MIDDELBURGSCHE COUR A W. 64. Zaturdag ■4'/ i 1841. 7 29 Mei. Bcfccnbmafctifg. ''ï- ^-.V - .-^OvS BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Qlbvcvtcutic. N S E U W STIJ DIN GEN. SJuitscïtlrtitï». Jfr.tufirijïï. öclgic. ilcbcvbttSiztt. jï: pir x- r#. 'V'>^V Het PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkom stig art. 17 der wet op de Rcgcerlijke Organisatie en het Beleid der Justitie, en art. 11 van het Reglement op de wijze van Eeds-aflcgging enz., vastgesteld bij Zijner Maie- steits besluit van den 14 September 1838 (Staatsblad no. 36) gedurende de Vakantie, van den 1 Julij aanstaande tot en mee den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de afdoening van spoed vereischende zaken en van Strafza ken hare gewone Teregtzittingen zal houden op de navol gende dagen, te weten Zaturdag den 3 Maandag den 5 Zaturdag den 37, Maandag den 19, Zaturdag den 31 Julij; voorts Maandag den 2 Zaturdag den 14, Maandag den 16, Zaturdag den 28 en Maandag den 30 Augustus; telkens aan te vangen des voormiddags ten tien ure, en dat overzulks de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke zaken na de Vakantie, zal zijn Dingsdag den 7 September dezes jaars. Middelburg, den 26 Mei 1841. Op last van den Ilove De Griffier, A. VRÉKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad op Maan dag den 12 Julij aanstaande een aanvang zal nemen, en ein digen met Woensdag den 21 dier maand; zullende op ge melde Kermis geene Bedelaars, Draaiborden, Gochelaars Horoscooptrekkers Loterijspelers of Kwakzalvers worden toegelaten, noch zulke Personen, welke, zoo ver gevorderd wordt, van geen Patent voorzien zijn; terwijl de Kooplie den enz. worden uitgenoodigdom zich vóór den 4 Julij aanstaande, met franco Brieven en met opgave in Neder- landsche Maat, aan den Marktmeester alhier te adresseren, tot bekoming der benoodigde Standplaatsna welken tijd nie mand op de Standplaats zal kunnen aanspraak maken, die vroeger aan hem in gebruik gegeven is. Vlissingenden 21 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. VAN der SWALME. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, S. van der SWALME, Secretaris. De COMMISSIE van SPIJS-UITDEELING aan Min vermogenden binnen deze Stad maakt bij deze bekend dat zij op Donderdag den 27 dezer maand volgens gewoonte heeft gedaan Rekening en verantwoording harer Administratie overliet afgeloopen Winter.Saizoeubij welke gelegenheid aan de belanghebbenden is gebleken, dat gedurende gezegd tijdsverloop, onder de behoeftige klasse van Ingezetenen ruim vijf-en-vijftig duizend Porden Soep zijn uitgedeeldonder welk bedrag mede begrepen zijn twee buitengewone Kook- sels waarvan een voor rekening van eenige Parcikulieren de andere voor rekening der Commissie ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen. De Commissie rekent zich verpligtonder vermelding van het vorenstaande, openlijke hulde alhier te moeten doen voor het vertrouwen, hetwelk Middelburgs Ingezetenen bij ver nieuwing in haar gesteld hebben en die van deze hunne gunstige gezindheid wederom ondubbelzinnige blijken hebben gegeven door de ruime bijdragen ten behoeve dezer alge meen erkend nuttige inrigting. De Commissie heeft zich in den loop van dezen Winter bij de langdurige vrij strenge koude kunnen overtuigen, dat de verkwikking, welke door deze uitdeeling van Soep aan de Armen is verleend weder onberekenbaar groot is ge weest, en durft dan ook gerustelijk vertrouwen, dat zij, in overeenstemming met Heeren Commissarissen overeenkomstig de oogmerken der edele gevers heeft werkzaam geweest, en beveelt deze inrigting bij voortduring in de belangstelling van hare meer vermogende