MIDDELBÜRGSC1E C O U R, A 7. W. 58. Zaturdag 1841. 15 Mei. f -(|rf$4,v -Si. BESTUREN ex ADMÏN1STRATIEN. NI EU WSTIJD1NGEN. füuitöchUitö. (Sjroot-iScUtfltijc. België. Hlcbcviauben. V V De abonnements-prijs deier Couranl is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Ad.vertcn.tien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in bet eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen die eenige verzoeken of voordragten mogten willen doenof hierbij eenigzins belang hebbendat zij hare gewone Vergadering zal houden in de Abdij te Middelburgop Woensdag en Donderdagden 2 en 3 Junij 1841 des voormiddags teil 10 ure. Middelburg den 12 Mei 1841. Op last der voornoemde Commissie J. H. LIEBERT, Secretaris. De Nederlandsche Godsdienstige Israëlitische SCHOOL COMMISSIE voor het Ressort Middelburgbrengt bij deze ter kennis van de Begunstigers van het Instituut van Onderwijs Chesed Negnurimdat op Dingsdag den 18 dezer, des morgens ten 10 ure, in het Schoollokaal zal plaats heb ben het gewoon jaarlijksch onderzoek naar de vorderingen der bij dit Instituut onderwijs genietende Kinderen, en dat, op den voet van vorige jaren, toegang zal worden verleend aan hen welke dit examen mogten willen bijwonen. Middelburg, den 14 Mei 1841. De School-Commissie voornoemd Namens dezelve, het Lid en Secretaris, V. van LISSA. Uit hoofde van den te leggen Dam aan de St. Gecrtruids- Poortzal de doorgang door gemelde Poort op Maandag den 17 Mei aanstaande worden afgesloten. FRANKFORT den 9 mei. Het huwelijk van den Rus- sischen grootvorst-troonopvolger, met prinses Maria van Hes sen.Darmstadtis den 28 der afgeloopen maand te Petersburg voltrokken bij welke gelegenheid die hoofdstad drie achter eenvolgende avonden, schitterend geïllumineerd is geweest terwijl door den keizer talrijke bevorderingen gedaan en gunst bewijzen verleend zijn geworden. Door den Oostenrijkschen consul te Belgrado is naar Weenen herige gezonden dat Mustapha-pacha van Nissa na zijne magt met 1200 Albanezen versterkt te hebbenhet leger der insurgenten cusschen Kaminitza eri Matievacz aange tast en verstrooid heeftwaarop de vlugtelingen den weg naar de Servische grenzen ingeslagen hadden. Genoemde pacha had ook troepen naar Alexincza afgezonden, om den loop der posten vrij te houden. Omtrent de aanleidende oorzaken tot den opstand in Bul- garye enz. werd, onder onderen, verhaald, dac de Turksche soldaten gedurende de heilige week de Christenen in hun ne kerk te Kaminitza overvaller, en hen op de schandelijkste wijze mishandeld hebben. De verontwaardigde slagtoffers de zer gruwelen hadden daarop besloten de wapenen óp te vat ten en de opstand had zich met groote snelheid uitgebreid terwijl reizigers en weerlooze inwoners door de ontevredenen gespaard werden. In Syrië schijnt de regeringloosheid voort te duren, zoo- dat de Turken verpligt zijn zich binnen de versterkte plaac- tsen te verschansen. Ook op Cretaisde opstand nog ver van gedempt. LONDEN den 10 mei. Met de jongste brievenmaal uit China en Indie heeft men eenige bijzonderheden vernomen wegens de Engelschendie zich in Chinesche gevangenschap bevinden. Die gevangenen bestaan, vooreerst in de manschap en passagiers van beiderlei kunne van den Engelschen koop vaarder Kt tedie reeds een geruinien tijti geleden op de kust van China is gestrand, en voorts uit eenige personen welke de Chinezen op het eiland Chtisan of bij Macao hebben we ten op te ligcen. Van deze laatsten is de kapitein der ar tillerie Atistrut'ier een der voornaamste. Hij is opgeligt terwijl hij bezig was, van slechts een bediende