MIDDELBURGSCHE CO f R T. N°. 55. Zaturdag IS41. 8 MeL BESTUREN en ADMÏNISTRATIEN. Publicatie. NI EU WSTIJD JNGEN. tDuiiochlauö. Jwrtll fc rijft. De abonncments-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advcrtentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekcndmakingen, waarvan de prijs van ééa tot z-es regels is/i 5o cn voor iederen regel daarboven aa Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden het Suppletoir Kohier No. 5, van het regt van Pa tent, voor het Dienstjaar i8|£, derde Kwartaal, met uit- noodiging aan een iegelijk vvien zulks aangaat, om, na be- komene kennisgeving van zijnen Aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, onder herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten bestaan, bin nen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads.Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhtiize der Stad Middelburg, den 6 Mei 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON FOOR IVERKberigt door deze, dat het Openbaar Verslag harer werkzaamheden gedurende den afgeloopen Winter, zal wor den gedaan op Woensdag den 12 Mei aanstaande, des mid dags ten 12 ure, in de Luthersche Kak alhier, en noodigt elk en een iegelijk uit, tot bijwoning van hetzelve. Kaartjes van Toegang zullen aan de Inteekenaren worden bezorgd; terwijl die, welke van dezelve voorzien zijn, ver- zocht worden door de Deur op de Bree te willen inkomen. Middelburg, den 7 Mei 1841. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CIIAMER, President. H. REKKER, Secretaris. I'RANKFORT den 1 mei. Den 8 april, zijnde de dag bepaald voor het huwelijk van Z. K. H. den grootvorst-troon opvolger van Rusland met H. K. H. de grootvorstin Maria, piinscs van Hessen, zijn des middags ten 12 ure in de stads kerk te Darmstad:ter viering van dit heugelijke feest, zes paren, ieder met eene huwelijksgift van fl 100, plegtig door •den echt vercenigd. Des namiddags ten één uur liet de ste delijke regering met hetzelfde doel 120 armen op het raad huis feestelijk onthalen. Des avonds was de stad geïllumi neerd. In de gemeente Eich onder het ressort van Andernach zijn, den ap april, 24 huizen, 18 schuren en 20 stallen door de vlammen vernield. Slechts weinige gebouwen waren niet verzekerd. Den 21 april zijn te Veletriniet ver van Rome, de drie personen, als schuldig aan gekwetste majesteit, ter dood gebragtdie don Miguelin het vorige jaar, op de jagt hadden overvallen en uitgeplunderdde prins moet her haaldelijk genade voor dezelve gevraagd hebben, doch te vergeefs. Pe vorsc s^ehoudcr van het koningrijk Polen is den 25 april uit Petersburg te Warschau teruggekeerd. Uit Alexandria is geen ander nieuwsdan dat de onder koning voortgaat met het nemen van verdedigings-maatregelen zoowel in die stad als elders. Men schreef hem daarom echter •het plan niet toe om op nieuw aanvallendervvijze te handelen. Van delurksche grenzen wordt onder dagceekening van 20 april gemeld De Russische gevolmagtigde baron Lieven die op zijne terugreis van Konstantinopel de vorstendommen bezocht heeft is den 12 dezer van Belgrado naar Petersburg vertrokken. Gedurende zijn verblijf in Servie heeft hij zoowel met vorst Michael als met den pacha van Belgrado menigvuldige bijeen komsten gehouden. Laatstgenoemde is in Belgrado, en in Servie over het algemeen, wegens zijne rcgtschapenheid en gematigde denkwijze zeer bemind hij doet het mogelijke om rust en vrede in het land te behouden. Ook de Russische consu ceft zich sedert de aanwezigheid van den baron Lie- 1 en ij in zijne houding ten aanzien van den jeugdigen voist veiaiuert. pen 10 dezer verscheen eene vorstelijke 4110c amatie, waarin bekend wordt gemaakt, dat de beténde ■aanstokers der jongste woelingen, IVuaitschSimitsch en Garraschau voor een onbepaalde,, tijd buiten het land ver bannen blijven, maar dat aan Petroniemuch vergund is naar zijde goederen in Servie terug :e keeren- Ma<r ook deze ,s te diep in de vijandige aanslagen van die partij tegen de vor stelijke familie gewikkeld dan dat hij het geraden zou ach ten van die vergunning gebruik te maken. liet gedrag'van den baron Liever. .zijne vriendelijkheid zijne verzoening ademende taalzijne opregte pogingen om het gezag van den vorst te bevestigen hebben den besten indruk nagelaten al leen de aanhangers der evengemelde verbannen raadslieden zijn daarover ontevreden en verbitterd, en laten hunnen wrevel vooral uit tegen den Russischen consul op wien zij vroe ger gemeend hadden te mogen steunen. In eenige distric ten van Servie moet onlangs het volk weder geweigerd heb ben de belastingen te betalen en op ééne plaats zijn te dier zake onlusten ontstaan, die echter door de gewapende magt spoedig onderdrukt werden." KEULEN