MIDDELBURGSCHE C O R A IV N°. 68. Diugsdag 1841. 8 Juiiij. JxAufirijfc. tï-y BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Slanbc^tcbitig. jflcbetrlatiberftc ^aubel-itlaatöcïtappij. NIEUWSTIJDINGEN. Shtitödtlaub. «ol-Brittanje. *Dcbciriauben. 'C De abonnements-prijs deier Courant is a j5 voor drie maanden, en franco per Post f5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr ïoure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland WALCHE REN, zal, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Inge- nieiir van den Wacerstaat, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Binnenlandsche zaken in het lokaal van ge melde Directie te Middelburg, op Donderdag den io Junij 1841 des voormiddags ten elf ure, aanbesteden: Het maken, zinken en bestorten van vijf RIJS-ZINK- STUKKEN, te zamen groot 3050 vierk. Ellen, aan de Vijf-Ambachten en TVestwateringbenevens het Ar beidsloon van twee RIJSHOOFDEN, mede aan de Westwatcringover 1800 vierk. Ellen. Het bestek, op hetwelk bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben, zal, behalve ter Griffie van voorschreven Directie te Middelburg, mede ter lezing liggen op de ge wone plaatsen te Giesendam Hardinxveld, Werkendam en Ameideterwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies der Centrale Directie te Middelburg, cn bij den Commies der Vijf-Ambachten en waarnemende Commies der Westwatering. Middelburg, den 24 Mei 1841. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Dingsdag 6 Ju lij 1841, 25,57' Krani- en Kanass. Java SUIKER ligg. aldaar. 29'p53 Zakken 1 DITO. te Amsterdam. 7,695 Kranj. en Kanass. DITO. Dordrecht. 3,651 DITO. Middelburg. Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zul len worden uitgegeven. Amsterdam, den 5 Junij 1841. VAN DER IIOUVEN, President. KOOY Directeur fungerend Secretaris. Het KANTOOR van den AGENT van het DOMEIN is verplaatst naar de Vlissings.che Straat, Wijk I. No. 177. De KERMIS te KOLIJNSPLAAT zal plaats hebben op den tweeden Woensdag in Julij aanstaande, en dus op den 14 dier maand beginnen. BERLIJN den 1 junij. Z. M. koning JVillem Frederik graaf van Nassaubenevens H. K. H. prinses Albert en hoogstderzelver twee kinderen, zij„ van hier naar het kasteel Kamenz, in Silezievertrokken. FRANKFORT den 1 junij. Volgens berigten van de Turksche grenzen, van 20 mei, ontving men daar steeds zeer treurige tijdingen omtrent den staat van zaken in Bulgarije en de voortdurende geweldenarijen der Albanesche krijgsmagt. Het scheen dus, dat de maatregelen, die de Portenaar luid der opgave uit Konstantinopel van den 12, genomen had, om de geweldenarijen te doen ophouden en de Chris telijke bevolking geru st te stellennog geen doel getroffen hadden. Het rooven, moorden', verbranden en plunderen ging steeds voort, en men meende dat hieraan geen einde zou komenzoo lang de Porte niet tot meer afdoende en krachtiger maatregelen overging. Uit Konstantinop al den 12 mei wordt gemeldt, dat de Porte aan de wenschen van Mchemed-Ali met opzigt tot de erfelijkheid en de vrije benoeming der officieren heeft toege geven, en later dé jaarl ijksche schatting, die Egypte aan de schatkist opbrengen moet, op eene vaste som bepaald. De firman deswege is evenwel nog niet uitgevaardigd en zal ook niet uitgevaardigd worden, alvorens de feitelijke algeheele onderwerping van Mehei ted-Ali plaats gehad heeft. De berigten uitEgypt.e melden, dat Mehemed-Ali met ver- .scieidene handelshuizen eene leening van 6 millioen dollars -ges oten heeft. Bovend ien heeft hij eene aanzienlijke hoe- voet ieia vatoen verkocht, die