JttlDDELBURGSCHE T. 1 Donderdag N°. 51. 1841. /f.ckt r 29 April. tff BESTUREN en administratïen. Bclicnbm«iki«g. N1 EU W STIJDINGEN. ïöuitschlanb. (Ovoot-Birittanjs. jfr.Tuti rijft. üHs&cvian&cn. -acvMM TE ipr SM De abonncments-prijs dezer Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Be inzending der Adrertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit' te geven No. wil geplaatst hebben. De Advcrtcuticn worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van é<Sa tot zes regels is/j ,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijnalzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, verwittigen een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan, dat er op den 3 der maanden Mei, JuijjjJulij •en Augustusen volgende dagen door Wijkmeesceren van Stads-Ambaclu, zal worden omgegaan tot het weren van Ekster-, Kraaijen-, Vlaamsche Gaaijen-, Kaauwen- of Woud duiven-nesten. En worden mitsdien alle Ingezetenen, zoo Eigenaars als Pachters of Baanders van eenige Landen, Boomgaarden, Hoven of Plantagienernstiglijk aangemaand, om de Nes sen van het voorzegde schadelijk gevogeltedie op of boven •den grond, welken zij in eigendom of huur bezitten, ge maakt worden, uit te roeijen en te storen;.op poene dat •diegenen, in welker gehuurde of eigene Plantagien, Boom gaarden, Hoven of ander geboomte, op of na de genoemde •dagen, zoodanige Nesten gevonden worden: zuilen vervallen in de straffen bij de deswege bestaande Reglementen vast gesteld. Gedaan te Middelburg, ten Stadhuizeden 2 6 April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. FRANKFORT den 23 april. Het gerucht, dat al de ove- •rige groote mogendheden zich met de Oostenrijksche nota wegens de klooster-aangelegenheden in Aargau vereenigd zou den hebben wordt in Zwitsersche dagbladen wedersproken en gezegd dac alleen de Russische gezant zich in gelijken geest zou hebben uitgelaten, maar dat overigens noch Enge land noch Frankrijknoch Pxiiisson zich ter gunste van de herstelling der kloosters in genoemd kanton heeft verklaard. De constituerende vergadering van Lucerne heeft het ont werp eetrer nieuwe staatsregeling voor dat kanton met 90 tegen slechts 7 stemmenaangenomen. Den 1 mei moet de volksstemming over dit ontwerp plaats hebben, dat geheel in den geest der R. K. partij gesteld is, en volgens hetwelkde geestelijkheid ten eenemale onafhankelijk van het burgerlijk gezag zou wezen. LONDEN den 24 april. Lord Morpeth heeft eergisteren in het lageihuis zijn voornemen aangekondigdom in het ont werp van wet op de kiezers in Ierland de gewigtige verande ring te brengendat de kiesgeregtigden voor acht ponden sterling in de huurwaarde zullen moeten zijn aangeslagen in plaats van voor slechts vijf ponden, zoo ais bij het eerste ■ontwerp bepaald was. Algemeen ziet men in deze wijziging ecne tegemoetkoming aan de wenschen der behoudende partij. De fondsenmarkc was eergisteren iets williger met En- gelsche fondsen, ten gevolge van den grooten overvloed van geld. De Hollandsche fondsen hebben mede eene belangrij ke prijsverbetering ondervonden, op het berigt, dat de Hol landsche minister van financien waarschijnlijk gedurende dit jaar geene nieuwe uitgifte van schuldbrieven zal behoeven te doen. PARIJS den 24 april. De kamer der gedeputeerden heeft gisteren verscheidene wets-ontwerpen, onder anderen dat op de rccrutering bij het leger, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. I11 hare zitting van heden heeft eene petitie van Fransche onderdanen, te Rio-de-la/plata gevestigd, opnieuw •aanleiding tot hevige aanklagten tegen het vorige en tegen woordige ministerie, wegens het met Buenos-Ayres gesloten traktaatgegeven. Vooral hebben de heeren Mermilliod en ■de