medeburgers aan. Namens de Commissie H. du BUISSON BECIUS Secretaris. FRANKFORT den 23 mei. Graaf de Liedekerke Beaufort de Nederlandsche gezant bij het hof van Rome, heeft den 12 dezer, in eene afzonderlijke audiëntie, afscheid van den Paus genomennaardien hem verlof gegeven is om naar'sGra- venhage te reizen, waar hij, zoo als gezegd werd, aan de onderhandelingen over het concordaat deel moet nemen. Te Rome hield men zi,cli, volgens andere brieven, overtuigd, dat deze onderhandelingen niet niet geringe moeijelijkheden te worstelen zouden hebben. Bij den openbaren verkoop der nalatenschap van den kardinaal Feschheeft alles wat van Napoleon afkomstig was ongeloofelijk hooge prijzen gegoldenmeestal ophoop van daarmede in Frankrijk voordeel te doen. De begrafenis van den onlangs te Rome overledenen vorst Piombino heefc aanleiding tot groote beweging onder het volk gegeven dat zijn overschot met luide verwenschingen volgde, om dat hij als een gierigaard te boek stonddie niets voor j het algemeen welzijn deed. Daarentegen heefc de volksme nigte aldaar van ouds de gewoonte, hec overschot van wel dadige aanzienlijken met tranen en gebeden tot aan de laatste rustplaats te begeleiden, Van de Italiaansche grenzen wordt geschreven dat door j Joseph Bonaparte, die de toestemming erlangd heefc om zich j te Genua neder te zetten, aldaar een prachtig paleis is ge huurd hetwelk velen vreesden dat weldra de verzamelplaats van alle aanhangers der Bonapartiscische partij zou worden. Omtrent den opstand der Christenen in Bulgarye zijn geene nadere stellige berigten ontvangen. Bij keizerlijke ukase van 24 april is de uitvoer van opium naar Chinauit alle deelen van hec Russisch rijk ten strengste verboden geworden. Met den aanvang van het voorjaar zijn de vijandelijkheden van de zijde der Circassiers met vernieuwde hevigheid begon nen en zou de Russische generaal-majoor Backunin door een geweerkogel gedood wezen. PARIJS den 24 mei. De openbare regtspleging in de zaak van den koningsmoorder Darmès en van zijne medeplig- cigen Due/os en Considère heeft heden voor het hof der pairs een aanvang genomen. De hoofdbeschuldigde is een persoon van een woest voorkomen. Bij zijn ondergaan verhoor is hijhet antwoord op verscheidene belangrijke punten, zoo als, wat hem tot zijnen moordaanslag heeft aangezet, en hoe hij de kara bijn magtig geworden is die hij op den koning heeft losge brand schuldig gebleven. Hij ontkent steeds tot het gehei me genootschap der communisten behoord te hebben welk genootschap, zoo als bij hec onderzoek in deze zaak maar al te zeer gebleken is de omverwerping van alle maatschap pelijke orde ten doel heeft en aan zijne leden koningsmoord als eene soort van verpligting oplegt. Overigens zijn er be wijzen genoeg voorhandendat Darmès in zijne gezegden telkens de waarheid zeer te kort doet. In den Moniteur Parisienvan den 20 leest men het volgende De maatschappij der geneeskundige en natuurkundige wetenschappen alhier, willende een blijk geven van hare hoog achting aan den hoogleeraar Everardgeneesheer van HH. MM. den koning en de koningin der Nederlandenheefc aan denzelven eenen eerepenning van de eerste groottemet den titel van honorair lidtoegekend." Van de grenzen van Zwitserland wordt geschrevendat men daar een hieuw middel voor den verboden invoer had uitgedacht, Eene compagnie smokkelaars was namelijk be dacht geworden, om zich voor het insmokkelen van goede ren van luchtballen te bedienen, ten einde zich aan alle ver volging van de douane te onttrekken, Een nieuw dagblad la Circulation draagt een plan voor om voortaan de goederendie van Parijs naar Bazel verzon den worden, langs eenen nieuwen wegen