hem mede verscheidene mil- loenen moet hebben op; ;ebragt. Zijne oorlogs-toerustingen zet ihij met grooten ijver vi >ort. ©tt XONDEN den 4 jun ■raadslagingen over het welke heden voortgezet wachting te gemoet zie gen, hier vóór, daar in de graanwetten voort Onder de eerste behoo. van de kiezers der City ucn vau petitiën aan de Terwijl men den uitslag der be bekend voorstel van sir R. Peel, zullen worden met gespannen ver- blijven overal de volksvergaderin- <;gen het brengen van veranderingen duren. rt eene gisteren gehouden zamenkomst van Londen in welke tot het indie- beide parlementshuizen besloten is hoofdzakelijk strekkende om te verklaren, dat dit collegiede voorgestelde vaste en lage inkomende regten op de granen hoogelijk goedkeurtals door de toeneming der bevolking den staat der inkomstende mededinging van andere volken ten opzigten van het fabrijkwezenen de vermeerderde ken nis en verlichting der menigte dringend gevorderd. De heer JVoodeen van de vertegenwoordigers der City in het lager huis, is benoemd om die petitie aldaar ter tafel te brengen, terwijl zij door de 3 anderen namelijk de heeren Grote Craw- ford en Pattisonzal worden opgehelderd en verdedigd. Daarentegen zijn te Stroud niettegenstaande die plaats door lord J. Russel in het lagerhuis vertegenwoordigd wordt en in andere plaatsen petitien tot onveranderd behoud der te genwoordige graanwetten gestemdop grond dat de binnen landsche landbouw eener talrijke natie boven alles bevorderd en zij voor hare voeding niet van andere volken afhankelijk gemaakt moet worden. De jongste brieven uit de Vereenigde Staten behelzen het berigt, dat de heer M'Leod eindelijk van Lockport naar Nieuw-York overgevoerd en den 6 der afgeloopene maand voor het opperste geregtshof dier stad gebragt is. Algemeen dacht men, dat hij uit den staat van gevangenschap ontslagen zou worden. Uit sommige artikelen in de Nieuw-Yorksche dagbladen meent men te mogen besluiten, dat de questie wegens de grensscheiding minder zwarigheden in de vereffening dan vroe ger opleverde naardien men zeide dat tusschen Engeland en de Staten overeengekomen is tot de benoeming van zes scheids lieden welkein geval zij het niet eens mogten kunnen wor den tot de keus van drie anderen geregtigd zouden wezen terwijl de uitspraak der meerderheid als beslissend zou wor den aangemerkt. Men verhaalde te Lissabon, dat ernstige onlusten te Oporto uitgebroken waren ten gevolge eener poging van het graauw om eene contra-revolutie inden geest der ultra-libe ralen te bewerken welke poging echter op den moedigen we derstand van het garnizoen en de municipale garde schipbreuk had geleden. PARIJS den 3 junij. Gisteren is de raad, onder voorzit ting deskonings, te Neuilly vergaderd geweest. Men meent, dat de tegenwoordige stand der Oostersche aangelegenheden het ontwerp der beraadslagingen heeft uitgemaakt. De kamer der pairs heeft gisteren de wet op de bui tengewone credieten voor het loopende jaar goedgekeurd. De staatkunde van den minister Thiers welke die uitgaven nood- 1 zakelijk heeft gemaakt, is daarbij weder vinnig gehekeld. De vijfjarige volkstelling is doör geheel Frankrijk aan gevangen. Bij de laatste, in 1836 gedaan, bedroeg de be volking 33,540,910 zielen, en zal nu vermoedelijk tot ruim 35 millioen aangewassen zijn. Men verwondert zich ten hoogste over het gedrag van den heer Thiersdie zich dezer dagen naar de gevangenis van Sainte-Pelagie heeft begeven, om een bezoek bij den abt de Lamennais en den heer A. Esquiros af te leggen, welke ge durende zijn eigen ministerie door de jury tot den