La mart ine zich daarover zeer sterk uitgelaten. Men verwacht dat de discussien over het budget tegen den ïo der volgende raaand zullen aanvangen, en de werkzaamhe den der kamer in de eerste dagen van junij geëindigd zul len zijn. Het proces van Darmès zal denkelijk niet voor ma het sluiten der kamers plaats grijpen. Iti ministeriele bladen wordt het gerucht, dat tot de ont binding der kamers besloten zou zijn, stellig wedersproken. Heden is bij het hof van assises der Seine uitspraak gei aan rn e zaak van het legitimistisch dagblad la France •betrek te tj t het opnemen van brieven, welke aan koning Lo dewijk ips werden toegeschreven en zijn de aangeklaag den, wc te een ïeer Berryer tot verdediger haddendoor de jury volkomen vrijgesproken. Eergisteren bemerkte men op de straten van Parijs officie ren van meer dan 40 regementen die ter gelegenheid van den vestingbouw of om andere redenen, te Parijs en in den omtrek aanwezig zijn of er,nog verwacht worden. Dien dn" deed zich bij het werkvolkhetgeen naar den kant van Neuilly aan de fortificatie arbeidteen begin van zamen- spanning op, om hoogere Ioonen te bedingen. Eenaardwer- ker en twee vrouwen, die he- voik daartoe poogden op te ruijenzijn door de zorg van den commissaris van politie dier plaats oogenblikkelijk gevat en naar Parijs opgezonden Men bezit thans de iegerberigten van den generaal Bu- geaud en een aantal bijzondere brieven wegens den togt dien eene kolonne van 10,000 Franschen van den 1 tot den 7 april heeft volvoerd 0111 Medeah te provianderen. Het blijkt daaruitdat de Franschen bij dezen togt nog al eenig verlies hebben geleden, en even als nu reeds zoo dikwijls het geval is geweestvooral in den moeijelijken bergpas van Teniah door de Arabieren van Abd-el-Kader zijn aangeval len. Die gezworen vijand der Franschen heeft zoowel een paar geregelde batailions voetvolk, als drommen ruiters tegen hen, of liever tegen hunne achterhoede, in het vuur gebragt. Er is een oogenblik geweestdat de generaal Bugeaud zich vleide van de hier verzamelde magc van Abd-el-Kader ge heel in de engte te drijven en een gevoelig verlies toe te brengentoen plotseling een hevig onweder ontstondhet- welk alle verdere krijgsbewegingen aan de Franschen onmo gelijk maakte. Een der bijzondere brieven begroot het bij dezen togt geleden verlies op meer dan 80 gesneuvelden. Men vindt daarin nog de stuitende bijzonderheid, dat de Franschenbij een der gevechten van een der geregelde ba tailions elf gevangenen bekomen hebbende, acht daarvan on der weg hebben afgemaakt, en dat wel omdat zij zich hals starrig toonden. Er schijnen daaronder Fransche deserteurs geweest te zijn. Ook ontbreekt het in de bijzondere brieven uit Algiers niet aan gispingen van de genomene maatregelen des generaals Bugeaud, die, naar men beweert, de geledene verliezen meerendeels had kunnen voorkomen. Gisteren is, bij gelegenheid eener onweersbui, welke hier boven de hoofdstad is uitgebarstende bliksem op de gallerij van de Louvre nedergevallen. De punt van den af leider heeft de elektrieke stof ontvangen en is door den schok krom gebogen. liét verlies van eenige dakleijen en eene geringe schade aan de kroonlijst van een der vensters is het eenige nadeel dat wij geleden hebben. De Gazette des Tribunaux vermeldt eene regtszaak bij zonder opmerkelijk in dit opzigt, daar zij eene vrouw uit den deftigen burgerstand betreftwelke met haren echtgenooc en kinderen in de achting des publieks deelde, doch die zich zoo verre heeft vergeten dat zij bij herhalingen onderschei dene winkels goederen van waarde, als zijde, kanten enz. heeft ontvreemd, tot dat zulks eindelijk ontdekt, en zij ge arresteerd is. Haar echtgenoot heeftbij het vernemen van dit misdrijfzich