MID»ELBURGS€HE RANT. K". 59. Dingsdag 1841, 18 Mei. JxNinfetrijfc. BESTUREN es ADMINISTRAT.EN. QUn&edtcbingcti, Publicatie. ÏScfccubwakitig. NIEUWSTIJDINGEN. tStroot-BHftawïe. ücbcviattDcn. «ir-lllll PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 37 Mei 1841des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Gouverneur der Provincie Zeeland of bij deszelfs afwezig heid door een der Leden van de Gedeputeerde Statenin bijzijn van den Iloofd-Ingenieur van den Waterstaac in deze Provincieaan het lokaal van het Gouvernemenc te Middel burg worden aanbesteed De noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende Provinciale Waterstaats-werken en Wegen te weten I. Aan de Veerdammen van het Sloe. 3. Aan het Paalhoofd en den Aardendambuiten den Zee dijk beoosten het fort Bath. 3. Aan de Contr'escarpen der Stad Tholen. 4. Aan de werken behoorende tot het Posthaventje te Gorishoek. 5. Aan de Havenwerken der Stad Vere. <5. Aan de Havenwerken van Breskens. 7. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpeen den daarbij behoorenden stijger. 8. Aan den Straatweg van den Tolpaal no. 4 naar de Stad Sluis, en verder van die Stad naar de Limiet van West-Vlaanderen. Daaronder begrepen het onderhoud van al de voorschreven werken, tot 1 Junij 1842; zullende het bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie, waar zulks ge woonlijk geschiedt, en, gedurende drie dagen vóór de aanbe steding de noodige aanwijzing worden gedaanterwijl bij den Hoofd-lngenieur te Middelburg, voor de werken in het algemeen, en bij de Ingenieurs te Middelburg, Zierikzee, GoesTholen en Breskensvoor de werken onder elks res sort behoorende nadere informatien te bekomen zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis van de I11- en Op gezetenen, dat bij Hup Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden het voljaars Kohier No. 9van de Personele Belas ting voor het Dienstjaar i8|f niet uitnoodiging aan een ie gelijk wien zulks aangaatomna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten s|£(iedigste het door hem verschul digde te kwijten onder herihnering tevensdat de bezwa renwelke dienaangaande mogten bestaan, binnen drie maan den na heden bchooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, maken bekend, dat op Donderdag den 27 de zer maand des namiddags ten één uur, in eene der Zalen van het Raadhuisin het openbaar zal worden overgegaan 1. Tot de aanbesteding van 1500 cubieke Ellen METSEL WERK, het repareren en invoegen van 2000 vierkante Ellen oude KAAIMUUR en het leveren van 10,738 cubieke Ellen Escozijnsche hardsteenen Dekstukkenuit te voeren in en te onderhouden gedurende twee ach-. tereenvolgende jaren. 2. Tot de aanbesteding van het Schilderen van onderschei dene Stads GEBOUWEN. 3. Tot den verkoop voor afbraak van den romp van den KORENMOLEN, staande op het St. Ceertruids-bol- werk. Alles op de voorwaarden welke van heden ter lezing zul len leggen bij den Stads-Architectdie daaromtrent de noo- >dige inlichtingen verschaften en drie dagen te voren aanwij zing in loco doen zal. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Mei 1841. Burgemeester en Wechouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. KERKVOOGDEN der Hervormde Gemeente van IJZEN- DIJKE zijn voornemens om op Woensdag den 2 Junij 1841 voormiddags ten elf ure, in de Consistoriekamer aldaar, publiek aan te besteden Het PLAFONNEREN van het Kerkgebouw, met bijle vering van de benoodigde materialen. Het bestek en de teekening van het Werk zullenveer tien dagen vóór de Besteding, dagelijks, uitgenomen de Zon- en Feestdagen, des voormiddags van 9 tot 12 ure, ter inzage leggen bij den Kerkdijken Ontvanger D. Bekaar te ljzendijke. FRANKFORT den n mei. Eergisteren is voor het eerst weder eene stoomboot, onder het lossen van haar geschut, langs Bieberich gevaren door het vaarwaterhetwelk door den steendam afgesloten was geworden. De werkzaamheden, om dien dam verder geheel op te ruimen worden ijverig voortgezet, onder opzigt van Pruissische beambten. De Russische regering is voornemens dit jaar den oorlog tegen de Circassiers krachtig door te zettenen hen van meer dan eenen kant gelijktijdig te doen aantasten. De I 1 dezer maand was tot het openen van den veldcogt bestemd. Te Weenen is het officieel en belangrijk berigt uit Konstan- tinopel ontvangendat de bezwarenwelke neg in de ge- heele vereffening der Egyptische quescie overgebleven waren, nu ten gevolge der bemoeijingen van de vertegenwoordigers der groote mogendheden, geheel uit den weg zijn geruimd, nadat de sultan heeft toegegeven dat het stadhouderschap van Egypte voor de afstammelingen van den onderkoning in de regte