kerker veroordeeld zijnals schuldig aan ophitsing tegen het be staand gouvernement. Onzeker is het of deze zonderlinge handelwijze aan verregaande ligtzinnigheid, of aan overdre ven zucht om aan de ultra-liberalen te behagen, toegeschreven moet worden. De Pruissische geheimraad von Humboldt is alhier aan- gekomen, en heeft bereids een halven dag met den natuur kundige Arago op het observatorium doorgebragt. Meer en meer gelooft mendat het doel der reis van dien geleerden staatsman zuiver wetenschappelijk is. Men leest in de Parijsche dagbladen thans een fraai gedicht van den beroemden de Lamartinehetwelk een soort van antwoord op het bekende Duitsche lied van Becker tegen de aanmatigende taal van sommige Franschen ten aan zien der Rijngrenzen behelst. Het gedicht van de Lamartine ademt liefde tot den vredemaant aan tot verbroedering der volken en wederzijdsche vergetelheid van allen nationalen haat en alle uittartingen. Het eindigt met de aandacht der Europesche bevolkingen op het Oosten te rigtenwaar zoo veel gelegenheid tot uitbreiding van beschaving en voldoening aan den rusteloozen geest van werkzaamheid voorhanden is. Het Journal des Dèbats deelt heden een aantal berigten en uittreksels uit de Indische bladen mede, langs eenen buiten gewonen weg ontvangen, die de tijding wegens den oorlog in China bevestigen met een aantal bijzonderheden waar. in echter veej verwarring en tegenstrijdigheden heerschen. Intusschen blijkt daaruit onder anderen nog, uit eene depe- che van den opperbevelhebbersir John Bremervan het Engelsch kantoor te Canton, den 18 maar: gedagteekend dat al de forten voor Canton genomen, en de Chinesche zeemagc in den grond geboord verbrand of verstrooid is en dat de Britsche vlag van het Engelsch kantoor te Canton wapperde. Het geschut van ons eskaderwordt in deze depeche gezegd, beheerscht al de toegangen tot de stad aan de westelijke en zuidelijke armen van de rivier. Alzoo be- De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Iluwelgks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prgs van één tot zes regels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Gents» Dezelve moeten niet op zegel geschreven zgn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. vindt zich in onze magt en aan het goeddunken der strijd kracht Hr. M. prijsgegeven, de groote hoofdstad der pro vincie, die meer dan een millioen zielen bevolking telt." De bovengezegde forten beneden de stad waren met 123 stuk ken geschut beplant geweest. Men heeft thans berigten uit de stad Algiers tot den 26 mei. Zij vermeldendat de aan Abd-el-Kader onderwor pen bey van Miiiana werkelijk 38 soldaten en 90 burgelijke personen, die van tijd tot tijd in handen der vijandige Arabie ren zijn gevallen, tegen door de Franschen gemaakte krijgs gevangenen heef; uitgewisseld. De bisschop van Algiers heeft, als een ook in het oog der Muzelmannen eerwaardig persoon, bij deze uitwisseling de voornaamste rol gespeeld. 's GRAVENIIAGE den 5 mei. Het heeft Z. M. behaagd de hieronder vermelde benoemingen van officieren bij den gc- neralen staf te doen, als: Tot kolonelde luitenant-kolonel lff. Rolojf, van den gc- neralen staf. Tot majoors: de kapiteins der tste klasse J.J. de Moulin en .7. H. Hnoft van- Iddekinge.beiden van dien staf. Tot kapiteins der iste klasse: de kapiteins der 20e klasse ,7. G.T, V. baron de Constant Rebecqueen Zr. Ms. adjudant D. baron Tindal, beiden van gemelden staf. Tot kapiteins der 2de klasse: de kapiteins van de 3de klasse L. .7. L. de Moulin en C. J. ,7. Goftnbeiden van gemelden staf. Tot iste