den 2 mei. Sedert den 5 april gaan dagelijks twee stoombooten van de Keulsche maatschappij in éénen dag van Keulen naar Mentz. Er komen te Mentz en hier dagelijks zes stoombooten aan, maar met de Bingerboot zal dit getal dagelijks tot 8 klimmen. Van de Bazelsche booten heeft men daar nog niets vernomen. De Keulsche maatschap pij legt dit voorjaar eene ongewone levendigheid aan den dag. Behalve de twee booten, die eiken dag van Mentz naar Mann- heim vertrekken, en de twee, die in eerstgeinelde stad van daar aankomenheeft men nog eene reserveboot in Mann- heim0111 dadelijk gebruikt te worden, als het noodig mogt zijn. Niet minder werkzaam is de Dusscidorpsche maat schappij die te Londen eene nieuwe boot aangekocht heeft. De Nederlandsche maatschappij blijft bij dezen wedijver niet achterwege; zij munt door snelheid der booten en billijke prijzen uit. Alles werkt zamen, om de reizen op den Rijn even gemakkelijk als aangenaam te maken. Tot dusverre heeft men dan ook nog in geen voorjaar zoo vele reizigers gezien als thans den Rijn bezoeken, en het blijkt meer en meerdat de vermeerderde en goede reis-gelegenheden den reislust ook aanwakkeren. De Rijnen Moezel-Zcitung meldt het volgende uit Solingen van den 28 april: De wapensmeden uit de Schle- btische smederijenwien het reeds tweemaal gelukt isaan de waakzaamheid der politie te ontsnappen en hunne kame raden over de grenzen naar Frankrijk te lokken zijn al we derom uit dat land herwaarts gekomen, naar men zegt, om nog meer smeden voor de Fransc'ne fabrijken aan te werven. Zoo men hoopt, zullen zij ditmaal de politie niec misleiden, en zal er aan deze gevaarlijke en onbehoorlijke kunstgrepen een einde gemaakt worden." AKEN den 30 april. In den omtrek van Inden, Frenz, Langerwehe Eschweiler en Stolberg, is in den nacht van den 22 op 23 dezer eene niet onbeduidende aardbeving ge voeld. Volgens de berigten van een naauvvkeurig waarne mer, die getuige van het verschijnsel geweest isheeft de beweging te Inden vijf minuten voor half twee plaats gehad. De schommelingen gingen van het Oosten naar het Westen. Des avonds ten 10 ure was de lucht helder geweest met een zwakken Oostenwind; de barometer teekende 27 d. 2, 4 1. De stoot openbaarde zijne werking deels door de beweging van ligt beweegbare voorwerpen het schommelen eener wieg, het eensklaps arbeiden van een weefgetouw deels door een sterk onderaardsch gedriiisch. Zes dagen vroeger, in den nacht van den 16 op den 17 dezer, meent de inzender om streeks drie ure, hier te Aken, eenen aardstoot bespeurd te hebben. PARIJS den 3 mei. De beraadslagingen over de begroo ting van uitgaven voor 1842 zijn heden in de kamer der af gevaardigden begonnen. Slechts een enkel redenaar is daar over in algemeene beschouwingen getredenen reeds dadelijk zijn sommige hoofdstukken aangenomen. Naar het zich laat aanzien zullen de begrootings.wetten, waarmede de kamer in den regel haren jaarlijkschen arbeid besluiespoediger be slag erlangen dan gewoonlijk. De feesten zijn in de beste orde afgeloopen. Nadat de koning vrijdag avond audiëntie aan den staatsraad, deecht- genooten der vreemde gezanten en andere aanzienlijke perso nen verleend had, zijn den volgenden morgen de deputatien van verschillende hooge scaatscollegien en later de leden van liet korps diplomatiek bij hoogstdenzelven toegelaten. De graaf d'Nppony heeft, uit naam van laatstgemeld korps, Z. M. toegesproken, en zich daarbij alleen bepaald tot het uiten van gelukwenschen over den koning en de leden zijner familie zonder een woord te réppen dat tot de politiek betrekking had, waaromtrent Z. M. in de beantwoording insgelijks het stilzwijgen heeft bewaard. De kanselier Pasquier, die als voorzitter van de kamer der pairs het woord voerdeheeft inzonderheid daarover uitgeweid dat de titel van graaf van Parijs voor den jongen prins was gekozen door welke keus deze zich bestendig zou herinneren rot welk eene hoogte van rijkdom en magt de beschaving een volk vermag op te voe ren. I11 het antwoord aan den heer Sauzetvoorzitter van de kamer der gedeputeerden, zcide de koning, dat zijn ge heel leven toegewijd was geweest aan de bevestiging der ver- bindtenis tusschen de monarchie en de vrijheidwelkege lijk de ondervinding geleerd had elkander onderling tot haar duurzaam behoud noodig hebben. Voorts bespeurde men in het vervolg van dat antwoord eene toespeling op de laster lijke aantijgingenaan welke de koning nog onlangs wegens de bewuste brieven ter prooi geweest is. Jegens den groot zegelbewaarder, den heer Martin du Nord die in naam van den staatsraad sprak, heeft Z. M. de hoop geuit dat Frankrijk, wanneer de jonge prins tot den troon ge roepen zal worden, in vrede de vruchten der thans veree- nigd