MIDDELBURGSCHE O: U N°. 65. Dingsdag 1841. y 1 JllUïj. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. |J«Mï Ltcaftc. NIEUW STIJDINGEN. 5Dnitscft5rtuï>. ©voot-BrHtawie. /raulinjk. l^cöcviaudcn. •^1 Be abonnements-prijs deier Courant is a y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv ertentien behoort te geschieden des morgens vódr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcntien worden berekend tegen a2 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is f i 5o en voor iederen regel daarboven a2 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIB"-'4 DELBURG Gezien de circulaire van den Meer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 18 Mei jl. Provinciaal Blad No. 45} Herinneren bij deze deze alle Belanghebbenden aan de bepalingen vervat in de wet van 8 Nfovember 1815 Staats blad No. 51), volgens welke alle pretentien ten laste van het Rijk, binnen zes maanden, volgende op 'net jaar waar over dezelve loopen zullen moeten worden ingediend bij zoodanige Administratien Collegien, Autoriteiten of Ambte naren, als welke de orders tot het doen van leverantien of anderzins gegeven hebben op poene van te worden gehouden voor verjaard en vernietigd wordende mitsdien een ieder uitgenoodigdom zijne pretentien ten laste van het Rijk, over het jaar 1840, zoo spoedig mogelijk in te dienen-, en daartoe den uiterlijken termijn bij de wet vastgesteld, zijn de de laatste Jun] aanstaande, niet af te wachten. En zal deze worden afgekondigd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT'van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. B E C I U S. tenom hetzelve in staat ce stellen de maatregelen door ontwerp van wet nopens de onteigening ten nlgcmeenen nutte. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SINT-LAURENS c. a. verwittigen bij deze de belangheb benden dat op Zaturdag den 12 Junij aanstaande, bij gele genheid der Kennisin die Gemeente naar den RING zal worden gereden. Sint Laurens c. a., den 31 Mei 1841. Burgemeester en Assessoren der Gemeente voornoemd, HUBERTUS REKKER, Ter ordonnantie van dezelve P. van de GRAFT, Secretaris De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den Eersten Ju lij aanstaandeen verzoekt tevens allenwelke dan verlangen toegelaten tc worden tot het Ileel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist0111 hun daartoe strekkend request •onder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 Junij aanstaande, te doen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 31" Mei 1841. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigc in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. scheept, om deel aan de expeditie' van den gouverneur-gene- ee" TV'"# C£ d°en Zoo lang het raai Busreaud in de nrovinJ n™« r* S regtt0C °,nbl"dl,,g der Ka'ners niet ,n ons Staacsregt is op- zoo lang deinst hij altijd terug voor ee'nige uiebtei- FRANKFORT den 25 mei. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Hussein-pachade onversaagde maar wreedeuic- roeijer der Janitsaren bestemd is 0111 den opstand in Bul- garye geheel te dempen, en dat de expeditie van 8000 man, onder de bevelen van 7aA/V-pacha naar Candia is geste vend welk een en ander den Christenen iu die gewesten een ijsselijk loc te gemoec doet zien wanneer de vertegenwoor digers der mogendheden niet voor hen in de bres springen. Den 22 dezer is te Mencz een ongeval gebeurd het welk voor de daarin betrokkene personen gelukkig geene an- •-dere nadeelige gevolgen gehad heeft dan schrik en ontstelte nis. Tusschen 5 en 6 ure in den achtermiddag is een bad- schip dat aan de landingsplaats der scoomboocen lagplot seling op den Rijn gezonken. De aanwezige badgasten, tuoora c e cames hadden de uiterste moeite om het zinken- ,de sc ip te verlaten. Wat de oorzaak van het ongeval geweest is, weet men met, maar er is een geregcelijk onderzoek Begonnen etwe t men hoopt dat de zaak zal ophelderen. Den 19 is te sheimbij Worms, een isjarig meisje -door een bliksemstraal gedood. LONDEN den 26 mei. Eergisteren heeft sir Robert Peel ïn het lagerhuis het voorstel gedaan, waarvan vroege!1' bij ge ruchte gesproken isen hetwelk bestemd is om een einde ce maken aan de onzekerheid nopens het al of niec aanblij ven yan het bewind. Hij heeft namelijk voorgesteld, dat hec huis zou aannemen: dat Ilnrer Majestcics ministers het vcr- trouwen van bet huis der gemeenten niet voldoende beza- heczelve te doen aannemen, die het van wezenlijk belang achtte voor 's lands welzijn, en dac het aanblijven van de ministersonder deze omstandighedenaan het bewind met den geest der staatsregeling strijdt." Diep was de indruk, dien dit voorstel te weeg bragtde oppositie begroette hetzelve met het levendigst