MIDDELBURGSCME O U R A Mnf N°. 52. Zaturdag 1 Mei. Jlfranfevijfc. 1841. *CAr?. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fhiMicattc. NIEUWSTIJDINGEN. ZHiitocitlattb. ÜïT BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien een besluit van den Heer Staatsraad Gouverneurvan ■den 16 April 1841 Provinciaal Blad. No. 38 Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden 1. Dat met het primitief beschrijvitigswerk voor de Belas, ting op het Personeelvastgesteld bij de wet van den 29 Maart 1833 {StaatsbladNo. 4in deze Stad een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 3 Mei aanstaande, en al- zoo de aan de I11- en Opgezetenen uit tereiken Beschrijvings- Biljettcn met den achtsten dag daarna, van wege den Ontvan ger der Directe Belastingenzullen worden opgehaald. 2. Dat op den voet bij Art. 29 2 der wet vastgesteld, door het Stedelijk Bestuur zijn benoemd, om als tegen-schat- ters van de zijde der Belastingschuldigen, ingeval eenerher ziening van het aangegane bedrag der huurwaarde, of aantal deuren en vensters of haardstedente dienen, de vijf navol gende personen, als: Marinus Kempc Jeras Jacobus Sonius, Pieter Bernardtis Thomas FrancellaChristiaan Josepk van Hall en Ary Schijf, En zal deze worden afgekondigdmitsgaders itideze Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 30 April 184»-. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. FRANKFORT den 25 april. Betreffende de onderhande lingen met dom Miguel verhaalde men te Rome, dat het Oos- tenrijksche hof er eindelijk in geslaagd zou zijn dien vorst te bewegen van zijne aanspraken op den Portugeschen troon af te zien, waartegen hem, deels uit zijne eigen bezittingen, deels uit de schatkist van Portugaleen jaarlijksch inkomen van 40,000 scudi zou zijn verzekerd. De Paus heeft op Paaschzondag de groote mis aan het hoogaltaar In de Sint-Pieterskerk in persoon gecelebreerd en daarna van de grooce loge van dat gebouw den apostoli- schen zegen aan de tallooze volksmenigte gegeven. Behal- j ve de bewoners der omstrekenberekende men dat zich in die week bijna 35000 vreemdelingen te Rome bevonden hebben. De landverhuizingen naar Amerika zijn dit jaar vroeger dan gewoonlijk begonnen, en schijnen vooral de bevolking van den Paltz te zullen treffen. Een niet gering aantal fa- milien uit die provincie is reeds den Rijn afgevaren. Van de Poolsche grenzen schrijft men den 16 dezer, dat een groot deel der Russische troepen, welke gedurende den winter in het koningrijk Polen gestationeerd zijn geweest, terug geioepen en In eene Zuid-Oostelijke rigting afgetrokken is. PARIJS den 26 april. Heden heeft de kamer der gede puteerden het ontwerp van wet op de ligting van 80,000 man uit de klasse van 1841 met nagenoeg eenparige stem men goedgekeurd, na dat vroeger dat op de rekrutering bij het leger insgelijks hare toestemming had verworvenhrr zij dus geacht kan worden haar zegel aan het stelsel van den gewapenden vrede te hebben gehecht. Volgens genoemde ontwerpen kunnen de jongelieden, na verloop van eenigen diensttijd, naar hunne haardsteden terug gezonden worden, zonder dat zij daarom ophouden ter oogenblikkelijke be schikking der regering te blijven. De jonge prins zal door den aartsbisschop van Parijs gedoopt worden die omringd zal zijn van de onder hem staande bisschoppen van Chartres Meaux Orleans, Blois Versaiiles en Kamerijk. Ook de drie Fransche kardinalen prins de Croïaartsbisschop van Rouaan de Bonaldaarts bisschop van Lyonen de Latour d1 Auvergnebisschop van Arras zullen deze plegtigheid bijwonen. De prins van Joinvil/e is gisteren van Cherburg alhier wedergekeerd zoodat ook daaruit blijkt hoe de geruchten als zou hij de feesten in het begin der volgende maand niet bijwonen, maar zijnen zeetogt terstond aanvangen, welk •.plan de oppositie-bladen aan oneenigheden tusschen den ko- anng en dien prins toeschreven, van allen grond ontbloot zijn. wteren waren, in weerwil van den zondag, de wer- en aan1 en nieuwen buitenwal van Parijs druk aan den gang, epaateijc aan de noord-westzijde van Auteuil tot Bagnolet. 