vergezeld, eene verkenning op Chusan te doen. Men heeft hem naar de aanzienlijke stad Ningpo op het vaste land vervoerd, -en ofschoon hij, volgens de laatste berigtennog niet in ■vrijheid was gesteld, heeft men hem vergund om briefwis seling met zijne landgenooten te bonden. Uit een der alzoo van hem ontvangene brieven wordt het volgendeniet geheel onbelangrijke uittreksel', medegedeeld „Nadat ik den 17. september te Ningpo was aangekomen werd ik dadelijk door de mandarijnen over het aantal onzer j schepen onzer soldaten en onze geheele gesteldheid op Chu san ondervraagd. Dezelfde compradoredien de Chinezen eenige aScn "a °nze ontscheping op Chusan hadden opge- ,igt, diende daarbij tot tolk. Men gaf mg te eten, en zond mij naar oe gevangenis, om daar de plaats in te nemen van een der vier mandarijnen van Chusan, die, op last des kei zersom hen voor hunne nederlaag te straffen, in den ker ker zijn geworpen. Ik werd gedwongen in eene kooi mij te laten opsluiten, waarvan ik eene teeltening bewaard heb, die ik u te eeniger tijd hoop te laten zien. Zij was één yard (eene Engelsche el) lang, even hoog en slechts twee voe ten breed. In zulke kooijen zijn de Chinezen altijd gewoon hunne gevangenen op te sluiten en ik had mij dus niet te J beklagen, dat ik het lot onderging van allen, in gelijke 0111-j standigheden geplaatst. Mat'.dëed mij een ijzeren ring om den hals en bond mijne handen vast aan een stok van een voet lengte, die aan mijnen halsring was vastgehecht. Daar enboven had men mijne voeten met ketenen die niet minder dan 18 of 20 pond wogen, bezwaard. Ik geloof, dat die strenge wijze van handelen mij vooral ook berokkend was door de buitensporig vergrootte verhalen, welke mijne op- ligters van den door mij geboden tegenstand hadden gedaan, ongetwijfeld met het doel om den moéd te doen gelden dien zij hadden aan den dag gelegd bij het overmannen van zulk een dapper krijgsheld. Vier lange weken moest ik die ketenen aan de voeten torschen. Toen werd ik weder voor den mandarijn gebragt. In den loop van het gesprek deed hij mij eenige vragen over onze stoombootenik bood aan er eene af te teekenen, en misschien £cn ik aan die omstan digheid het goede middagmaal, dat hij mij.,J iet voordienen, en de beleefdheden., ja zelfs vriendschapsblijkendie ik van hem ontving verschuldigd. Bij een volgend verhoor voor denzelfden persoon vond ik daar 7 gevangenen die ten gevolge der schipbreuk van the Kite in handen van de Chinezen waren geraakt. Mee elk nieuw mondgesprek werden de mandarijnen beleefder en vriendelijker. Zij gaven mij eene kooidie een weinig grooter was. Ongetwijfeld had ik dit weder aan de teekeningen die ik voor de mandarijnen maaktete danken. Zij vroegen mij een plan van de baai van Chusan, alsmede van de stad en de voorstad aldaar, waarop dan de ligging onzer schepen en de plaatsing onzer tenten moest worden aangewezen. Vervolgens moest ik eene kaart van Londeneene teeltening der Westminster-abdijvan de St. Paulus kerk van Ket kasteel van Windsor en van dat van Buckingham vervaardigen. Een volgenden dag moest ik eene kaart van Engeland leveren waarop ik de wegen en zelfs de openbare rijtuigen moest afcee- kenen, de laatste zoo naauwkeurig dat zij grooter dan steden en graafschappen waren. Bij een der verhooren vond ik den luitenant Douglasden neef van mijnen nabuur in het graaf schap Fife. Ilij was in eene nog enger kooi dan de mijne opgesloten. Ook ontmoette ik mistress Noble met haar kind die mede met de Kite schipbreuk had geleden en in eene kooi niet verre van de mijne, in eenejeel geplaatst, was