gejuich. Eene poging der YVhigs, om het tegen hen gerigce voorstel tot den 4 junij te verschuiven, mislukte; hetzelve zal he den avond reeds in behandeling komen. Eene nieuwe kreet van vreugde der Tories ging op toen twee hunner leden den ministers afvroegenof deze dach ten voort te gaan met de wet nopens de armenlasten, en lord .7. Russell hierop antwoordde, dat de bewindslieden niet voornemens waren die wet in de tegenwoordige zitting ver der ie doen behandelen. Mee gespannen verwachting ziet men nu de beraadslaging van dezen avond te gemoet. Over den uitslag der stemming valt nog niets met zekerheid te zeggen. De Times behelst in zijn no. van gisteren het volgende gewigtige berigtWij vernemen van eene zijde, waarop wij ten zeerste meenen te mogen vertrouwen, dac de Lon- densche conferentie is overgegaantot de teekening in den vorm van de protocollen nopens het Oosten welke met de initialen van de vijf gevolmagtigden zijn voorzien. Aldus isop eene officiële wijs. Frankrijk volkomen teruggekeerd in het Europesche bondgenootschapen is het einde daar van de moejelijkhedenwelke het traktaat van 15 ju Ij heeft veroor. zaakt. Ofschoon lang voorzien, in deze stap als niet onbe langrijk in de staatkundige kringen aangemerkt." PARIJS den 26 mei. Volgens heden ontvangen telegrafi sche depeche is hec Spaansch ministerie den 22 dezer za- mengpsteld geworden uit de heeren Gonzalespresident van den raad en minister van buitenlandsche zaken Surra yRull, voor financiën Infantevoor binnenlandsche zaken; San Miguel, voor oorlog; Garcia Gambavoor marine, en Alonsovoor justitie. De hertog van Nemours heef: zich den 14 deze inge 1 raai Bugeaud in de provincie Oran te nemen. Uit de straten van Algiers zijn alle scheelziende en stame lende lijders verzameld om door den geneesheer der prinsen dr. Baudensgeopereerd ce worden. Uit Konstantinopel, is hier berigt, dat de divan aan de afgezanten der vier verbonden mogendheden een memorandum heeft doen ter handstellen, waaruit blijktdat bijna al de ei- schen van den Egyptischen onderkoning door den sultan ingewil ligd zijn, terwijl hij omcrenc hec binnenlandsch bestuur van Egypte den raad der gemelde mogendheden inroept. Andere brie ven zeggen dac de jaarlijksche schatting van dacpachalik op 100,000 buidels is vastgesteld en dac de Porce daarenboven geneigd scheen hec achterstallige kwijt te schelden. Eenige weken geleden heeft de overgang van den abt Maurettepastoor der gemeente van Serres, deparcement van 1'Arriège, van de Roomsch-Katholijke cot de Hervorm de godsdienstveel opziens gebaard. De bisschop van Pa- miersberigt ontvangen hebbende van het voornemen des abtsheeft zich onmiddellijk naar Foix begeven, waar hij den bovengepoemden pastoor, die tot zijn diocese behoorde voor zich ontboden heeft; doch deze heeft geweigerd aan dat bevel te voldoen en aan den bisschop geschreven dat hij zijn omstandig antwoord bij deszelfs terugkomst in de zetelplaats van het bisdom zou vinden, en dac hij zich zei ven beschouwde als niet meer tot zijne bisschoppelijke juris- j diccie te behooren. Hierop heefc de bisschop aan onderschei dene pastoors der naburige gemeenten opgedragen 0111 zich naar den abc Maurette te begeven, ten einde hem van zijn voornemen af te brengen doch dezelve zijn daarin evenmin geslaagdhebbende de abc hun verklaard dat hij vast in zijn besluit stond en hetzelve zou uitvoeren. Werkelijk is de abt Maurette kort daarna uit Serres vertrokken naar Mon- tauban, waar hij aan den kerkeraad verzocht heeft, als stu dent in de godgeleerdheid opgenomen te worden, ten einde zich voor ce bereiden tot hec leeraarambt bij de Hervormde kerk. De bisschop van zijne zijde heefc terstond zijne plaats aan eenen anderen pastoor opgedragen waartoe hem vooral bewogen heefc het berigtdac de gevoelens van den abt vee! bijval onder de ingezetenen van Serres vonden, en twin tig derzelve bereids voornemens waren hec voorbeeld van den heer Maurette ce volgen. Naar men meldt, heelt het leerstuk der biecht, hetwelk de abt als strijdig met hec Evangelie aanmerkte, denzelven voornamelijk bewogen de Roomsch-Katholijke kerk te verlaten. De beruchte Deutz, die de hertogin van Berryzijne weldoenstervoor geld heefc verraden en in handen harer te genstanders geleverd en sederc door de beide partijen werd verachtheetc zich zoo gemeld wordt, in de Scine verdronken. 