1 °'L,Va" A!lort wareii meer dan 800 werklieden met iet me en net gelyk maken van den grond bezig. I11 lier. bo.ch van Boiogne zag men een coocal Duitschers en Elzassersaan hunne kleeding kenbaardie door de aan- nemers in dienst trachtten te worden gesteld. De werken voor het bouwen van eene uitgestrekte kazerne en bom vrije magazijnentnsschen den weg naar Sr. Denis en de hoogte van Montmartre, staan te beginnen. De minister van oorlog heeft een uitgestrekt gebouw in de reu de Chaillot voor eene infanterie-kazerne doen inrigten. Zij zal de weder gade worden van de kazerne, die reeds aan de andere zijde der Seiue bestaat. Over het geheel zulleu er 39 kazernes te Parijs en 8 uit loodsen zamengesteide legerkampen in den omtrek der hoofdstad zijnzonder nog de kazernes van Sc. Cloud, VersailiesRuelCourbevoye St. Denis, Vincennes en Bcrcy te rekenen, waarin insgelijks een aantal troepen kunnen worden gehuisvest. De doorloopende muur, welke Parijs en de gezamenlijke voorsteden omringen moet, zal, in doorgaande linie gerekend ruim 33000 ellen bevatten. Aan de punten van uitgang der 35 groote en 17 kleine straten, welke dezen ringmuur door snijden worden voor alsnog geene eigenlijke poorten en brug gen aangebragcdoch is in geval van nood daarin voorzien. In de grachten van een gedeelte der 94 fronten zal, des ver- eischt, water uit de Seine en uit de kanalen van Ourcq en Sinc-Deniskunnen worden afgeleid. De Iegicimistische bladen heffen een juichtoon aan over de uitspraak der jury in de zaak van het dagblad la France. Met voordachc zoeken zij het gewigc dier uitspraak te ver- grooten, door welke zij meenen dg* een geduchte schok aan het koningschap van julij is toegebragtterwijl zij niet on duidelijk te kennen geven dat zijdoor dit antecedent ge dekt, in het vervolg vrij bot kunnen vieren aan hunnen haat tegen de tegenwoordige dynastie, door het plaatsen van alle dergelijke scukken die te regt of ce onregc een ongunsti- gen indruk omtrent het karakter en de vroegere gedragingen des cegenwoordigen konings kunnen maken. Kwaadwilligen hebben dezer dagen getracht de put van Grenelle in eens weder te bederven, door zware brokken steen in de buis te werpen maar gelukkig is de heer Mulot op de mogelijkheid van zoodanig iecs bedachc geweest en de steenen hebben op een ijzeren rooster gestuit. In sommige berigten uit Algiers, van den 13 dezer, wordt de persoonlijke dapperheid die de generaal Bugeaud bij den jongsten krijgscogc in Algiers tot het provianderen van Medeah aan den dag heeft gelegd zeer geroemd. Men klaagt alleendat hij zich te veel waagt, en daardoor zelfs reeds groot gevaar heeft geloopen van door de Arabieren op- geligc te worden. Tegelijk beweert men, dat bij eene ande re wijze van oorlogvoeren volgt dan de wijze van den maar schalk Vallée. Zijn stelsel is namelijkom zonder eenig schot te doen op den vijand aan te rukkenen als deze stand houdt, met de banjonet aan te vallen. Ten gevolge van dit stelsel wil hij den veldtros zoo veel mogelijk ver minderd hebben. Zelfs aan de koninklijke prinsen wil hij het medevoeren van tenten en van met pakgoederen beladene muilezels niec toestaan. Nog meldt men van Algiersdat de gevolmagtigden om met Abd-el-Kader over de uitwisseling van krijgsgevangenen te handelenhem in persoon niet gezien maar met een door hem tot dat einde benoemden khalif gesproken en van dezen vernomen hebben, dat de émir 500 Franschen tegen 400 Ara bieren wil uitwisselen waartoe binnen 14 dagen te Monza- ria zou worden overgegaanten zij de voorgenomen groote expeditie hinderpalen aan de uitvoering van dit plan in den weg moge leggen. De jougsce tijdingen uit Malrha brengen berigten uit Konscantinope! en Alexandria aan toe den 7, april. In be