aangewende pogingen van alle staatsligchamen smaken zal 0111 orde van binnen, vrede naar buiten te handhaven Deze zinsnede schijnt aan de oppositie te mishagen die voor geeft daarin het bewijs op te merken dat mener gebeure ooiv wat er wil met alle mogendheden in vriendschap wil blijven leven, en dat de koning, als ware het, de verplig- ting daartoe ook aan zijnen zoon en kleinzoon begeert op te leggen. Aan de volksvermakelijfchcdenwelke tot laat in den avond duurdeuis levendig deel genomen, terwijl de vuur werken en illurainatien van zeer goede uitwerking zijn ge weest. Gisteren heeft de doopplegtigheid van den jongen graaf van Parijs plaats gehad. Omstreeks 11 ure reden de koning de koningin, de koning der Belgen en de hertogin van Or/éans benevens genoemden prins in de eerste koets gezeten en in twee andere door de koningin der Belgen den hertog van Oriéansen de overige prinsen en prinsessen gevolgdvan de Puilenen naar de hoofdkerk van Nótre-Dame; 1? andere rijtuigen maakten verder den trein uit, die door twee escatfrons nationale garde te paard geopend en door een escadrou curas- siers gesloten werd. Zij die gewoon zijn opalies aanmerkin gen te maken schrijven het aan vrees voor rustverstoring roe dat de optogt gedeeltelijk een anderen weg gevolgd is dan bij het programma was aangeduid. Aan den ingang van het kerkgebouw, dat, zoo uit- als inwendig, prachtig en smaakvol versierd was, is de koning door den aartsbisschop en de overige geestelijkheid ontvangen', mee eene korte aanspraak van eerstgenoemden in welke hij het denkbeeld ontwikkelde dat de H. Doopdie aan Christe nen van allen rang en stand zonder onderscheid wordt toege diend, de hechtste waarborg voorde wederkeerige welwillend heid en zekerheid van vorsten en onderdanen moet opleveren Onder het spelen van een statigen niarschzette zich de' koninklijke familie op de voor haar bestemde plaatsen tegen over het hoogaltaar nederwaar zij door de ministers en ver dere hooge staats-ambtenaren de maarschalken van Frankrijk de leden der beide wetgevende kamers en de hooge geestelijk heid omringd werd. Ook de afgezonderde galerijen waren met genoodigden van hoogen rang onder welke men de infante van Spanje opmerkte, vervuld. Na het opzingen van het Feni Creator werd tot den doop overgegaan. De koning en koningin stonden als peter en meter. De vorstelijke doopeling droeg een wit kanten kleed mee een wit .satijnen mantel overdekt, cn bij het inkomen eene witte mnts met pluimen. Vervolgens werden verscheidene kerkgezangen en eindelijk het Te Deum aangeheven, waarna de doop-acte door den Reed ten 44 1Cde" der koninkl'jke famil'e geteekend is. gekeerd WarCU deze wcder °P de Tuilerien terug- Hier had eene plegtigheid van verschillenden aard plaats de overgifte namelijk van den degen, door den mt.nicipalen raad der hoofdstad voor den graaf van Parijs bestemd. Dit geschenk werd door den koning, in naam van zijnen klein zoon, aanvaard, met deze woorden: Het is mijne taak te beletten dat deze degen de schede verlate; maar mogt het noodig zijn dat hij dien verlietdan zal het voor de goede zaak, voor de zaak van het land zijn, en ik sta er voor in, dat mijnen kleinzoon er zich goed van zal weten te be dienen. Men verhaaltdat het vorstelijk kind den degen met genoe gen beschouwd en bij herhaling zijnen dank daarvoor betuigd heeft. Dit wapentuig is allerprachtigst bewerkt; zoowel hcc gevest als het lemmer en de schede is van gedreven staal met versiersels in goud en edelgesteenten. Boven de green vertoont zich eene koninklijke kroon, door vier geuien on dersteund, en ook op de stootplaat zijn zinnebeeldige figuren aangebragc. Het lemmer prijkt ter wederzijde met opschrif ten het een in het Fransch het ander in het Latijn. Des avonds is een diner van 350 couverst' ten hove' ge^e ven en een prachtig vuurwerk in de nabijheid van het pafeis" afgestoken. Toen de koning zich voor een der vensters ver toonde werd hij met luid gejuich begroet. De aartsbisschop van Parijs is door den koning met een kruis en ring in brillanten en door den hertog van Orlcans met een zeer kostbaren myter vereerd geworden Ook heeft laatstgenoemde hem de som van j0,ooo fr. doen toekomen om ouder de ouders der kinderen verdeeld te worden welke heden en gedurende de beide volgende dagen in de verschil lende parochiën der hoofdstad ten doop zullen worden -ehe- ven. De oppositie kan haren spijt over den goeden afloop der feestdagen kwalijk verbergenen zoekt haren troost in aller lei uitstrooisels. In een harer bladen leest men dat de snian gedurende de onderscheidene plegtigheden op het gelaat des konings te lezen stond, en dat die aan het berigt van hc

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1