping der stenden hebben kun nen vercragen dat het hem aangenaam is ondanks het gevor derde jaargetijde, zoo vele leden om zich vereenigd te zien-, dat dit een bewijs oplevert van de vaderlandsche gevoelens, die de bevolking bezielt, en waaraan hij nooit het geloof verloren bad; dat dit geloof hem gesterkt heeft bij de vele moeijelijkheden die hij te overwinnen heeft gehad. Z. M. zegt wijders, dat sedert bijkans een jaar de staat kundige gezigtèinder zeer was beneveld gewordenen zulks ook aan Hanover niet vreemd heeft kunnen blijven; dat hij die stappen heeft moeten doen welke hem door zijne plig- fen jegens het Duitsch verbond werden opgelegd; dat daar toe echter geene vermeerdering van lasten voor zijne getrouwe onderdanen noodig is geweesc; dat de stenden met hem den vrededie grootste weldaad voor de volkenvan den hemel zullen afsmeken; dat men, ter verzekering van den vrede, echter tot krachtige verdediging moet toegerust zijn; dat hij daartoe vertrouwt op den bijstand en de medewerking der ■■stenden dat hij hoopt, in al wat de gemeenschappelijke be langen van Duitschland aangaat, bij hen dezelfde inzigten en Beginselen te vinden door welke hij steeds is geleid gevvor- c en naine ij dat Duitschlandals een geheel, immermeer 'ra.ciu en magt erlange dat het in staat zij, zijne regten ce ■.verdedigendat het geCn gevaar heeft te duchten zoo lang oietzelve vereenigd en eendragtig blijft. FRANKFORT den 4 juni^ AUe te Weenen ontvangen bengten stemmen daarin overeen, dat de rust in Bulgarye her steld is. In Thessalie, Epirus en op bet eiland Candia verkrijgen daarentegen, de zaken een.meer en meer ernscig aanzien." Op gemeld eiland heeft zich een provisioneel bewind gevestigd uit 5 personen, onder voorzitting van A. Chacrotis, bestaan de. In eene proclamatie, door dat bewind uitgevaardigd, wordt over het acjuerblijven van antwoord op de aanvragen om bijstand geklaagd, welkt de ontevredenen, toen reeds twee maanden geledenaan de Engelsche Fransche en Rug. sische hoven gerigt hadden, en verder tot orde, eensgezind heid en ontzag voor de regten der vreedzame Turksche in gezetenen aangemaand. Uit Weenen wordt geschreven, dat aldaar eenige officie ren van het bondsleger Wurtembergers Baden en Hessen aangekomen warenter bijwoning van de oefeningen mee de nieuwe militaire bruggen naar het stelsel van Bigaro. Bij de oefeningen in het vorig jaar waren er officieren uit de overige streken van Duitschland uit Rusland Zweden en Denemarken tegenwoordig. LONDEN den 5 junij. De geadjourneerde debatten over sir R. Peel s gedane motie, betrekkelijk het gemis van ver trouwen in Hr.. Ms. ministers en het in strijd" zijn van hun post houden onder zoodanige omstandigheden met den geest der Britscbe constitutie zijn woensdagavond, overeenkom stig vroegere bepaling, in het huis der gemeenten hervaten, na hetzelve dien avond alsmede eergisteren en gisteren on afgebroken bezig gehouden te hebben eerst heden -ochtend (zaturdag)ongeveer ten drie ure, teti einde gebragten hebben zich alstoen 312 stemmen voor en -311 tegen het bewuste voorstel verklaard. Na dat de luide en langdurige toejuichingenmet welke deze uitkomst ontvangen werd opgehouden hadden, heeft lord J. Russelwelke dien avond onder anderen in deszelfs redemet uitdrukkelijke woorden te verstaan gegeven had dat voor deze motie van sir R. Peel uit hoofde van het stellig genomen besluit door Hr. Ms. ministers om het tegenwoordige buis der gemeenten te ontbin- dengeenerlei noodzakelijkheid bestond, nog ten siotte ge zegd van aanstaanden maandag aan de gezamenlijke leden van dit huis het gebeele plan van Hr. Ms. kabinet te zullen mededeelenen alsdan tevens bij weglating van de vroege: door hem toegezegde motie over de bestaande graanwetten eenige geldelijke begrootingen te zullen voordragen, welker verdere verschuiving