rigten uit de Turksche hoofdstad zoekt men het voor te dra gen als of de verandering in he: kabinet buiten invloed van de zijde der vreemde gezanten had plaats gehad. Men bleef te Konstantinopel de hoop voeden op eene minnelijke beslech ting der nog hangende geschillen met Mehemed-Alice meer daar men uit brieven van Alexandria wist, dat de pacha over den val van Resckid zeer te vreden was. Te Konstantinopel was incusschen den 7 het antwoord der Londensche confe rentie op de mededeeling der gerezen raoeijelijkhedenten gevolge van den aan Mehemed-Ali verleenden hacci-scherif nog niet bekend. Den 5 had de sultan, begeleid door Riza en 7Vrir-pacha, de vloot bezocht, en was bij zijne komst en zijn vertrek met eereschoten begroet. Tahir-pacha onderscheidde zich sedert de aanvaarding zijner nieuwe betrekking door eene groote werkdadigheidhij bad zich aan boord van af de schepen begeven derzelver toestand toe in de minste bijzon derheden onderzochthet kader der officieren voltallig ge maakt en de noodige herstellingen van liet materieeldat ge durende het verblijf in Egypce veel geleden hadbevolen. De Spaansche gedeputeerden schijnen het over de voor- loopige bepalingen wegens de wijze der benoeming van hcc regentschap niec eens ce kunnen worden. Tot handhaving van de rust der hoofdstad zijn talrijke troepenvolgens sommige berigten reeds meer dan 50,000 man in hare omstreken bijeen getrokken. Espartero leeft in eene soort van afzondering, en schijnt persoonlijk vreemd aan de debatten te willen blijven. De geschillen met den Pauselijkcn Stoel veroorzaken eene der grootste raoeijelijkheden in het tegenwoordig tijdsgewricht. Men merkt op, dat de hooge geestelijkheid zich veel inschik kelijker dan de lagere betoont, en dat vele priesters zich niet ten onregte over de straffeloosheid ergeren waarmede gedurende de heilige weekverscheidene kerken het tooneel van verregaande baldadigheden geweest zijn. MIDDELBURG den 30 april. Aan den generaal-majoor II. A. de Hart is eervol ontslag Vverieend uit zijne betrek king van chef der afdeeling van het personeel en milicaire zaken bij het departement van oorlog. Bij het wapen der infanterie zijn overgeplaatst: de ka pitein J. E, Mullervan het 8ste regemeut'tc Groningen, bij het 2de bataillon <5de regemenc, te Middelburg; de chi rurgijn-majoor dr. M. Stein, van het 6de regemenc^ ce Mid delburg en de officier van gezondheid 2de klasse 'j. A. 'van Boekhovenvan het reserve-bataillon van gezegd regemeut te Haarlem, beide naar het garnizoen te Bergen-op-Zoom de officier van gezondheid 2de klasse F. Harbaucr van het garnizoen te Bredaen de officier van gezondheid3de klasse, dr. L. II. Verweyvan het 3de bataillon 6de rege menc, beide voor het garnizoen te Middelburg; de officier van gezondheid, 2de klasse, A. G. Robijnvan het tste ba taillon 6de regemencvoor het garnizoen tc Neuzen de of ficieren van gezondheid, 2de klasseF. S. Hermusen 3de klasse, F. C. Dondersbeide van het 6de regemeut, te Vlis- singen, de eerstgenoemde naar de vesting Grave, en laatst genoemde voor het garnizoen te 's llage, bestemd; de chi rurgijn-majoor A. J: Blanken van het 3de regemenc, te Nij megen, en de officier van gezondheid, 3de klasse, L. H. Bruinig, van het. 5de regemenc, te Bergen-op-Zoom beide voor het garnizoen te Vlissingen; de officier van gezondheid 3de klasse, IV. II. Vermeulen, van het 6de regemencdefini tief overgeplaatst bij het Rijks hospitaal te Utrecht; de apotheker, 3de klasse, P. Meyboomvan Middelburg naar het garnizoen te Veiilo. Bij missive van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken is aan de gewestelijke besturen toegezonden een exemplaar van het werkje, getiteld: Proeve van onderzoek omtrent het armwezen in ons Vaderland, becwelk door den schrijver, den heer G. Luttenberg stedelijk secretaris en lid van het alge meen armbestuur ce Zwolle den Konig is aangeboden. Deze besturen zijn