in eene vlaag van wanhoop door een pistoolschot van het leven beroofd. s GRAVENIIAGE den 25 april. In deze residentie is aangekomen en in het hotel de Bellevue gelogeerd Z. K. H. de Erfgroothertog van Mecklenburg-Schwerinvergezeld van den baron de Sellkamerheer luitenant-kolonel en gouver neur van Z. K. H. Genoemde Erfprins heeft bijgewoond het luisterrijk diner dat Z. M. gisteren middag op het paleis in het Noordeinde gegeven heeften waarbij tegenwoordig waren al de leden van het koninklijk geslacht, eenige van 's Konings ministers, onderscheidene leden der Staten-Generaal en andere aanzienlijke personen. Gisteren avond was er soirée bij Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenwaar Z, K. II. de genoemde Erfprins mede tegenwoordig was. Aanstaanden donderdag, den 29 april, zal Z. M. zich te Tilburg, vervolgeus zaturdag te 's Ilertogenbosch bevinden, om aldaar zondag te verblijven, en maandag te Eindhoven.' In de eerste helft der maand mei zal Z. K. H. de Prins van Joinvilleter gelegenheid van hoogs tdes zelfs zeereis, aan den Helder aan wal stappen, om zich vatn daar naar Amsterdam te begeventen einde de maritime etablissemun. ten in de beide havens te bezigtigen. 's GRAVENIIAGE den 26 april. Heden morgen is door Z. M. den Koning, in de Maliebaan, eene groote inspectie gehouden over de in deze residentie garnizoen houdende in fanterie en kavallerie. Z. M. was vergezeld van Z. K. H. den Erfprins van Mecklenburg-Schwerin hoogstdeszelfs Zonende Prinsen Alcxander en Hendrikalsmede Z. IC. H. Prins Frederik der Nederlandengevolg door hoogstderzelver adjudanten. De regementen grenadiers het bataillon jagers en het 2de regement lansiers hebben vele militaire manoeu vres voor Z. M. en de Prinsen met juistheid uitgevoerd. De troepen leverden in het velddat door talrijke aanschouwers omringd werd, een uitmuntend aanzien op. Na de inspectie en de militaire bewegingen hebben de troe pen voor Z. M. den Koning gedefileerdhet kommando waarover werd gevoerd door den generaal-majoor Listdirec teur-generaal van oorlog. Toen Z. M. en de Prinsen de Maliebaan verlieten had zich eene groote menigte aan de koningsbriigbij den ingang van het Boschgeplaatstom hoogstdenzclven te begroeten. Z. K. H. de Erfprins' van Mecklenburg-Schwerin is vervolgens bij Z. K. H. Prins Fre derik der Nederlanden afgestapt. De afdeeüngen van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal hebben heden een aanvang gemaakt met het onderzoek van het ontwerp van wee, strekkende tot afschaffing der regtsmagt van de hoogheemraadschappen enz., en hunne vervanging door andere wettelijke bepalingen. Bij eene missive van Zijne E.vc. den minister van finan- tien worden de gouverneurs der provinciën op grond der verwachting ciat de stand der overwegingenten aanzien van het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp eener nieuwe wet op de personele belasting, niet doet vooruitzien, dat er in de bestaande wetgeving te dezen (de wetten van 29 maart 1833, Staatsblad no. 47, en 29 december 1835, Staats' blad xï 0.43) 9 vóót den 1 mei aanstaande, eenige verandering zal gebragt wordenuitgenoodigdom de vereischte maat regelen te nemen ten einde de beschrijving der personele belasting van 1844 1842 in tijds plaats hebbeop den voec en de wijze bij de bestaande verordeningen voorgeschre ven. Dien ten gevolge zijn de ontvangers en hoogere amb tenaren der directe belastingen enz.als mede de hoofden der stedelijke en verdere gemeente-besturen in elke provincie, ieder voor zoo veel hem betreftaangeschreven om te zor gen dat de beschrijving en verdere werkzaamheden voor de personele belasting van het jaar 1841 1842 in tijds en naar behooren aangevangen en voleindigd wordenop den