MIDDEL15ÜEGSC1E N°. 66. Donderdag 3 Junij. BESTUREN en ADMINISTRATÏEN. Bckcn&mafiiug, QUufecistcbing. N J EUWSTIJ DINGEN. fcJuitscïiiatib. ©troot-iöirittanic. ücöcrtanbcw. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te Middelburg Provincie Zeeland, maakt bij deze .bekend, dat de Kamer, welke, overeenkomstig artikel 17 en 18 der Wet op de Reg- terlijke Organisatie, en art. 11 tot en met art. 15 van het Reglement, betreffende de wijze van Eeds-aflegging enz., goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 14 Septem ber 1838 {Staatsblad 110. 36), gedurende de Vacantie, aan vangende met den eersten Julij en eindigende met den laatsten Augustus aanstaande, belast zal zijn-met de afdoening van Burgerlijke en Handelszaken welke spoed vereischenen van Strafzakenhare gewone teregtzittingen zal houdentwee malen ter week, te weten: Vrijdag den Maandag Vrijdag Maandag 9 Julij. 12 23 26 6 Aug. Zaturdag 9 Dingsdag 20 Zaturdag 23 Dingsdag telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure. Middelburg, den 29 Mei 1841. In kennisse van mij Griffier, J. H. KOOLHAAS. voorts Vrijdag Maandag Vrijdag Maandag Zaturdag den 10 Julij. Dingsdag 13 Zaturdag 24 Dingsdag 27 7 Aug. 10 21 24 De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland WALCHE REN, zal, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Inge- nieur van den Waterstaatonder nadere goedkeuring van het Ministerie van Binnenlandsche zaken in het lokaal van ge melde Directie te Middelburgop Donderdag den 10 Junij 1841 des voormiddags ten elf ure, aanbesteden: Het maken, zinken en bestorten van vijf RIJS-ZINK- STUKKEN, te zamen groot 3050 vierk. Ellen, aan de rijf Ambachten en IFestwateringbenevens het Ar beidsloon van twee RIJSHOOFDENmede aan de tVafwateringover 1800 vierk. Ellen. liet bestek, op hetwelk bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben, zal, behalve ter Griffie van voorschreven Directie te Middelburg, mede ter lezing liggen op de ge wone plaatsen te Giesendam Hardinxveld, Werkendam en Ameide; terwijl nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies der Centrale Directie te Middelburg, cn bij den Commies der Vijf-Ambachten en waarnemende Commies der Wescwarering. Middelburg, den 24 Mei 1841. De COM MISSE onder de Zinspreuk LOON FOOR 1FERK, gevestigd binnen deze Stad in het begin dezer week een' aanvang hebbende gemaakt met het doen rondzenden van In- schriivings-Biijetten aan de Huizen der Ingezetenen alhier, tor verkrijging van vrijwillige bijdragen ten behoeve van hare weldadige Inrigting voor het aanstaande Winter-saizoenheeft de eer bij deze kennis te geven dat te beginnen met Woensdag den 9 dezer maand, die Biljetten weder zullen worden afgehaald. Zij neemt de vrijheid hierbij hare ge achte Ingezetenen te herinneren aan het verslag, onlangs door haar uitgebragt, en ook in deze Courant hoofdzakelijk mede gedeeld, als waaruit bleek, dat de aanmerkelijke bijdragen, haar ten voorleden jare geschonken in een uitgebreiden kring nut hebben gesticht, en zoo zij vertrouwt, de overtuiging gevestigd is, dat deze Inrigting de verdere ondersteuning van Middelburgs weldadige Ingezetenen verdient. Middelburg, den 2 Junij 1841. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, Pres. H. REKKER, Secr. FRANKFORT den 28 mei. Volgens te Trieste ontvangen engten uit Konstaminopelis de rust in de districten Nis- -sa Sophia en Philippopolis weder hersteld, nadat 60 dorpen «loor t e bloedgierige Albanezen ten eenenmale verwoest waren, mete brieven zeggen, dat het aantal der Insurgenten op an u v rei to: 16,000 was aangegroeid en dat deinwil- V.?VM ,orce.ciaar vermoedelijk te laat zouden komen. ia en„as ie zien aan het hoofd van den opstand in Thes- "jeU'pZa-S Zi'Tle hent'e door talrijke