groote moeijelijkheden voor depuhlieke dienst veroorzaken zou. Sir R. Peelwelke zich heden ochtend ten gevolge van de gebezigde aantijgingen en zinspelingen op zijn persoon door lord J. Russell, in diens jongste rede, andermaal gedrongen gevoeld heeftom die beschuldigingen met kracht van taal te wederleggen en het gehouden gedrag, door Hr. Ms. gouver nement in den laatsteu tijd met nadruk te wraken is bij het uiteengaan van het huis der gemeenten door eene tallooze menigte van aanhoorders met de levendigste geestdrift ontvan gen en huiswaarts geleid. Voorloopig wil men weten, dat het parlement door Hr. Ms. ministers op den 12 of 16 dezer zal ontbonden worden. Men heeft zich weder in Engeland een oogenblik ge vleid dat het stoomschip the President behouden was. Een van Buenos.Ayres komend kapitein meende dit schip onder weg gezien te hebben. Het is echter al spoedig gebleken dat hij een gewoon zeilschip ontmoet heeft. Den 5 junij be gon men te Londen met bezorgdheid uit te zien naar tijdin gen van the Britannia een ander stoomschip, dat van Bos ton en Halifax verwacht werd en reeds eenige dagen langer dan den gewonen tijd was uitgebleven. Te Nieuw-York heeft den 8 der afgeloopene maand we der een zware brand gewoed, en door het vernielen van on derscheidene woon- en pakhuizenmet de zich daarin bevin dende goederenvoor ongeveer 350,000 dollars schade ver- oorzaakc. PARIJS den 5 junij. De kamer der pairs heeft zich met een amendement van den generaal d'Ambrugeacop het vier de artikel der wet op de recrutering bij het leger, vereenigd. Op zichzelve is de zaak niet meer gewigtigmaar zij wordt het daardoor dat deze wijziging eene vertraging in de uit voering van het geheele ontwerp ten gevolge zal hebben. Sommige ministers betoonen zich dan ook over het besluit der pairs hoogst ontevredenen men spreekt er zelfs van dat de minister van oorlog, maarschalk Soultzijn ontslag zou hebben gevraagd. Over het algemeen wordt geloofddat de kamer der pairs eene gelegenheid gezocht heeft om te toonen dat zij niet verpugt is hare goedkeuring te hechten aan alles wat door de gedeputeerden aangenomen was. De heer Victer Hugo heeft donderdag 11. zijne intrede gedaan als lid van de akademie. Zoo als men dit gewoon is bij de akademie, was de lof van zijnen voorganger het onder werp zijner redevoering. Men had zich van deze redevoe ring veel voorgesteld 0111 de bekende zonderlinge denkwijze van den heer Victor Hugo, op het stuk van letterkunde, doch hij heeft aan de verwachting niet beantwoord, in zoo verre als hij zich ten doel scheen gesteld te hebben om iedereen te bevredigen en zich tusschen de beide uitersten te houden. Als een meesterstuk van welsprekendheid is zijne redevoering zeer toegejuicht. Gisteren is de heer p'ictor Hugobenevens de heer von llumbo'dtdoor Z. M. ten gehoorc toegelaten. Dezelve moeten met op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald Laatstleden woensdag hebben kort opeenvolgende zware onweders te Rennes en in de omliggende plaatsen groote scha de veroorzaakt. De koningin-weduwe van Spanje, Maria Christina houdt zich ijverig bezig met de zamenstelling van gedenk schriften, welke men zegt dat zeer belangrijk zullen zijn Bijzondere berigten uit Madrid- van den 29 bevestigen dat de gezondheid van de jonge koningin zich niet in denVs' ten toestand bevindt. Zij zou evenwel de hoofdstad niet verlaten, maar te Madrid de haar voorgeschreven baden gebruiken. De onderhandelingen tusschen den minister van financiën en verscheidene kapitalisten in de hoofdstad Jiepen over een voorschot van 60 millioen realen. Er bestonden vele be zwaren maar men hoopte dat de onderhandelingen zouden gelukken, die overigens den bijval der cortes zouden verwei- ven. 