MIDDELBUüGSCHE c OÜRA JV N°. 50. Dingsdag 1841. 27 April. Jraufcrijfc. X BESTUREN en ADMINISTRATIEN. daubcdtcbing.. NIEUWSTIJDINGEN. 53«itechla«b. <£>v*00t~23iriitaujc. ïjclgtc. iilcbcrianbcn. A De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIJKEN te Middelburg geeft bij deze kennis, dac in hare Stad een Vrlj-Entrepdt is tot stand gekomen en op den i dezer maand voor den Handel is geopend geworden. Hetzelve is gevestigd in het voormalig Oost-Indisch Huis, alwaar aan het Bureau der Directie het door den Minister van Fitiantien gearresteerde Reglementhet Tarief der .Pak huishuren en alle verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Middelburg, den 19 April 1841. De Kamer voornoemd SPRENG ER, President. Ter ordonnantie van dezelve de PEVALSecretaris. Vrijdag den 7 Mei 1841, *s namiddags ten één ure, in de Herberg te KAPELLE, van Een op het Dorp Biezelinge geheel nieuw te bouwen SCHOOL-LOKAAL. Teekening, Bestek en Conditiën leggen ter visie in het Gemeente.Huis te Kapelle. Lokale aanwijzing ten dage der Bestedingdes voormid dags van 9 tot ia ure. Burgemeester en Assessoren J. van DUINE. Ter ordonnantie van dezelve, VAN DEN BUSSCHE, Secretaris. WEIMAR den 8 april. Er heeft hier eene arrestatie plaats gehad, die des te meer opziens baart, wijl er sedert jaren hier geene gevangenneming om staatkundige redenen voorgevallen was. In een vrolijken familie-kring, naast zijne bruid gezeten Is een aanzienlijk jongman, gisteren avond omstreeks 10 ure, onverhoeds door geregtsdienaren gehaald. Sedert omstreeks twee jaren was hij teruggekeerd uit Parijs, waar hij zich lan- en tijd had onthouden enzoo men verzekertdeelge noot is geweest van een geheim genootschap van zich in Pa rijs bevindende jonge Duitschers, die, waarschijnlijk onder den invloed der propaganda eene zamenzwering tegen hunne Duitsche vorsten aangegaan hadden en eene omkeering van za ken in hun vaderland beoogden. Niet lang geleden zou de Fran- sche regering op liet spoor van deze zamenzwering gekomen zijn en de daarbij betrokken Staten daarvan kennis gegeven hebben. In Parijs zelf is mede een jong mens'ch uit Wcimar en in Gcra insgelijks een gearresteerd, die herwaarts overge zonden zijn. Vele huisvaders alhier, wier zonen zich te Pa rijs bevinden, verkeeren in doodelijken angst, dat ook hunne kinderen in die zamenzwering betrokken kunnen zijn. LONDEN den 21 april. Maandag is te Liverpool een prachtige eeremaaltijd aan den commodore Napier gegeven. In de aanspraak door dezen bij die gelegenheid gehouden heeft hij grooten lof aan den onder-koning toegezwaaid door hem zijnen vriend, en een dapper en welwillend man te noemen, maar diedoor gebrek aan de vereischte inlichtingenden geschiktsten weg niet gevolgd had om Syrië te besturen hetwelk aanleiding tot den opstand der inwoners had gegeven. Voorts verhaalde hij, hoe Mehemcd-Alitijdens zijn verblijf in Egypte, hem meermalen de verzekering gegeven had, dat hij zijn land gelukkig maken en met alle mogendheden in vre de leven wilde. In den loop zijner rede gispte de commodore, met groote rondborstigheidde politiek welke de Engelsche ministers ten opzigte der Egyptische questie gevolgd hadden. De kooplieden en bankiers van Liverpool hebben dezer da gen een zeer vleijend antwoord op een adres ontvangen het welk door hen in februarij 11. aan Mehemed-Ali gerigt was •om hem hunnen dank te betuigen voor de verleende bescher ming aan Engelsche ingezetenen en reizigersvooral ook ge durende den tijd dat de vriendschapsbetrekkingen tusschen hem en de Engelsche regering afgebroken waren. Van de stoomboot President weet men volstrekt niets inicuws. Ilier verdiept men zich in allerlei gissingen nopens het geen er van dat stoomschip kan geworden zijn en misschien Uieett nimmer nog eenig