MIDDELBURGSCME A IV T. W. 57. Donderdag 1841. 13 Mei. Lt| De abonnements-prijs deier Courant is a 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelgks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alcoo het regt van zegel woidt betaald. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. IhtblicAtic» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien een besluit van Ileeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 23 April jl. No. 8, {Provinciaal Blad no. 40) houdende mededeeling van den uitslag der in de maand Februarij jl. plaats gehad hebbende keuring der Spring stieren Brengen, naar aanleiding van art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Springstieren, ter kennis der belanghebben de In- en Opgezetenende namen der navolgende in de Ge meente aanwezige Stierenhouders, mitsgaders de meerdere of mindere deugdzaamheid der goedgekeurde Springstierenals Josias de Buckeen vierjarige zwartbonte Stier, bij keu ring goed. Abraham Gidionseeen driejarige zwartbonte Stier, goed. Cornelis Midavaineeen tweejarige vaalbonce Stiergoed. Izaak Midavaineeen driejarige zwartbonte Stier, goed. Cornelis Rijnier seeen tweejarige zwartbonte Stier, tame lijk goed en Jan Louwerseeen tweejarige zwartbonte Stier, tamelijk goed. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragen, zal deze worden afgekondigd, mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 10 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. Uit hoofde van den te leggen Dam aan de 5/. Geertruids. Poortzal de doorgang door gemelde Poort op Maandag den 17 Mei aanstaande worden afgesloten. De ONTVANGER van de Centrale Directie van Wal cheren verwittigt de daarbij belanghebbendendat bij hem ontvangen zijnde de door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, executoir verklaarde Rol van het Geschot over den jare 1841de daaruit getrokkene Aan slagbiljetten zijn rondgebragt, en de onderscheidene Land- eigenaren hiervan behooren te zijn voorzienwordende de zoodanigetr welke die niet mogten hebben ontvangen uitge- noodigd, dezelve ten zijnen Kantore te komen afhalen; ter- terwijl de Belastingschuldigen worden aangemaand, zich naar de bepaalde betalings-termijnenvolgens den inhoud der Ken nisgevingen stiptelijk te gedragenten einde onaangenaam heden en kosten te voorkomen. Middelburg, den jo Mei 1841. De Ontvanger voornoemd ISAAC LUTEYN. NIEUWSTIJDINGEN. IDuit0dilau&. FRANKFORT den 7 mei. De nieuwe staatsregeling voor het kanton Lucerne is deri 1 dezermet ongeveer 17,000 tegen ruim 6000 stemmen, aangenomen en ook de verkiezing der nieuwe regerings-leden is in den geest der zoogenaam de behoudende partij uitgevallen. Een gedeelte der bevol king van dat kanton wil gewapend tegen Aargau optrekken, waar de gemoederen nog zeer verdeeld blijven. Van Rome wordt gemelddat de geschillen tusschen de Russische regering en den H. Stoel tot wederzijdsch ge noegen bijgelegd zijn. Brieven van de Russische grenzen maken van ernstige •ongeregeldheden gewag, die ten gevolge van gebrek aan le vensmiddelendoor herhaald misgewas veroorzaakt, inde provincie Moscou plaats gegrepen zouden hebben. De opstand der Christenen in Bulgaryetot welken de wreedheden en knevelarijen der Turken aanleiding hebben ge geven schijnt zich meer en meer uit te breiden. Ook in Thessalie moet het alles behalve rustig zijn. ®*00t~35rittauje. LO den 8 mei. Ten opzigte der graanwetten heeft mmljter ussell zijn plan medegedeeldom een vast inkomen regt op de vreemde granen voor te stellen name lijk.8 schellingen perquarter op tarwe, 5 schellingen op rog- «e, 4 schellingen en Aden. op gerst> en 3 schëellin/en en 4 den. op naver. Het ministerieel plan tot verandering der graanwetten heeft ook opder de lersche landeigenaars groote ontevreden heid verwekt. In eene vergadering der associatie tot herroeping der Unie den 3 dezer te Dublin gehouden is een brief van den heer O'Conuell gelezen, waarin hij betoogt dat uit Engeland geen herstel der grieveu van Ierland te vei wachten is .en dat der halve alle krachten moeten ingespannen worden om het doel der vereeniging ten spoedigste te bereiken. Omtrent de zaken, de geschillen met China betreffende, zijn aan de beide parlementshuizen ministeriele mededeelingen gedaan. Op eene vraag van lord F.llenboreughheeft de eer ste minister Melbourne in het hoogerhuis geantwoord dat or ders naar genoemd land gezonden waren, om de Engeiscbe gevolmagtigden te onderrigtendat een verdrag, naar de°grond- slagen der bekende preliminaire artikelen geregeldniet vol doende geacht werd en door de koningin