MIDDELBURGSCHE c N". 56. Dingsdag 1841. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. ftcfcettbrnaking. NIEU WSTIJDINGEN. SDuitöcitlaub. JXfïiïferiife. Bclgte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen der Personele Belas ting en het Patentregtover het afgeloopen Dienstjaar i8|| opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbendendat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaningom als nog tot voor koming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIÜS. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON FOOR IFERKberigt door deze, dat het Openbaar Verslag harer werkzaamheden gedurende den afgeloopen Winter, zal wor den gedaan op Woensdag den 12 Mei aanstaande, des mid dags ten ia ure, in de Luthersche Kerk alhier, en noodigt elk en een iegelijk uit, tot bijwoning van hetzelve. Kaartjes van Toegang zullen aan de Inteekenaren worden bezorgd terwijl diewelke van dezelve voorzien zijn ver zocht worden door de Deur op de Bree te willen inkomen. Middelburg, den 7 Mei 1841. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. FRANKFORT den 3 mei. Men heeft door eenen cou- ricr te Weenen berigten uit Belgrado, van den 21 en 24 aprilontvangenwaarin gemeld wordtdac er onder de Christen bewoners der districten van Leszkoveza bij Nissa in Bulgarieonrustige bewegingen ontstaan zijnwelke zich van daar tot verschillende nabij gelegen districtenin het pachalick van Widdinhebben uitgebreid. Men was niet zon der vrees, dat deze onrust zich verder zou uitbreiden, mo gelijk wel tot Bitoglia in Macedonia. Reeds had, naar men verzekerde, den ao april, in de nabijheid van Widdin, een gevecht tusschen de ontevredenen en de Turken plaats ge had, waarin deze laatste eenig verlies geleden hebben. Ook hadden de Christenen zich van een klein fort bij verrassing meester gemaakt en daarbij twee stukken geschut veroverd. Als hoofden der beweging werden genoemd zekere Mladen voormalig kapitein in dienst van Czerni Georgesen een gees telijke van Leszkoveza. De aanleiding tot deze onrust wor den gezegd te zijn de zware verdrukkingen welke de Chris tenen van de Turken sinds lang hebben moeten verdragen -en die wel verre van door de bekende hattisheriff verligt eerder vermeerderd zijn geworden. De ontevredenen hebben zich met verzoekschriften tot den vorst van Servie gerigt waarin zij te kennen geven, dat zij geenszins zich tegen het gezag van den Sultan, maar alleenlijk tegen de geweldenarij en der pacha's verzetten, en zijne bescherming inroepen. Ge noemde vorst heeft echterna zijnen ministerraad en den senaat gehoord te hebben beslotendie verzoekschriften on beantwoord te laten, en de gestrengste onzijdigheid in acht te nemenvan welk besluit hij aan den Turkschen bevelhebber der vesting Belgrado kennis heeft gegeven, die dit besluit goedgekeurd, en te gelijk een conrier naar Konstantinopel gezonden heeft, om de bevelen der Porte te vragen. Aan deze onrust schreef men te Weenen toe, dat tot den 29april de post uit Konstantinopel van den 14 nog niet was aange komen welke reeds sedert twee dagen te vergeefs gewacht was. LONDEN den 5 mei. De groote vraag van den dag blijft de herziening van de korenwetten. De Torybladen varen ten hevigste tegen het bewind uit, 'twelk, volgens hen, de be- /latrgen van den landbouw aan een partij-questie opoffert, en :aan hetwelk zij de verregaandste inconsequentie verwijten. De bladen van het ministerie betoogen daarentegen, dat het .tijd is dat men een aller schadelijkst monopolie wegneme dat het bewind nooit, wat den grond der zaak betreft, te gen ce lerzienitjg Van de korenwetten is geweestdat de -handel door die wetten geknakt