zonder overscheping derwaares te vervoeren. Deze nieuwe weg zou gaan door de Seine, Oise1'Aisne, het kanaal van de Aisnehet kanaal der Ardennes naar de Maas en van daar naar Rotterdam als centraal punt, van waar de goederen den Rijn opwaartsnaar Bazel zouden vervoerd worden. De afstand van 375 uren langs dezen weg, berekent de ontwerper dat in 1 20 dagen zouden kunnen afgelegd wordenterwijl de schepen die den weg over zee nemen, 90 tot 120 dagen behoeven, of de schuiten die de binnen-kanalen volgen, 30 tot 40 dagen. De kosten van vervoer zouden de helfc minder bedragen en datschoon voor de geregelde dienst niet minder dan 62 ligte scoombooten en 7 stoomslepers vereischt werden. In het zoogenaamde Quartier Latin woont een schoen makers-gezelmet name Donatien Tallandier. Nog omstreeks een half jaar geledennam de hupsche knaap een zijner bloed verwanten een oud man, die vroeger den naam had van gegoed, ja zelfs rijk te wezen, maar die thans, uit het gast huis komende in de uiterste armoede gedompeld scheen, uit medelijden bij zich in huis, hem, in weerwil dac hij het zelf niet breed had naar zijn best vermogen verzorgende. De grijsaard is in februarij 11. gestorvenniets zoo hij verklaard had nalatende dan een oud boek, hetwelk hem in zijne el lende dikwerf tot troost geweest wasop zijn doodbed ver maande hij Donatien er ook van tijd tot tijd in te lezen. Vergeefsche vermaning; Donatien had nooit een enkel woord kunnen lezen en het legaat bleef veracht in eenen hoek zon der iemands aandacht te trekken. De baasbij wien Donatien werkte, kwam mede kort hierna te overlijden, niets nalatende dan eenige schulden, eene dochter en eenen zoon, op wien het lot gevallen was van als conscric te moeten marcheren. Donatien maakte zijn hef aan het meisje, beide waren even rijk, wanc beiden hadden niets; zijn aanbod werd aangeno men en de dag tot het huwelijk bepaald. De bruiloftsdag daar zijnde begreep de bruidegom zich zoo veel mogelijk te moeten adoniseren en te dien einde laat hij een kapper komen en werd hein het haar eens in zijn leven ge kruld. De papillotten werden met zoo milde hand aange legd dat men weldra papier te kort had. Daar herinnert Donatien zich zijn legaat, hij haalt het bock en geefc het aan den kapper, om er met volle hand uic te scheuren. D<» Fi garo, die zicli eenigzins op geleerdheid beroemt', wil hec werk ten minste kennen, slaat het boek open en roept eens klaps uic: Mijn hemel wat een geld en gij huist op ecu zoldertje!" Hij wijst den knaap een bankbillec van 1000 fr. op een der bladen geplakt; nu zoeken zij verder en vind Ju' nog 14 zulke briefjes. Donatien grijpt hec boek, vliegt naar zijne bruid en aanstaanden zwager eti roept: Hoezee! weg mee alle zorg ziedaar 2000 fr, om een plaatsvervanger te nemen voor mijn zwager die mijn compagnon zal zijn en tot uithangbord zullen wij nemen: In het gouden boek." BRUSSEL den 25 mei. De koning is wederom naar zijn kasteel Ardennes vertrokken, waar hij tot in de volgende week verblijven z'oti. De aartsbisschop van Mechelei) heefc een .mandement aan de geestelijkheid uitgevaardigd bij gelegenheid der aanstaan, de verkiezingen voor de kamerswaarbij hij haar opdraagt om de kiezers te vermanen, zich naar behooren tc kwijten van de verpligtingcn welke de godsdienst hen oplegtzich onderling over de keuze der personen te verstaan, °en nie mand te verkiezen dan de zoodanigen die zulks waardig zijn. Verder noodigt de aartsbisschop de geestelijken uit om met omzigcigheid in deze zaak te werk te gaan tenein de geen voedsel te geven aan de lasteringenwelke'de vijan den van liet geloof sedert eenigen tijd tegen de geestelijkheid verbreiden. Genoemd mandement moet, volgens bevel des aartsbisschops op pinkster-zondag van den predikstoel gele zen worden. Alhier heeft reeds eene voorloopige bijeenkomst van kiezers der liberale partij onder het voorzitterschap van ze keren heer Kin de plaats gehad. Bij ovefgroute meerderheid van de aanwezigen is daar besloten, om hij de aanstaande verkiezingen weder in te kiezen de heeren ha e gen Lcbeau de Erouckerc Devaux de PuydtCogWu en Orts. Voor de heeren Meeus en van Volx'em hadden zich hier slechts een paar stemmen verklaard. 