verzocht om, overeenkomstig liet verlangen van Z. M. de aandacht der plaatselijke besturen en der adraini- sttatien van de onderscheiden instellingen van weldadigheid be- paaldelijk op dat werkje ce doen vestigen. Dien ten gevolge is aan de stedelijke- en gemeente-besturen aanbevolen om hunne aandacht en die van de onderscheiden ndministratien van instellingen van weldadigheid te vestigen op het bovenbedoeld werkje, waarin, naar 's ministers oordeel, vele wenken voor komen van welke door de bedoelde besturen en adminiscra- tien welligt een heilzaam gebruik gemaakt kan worden toe bevordering van he: welzijn der armen, zoodat de'bekendwor ding met da: werkje geene andere dan goede gevolgen kan hebben voor het armwezen in Nederland/hetwelk doorzii- ne hooge belangrijkheid, overwaardig is 0111, overeenkomstig den geest en de letter der grondwet, ten onderwerp te strek ken van de gestadige en ijverige zorgen van het openbaar bestuur. Tevens is aan de besturen het verlangen van het geweste lijk bestuur betuigd, om, ook na overweging van het be moedigend overzigc en van de hulpmiddelen, in gezegd werk je voorkomende, den staat van het armwezen op nieuw tot een punt van onderzoek te stellen en van tijd tot tijd aan de vergadering op ce geven of voor te dragen al hecgene, ter bestrijding van de toenemende armoede en ter verbetering van het lot der armen, in verband tot plaatselijke en andere omstan digheden, mogt zijn of kunnen worden beproefd en tot stand gebragt. Uit s Ilertogetibosch schrijfc raen het volgende Bij haar vonnis van den 22 dezer heeft de regtbank alhier den beruchcen Salomo» Koppenschaar(reeds door het hof verwezen tot het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en 10 jaren tuchthuisstraf) en zijne zoogenaamde vrouw Johanna Margaretha Elisabeth lVeglageveroordeeld ieder tot eene gevangenisstraf van 10 jaren, boete van 1500, versteking der regcen van art. 42 B. W., gedurende 10 jaren, en in de kostenen zulks wegens hunne opligtingeu te Dincherop verschillende ingezetenen aldaar gepleegd. Tot eene waarschuwing voor diegenen welke zich on ledig houden met het veilen en verkoopen van loten in vreem de loterijen, kan dienen, dat, bij vonnis der arrondissements- regtbank te 's Hertogenbosch van 2 maart ji., de persoon van P. L. M. koopman te B.wegens het doen uitgeven en verspreiden van een berigtpian en advertentie eener vreemde loterijwaartoe door de regering geene vergunning was gegeven, veroordeeld is in eene geldboete van ƒ150" ingeval van onvermogen te vervangen door eene gevange nisstraf van 3 maanden." In het Dagblad van 's Gravenhage leest men een be langrijk berigt van den gezigck'undige J. Heynentegen het hand over hand toenemende gebruik van brillen dra<ren. Hij zegt het van zijnen pügt te achten, bij voortduring zijne mede-menschen te waarschuwen voor het groot nadeel" 'c welk zij zichzelven berokkenen door een ce vroegtijdig <re' bruik van eenen bril. Het is zijn doel, het natuurlijk genot van het geztgt te bevorderen gelijk hij zulks meermalen ge toond heefcdoor het uitgeven van geschriften over het ge bruik der brillen. Onderanderen heeft hij daartoe uitgegeven het werkjegetiteld Raadgevingen voor tuinkundigen tot conservatie van het gezigtwaarvoor hij eene schriftelijke dankbetuiging van Z. M. den Koning heeft ontvangen en weswege onderscheidene beoordeelende tijdschriften zich vlci- jend jegens hem hebben uitgelaten. Hij meeiu het pnb|iok op den hoofdinhoud daarvan opmerkzaam te moeten maken te weten: dat menonder de vreemde benaming van zijne oogen ce moeten conserveren, zich veel ce spoedig van bril len bedient, en daarvan tot in den hoogsccn ouderdom dc schadelijke gevolgen moet verduren; dat de korezigtigheid zeer bevorderd wordt door het te vroegtijdig en verkeerd ge bruik van brillen, waartoe men al ligt, en zonder v-rder

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1