's GRAVENHAGE den 7 junij. Z. M. de Koning is eer gisteren morgen ten 11 ure in deze residentie teruggekeerd zijnde van Lent, over Nijmegen, naar Rotterdam "'gevaren met het koninklijk stoomjagt, hetwelk, uit hoofde van den ia- gen stand der rivier niet tot Arnhem had kunnen opkomen H. M. de Koningin en Prinses Sophia worden in deze week op Soestdijk verwacht waar hoogstdezelven zuilen verto 1 ven gedurende's Konings afwezigheid naar Groningen, Vries land, Overijssel en Drenthe. Voor de vergadering van de algemeene synode der Ilerl vormde kerk welke op den 7 jiihj aanstaande zal worden gehouden, zijn benoemd geworden: tot pre-kient dé lieer G. Benthem Re'ddingius, theol. doet. én predikant te Assen secretaris van bet provinciaal kerkbestuur van Drenthe- tot vice-presidentde heer G. van der Tuuk, predikant te'lter- licumsecretaris van het provinciaal kerkbestuur van Vries land en tot zijnen secundus, de lieer C. L. va„ der Broek predikant te 's Gravenliage. Tot leden, van het bestuur der Proreitantsebe 1-rken in Limburg, uit Maastricht de heeren IV. F. C. van Laak predikant te Maastricht.7. TV. Suringartheol. doet. eti predikant te Maastricht; F. van Panhuys, administrateur van ''s Rijks schatkist, ouderling te Maastricht, en jonkh. L. A. B. Vrijthof, provinciaal inspecteur der belastingenouder ling te Maastricht; uit het hertogdom Limburg de hee ren L. A. Preusser predikant te Ileerie .7. c" Harder predikant teMeerssen, en .7. A. /Vil,nar, notarisouderling te Meerssen. Tot president van het bestuur, de predikant TV. F. C van Laak, en tot secretaris, de predikant .7. IV. Suringar' Tot leden van het collegia van toezigt op de finaiitiele administratie der Protestantsche gemeenten in Limbur- de heeren H. C. Straeterpredikant te Maastricht en TV V C. van Laak predikant te Maastricht lüt"' iaarlijksdia vergadering van de broeders vrijmetselaren gehouden en is tevens hec 25jarig grootmeesterschap van Z. K. H Prins w!A u N*derIanden .gevierd. Uit alle oorden del lands de broeders te zamen gekomen. Ten 10 ure des avonds vereenigde men zich in den Nieuwen of Schutters Doele alwaar een banket gegeven en menige hartelijke toast in! gesteld en gedronken werd. Tot heden in den vroegen mor gen bleven de broeders bijeen. MIDDELBURG den 9 junij. Van Parijs den 6 wordt ge- meld, dat de kamer der pairs, 111 liare zitting van den 5 de verdere beraadslaging over de wet op de recrutering tot den 9 heeft uitgestelduit hoofde van eene vrij ernstige ongesteld heid van den president van den raad van ministers, den maar schalk Soult. De kamer is vervolgens overgegaan toe de discussie over de wet op de organisatie van'den generale» staf der zeemagt, welke met 78 tegen 29 stemmen is aan genomen. Bij een telegrafisch berigt van Toulon, den 5 te Parijs ontvangen was de colonne van den generaal Bugeattd den 22 een daginarsch van Tekedempc; cr hadden twee Ii"te be vechten op weg plaats gehad doch de Arabieren hadden zich onverwijld verstrooid. Sedert het vertrek des legers hebber de bevolkingen der omstreken van Chelif, nu niet meer dool de kalifaten van Abd-el-Kader bedreigd, een grooc lannf ossen en zelfs op één dag tot 300 paarden toe, naar Mosrl ganem gezonden. De gezondheid des legers en die van den prins waren zeer goed. Men had nog geene stellige berigten der operatie van den generaal Baraguay-d' Ililliers welk» eenige voordeelen zou hebben behaald. Te Algiers e'i in del omtrek genoot men de grootste rust. Men verneemt, dat zich al spoedig binnen Middelburg eene sociëteit zal vestigen, welke het drieledig doel heef- om, tegen matig gestelde vvekelijksche bijdragen de betrek' kingen van overledenen in staat te stellen, deze Harsten 00 eene fatsoenlijke wijze te doen ter aarde bestellen voorts om genees- en heelkundige hulp benevens de vcreisclite ge nees- en heelmiddelen aan de leden te verstrekken, en eindelijk

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1