niet geratificeerd zou kunnen wordenterwijl de minister Russell in het lagerhuis gezegd heeft, dat het gerucht wegens de terugroeping van kapiten Elliot van Canton waarheid behelsde, en dat sir H. Pottinger in zijne plaats benoemd was. JxAMferijfi. PARIJS den 8 mei. De kamer der afgevaardigden gaat voort met de hoofdstukken van de begrooting voor 1842 met spoed af te handelen. Eergisteren heeft zij het budget der openbare werken, en gisteren dat van marine gestemd, zonder dat de discussie veel belangrijks opgeleverd heeft. Alleen heelt de admiraal Lalandeter gelegenheid van de behandeling van het laatstgenoemde hoofdstukeene rede gehouden over den tegenwoordigen staat der marine en de be ginselen naar welke in vredestijd de maritime wapeningen moesten ingerigt worden. - De Moniteur houdt een groot getal benoemingen tot officieren en ridders van het legioen van eer, ter gelegenheid van s konings naamdag en den doop des graven van Parijs gedaan. Eergisteren heeft, ten besluite der feestvieringen, het con cert in de groote galerij van de Louvre plaats gehad. Over eene lengte van 500 ellen, op eene breedte van 15 ellen, hingen twee lange rijen lustresmeer dan 200 in getaldra gende 1500 lampen en meer dan 4000 waskaarsen, die haar helder licht over de schitterende zaal verspreidden aan wel ker eene zijde aan den wand de stukken der tentoonstelling van dit jaar waren geplaatst, terwijl aan de andere zijde de meesterstukken van vroegere kunst prijkten. In het midden der zaal bevond zich eene schitterende menigte, zag men schier alle Europesche kostumes, al de uniformen van het legerhet borduursel der diplomatende prachtigste klee ding de rijkste toiletten van meer dan 800 damesterwijl aan het einde der gallerij een groot orchest was opgeslagen, waar zich ongeveer 300 mstrumentisten en 100 zangers be vonden. Ten acht ure verscheen de koning en de koningin met den koning en de koningin der Belgen en de verdere le den der koninklijke familieen verbleven tot half elf ure. Het feest duurde tot na middernacht. De koning en de koningin der Belgen zullen binnen weinige dagen naar Brussel wederkecren, dewijl zij berigt zouden ontvangen hebben van de aanstaande overkomst van de hertogin van Kentmoeder van' de koningin Victoria en zuster van koning Leopoldwelke vorstin na een kort stondig verblijf op het kasteel van Laekenden zomer in Duitschland denkt door te brengen. Ten gevolge van uit Londen ontvangen depeches is gisteren een langdurige kabinetsraad op de Tuilerien gehou afgezonden afl°°P daam" Mir KonstantinoPel Een dagblad verzekert, dat de hatti-scherifwaarbij de onmiddellijke opvolging in de familie van Mehemed-Ali be paald wordten hem het regt zou zijn toegekend om alle land- en zee-officieren, tot in den hoogsten graad, zelf te benoemenbinnen weinige dagen bekend zal zijn. Bij gelegenheid der beraadslagingen in de kamer der gedeputeerdenover het verleenen van gelden tot ondersteu ning der vreemdelingen, die naar Frankrijk uitgeweken zijn om politieke vervolgingen te ontgaanheeft de minister van binnenlandsche zaken herinnerd, da^deze uitgewekenen bin nen den1 tijd van 10 jaren het land niet minder dan 35 millioen gekost hebbenen er bijgevoegd, dat aan zoodanige uitgaven eenmaal perk dient te worden gesteld. Ult Algiers heeft men tijding tot 30 april. Sedert het atzenden der koloime naar Milianah had de grootste rust in de vlakte geheerscht. Te Oran waren 30,000 tenten en 6 twaalfponders ontscheept welke laatste men dacht dat tot wapening van Mascara bestemd waren. In de pro vincie Constantine waren eenige Arabierendie zich aan roof en moord overgegeven haddenter dood gebragt. De opstand onder eenige stammen in de omstreken van Bona was zonder verder gevolg gebleven. Te Cherchell had tusschen den 17 en 18 eën vreesselijke storm gewoedgedurende welke twee schepèn in de haven verongelukt waren. De verkiezing van het Spaansch regentschap zou, vol gens de jongste berigten uit Madrid, denkelijk den 8 dezer plaats hebben en ten voordeele van Espartero uitvallen in welk geval men vermoedde dat het vormen van een nieuw kabinet aan den heer Gonzales zou opgedragen worden en dat de goede verstandhouding tusschen de regering van Spanje en de groote mogendheden weldra geheel zou worden hersteld. Uit Lausanne wordt onder dagteekening van den 4 de zer geschreven, dat een geheel gezelschap, hetwelk, iu weerwil van het gevaarlijke, hetwelk de berg St. Gothard alstoen bood, en spijt alle waarschuwingen 0111 den overtogt uit te stellendien overtogt had willen wagenzich van alle kanten door de sneeuwvallen