'sGRAVENHAGE den 27 mei. I11 zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Gcneraalis heden beraadslaagd over het De heer Luyben- verklaarde zich met het beginsel van h?c ontwerp te, vereenigen, dat er namelijk eene algeineene wet over de onteigening worde daargesteld en niet voor elk bij zonder geval eene afzonderlijke wet worde tot stand gebragt. Hij zon gaarne nog eenige veranderjngen in de voordrage ge- bragt hebben gezien, doch zal zijne begeerte ten olfer bren gen aan zijn verlangen, om een zoo belangrijk onderwerp, als de onteigening, wettelijk te regelen. Hij is van gevoe len, dac de voorgedragen wet aanmerkelijk verfcetbren zat, wat men tot dus verre heefc gehad en met dankbaarheid zal worden ontvangen. De heer de Man meent, dat het ontwerp in overeenstem ming is met de bedoeling, de woorden en de toepassing van art. 162 der grondwet. Het aan de wetgevende inagt tel- kfenmale overlaten van de beslissing over de vraag, of er onteigening ten algemeenen nutte plaats moet hebben vindt hij aan groote bezwaren onderhevig. Ilij gelooft, dat erbij herbezit van verantwoordelijke ministers, geen gevaar voor mogelijk misbruik behoeft te oestaan. De heer Luzac verklaart zich tegen het ontwerp. Ilij ver meent, dac de grondwet verlangd heeft, dat er in elk ge val, waarin onteigening zal moeten plaats hebben, ook eene speciale wet wierd daargesteld. Ilij gelooft, dat, na de aan neming van dit ontwerphec zwaard van Damoctcs over elk gebouw, over elk plekje gronds, over ieders eigendom, zal worden opgeheven. Hij ziec er geen groot bezwaar in dat de Kamers over elk bijzonder geval handelen. Ook bij do voordrage tot droogmaking van het Haarlemmer-meer heeft dit met den gewensclicen uitslag plaats gehad. De Kamers komen bovendien jaarlijks bijeen. Hec aan de wetgeving 011 derwerpen van eene bijzondere wet voor elk geval levert eenen groocen waarborg voor de ingezetenen op, en wordt door de voorzigtigheid aangeraden. Hij hoopt, dac de Kamer tot de, zijns inziens, zuivere bedoelingen der grondwet zal terugkomen. De heer Romme vereenigc zich met het beginsel der voor drage en zou er groot bezwaar in zienom het regt tot bet uitspreken van het algemeen nut eener onderneming van genomen ding der tnagt van de Tweede Kamer. Hij zal zich echter tegen het oncwerp verklaren op grond van de bepaling van art. 21 van hetzelve, hetwelk, zijns inziens, met de grond wet in strijd is. Hetzelve stelt vast, dac de \yet niet toepas selijk is op gevallen van oorlog, brand of watersnood, welke de onverwijlde in bezitneming van eenig bijzonder eigendom mogcen vorderen, onverminderd het regt cot schadevergoeding, indien daartoe termen bestaan. De heer van Dam van Isselt herinnert aan het gewig: der zaak, aan hec_heilige van het eigendomsregcwaarvan vol gens, de grondwet, niemand, dan in bij/^" door de wet geregeld mag worden onczeuS^^Ur kan het dan ook niet goedkeuren, dat men de fölCn:, hec al dan niet noodzakelijke eener onteigening $iWonj-ïe wetge vende magt laat en aan den Koning opdrage;1 Larf den Ko ning wordt door de grondwet de verdediging van den Nc- derlandschen grond opgedragen. Aan hem is het regc van oorlog en vrede. Wanneer hij dus de onteigening in hec be lang van het Vaderland en cot verdediging der integriteit: van den grond noodig oordeeltdan kan de wetgevende mag: niet tusschen beide komen dan mag zij die maatregelen niec beletten welke cot de verdedi'ging noodzakelijk zijn. Ook in een ander geval, is bij de grondwet het regt van onteige ning toegestaan, het is bij liet oppertoezige over den waterstaat. Gaat men nu verder dan deze beide punten dan overschrijdt men de grondwet. De spreker besehotftvc de wet ook uit een ander oogpunt. Eene onteigening is altijd een hatelijk iets. Niemand geeft ga;me 'zijn eigendom ten beste. Zal men die hatelijkheid geheel op. den Koning doen rusten terwijl zijn naam dikwerf slechts tot dekmantel aan een minister, secretaris, aan den minsten klerk strekt? Inde ministeriële verantwoordelijkheid is hier geen waarborg, tiaar deze slechts verantwoordelijk zijn voor de schending of niet naleving eener wet, doch hier geefc de wet zelve den Konin-.- de bevoegdheid tot beslissing. En hoe Ig.c kan dc goeda trouw des Konings verschalkt worden. Alsdan zou over het eigendom van den geringen burger beschikt worden, in wiens oog, men vergetc het niet de hut, waar hij xijte ouder* heefc zien sterven zijne kinderen geboren wordenmeer waarde dan paleizen heeft. lin wa^r zou hei heen wanneer eenmaal een vorst misbruik van zijn gezag zou maken. Dam voor had men 1111 niet te vreezen maar de mogelijkheid kon geboren worden. De spreker eindigt met de verklaring dat hij zich, ten gevolge van art. 4, bezwaard gevoeld^'zich met de wet te vereenigen. Nadat nog andere leden over dit ontwern liet woord had. den gevoerd, en hetzelve door den minister van justitie en door den dirccteur-genergal van oorlog tv:;, verdedigd is hetzelve met 37 tegen jfï stemmen aaneetr. nou. Waai na de vergadering tot nadere bijcuiioeping ii gesci.cfler..

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1