vrijwilligers wt Griekenünd en Epmis ^merk hoedani Jk deg0„. tevredenen op Cand.a te hulp snellen. Een dagblad van Creta dringt aan op de noodzakelijkheid om .den bijstand van bet Christelijk en beschaafd Europa piegcig i„ te roepen. Op liet eiland Cyprus heeft de pacha een raaii raaa, ,uit voorname Chtistenen zamengesteidbenoemd. CL ERF den 28 wei. Dingsdag jl.omstreeks ij ure, brak te Wijier (dezerzijds Nijmegen) een brand uit, die zoo «nel zich uitbreidde, dat liet gezin Holtermann ter naauwer- tyeod er aan ontkomen is van te bedde liggende verbrand te worden. De ^jarige .dochter van den huize zag zich zoodra niet aan het gevaar ontrukt, of zij miste haren ouden vader, en stortte zich terstond tot zijne redding weder in het bran dende huis, waaruit zij te midden der knetterende vlammen door haren broeder, met diens eigen levensgevaar, gered werd. Beide hebben zware brandwonden bekomen, aan welke het heldhaftige meisje gisteren gestorven is. Haar broeder ligt daaraan nog op het folterbed. Hun vader, echter, was reeds vóór hunne edele daad langs eenen anderen weg gered. I LONDEN den 28 wei. De beraadslagingen over het voor stel van sir Robert Peel, om te verklaren, dat het tegen woordig ministerie het vertrouwen van het parlement niet meer bezithebben gisteren eenen aanvang genomen en zijn heden voortgezet, zonder dat het ecliter nog, gelijk men al gemeen verwachttetot eene stemming gekomen is. I11 te gendeel is de verdere voortzetting der beraadslagingen op woens dag den 2 junij bepaald. De heer Peel h^eft zijn voorstel in eene breedvoerige rede ontwikkeld die zich over het geheel door eenen gematigden toon onderscheidde en uitbundig door de tegenpartij werd toegejuicht. Hij stelde daarin op den voor grond, dat een ministerie, hetwelk, zoo als het tegenwoor- i dige, in deszelfs voorstellen van finantielen aard de nederlaag' in liet lagerhuis had geleden, volgens den eersten geest der Bricsche staatsregeling en velerlei antecedenten behoorde af te treden. Hij heeft tevens verscheidene maatregelen van bin nen- en buitenlandsche staatkunde der ministers aangetast doch zich over andere zijn gevoelen voorbehouden. Met name verweet bij hun den weinig gunstigen loop der zaken in China en het gevaar, waarin zij Engeland hadden gebragt, van in eenen oorlog met Frankrijk gewikkeld te worden een gevaarhetwelk nu wel geweken wasmaar waarvan de naweeën nog lang in de verbittering die onder de Fransche natie was opgewekt, en in de onvruchtbare uitgaven voor wapeningen ter zee en te land zouden blijven bestaan. Van de ministeriele zijde is hierop voornamelijk geantwoord dat het ministerie van sir Robert Peel zelf in 1835 eenige maan den in dienst gebleven wasofschoon het verscheidene neder lagen in het huis had geleden. Eenige der ministeriele spre kers drongen er sterk op aan, dat de ministers, alvorens af te treden eene ontbinding van het parlemenc en nieuwe ver kiezingen moesten beproeven. Zij telden al het goede op hetwelk lord Melbourne en zijne ambtgenooten in de laatste 5 of 6 jaren hadden verrigtspraken van de rust, die zij binnen slands en in de koloniën, te midden van velerlei moeijelijkheden hadden weten te bewaren of te herstellen en beweerden, dat de optreding van een ministerie Peel aan de gunstige verwachtingen, die de massa des volks door de voor gestelde atschaffing der monopoliën van suikertimmerhout en graan had opgevatden bodem inslaan en misschien tot ge vaarlijke onlusten aanleiding geven zou. De heer Hutt zei- de, dat hij in de staatkundige bekwaamheid van sir Robert Peel alle vertrouwen stelde maar dat deze door de bekrom- pene vooroordeelen van zijne vrienden, de Tory'sbelet zou worden om het goededat hij beoogdete doen. De heer Grattaneen der Iersche vertegenwoordigers, sprak