vaartuig zoo vele algenieene belang stelling ingeboezemd. Zijdie nog eenige hoop op het be houd van den President koesteren gronden dezelve daarop ;dat., wanneer hij ook zeilen en stoommachine raogt verloren '.hebben hij ook dan nog hecht genoeg gebouwd is om weken ïlang op den oceaan rond te dobberen tot dat hij door eenig ander schip zou worden ontdekt. Deze schijnbaar geringe .kans is in de oogen van velen zoo belangrijk dat zij er op •aandringen dat het gouvernement eene stoomboot behoorde mit te rusten om den President op te sporen. Heden onder steunt zelfs de Courier dit gevoelen en gelooft, dat de per sonen en papieren, aan boord van het vermiste vaartuig, wel de te nemen moeite en de te maken kosten waard zijn. Als eene merkwaardigheid dientdat bij Lloyds er zich nog altijd verzekeraars voor den President toonen en dat gisteren nog zelfs een post h 60 pet. gesloten is. De omstandigheid waarop zich de assuradeurs voornamelijk grondenis de mogelijkheid dat de President in de Bennudez kan zijn bin- nengeloopen, en daar men van die eilanden geene latere tij dingen dan 20 maart heeftschijnt die onderstelling nog al veld te winnen. PARIJS den 21 april. Bij de feesten in het begin van mei zal de volgende orde worden in acht genomenden isten, officiële gelukwenschingen op het kasteel der Tuilerien den 2dendoop van den graaf van Parijs, in de hoofdkerk van Notre Dame, overgifce vaneen degen, door den stedelijken raad der hoofdstad voor den jongen prins bestemd, groot diner ten hovedes avonds illuminatie en vuurwerkden 4den f gelukwenschingen der dames aan HH. MM., en den 5dengroot concert in de galerij der Louvre. De koning en koningin der Belgen worden nu binnen kort alhier te gemoet gezien. Den 25 dezer en twee volgende dagen zal in de kerk van St. Mery eene groote plegtigheid plaats hebbenvoor welke men bezig is dat gebouw op het prachtigst te versieren. Bij Pauselijke bulle van 24 mei 1791 was namelijk eene Parijsche weduwe gecanoniseerd in de parochie St. Mery geboren, en die den 18 april 1 <518 te Pontoise overleed, na de orde der Carmeliten gesticht te hebben. Naardien de toenmalige om wenteling de kerkelijke plegtigheid der heiligspreking verhin derde, is dezer dagen door den aartsbisschop van Parijs be volen dat daartoe nu op bovengenoemden tijd zal worden overgegaan. Men berekent dat binnen weinige dagen ruim 100,000 man te Parijs en in de naaste omstreken zal vereenigd wezen. Bij ordonnantie van den minister van oorlog is voor eikder forten, die te IvryBicètre, Vanvres en Isly opgerigt moe ten worden, 1 millioen fr. op de dienst van 1841 toegestaan. Men zegt, dat het huis vanRothschild der regering heeft aangeboden zich met het aanleggen van den ijzeren spoor weg van Parijs naar de Belgische grenzen te belasten. Er is thans eene nieuwe regtsvervolging tegen het re- volutionnaire blad le National begonnen, op grond, dat hetzelvena door de kamer der pairs wegens hoon van dat staatsligchaam tot geldboete veroordeeld te zijn, eene in schrijving heeft geopend, 0111 daaruit het bedrag dier boete te betalen. De nadere tijdingen uit Algiers luiden gunstig. De ver schillende korpsen, welke de expeditie naar Medeah en Mi- lianah hebben uitgemaakt, zouden naar hunne kantonnementen terug keeren. Men dacht nu dat de groote expeditie, aan welke de hertog van Nemours deel moet nemen, tusschen den 15 en 20 dezer zou aanvangen. Genoemde prins is den 10 dezer te Algiers gearriveerd juist op denzelfden tijd dat zijn broeder, de hertog van Au- male, aan het hoofd van een bataillon van het 27ste linie- regementaldaar terug keerde. Het kamp van Koleahdat naar de plannen van den gene raal Lamoricière isingerigt, was nagenoeg voltooid. De om streken van Koleah worden in alhier ontvangen brieven, als