lijn erfelijk zal wezen dat hij de officieren der land en zeemagttot den graad van overste toenaar goedvin den zal kunnen benoemen, en dat de jaarlijksche schatting, op eene billijke wijzein verhouding tot de inkomsten van het pachaliek, geregeld zal worden. MUNCHEN den 6 mei. Bij de waarneming, dat in on zen tijd de sterke drank meer in gebruik geraakt en dezelve zelfs aan kinderen wordt gegeven, zoo heeft de koning be volen, dat de leeraars der Duitsche en Latijnsche scholen zullen worden aangeschrevenom de schadelijkheid en de verschrikkelijke gevolgen van den brandewijn en anderen ster ken drank in de scholen aan te toonenen alzoo mede te werken, om dat gebruik, zoo noodlottig voor de maatschap pij, te keer te gaan. LONDEN den 12 mei. De behoudende partij heefc eene nieuwe overwinning behaald, door de benoeming van haren candidaat, den heer Hamilton Lindsayals vertegenwoordi ger voor Sandwich in het lagerhuis. Er zijn berigten, dat de zoo lang vermiste stoom boot der Presidentin een geheel ontramponeerden staatmaar met deszelfs equipagie en passagiers, allen behouden ineen der West-Indische eilanden is aangekomen. Men durfc echter deze tijding nog niet als zeker aannemen, en ziet dus de be vestiging met ongeduld te gemoet/ PARIJS den 12 mei. Acht der medebeschuldigden in de zaak van Darmès zijn door de pairs vrijgesproken, en behal ve hem zullen alleen Duc/os en Considère een nader vonnis van het geregtshof der pairs ondergaan. Berigten uit Algerie behelzen treurig nieuws. Iti den ochtend van den 1 dezer vertoonde zich een 2otal Arabische ruiters voor het blokhuis nabij Dely-Ibrahim in de omstre ken van Algiers. De kapitein Mullerdie met ongeveer 100 man dat blokhuis bezette, trok met de helft daarvan uit, om de stroopers te verjagen maar plotseling ziec hij zich dooreen óootal ruiters omsingeld, 45 zijner manschappen worden van kant gemaakt, en slechts 5, die in de achter hoede waren kunnen het blokhuis bereiken terwijl de on gelukkige hoofdman vermoedelijk als gevangene is medege voerd. Zoodra de generaal Duvivier deze gebeurtenis ver namheefc hij troepen naar dat punt gezonden, en Dely- Ibrahim met een stuk geschut versterkt. De Arabieren heb ben zich niec verwijderd dan na het fraaije en uitgestrekte landgoed van den baron Vialar uitgeplunderd en verbrand te hebben. Per telegraaf is alhier de belangrijke, ofschoon niet ge heel onverwachte tijding ontvangen, dat de Spaansche cortes in hunne vereenigde zitting van den 8 dezer, tot de benoe ming van slechcs één regent besloten en den generaal Espar- tero tot die waardigheid verkozen hebben. Het eerste is met 153 tegen 136, het laatste met 17^ tegen 111 stemmen be slist. Eergisteren is te Havre de pakecbooc la Ville de Lyon aangekomen, en mee dezelve beeft men het berigt van een afgrijsselijk voorval ontvangenhetwelk in de vorige maand op zee cusschen Noord-Amerika en Engeland gebeurd is. Den 19 april stoocte hec Amerikaansche schip William Brown, hetgeen, met 65 passagiers, behalve het bootsvolk,' aan boord, van Liverpool naar Philadelphia stevende, zoo plot seling en zoo geweldig tegen een drijvend ijsveld, dac het vaartuig oogenblikkelijk zonk. Men had nog slechts even den tijd om zich in de sloepen te werpen. De grootste ont ving, nevens den stuurman en 8 matrozen, 33 passagiers, de kleinere den kapitein, eene vrouw, welke als passagierde reis deed, en 7 man van het scheepsvolk; al wat verder aan boord was zonk met hec schip. Twee dagen daarna ontmoet te de groote boot het Amerikaansche schip Crescenthet welk den 2 dezer de 8 matrozen op de Ville de Lyon heeft overgezet. Tot zoo verre is het geval wel eene zeer bekla genswaardigemaar echter gewone schipbreuk; doch hec af- grijsselijkste der zaak volgt nude 8 matrozen, voor den Amerikaanschen consul te Havre gebragt en door denzelven ondervraagd, hebben verklaard, dat wel is waar 33 passagiers zich aan boord- der sloep begeven hadden, maar dat de Cres cent er slechts 17 heeft opgenomen. Wac was er van de ove rigen geworden. Zie hier wat men uit de bekentenis der ma trozen reeds te weten is gekomen, wier verklaring overigens nog de bevestiging der passagiers verwacht, welke de mede naar Havre bestemde Crescent eerstdaags aldaar moet aanbren gen; toen de sloep, die door de menigte overkropt en ter naauwertiood van eenige benoodigdheden voorzien was zich twee dagen in zee bevonden hadmaakte wanhoop zich van de aan boord zijnden meester en er gebeurde iets soortgelijks als onder de schipbreukelingen van ons fregat Medusa. Hec bootsvolk viel over de passagiers heen enhetzij door razer nij hetzij uit besef van uitersten noodwierp het een deel dier ongeluldtigen in de