wordt enz. De hertog van Buekingham is eergisteren avond in het hoogerhuis reeds met 120 verzoekschriften van landeigenaren te voorschijn gekomen die op het behoud van de bestaande korenwetten aandringen. De hertog vroeg tevens den eersten minister, waarom hij zoo plotseling van gevoelen ten deze was veranderd? Lord Melbournt heeft daarop geantwoord dat hij vroeger nooit tegen.de herziening zelve was geweest, maar die alstoen on tijdig had geoordeeld.; dat hij thans juist de omstandigheden gunstig achtte om tot die herziening over te gaan. Terwijl deze maatregel de radicalen tot het bewind terugvoert, val len eenige Whigs hetzelve daarom af. Lord JVorslty bevindt zich onder dat getal. De beurs wordt door de spanning die de jongste flnantiele voordragten hebben voortgebragtgedrukt. Men blijft voortdurend zonder berigten nopens het stoomschip de Presidenthetwelk men thans vrij algemeen verloren acht. De tijdingen uit Mexicovan de helft van maartzijn niet zeer gunstig. Eene krijgsmagt van 8000 man en 20 stukken geschut was werkeR'. :n Texas binnengetrokken om dien nieuwen staat zoo mógelijk te onderwerpen. Volgens de jongste berigten uit de Vereenigde Staten heeft de nieuwe president Tyler tegen den 14 mei een alge- meenen vast- en bededag uitgeschreven. Uit brievendoor dien staatsman in october van het vorig jaar geschreven gelijk ook uit sommige later door hem ge houden gesprekken, meende men te mogen opmaken, dat hij zich niet tegen de oprigting eener nationale bank zou verzet tenmaar dat eene'verhooging der inkomende regten van som mige artikelen door hem noodig wordt gekeurd. De voormalige president der staten, generaal Jackson, ver keert thans in zoo verachterde omstandigheden, dat hij onlangs buiten staat is geweest een wissel van 100 dollars te betalen. PARIJS den 5 mei. De afgevaardigden hebben eergiste ren de discussien aangevangen over de begrooting van de uit gaven voor 1842 en zetten dezelve met zulk een spoed voort, dat in de beide eerste zittingen de algemeene beraadslagin gen afgehandeld en de bijzondere budgetten van de eeredien sten van buitenlandsche zaken en openbaar onderwijs afge handeld zijn. Bij de discussie van het budget voor de eere diensten heeft de heer Isambert een' levendigen uitval ge daan over de aanmatigingen der geestelijkheid het toene men harer vaste goederen, het prediken van monnikken in het gewaad hunner orden die in Frankrijk niet erkend waren enz. De minister Martindu Nordzeide in antwoord op deze aanvallen dat er ten aanzien der Roomsch-Katholijke kerk in Frankrijk niet plaats had dan hetgeen overeenkomstig de wet was. Bij het hoofdstuk over de buitenlandsche zaken heeft voornamelijk de heer Lanjutnais het woord ge voerd hij verklaarde zich tegen het bondgenootschap met Engeland, en wilde liever dat Frankrijk zich aan Duitschland aansloot. Gisteren heeft de koning op het plein van het Car- roussel de 10 bataillons tirailleurs, die, naar het voorbeeld van het korps Afrikaansche jagers, onder het toezigt van den hertog van Orleanste St. Omer georganiseerd zijnin oogeuschouw genomen. De hertog van Orleans heeft deze troepen in s konings tegenwoordigheid eenige manoeuvres doen verrigtenwaarover de koning bijzondere tevredenheid betuigdeen vervolgens een vaandel aan de nieuwe troepen uitreikte. Deze tirailleurs zijn met percussie-bussen gewa pend die nog op 600 ellen afstands het doel treffen, ter wijl zij eene sabel hebben die in geval van nood als bajonet kan dienen. De uniform is donker groen met gele biezen en zwart ledergoed. De arbeid aan de vestingwerken rondom de hoofdstad worden met ongelooflijken ijver voortgezet. Weldra zal een aanvang