in dien zelfden geest. Hij merkte aan dat de heer Peel in zijne rede mee geen enkel woord van Ierland gewaagd haden dat deze staatsman, juist omdat hij door eene hartstogtelijke par tij omringd was dat eiland niet in rust zou kunnen houden. Nergens blijkt nog met zekerheid dat hec sloc-proto- col wegens de vereffening der Oostersche zakendoor de vertegenwoordigers van al de groote mogendheden alhier werkelijk reeds is geteekend. Over he: zuid-oostelijk gedeelte van Engeland is don- derdag avond tusschen 8 en 9 ure een zwaar onweder losge- I barsten dat vooral in Berkshire van ongemeen groote en Tal rijke hagelsteenen vergezeld ging die duizenden van glasrui- ten vernield en ook aan hec gewas groote schade veroorzaakt hebben. Gedurende het vorige jaar zijn in deze hoofdstad niet minder dan 70,700 personen voor korceren of langeren tijd in verzekerde bewaring genomen waarbij hec opmerking ver dient dat ver het grootste gedeelte noch lezen noch schrij ven kon hetwelk als bewijs wordt aangevoerddat de nei ging tot misdaad naar gelang der toenemende beschaving ver mindert. PARIJS den 29 mei. De zitting der kamer van afgevaar- digden is voor die jaar zoo goed als afgeloopen, De begroo- cings-wetten zijn aangenomen en verre de meeste leden der kamer reeds naar hunne haardsteden terug gekeerd. De mi nister Gutzot heeft voorafin de kamermet zinspeling op ge zegden in de bekende aan koning Lodewijk Philips coegeschre: vene brieven in de stelligst mogelijke bewoordingen verklaard dat hec een volstrekte logen en vaischheid was, dat eene der hooge staatsmagten immer na 1830 eene ontruiming van Al giers aan de Engelsc'ne regering had beloofd. De hertog de Falsnyeen der legitimisten, heeft gezegd, dat ook de mi nisters van Karei X zulk eene belofte nooit hadden gedaan maar overigens heefc niemand in de kamer den uitgeworpen handschoen opgenomen en de verwachting van velen dat de zaak dezer brieven waarover reeds zoo veel geschreven is meer opzettelijk door de afgevaardigden zou worden behan deld is dus verijdeld geworden. De bladen der revolutionairen en legitimisten zijn daardoor niet afgeschrikt. Zij hebben thans de aandacht ook weder op de zamenzwering van Didier 1816 tegen Lodewijk XFlIl beginnen te bevestigenvooral ook met het doel om de ver denking veld te doen winnen, dat de toenmalige herco" van Orleans, thans koning der Franschen aan dcz°e zamenz we ring had deel genomen. Een der dagbladen deelt een brief van prins Louis Bona- parte mede, in welke hij zich zeer beklaagt over de gestren ge behandeling op het fort van Ham waar hij dezelfde ver trekken bewoont die tot opsluiting der gevallen ministers van Karei X gestrekt hebben. De vader van genoemden prins voormalig koning van Holland, is, volgens een brief van Livorno-, over Napels en Civica-Vecchia aldaar aangekomen. Veie kooplieden te Parijs en in de Fransche zeehavens hebben zich bij requesc tot den minister van koophandel ge wend 0111 zijnen invloed tot het brengen van wijzigingen in hec mee Nederland gesloten handehraktaat, dat reeds dooi de gedeputeerden bekrachtigd is, in te roepen. In den Moniteur van heden vindt men thans ook eene erkentenis der blokkade van de kusten van het in opsraiid zijnde Kandia door de Turksehe scheepsmagc -welke erken ning ook dezer dagen door Engeland is geschied. Volgens berigcen uit Madrid van den 22 dezer; heeft de nieuwe eerste minister, de heer Gonzalezdien dag eene soort van staatkundige geloofsbelijdenis afgelegd, die overliet geheel van zijne gemacigde denkwijze getuige. Hij heeft be loofdde tegenwoordige cortes niette zullen ontbinden, hec mogelijke tot vermindering van hec leger en verbetering der geldmiddelen te zullen doen en weldra eene wet betrekkelijk hec onderhoud der geestelijkheid te zullen voordragen. In- tusschen laac men niet onopgemerkt, dat een der nieuwe mi. uiscers, de heer A/onsoin de zaak van den Pauselijken mm tius een zeer vijandigen geest tegen hec hof van Rome heeft la een doorbliuken. 