een aardsch paradijs afgeschilderdvan welks vruchtbaarheid en schoonheid men zich moeijelijk een denkbeeld vormen kan. De ministers hebben niet alleen hunne goedkeuring aan het plan van den heer Stockmar gehecht, om eene Zwitser- sche volkplanting in Algerie met name bij I3ona te vestigen, maar ook in een voorschot van 500,000 fr.gedurende den tijd van 6 jaren, ter bevordering van dat doel bewilligd, Onder voorwaarde dat deze sommen binnen 25 jaren terug betaald zullen worden. Ook zou men trachten, de talrijke Duitschers, welke zich nu jaarlijks naar Noord-Amerika inschepen, over te halen zich voortaan in Algerie neder te zetten. Bijzondere brieven van latere dagteekeningdie alle geloof verdienen, melden, dat de geschillen metMaracco ten genoege van het Fransch gouvernement zijn beslecht. De nieuwe consul is te Magador geïnstalleerd geworden en de Fransche vlag met 21 kanonschoten begroet. De Maroc- caansche gouverneur is afgezet en de soldaat die onzen con sul beledigd had streng gestraft. Men schrijft uit Madrid, den 14 dezer, dat de senaat zich, bijna ongetwijfeld, voor de benoeming van Espartero tot eenigen regen: zal verklaren. Negeu-en-zestig leden van dac staatsligchaam hadden hun voornemen daartoe aan den dag gelegd, terwijl het benoemen van drie regenten ter naauwer- nood 25 voorstanders telde. Negentien senateurs, van de ge- magtigde partijwaren eerst voornemens geweest hunne stem men aan koningin Maria Christina te geven maar hadden ten gevolge eener gehouden bijeenkomstdaarvan afgezien en besloten tot de benoeming van Espartero mede ce werken. Den 13 had de kamer der gedeputeerden van Spanje, met eene meerderheid van 80 tegen 44 stemmen beslistdat de regering uitgenoodigd zou worden om de zaak van het regent schap onverwijld aan de beslissing der kamers te onderwerpen. In Biskaye moet sterke gisting inzonderheid onder de land lieden heerschenten gevolge van mededeelingenuit wel ke het oogmerk der ministers blijkt om deze en andere der Baskische provinciën in hare aloude voorregten te bekorten. Te Lordat, in het departement van de Arriège, is den 3 dezer, des avonds, ten gevolge van den hevigen wind, een huis ingestort, dat een gezin van zeven menschen, het welk genoegelijk 0111 den haard zatonder het puin heeft be dolven. De vader en t'^ee dochters, van 12 en 14 jaren, zijn dood, de overige zijn zwaar gekwetst, behalve eene pojarige grootmoederdie er met eene Iigtc kneuzing afge komen is. BRUSSEL den 23 april. De hertog van Joinville is van hier over Korcrijk naar Rijssel vertrokken 0111 naar Parijs te rug te keeren. Gisteren zijn ook de koning en koningin iangs denzelfden weg naar Parijs vertrokken, ter bijwoning van de op handen zijnde plegtigheden aldaar. Bij een besluit van den 21 zijn de kies-collegicn dec provinciën Antwerpen, Braband, Westvlaanderen, Luxem burg en Namen tegen den 8 junij bijeeugeroepen om nieu we afgevaardigden ter vervanging der uitvallende te kiezen, liet getal dezer laatsten bedraagt 48. 's GRAVENHAGE den 23 april. In de zitting van de Tweede Kamer der Stacen-Generaa! van heden zijn ingeko men twee koninklijke boodschappenmet daartoe behoorende ontwerpen van wet en metnorien van toelichting. Het eerste dier ontwerpen regelt de regtsmagc der heemraadschappen het tweede stelt eene instructie voor de algenieene rekenka mer vast. Beide deze wetten zijn verzonden aan de in deze zitting gevormde afdeelingen voor de maand april. In dezelfde zitting is door eene commissie, bij monde van den heer de Jonge van Campens-Nieuwlandrapporc tiitge- bragt over het haar toevertrouwd onderzoek der geloofsbrie ven van het nieuw benoemde lid uit Noord-Holland mr. A. IN. Huidekoper, Dit rapport hield in, dat de commissie geene redenen had gevonden om niet te adviseren