gemaakt worden met het oprigten van het fort op den Mont-Vallerien. Dit fort zal eene uitgestrektheid hebben van niet minder dan 45 hectares (bunders). Het zal door drie straten worden doorsneden en van binnen kazernen voor een sterk garnizoen hebben. Door strategische wegen zal het met verscheidene andere punten vooral met den door- loopenden buitenwal van Parijswaar deze zich door het bosch van Boulogne uitstrektverbonden zijn. De berigten uit Madrid van den 28 laten bijna geen twijfel overomtrent de keuze van het eenhoofdige regent schap. De minister van justitie heeft uit naam van het' ka binet verklaarddat hetzelve het eenhoofdige regentschap voor de beste keuze hield. Men wilde hier heden zelfs weten dat bij eene telegrafische depeche het berigt was aangebragt dat de kamer der gedeputeerden zich voor die keuze had verklaard. Over Marseille zijn hier brieven uit Konstantinopel tot den 17 en uit Alexandria tot den 21 april, ontvangen. In eerstgemelde hoofdstad meende men allen grond te hebben om zich te vleijen dat de Oostersche questie binnen kort volkomen vereffend zou zijn. Verder had men aldaar berigt, dat de troebelen op het eiland Candia voortduurden weshal ve nieuwe troepen derwaarts gezonden zouden worden. Te Alexandria beklaagde men zichnog iets omtrent de nadere besluiten der mogendhedentot vereffening der geschillen vernomen te hebben. Er is weder te Marseille eene Indische brievenmaal aan gekomen, die berigten uit Bombay tot den 1 april heeft aan gebragt. De volgende voorloopige opgave omtrent een deel der door deze brievenmaal aangebragte tijdingen is uit een dagblad van Marseille ontleend De tijdingen uit China zijn van eenen zeer onzekeren aard. Den 1 februarij hebben de Engelschenin naam van koningin Fietoriahet eiland Hong-Kong in bezit genomen. Eene proclamatiedoor de Chinescbe en Engelsche gevol- magtigden ouderteekendverwittigde de inboorlingen, dat zij onder de Britsche heerschappij overgingen en dat de Engel sche regering hun de vrije uitoefening hunner godsdienst en het behoud hunner bezittingen verwaarborgde. Naar hetgeen men onder dagteekening van den 7 februarij uit Canton ver nomen had te oordeeien meende men aan de goede trouw der regering van het hemelsche keizerrijk te mogen twijfelen en bij haar verkeerde bedoelingen te veronderstellen. Er was daar een edict uit Peking aangekomenhetwelk tot de ver meestering der beide forten aan de Bocca-Tigris betrekkin:' had en in eenen vijandigen geest tegen de Engelschen was opgesteld." Tusschen Rosasden president van Buènos-Ayresen de republiek van Uruguay is het tot ernstige vijandelijkheden ter zee gekomen. BRUSSEL den 6 mei. Men beklaagt zich in Antwerpen zeer over het gebrek aan verkeer. De dokken zijn bijna ge heel ledig. De voorstanders van de partij der geestelijkheid vinden het zeer ongerijmddat hunne staatkundige vijanden zich te gen hen vereenigen om de tegenwoordige ministersbij de aanstaande verkiezingen, te doen vallen. Zij schijnen zich niet meer te herinneren, wat zij zeiven in 1829 in dat op- zigt hebben gedaan. Het Journal d'Anvers bevat heden het volgende, aan hetzelve ingezonden artikel De gedeeltelijke hernieuwing der kamer zal eene ernstige worsteling, die het toekomstig lot van Belgie beslissen zal doen ontstaan. Zij, die het wel met het land meenen, be- hooren thans ijver te beroouen en zich kloek bij de verkie zingen te gedragen. Er hebben reeds onderscheiden bijeen komsten tot het maken van kandidaten-lijsten plaats gehad. Het zal moeite inhebben, zich onderling te verstaan* maar de tijd der illusien is voorbijen wat wij hebben moe ten zijnmannen die de behoeften van het land beseffen