voet der bestaande verordeningen. Bij resolutie van Zijne Exc. den minister van finantien van den 5 dezer, afdeeling registratie, is te kennen gegeven', dac vrij van zegel te achten zijn, niet alleen de gunstige be schikkingen op reclames tot herstel of verbetering van aan slag in de grondlasten of van te boek stellingen bij hec ka daster maar ook die reclames of verzoekschriften zelve, volgens den geest van het koninklijk besluit van 7 januarij 1833, no. 45 Staatsblad no. 1). Hec stedelijk bestuur der stad Amsterdam heeft haar herige aan de hooge regering uitgebragc over het ontwerp van den ingenieur Brade, om de hoofdstad van zuiver gefil treerd Vechtwaterdoor middel van minkostbare gebakken buizen te voorzien en alleen hoofdzakelijk wegens het financiële der zaak bezwaren geopperd, doch zoo als wij ver nemen zijn de financiële ondernemers door een genoegzaam getal eigenaars daaromtrent verzekerddie voor een abbon- nement van 6 k f 18 (naarmate van het aantal huisgezinnen) of 12 gemiddeld per buis en per jaar, daaraan willen deel nemen en gefiltreerd Vechtwacer boven'hec onzuivere en zoo dikwerf met looddeelen bezwaarde regenwater Verkiezen. GOES den 26 april. Heden werd de diep beklagenswaar dige persoon, .7. Baartschuldig aan den dubbelen moord te Hoedekenskerke23 december II. gepleegd11a afloop der geregtelijke onderzoekingen en verhooren door de arron- dissements-regtbank alhier, naar Middelburg vervoerd om aldaar door het hof gevonnisd te worden. Zijne vro'iuv welke hem heden nog bezocht, bevindt zich met hare 6 kin deren in hoogst kommerlijken toestand zonder vooruitzigc op genoegzaam levens-onderhoud. Mogten menschlievendheid en mededoogen haar en haar gezin tnans in den langen nood datgene verstrekkenwac de ongelukkige'radelooze man en vader, door oogenblikkelij- ken nood gedrongen, trachtte te verkrijgen, doch daartoe, he iaas ontzind het pad der misdaad is ingeslagen en zich en de zijnen in het verderf stortte. Niettegenstaande door Z. M. onzen Koning, aan de af gescheidene Christenen alhier, vergunning is verleend tot hec houden hunner godsdienst-oefeningen in daartoe aangewezen lokalen, vindt de heer Euddingweleer predikant bij de Her vormde gemeente te Hekerke (doch die deze verlaten en zich bij de afgescheidenen gevoegd had) goed in een ander lokaal openbare godsdienst-oefeningen te houdenwaartoe inzon derheid de landlieden uit die eiland zamen vloeijen. Zich nicc meer vereenigende mee de genen die thans als ecne gezind heid door den Staac zijn erkend meent iiij geene vergunning tot zijne openbare godsdienst-oefeningen te moeten vragen. Wij willen de beweegredenen dezer handelwijze, welke in- tusschen niet zeer geschikt is om stichting te bevorderen maar veeleer verwarring en nieuwe verdeeldheid kweekt niet beoordeclen doch kunnen vermelden, dat hij, bij vonnis der arrondisseraents-regtbank alhiervan 21 dezer, om onderschei dene gehoudene godsdienst-oefeningen voor ieder derzelve veroordeeld is in de boete bij de wet bepaald. Bij de oude Gereformeerde gemeente alhier, welke reeds in de eerste roemrijke dagen der vestiging onzer godsdiensti ge en burgerlijke vrijheid is gevestigd, heerscht incusschen een gemeenschappelijke godsdienstzinwelke haar als ge meente van den Heer des vredes kenmerkt. Men berigt ons van de Oude-Tonge (Flakkee)dac de epidemische zenuwzinking-ziekte, die aldaar in den laatsten tijd zoo woedde, dat zij op enkele dagen meer dan 20 per sonen ten grave deed dalen thans tot staan is. De beide aldaar wonende geneeshceren zijn mede voor hare kracht be zweken. De geneeskundige commissie van Dordrecht had bereids naaromstandigheden in den nopd voorzien. Welke

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1