's GRAVENHAGE den 30 wei. Gisteren morgen vroeg tijdig heefc Z. K., II. de Prins de Joinville de tentoonstel- litig van schilderijen bezigtigd. Daarna heefc hoogsidezclve zich naar het huis dePaauw begeven, tot bijwoning van een dejeuner bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden. Ver volgens heeft Z. K. H. ten hove gedineerd, en, 11a afscheid genomen te hebben van IIH. MM, cn de verdere leden van hec koninklijk geslacht, heden morgen ten 6 ure de te resi dentie verlaten en is naar Katwijk gereden, om aldaar de groote sluizen te zien en van daar zijne reis naar den Helder voort te zetten ten einde zich nog heden avond aan boord van la Belle Poule in te schepen, wordende Z. K II. toe daar vergezeld door Z. Exc. den Franschen gezant, baron de Boislecomte die den Prins overal gedurende zijn verplijf hier te lande begeleid heeft. Naar men verneemt heefc Z. M. bepaald, dat met den laatsten dezer maand de kapitein-ter-zee IF. van Maren eervol ontslagen zal zijn van het bevel over het uit dc Oosc- Indien teruggekomen fregat oe Maas, en dat hetzelve met 1 junij tijdelijk zal worden opgedragen aan den zich thans op non-activiteit bevindenden kapicein-luicenaiu-cer-zee 11 TV. T. Koops. 1 Men verneemt, dat op den 28 dezer, ten geboore bij 's toeSe'aten de gepensioneerde generaal-majoor tier arcülene Campmee zijne negen zonen, allen officieren van het Nederlandscbe leger, na alvorens te Delft deszelfs eoja- ng huwelijksfeest te hebben gevierd. Opmerkenswaardig moec net geweest zijn, den Sojarigen hoogstverdienstelijken grijs aard deze schaar van officieren den geliefden Koning te zien voorsteilen. MIDDELBURG den 2 junij. Door den Raad dezer stad zijn, in deszelfs vergadering van gisteren, tot leden der Pro vinciale Scacen, van wege deze stad, herkozen dein dit jaar aftredende heeren mr. Jean Francais IUjleveidPieter de Stoppelaar en Cornclis Anthony Rethaan Macaré. Z. K. H. Prins Hendrik is heden morgen, aan boord van het konings stoomjagc de Leeuwte Vlissingcn gearriveerd welk stoomjagc dadelijk weder binnen door is teruggekeerd. Gisteren zijn tec reede van Vlissingen aangekomen Zr. Ms. fregat Palembang, gekommandeerd door den kapicein-tcr- zee H. Rietvelden Zr. Ms, korvet Juno kominandant de kapitein-luitenant-ter-zee A. Kleingesleept door Zr. Ms. stoomschip Cerberus, ónder bevel van den luitenanc-ter- zee isce klasse de Smit van den Broecke. De Cerberus is heden weder in zee gegaan. Te Varik (provincie Gelderland), is door een feilen brand het huis van den korenmolenaar A. Ferweybene vens de schuur, stalling en een hooiberg, een prooi dei- vlammen geworden. De ongelukkige eigenaarsman, vrouw en viji ongehuwde kinderen, hebben niet alleen a'l hunne kleederen en huisraad benevens eenig vee moeten zien ver branden zijnde niets gered dan twee bedden, twee wagens eene kar en eenige tuigen, maar ook de vrouw en twee der zoons zijn deerlijk gebrand, de eerste is zelfs niet buiten ge vaar. De brand schijnt, hoezeer onzeker, aan onvoorzht- heid van een jong kind te moeten worden toegeschreven. De schade is des te aanmerkelijker, daar de gebouwen verre be neden derzelver waarde in eene der brand-assurantien opge nomen zijn.' Het hof der pairs van Frankrijk heeftin den avond van den 29 mei, het doodvonnis uitgesproken tegen don k<> ningsmoorder Dartniszullende hij, 'even als hij dedoodstraf op vadermoord is bepaald, in een hemd, met hlvote voeten en het aangezigc met ècn zwart floers bedekt, naar het scha-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1