en weten te doen waarderenmannen zeg ik die in staat zijn over de handelszaken te redeneren en die aan dezelve eene geheel andere rigting weten te geven dan die welke dezelve tot dusverre heeft bestierd. Het stelsel van vrijen handel, waaronder wij sedert eene reeks van jaren verzuchtenis eene utopia waarvan het land thans de gevolgen ondervindt. n Ue voorstanders van die stelsel behooren eindelijk over tuigd te wezen, dat wij volstrektelijk ten verderve snellen. De markt is dood, omdac alle op tijd werkende operatien zich verlamd zien door de invoeren uit de naburige staten. Holland voorziet al de Belgische winkeliers van suiker koffij en andere levensmiddelen de Engelschen doen ditzelf de door middel van hunne tweemaal 's weeks aankomende stoombooten. Hunne invoeren bestaan meestal in beschadig de warendie te Londen voor rekening der assuradeurs ver kocht wordenen die wij zoo goed zijn te gebruiken voor deze soort van handel heeft onze markt noch commis sie-kantoren noch reeders, noch makelaars meer noodi". Men vindt er niet meer die vereeniging van achtenswaardige kooplieden, welke men de tweede hand plagt te noemen en die men noodig had tot het afzetten van regtstreeks uit de koloniën komende ladingenmen heefc tot intermediair tus schen het vreemde handelshuis en den verbruiker niets meer noodig dan een agent of reizend commiesdie noch patent regt noch belasting aan den Staat betaalt. Al onze naburen weten winst van ons te trekken. Frankrijk zelf zendt ons deszelfs katoenen over de landgrenzenmaar zonder ons tot de wederkeerigheid toe te laten. Belgie staat voor de gansche wereld open en wordt nergens gedoogd. Ziedaar wat opgeleverd is geworden door dit fraaije stelsel van vrijen handelhetwelk zoo hoog ge- oprezen wordt door eenige invloed hebbende heeren van onze kamer van koophandel, tot welker tolken verscheiden onzer afgevaardigden zich hebben laten gebruiken. Het is thans het oogenblik, om zich te doen zien, ten einde naar de ka mers niet anders af te vaardigen dan mannendie voorstan ders zijn van de handels-hervorming en ons van den invloed der vreemden weten te verlossen. Het is de handel alleen die de welvaart van het land kan verzekeren en al de kwij nende nijverheden kan doen herleven. Om dit doel te be reiken zijn drie zaken noodig, de differentiële regten, de belasting op de beetwortel-suiker en hec weren van het uic Frankrijk over de landgrenzen invoeren van koloniale waren." I11 de gemeente van Woluwen St. Lambert nabij deze hoofdstad, heeft een voorval plaats gehad, dat welligt even zeer zonder voorbeeld in de jaarboeken der geneeskunde als het akelig en treurig is. Het is een huisgezin waarvan na genoeg al de leden in minder dan twee uren tijd met beviiro krankzinnigheid zijn bezocht geworden. De aldus geslagen personen zijn vier broeders, eenvoudige landbouwers die bij hunne moeder, eene weduwe, inwoonden. De oudste 39 jaren oud, is het moederlijke huis outvlugt zonder dat men tot dus verre eenig spoor van hem heeft kunnen ontdek- .ken. De drie anderenvan 36, 29 en, 27 jaren, heeft men naar het St. Jans-gasthuis 111 deze stad moeten vervoeren waar men hen, uit hoofde van hunne geweldige lichaams krachten, niet dan met de uiterste moeite heeft kunnen be dwingen. Een der beambten van het gesticht is bijna hec slagcoiïer van een dier razenden geworden. Het vreemdst van alles is, dat geen dier ongeiukkigenimmers zoo men verze kert, heft minste teelten van krankzinnigheid of strekking daar toe had doen blijken. Men verliest zich in gissingen omtrent de aanieidende oorzaak tot ecue zoo droevige gebeurtenis,

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1