bedreigd ziendedeszelfs toe- vlugt gezocht had ineen op hunnen weg, niet ver van Airoio gelegen hutje, in hetzelve door de sneeuwvallen over stelpt is geworden, met dien gevolge, dat zes personen van het gezelschap er het leven bij hebben ingeschoten. De om gekomenen zijn eene mevrouw Lotzuit Bazel, een reiziger van Belgerateeene kamenier, een reiziger uit Lubeck en twee 1 bedienden. De overige personen van het gezelschap zijn nog met de uiterste moeite gered geworden. De zaak van mevrouw Lajfargeomtrent den diefstal der diamanten is den 3 dezer te Tulle voortgezet. Zij zel ve was daarbij tegenwoordig. Zij was in het zwart gekleed en hare gezondheid scheen verbeterd te zijn. Men heeft zich voornamelijk met het vraagstuk- bezig gehouden, of, na hare veroordeeling door het hof van assiseszij nog verder kan vervolgd wordenen of de burgerlijke dood de actie van het publiek ministerie al dan niet vernietigd heeft. De regtbank van lulïe heeft zich volkomen bevoegd verklaard, doch de behandeling der zaak au fond tot augustus uitgesteld'. ilsbcvlauDcn. 's GRAVENHAGE den 9 mei. Z. M. heeft aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken baron Merkus de Koek op het daartoe door hein gedaan verzoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleend, en zulks in te gaan met den eer sten junij aanstaande. De heer Schttnmelpenninck van der Oye, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaalis, naar men zegt, benoemd ter vervanging van Z. Exc. Sinds eenige dagen is Z. Exc. de minister voor de ma rine en koloniën, de heer Baud, ongesteld. Gedurende zijne ziekte is de secretaris-generaal bij dat departementjonkhr. J. J. Quarks van Ujfordbelast geworden de functien van den minister waar te nemen. Z. M. heeft jonkhr. mr. J. C. Gevers, secretaris van den raad van legatie aan het hof van Rusland tot raad van legatie benoemd. Deri 8 dezer is alhier overleden de heer M. A. Bcudt in leven ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw referendaris bij het departement van finantien. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene raal van 11. zaturdag isdoor de commissie tot de verzoek schriften omtrent een aantal der vroeger ingekome verzoek schriften verslag uitgebragt, onder welke opmerking ver dient een adres van den heer C. A. Westmaatte Parama ribo die aan de Kamer heeft toegezonden een afschrift van eene door hem aan den Koning aangebodene memorie nopens de belangen der kolonie Suriname. De heer Westmaat gaat na, de oorzaken van het verval der kolonie, en meent, dat er twee middelen dienden aangewend te worden, om dezelve voor verderen achteruitgang te behoeden als 1eene eman cipatie der slaven; en 2 de daarstelling eener vrije haven, enz. Hij deelt aan de Kamer deze memorie mede, met het doeldat de Kamer kennis zal dragen van de door hein voor gestelde middelen en de daartoe bijgebragte gronden indien Z. M. mogt goedvinden aan zijne voorstellen eenig verder gevolg te geven.— Het stuk is ter griffie nedergelegd en het gedane verslag zalop verzoek van den heer Luzac en andere leden, worden gedrukt en rondgedeeld. 's GRAVENHAGE den xo mei. Door den hofmaarschalk des konings, den heer J. W. Huyssen van Kattendijkeis, ten gevolge der bevelen van Z. M. den Koning, ter kennis gebragt van alle fabrijkaiitenkooplieden of winkeliers, aan welke in der tijd door Koning Willem I den titel van hofle verancier is verleend, met vergunning het koninklijk wapen voor hunne woningen te plaatsendat zij in evengenoemde betrekking bevestigd bljjvenzonder dat er vereischt worde zich dienaangaande op nieuw tot den regerenden Koning te wenden. MAASSLUIS den 5 mei. Uit het vroeger opgegeven zes tal van predikanten werd, door den breeden kerkeraad dei- Hervormde gemeente alhier, den 28 april jl. gevormd het vol gend drietaldd. C. P. Kaakebeenaan de LierJ. p vn'n Harencarspelte Wageningenen J. C. van Marken te Woudenberg; terwijl daaruit op heden is beroepen de weleèrw. zeer-gel. heer Johan Pieter van Harencarspel, predikant te' Wageningen. MIDDELBURG den 12 mei. Gisteren namiddag, om trent 4 ure, is Z. K. H. Prins Hendrikmet het koninklijk stoomjagt de Leeuw, van Vlissingen weder naar Holland ver trokken. Door Z. M. is tot burgemeester der gemeente Melis- en Mariekerke benoemdJacob Janesse Dekker. Door Z. M. zijn benoemd: tot chef van het personeel aan het departement van oorlog, de majoor li. Veste ge van het 7de regement infanterie; tot adjudant van den gene- raal-majoor J, Hulst, kominandant der 2de brigade, s-de di- i

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1