tot de admissie van dit lid. De heeren van Rechteren en van Nes hebben, alvorens zich met dit advies te vereenigen, de zekerheid ver langd te bezittendac bij de verkiezing van den heer Huide koper de gouverneur van Noord.Holland niet had medege- scemd. Na eenige woordenwisselingen blijkt uit de voorle zing van een verbaal van het verhandelde bij de provinciale Staten, dac in die vergadering, behalve den gouverneur, 68 leden zijn tegenwoordig geweest, en dat van dezen 6a stem- men zich dadelijk op den heer Huidekoper hebben vereenigd, terwijl de 6 overige scemmen op andere personen zijn uitge- bragt, zoodat de gouverneur, die het voorzitterschap in de vergadering bekleedde, niet heeft medegestemd. Daarna is tot de toelating van den heer Huidekoper besloten en heefc deze in handen des voorzitters, die daartoe door Z. M. ge- magtigd was, de bij art. 86 der grondwet voorgeschrevene eeden op de wijze zijner godsdienstige gezindheidafge legd en zitting genomen. Gedurende den verderen loop der zitting zijn nog verschei dene rapporten op verzoekschriften uicgebragc, die voorna melijk tot de regterlijke organisatie in Limburg en de onlangs ingediende wet op het personeel betrekking hadden. Naar men verneemt is tegenwoordig bij den Raad van State aanhangig een ontwerp van wet, betrekkelijk de maat schappij v^n weldadigheid en de verhouding van het Rijk tot die instelling voor het vervolg. Men verneemt, dat, met 1 mei aanstaande, in dienst zal worden gesteld het fregat Palembang, liggende te Willemsoord; zijnde dac fregat bestemd tot versterking der zeemagt in Oosc-Indie. Ook verneemt mendat er bepaald zou wezendat de kommandant tnec de verdere officieren en de equipagie van hcc fregat de Sambre, zullen overgaan op het fregat Palembang, hetwelk zal worden bemand met 200 kop pen en eene bovenro! van 30 koppen. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft verwittigd aan alle genees- en heelkundigenNeder landers van geboortedie genegen zijn om als officier van gezondheid der 3de klasse voor de vereenigde militaire ge neeskundige dienst der land- en zeemagt in de Oost-Indien, met voortiiczigc op bevordering, cp ce treden, dat zij zich, bij verzoekschrift, op zegel geschreven cn postvrij in te zenden, en na daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem inspecteur, aan deszelfs bureau te 's Gravenhage, in het lo kaal des magazijns van geneesmiddelen, behooren aan te mel den met overlegging van bewijzen, wegens hunnen ouder dom beneden de 36 jaren, ongehuwden staat, voldane dienst- pligtigheid aan de nationale militie, wegens hunne studiën, graad van bekwaamheid, goed zedelijk gedrag en gezonde ligchanmsgesceldheidzoodat zij voor alle militaire dienst ge- geschikt zijn, waarna hun de gelegenheid zal worden ver schaft, om, in een bij het Rijks hospitaal tc Utrecht af te leggen examen bewijzen van bekwaamheid voor de verlang de betrekking ce geven. Aan de plaats van een officier van gezondheid der 3de klasse voor de vereenigde mili taire geneeskundige dienst der land- en zeemagt in de Oost. Indien, rang hebbende van 2den luitenant bij den staf der ar mee, is een jaarlijksch traktement verbonden van f 1560, be nevens vrije woning of schadeloosstelling voor huishuur. Ge durende het oponthoud hier te lande, geniet men, na beko.' men aanstelling, het bij Zr. Ms. besluit van den 5 maart jl. vastgestelde verhoogde traktement van 800 's jaars. Tot eene behoorlijke uitrusting tot aankoop van boeken en chi- rurgicale zak-inscrumentenwordt bij het aanwijzen van het schip, waarmede de reis op kosten der regering zal geschie den eene gratificatie verleend van f 300terwijl gedurende de reis een traktement verleend wordt van f 800 's jaars

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1