opgeslo ten. In één woord al onze lotgenooten ondervonden dezelf de soort van gevangenschap. Dikwijls deed men ons voor de mandarijnen de zonderlingste vragenzoo als bijv.Welke zijn de banden van bloedverwantschap, die tusschen mis tress Noble en de koningin van Engeland bestaan Eindelijk onderging het lot van sommige onzer, met name Douglas IVilts en mijeene aanmerkelijke verbetering. Men gaf ons eene ruime kamer met een daaraan grenzend grasperk tot wandeling alsmede goede bedden. Onze toe stand werd over het geheel zeer dragelijk. Wij ontvingen nu ook bij herhaling brieven van onze krijgsmakkers met de ververschingen die zij de goedheid hadden ons re zenden. Van dat oogenblik af tot heden, den 2 januarijhebben wij' geene reden om ons té beklagen. Ik bezat alle gereedschap pen om te teekenen; het ontbrak mij niet aan ledigen tijd en ik heb mij dus ernstig met het versieren van de muren mijner gevangenismet teekeningenalle tot de edele we- tenschap der artillerie betrekkelijk, bezig gehouden Ik moest ook portretten van al de mandarijnen van den admi raal van kapitein Elliotvan de koningin, enz., maken. Wij zijn niet ziek geweesten men vgrzekert onsdat wij binnen tien dagen in vrijheid zullen worden gesteld." PARIJS den 10 mei. De werkzaamheden der gedeputeer den spoeden ten einde, "lerstond 11a den afloop der discus sier. over het budget van uitgaven moeten die over het han- del-traktaat met de Nederlanden aanvangen. Vier leden heb ben zich doen inschrijven om voor en acht om tegen dat ver drag het woord te voeren. Heden heeft het hof der pairsin eene zitting met ge sloten deuren het rapport gehoord van den heer Girod de PAin een der commissarissen met de instructie van het proces van Darmès en zijne medebeschuldigden belast. Dit stuk be slaat niet minder dan 95 bladzijden. De aangeklaagden zijn 11 in getal. Een 6otal anderendie op vermoeden van ine- depligtigheid in bewaring gesteld waren, zijn door het hof ontslagen. De Parijsche bladen van den 10 dezer behelzen de vol gende berigten uit Afrika, waaruit blijkt, dat de krijgsver- rigtingen thans op twee punten in den meer onmiddellijken omtrek der stad Algiers en in de westelijke provincie Oran een aanvang genomen hebben en van eenen gevvigtigen aard schijnen te zullen worden: Eene telegrafische depeche van den 8 dezer kondigt de aankomst aan van het rijks stoomschip Ie Castor hetwelk den 4 uit Algiers is vertrokken en tijdingen van het le<wr van Afrika aanbrengt. De expeditionaire kolonne, die den 27 april uit Belidah was vertrokken (en waarbij zich waar schijnlijk de generaal Bugeaud bevindt), was den 30 zonder een geweerschot te lossen, te Medeah aangekomen. Nadat de manschappen aldaar eenige rust genoten hebben, is de kolonne naar Miliauah vertrokken, waar de bezetting ver- verscht moest worden en eene aanzienlijke hoeveelheid mond en krijgsbehoeften zal worden opgelegd. Het weder was fraaide staat van het leger gunstig en alles voorspelde een spoedige» en gunstige» uitslag van den begonnen veldtogt." Uit Oran schrijft men onder dagteeking van den 25 april Het is thans stellig dat de hier verzamelde kriigsmagt den 5 of 6 mei, Oran moet verlaten, om zich naarMostaganem te begevenwaar zij door de bezetting dier plaats en dooi de troepen, die uit Algiers moeten aankomen, versterkt zal worden. Zij zal vervolgens den weg naar Mascara inslaan, waar de generaal Lamoriciëre voornemens is, twee of drie maanl den te blijven en door gestadige strcoptogten de Arabieren te vermoeijen. Alles doet vooruitzien dat de strijd in deze streken levendig zijn zal. Reeds