golven. De vreeselijkstc toonceler. moeten hierbij voorgevallen zijn. Eene vrouw was het eer ste slagtoffer; een kindje, dat men reeds aangegrepen had, smeekte vruchteloos, slechts zoo veel tijd temogen hebben, dat hec zijn gebedje spreken kon. Eerst toen er 16 menschen over boord geworpen waren hield het moorden op. Een uur daarna ontmoette men de Crescent. AMSTERDAM den 13 mei. Heden werd alhier gehouden de 15de algemeene vergadering van hec Nederlandsch genoot schap tot zedelijke verbetering der gevangenenonder voor zitting van den heer mr. J. J. Uytwerf Sterling. Uit het 17de verslag, opgemaakt door den eersten secretaris, den heer IV. H. Warnsinck Bz., is gebleken, dat, gedurende het afgeloopen jaar door de cusschenkomsc van de besturen der afdeelingen, in de onderscheidene gevangenissen, 807 veroordeelden hebben gedeeld in het godsdienstig onderrigt een getal van 585 zijn in het lezen, schrijven en rekenen geoefend, en aan 338 is eenigen arbeid verschaft. Het ge tal der jeugdige veroordeelden van beide sexenbeneden de i 8 jaren, die, van de meer bejaarde gevangenen geheel afgeschei den onafgebroken deelen in het school- en godsdienstig on derwijs, van wege hec genootschap gegeven, beliep, op den 31 december jl.141. 480 zijn door het genootschap, op onderscheidene wijzen verzorgd geworden een getal van xo heefc zich deze gunst onwaardig betoond. Het getal der leden bedroeg, over hec vorige jaar, 3513. MIDDELBURG den 17 mei. Vrijdag 11. werd voor het provinciaal geregtshof alhier, onder eenen onczettenden toe vloed van lieden uit alle rangen en standen de zaak behan deld teil laste van Jacobus Baertoud 40 jaren, arbeider, geboren te Hengstdijk, laatst woonachtig te Eüewoutsdijk als beschuldigd van woedwilligcn doodslagmet voorbedach ten rade en geleider lageop de personen van Baltcn Zuid- weg, oud 74 jaren, en Janna Zuidwegoud 72 jaren, in derzelver woning onder Ellewoucsdijkin den avond van den 23 december 11.onmiddellijk opgevolgd door diefstal uit die woning, van een aantal goederen, aan de verslagenen toebehoorende. Nadat des voormiddags verscheidene der processale stuk ken waren voorgelezen, de getuigen gehoord en de beschul digde ondervraagd was, die ook nueven als vroegerzijne misdaad omstandig beleed echter volhoudende dat hij daartoe vooraf geenerlei opzet gehad of eenig plan beraamd had werden des namiddags te half zes ure de pleidooijen aan gevangen en tot negen ure voortgezet. Krachtig en met hoogen ernst wérd de beschuldiging met al derzelver omstan digheden geadstrueerd door den advokaat-geueraal. Even krachtig en ernstig werd de beschuldigde door den hem ambtshalve toegevoegden advokaatmr. van Diggelen ver. dedigd, die, zonder iets van de bevvezene daadzaken tegen te spreken of zich te ontveinzen dat eene veroordeeling tot de doodstraf den beschuldigde wachtende was, evenwel dezen meer als een diep ongelukkig en beklagenswaardigdan wel als een afgerigt misdadiger voorstelde, en vooral met na druk en klem trachtte aan te toonen, dat de zoo verzwaren de omstandigheden van voorbedachten rade en geleider lage ten eenenmale onbewezen waren. Hierop werd de uitspraak van het arrest tegen zaturdag, des namiddags te een ure, bepaald, als wanneer de beschul digde is schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag onmid dellijk opgevolgd door diefstalgepleegd bij nacht in een be woond huis, en te dier zake veroordeeld toe de doodstraf met den strop en in de kosten van den processe, met verklaring, dat het den hove niet overtuigend bewezen is, dat de be schuldigde den doodslag met voorbedachten rade en geleider lage heeft gepleegd. Eene hartelijke en roerende toespraak van den voorzitter, jhr. mr. van Doorn zoo aan den veroordeelde als aan hec aanwezige publiek, besloot dit merkwaardig en treurig regts- geding, gedurende den loop van hetwelk de beschuldigde telkens door geweldige gemoedsaandoeningen werd overstelpt, en steeds het diepst en hartgrondigst berouw over zijne gru welijke misdaad betuigde. Door HH. Gedeputeerde Staten dezer provincie isbij publicatie van den 30 april 11., ter kennis van de ingezetenen gebragt een door Z. M. goedgekeurd Reglement ter voorko ming van de gevaren van Hondsdolheid in deze provincie, hetwelk in het volgend No. dezer Courant zal worden ge plaatst. Z. M. heeft tot tweeden adjunct-houtvester in het tweede jagc-district van de provincie Zeeland benoemd den heer mr. IV. C. Mary de Jonge van Ellemeet. Ook heefc Z. M. benoemd tot controleur der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnscn te Rotterdam den heer G. J. M. van Doornthans als zoodanig te Gorinc'nem.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1