's GRAVENIIAGE den 26 mei. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is gisteren en lieden vergaderd gewees; c» heeft in de zitting van heden aangenomen: 1. het ontwerp van wet tot regeling van het regtswezen in de provinciën Znid- en Noord-Holland; 2. dat nopens de regrerlijke orga nisatie van Liraburg; 3. dat tot regeling van eenige punten de dienst der justitie betredende; 4 dac tot opheffing van den exepcionelen regtstoestand van hec hertogdom Limburg, en 5. dat ten aanzien van de consignatie van effecten aan toon derwelke aan minderjarigen of aan onder curatele gestelde personen toebehooren. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren is de wet houdende bepalingen omtrent de gestichten voor krankzinni gen en de wijze hunner opneming' in en omslag uit dezel- ven na langdurige beraadslagingenmet 41 tegen j0 stem men aangenomen. In dezelfde zitting is het centraal verslag omtrent het wets ontwerp wegens onteigening ten algemeenen nutte uitgebragt en de openbare beraadslaging daarover bepaald op donderda-' den 27 mei, des voormiddag ten half e'.f ure. Gisteren is alhier aangekomen Z. K. ii. de Prins de Joinvillelaatstelijk komende van Amsterdam. Z. K. II. is bij den Franschen gezant aan het Nederlandsche hof afgestapt en zal bij Z. Exc. hoogstdeszelfs intrek nemen. Z. M. de Koning heefc den jeugdigen vorst met een bezoek vereerd. Z. K. H. de Prins de Joinville was eergisteren middag op het diner ten hoveen tusschen den Koning en de Koningin gezeten. Des avonds heeft Z. K. H. den Franschen schouw burg bezocht vergezeld van Z. Exc. den baron de Boisle- comte. Z. K. H. Prins Alexander woonde de voorstelling almede bij. Gisteren morgen heeft de Prins het korps diplomatiek om vangen en vervolgens de omstreken der residentie bezocht. Gisteren avond werd ter eere van Z. K. II. een luisterrijk bal bij Z. M. den Koning gehouden dat buitengewoon tal rijk bezocht is. GRONINGEN den 24 mei. in den nacht van den 20 werd aan de wetenschappen een gevoelige slag toegebragc door het onverwacht afsterven van dr. Agathon Schneithcr in den ouderdom van 45 jaren, sedert den jaro 1820 rector der Lacijnsche scholen hier ter stede. In 1796 tc Levden geboren, legde hij zich aan de hoogeschool aldaar op de wetenschappen en bijzonder op de oude letterkunde toe en was een geliefd leerling van den groocen fE'ijttenbach. Op jeugdigen leeftijd aan het hoofd van het gymnasium tc' Wa- geningen geplaatstverwisselde hij weldra die betrekkin," met het rectoraat te Deventer, van waar hij in 1820, naau- welijks 24 jaren oud zijnde, herwaarts werd beroepen.'Groot zijn 's mans verdiensten jegens zijne menigvuldige leerling-u veel heeft de geheeie maatschappij aan het onderwijsvan Schneither te danken. Met den geest der oude letterkunde doordrongen en onvermoeid werkzaam, bezat hij de geluk kigste gave, om van zijne wetenschap zijnen leerlingen me de te deelen, en zich door zijne aangename vormen tc doe» achten niet alleen maar tevens beminnen. Heden heeft bij het provinciaal geregeshof alhier be openbare criminele tereg'tsielling plaats gehad van Berend

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1