vertoonen zich de Arabie ren in onzen omtrek in grooten getale. Bij de legerkampen van den Vijgenboom en van Misserghin hebben dagelijks scher mutselingen plaats. Heden zelfs hebben zich de Arabieren tot op een geweerschot afstands van onze schildwachten ver toond en hun geweer tegen dezen gelost. Men heeft het kanon moeten gebruiken om hen te verdrijven. De beide prinsen worden hier in de volgende week verwacht."" BRUSSEL den 11 mei. Het kiescollegie van Oudenaar de heeft den heer Liedtsthans gouverneur van Henegouwen, tot lid van de kamer der Belgische representanten herkozen en daardoor het tegenwóordig ministerie eene nieuwe zege praal verschafc. Men is zeer benieuwd naar den uitslag der verkiezingen te Antwerpen waar de afgetreden minister Rogier onder de kandidaten geteld wordt. De bladen welke de°af- getreden ministers zy'n toegedaan smalen zeer sterk op den tncslag van hec verkiezingswerk te Gene, waar, zeggen zij de stemming voor den heer Desmaisières beslist is door eene meerderheid van opgeruide landliedendie niet eens lezen of schrijven kunnen. s GRAVENHAGE den 11 mei. Bij het berigt wegens de aanstaande aftreding van den baron Merkus de Koekals mi nister van binnenlandsche zaken, wordt nog gevoegd, dat Z. Exc. tot minister van Staat en kanselier der beide ridder orden verheven zal worden. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Sraten- Generaal hebben zich gisteren en heden bezig gehouden met het onderzoek van het ontwerp van wet betrekkelijk de per sonele belasting, en zullen morgen de overwegingen over die voordragt voortzetten. Het verslag der centrale afdeeling over het ontwerp nopens de consignatien zal waarschijnlijk eerst aanstaanden vrijdag e" de beraadsl!>gingen daarover zullen in de ^volgende week worden gehouden. 1 ij"i5e zittin§ van den Hoogen Raad van heden is be handeld het beroep in cassatie van IV. G. Vervloei, die, bij arrest van het hof van Holland, den 27 februarij jl. was schul dig verklaard aan valschheid in onderhandsch geschrift, en deswege veroordeeld tot tepronkstelling, brandmerk, tucht huisstraf voor acht jaren en boete. Mr. A. de Pinto als verdediger voor den requirant optredende heeft in zijne pleit rede acht middelen van cassatie ontwikkeld. Zij betreffen alle beweerde schending en verkeerde toepassing van een aan tal artikelen van het wetboek van strafvordering, zoo omtrent de instructie der zaak als nopens het wettig bewijs. De procureur-generaal zal eerstdaags zijne conclusien in deze zaak nemen. Monsignore Capaccinidoor Z. H. den Paus tot in ternuntius en gevolmagtigd minister bij het hof van Z. M. den Koning der Nederlanden benoemd, is den 1 dezer uit Rome te Marseiile aangekomen en heeft den 3 van daar de reis naar de Nederlanden voortgezet. Omtrent de reis van dien internuntius wordt uit Rome na der geschreven dat hij die over Straatsburg en den Rijn dacht voor te zetten, en tegen den herfst in gemelde hoofdstad te rug werd verwacht. Men verzekertdat het vertrek van den nuntius van den H. Stoel, monsignore Antonucci, bepaald is op even de helft ^Capac '^aandeenPaardaSen na de aankomst van monsignore UTRECHT den 11 mei. Wij vernemen, dat de komst van Z. M. den Koning alhier is vervroegd, en dac hoogst- dezelve vermoedelijk in de volgende week binnen Utrechc verwacht wordt. H. M. de Koningin zou hoogstdeszelfs gemaal niet vergezellen. AMSTERDAM den 11 mei. Gisteren is de volgende nominatie uitgebragt, door de wel-eerw. en ecrw. heeren predikanten en ouderlingen der Nederduicsche Hervormde ge-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1