luitenants: de iste luitenants .7. IV. H. Ie Clercq van het 2de regement artillerie, adjudant van den eersten kommandant der koninklijke militaire akademie, uit welke be trekking hij eervol wordt ontslagen; L. .7. van Motzvan het eerste regement artillerie, en de isce luitenant-ingenieur IV. F. K.Georgevan het korps ingenieurs, mineurs en sap- peurs. Het fregat la Belle Poule, kommandant Z. K. II. de Prins de Joinvilleen de brik le Cassard, zijn 11. diugsdag morgen in zee gestoken, om de reis achter Schotland om naar Terreneuve voort te zetten, tot buiten gaats gevolgd door de stoombooten de Et na en Noor d - K oua inu>. Bij het verlaten der reede en het passeren der forten zijn gemelde bodems, zoo van Zr. Ms. wachtschip de Sambre, als van het fort Kijkduin, met kanonschoten begroet, welk saluut door het Fransche fregat op gelijke wijs beantwoord is. Men verneemt, dat Z. K. H. de Prins de Joinville aan den luitenant-ter-zee, jhr. van Rappardordonnans-officier van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandeneene gouden snuif doosmet brillanten omzet, ten geschenke heeft gegeven, als een blijk vau hoogstdeszelfs erkentelijkheid voor de diens ten gedurende, den togt met "s Konings stoomjagt naar Vlis- singen, Z. K. H. doordien zee-officier bewezen terwijl den schipper van Zr. Ms. stoomjagt de Leeuw, J. van den Oe vereene kostbare parelals speld gevatdie op f 250 a f-co aan waarde geschat wordt, te beurt is gevallen, als een be wijs van de hooge tevredenheid des Prinsen de Joinville over hoogstdeszelfs reis naar Zeeland. MIDDELBURG den 7 junij. Tot leden der provinciale Staten van Zeelandzijn den 1 dezer door de verschillende standen herkozen of benoemd Door de ridderschapjqnkheeren P. D. van Citters en D. G. van Teylingen herkozen en jhr. IV. R. Boddacit in plaats van jhr. J. H. Schoreroverleden; Door de stad Middelburg: de heeren mr. J. F. Bijleveid P. de Stoppelaar en C. A. Rethaan Macaréalle herko zen; door de stad Zierikzeejhr. K. IV. de Jonge, herko zen en de heer mr. IV. .7. P. de Kroef, in plaats van den heer .7. van Adrichem door de stad Tholende heer mr. K. TVagtho herkozen; door de stad Vlissingen: de heer A, van der Swalme herkozen, endoor de stad Axelde heer J. Janssenin plaats van den heer P. A. van Dishoeck overleden. Door den landelijken stand: in het district Middel burg de heer mr. ,7. J. Slicher van Domburgherkozen in het district Zierikzee: jhr. TV. D. de Jongeherkozen; in het district Sluis de heeren .7. Risseeuw en A. van Geel kerkenherkozen, alsmede de heer F. van de Plassche in plaats van den heer P. Hennequinin het district Hulst: de heeren A. J. Paulus en H. M. Maertens, beide herkozen/ Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat Z. M. aan dén heer verificateur der registratie van de eerste klasse in de provincie Zeeland, .7. L. A. Jacobseverleend heeft den personelen titel en rang van inspecteur der registratie. Onder de onlangs door Z. M. den Koning verleende oc- trooijen is er een voor den tijd van tien jarenaan den lieer TVvan der Os, te Vlissingen, op de uitvinding van eeue nieuwe soort van dubbele en enkele metalen scheeps- water en brandpomp en een voor den tijd van vijf jaren aan den heer A. Scheerboomte Amsterdam, op de uitvinding van vaartuigen, geschikt om bij het uitdiepen van rivieren of van banken in hare mondingof van kanalen de specie on der het water te ladente vervoeren en te lossen. Van den 1 tot den 4 dezer heeft Z. M. de Koning Leyden Amersfoort en Arnhem bezocht, zijnde in die ste-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1