MDI-DELBURGSCHE- C N°. 49. Zaturdag m mm 1841. /wnfeirijfe, BESTUREN en ADMÏNISTRAT1EN. ^icbcirlrtttb^cïic #»i«bcï-lïïrtat5cïs»'i|ïjnj- NIEUWST!} DINGEN. 33»it0c!ilattb. öelgtc. Dc abonncments-prijs dezer Courant is 2,75, voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advcrtentien beiioort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentie.! worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven irjn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De DIRECTIE maakt bekenddat door haar zullen ge veild worden. Te AMSTERDAMop Donderdag den 6 Mei 184.1. 34,926 Kranj, er. Kanass. j 400 Kisten Hava SUIKER, liggende aldaar. 1184 Zakken J 7435 Kranj. en Kanass. liggende te Rotterdam. 54c0 n n liggende te Dordrecht. Waarvan de Notiticn met de Veii-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 7 April 1841. VAN DER 1IOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. BERLIJN den 16 april. Het volgende is een voorbeeld van bijzondere standvastigheid bij het streven naar voldoening in eene zoogenaamde eerezjiak het is te hopen en op grond van het bekende karakter der Pruissische officieren mag men vertrouwen, dat zij steeds, ook in zaken van meer bedui- denis, dezelfde volharding coonen zullen. Zie hier het geval Een officier van ons garnizoen wordt door een in civile be trekking staand persoon beledigd. Laacscgemeldc ontwijkt bet geven van onverwijlde voldoening, en verwijdert zich gedurende de daarover ontstane onderhandelingen, bij welke hij het kwaad nog erger maakt, naar Koningsbergen in Pruissen. Van daar neemt hij eindelijk de uitdaging aan, doch bepaalt, als plaats van zamenkomst de stad Petersburg, waarheen Zijne betrekkingen hem intusschen geroepen hebben. On danks den afstand snelt de beledigde hem zonder verwijl daarhenen 11a, en eerst na lang zoeken verneemt hij, dat zij ne tegenpartij wederom weggereisd is, en wel naar Moscou, Zonder rusten wordt de jagt voortgezet, doch ook te Mos cou komc men te laat, aangezien de belediger zich, ten gevolge van eene door hein aangenomene plaats van onder wijzer, 400 wersten verder naar de woonplaats van een aan zienlijk goedbezitter begeven heeft. Ook deze teleurstelling ontmoedigt den vervolger niet; hij jaagt het spoor verder na tot dat het hem eindelijk gelukt den vlugteling in te halen, die, plotseling op zijne kamer verrast, niet weinig verbaasd en verschrikt is, 500 mijlen ver van de plaats der beledi- gingde schuld daarvan te moeten boeten. Om een duel met pistolen te voorkomen, verkoos hij nu echter eene zeer voldoende schriftelijke verklaring te geven, met welke nu de officier en zijn hem verzeilende vriend, na eene reis van ongeveer 1000 mijlen, voor eenige dagen behouden hier te rug gekomen zijn. fRANKFORT den 18 april. In het Zwitserschedagblad l Helvetie dat onder de colken der revolutionaire parcij kan worden geteld vindt men het volgende berigc uit Aargau van 11 april Wij weten zeker, dat men zich in de kleine kantons wapent, en dat leden der geestelijkheid en monniken den oorlog pre diken. Wij weten verder, dat krijgsbehoeften en wapenen van daar in het Freiambt (het R. K. gedeéke van Aargau) zijn ingevoerd, en dat men eenige centenaars buskruid heeft aangehoudendie men ter sluik uit Bazeldoor ons kanton naar Munster en Hitzkirch wilde overbrengen. Wij zijn op onze, hoede. Maar wie kunnen zich met de hatelijke taak willen belasten o.n de zaken tot cenen burgeroorlog te laten overslaan? Misschien onwaardige burgers, die zich vleijen door zulk eenen aanslag vreemde tusschenkomst te zullen uitlokken/' Den 15 dezer werd onze stad door de aankomst van twee in Frankrijk gebouwde ijzeren stoombooten verrast; de- zelven behooren aan de Moezel stoomboot-maatschappijzijn zeer eenvoudig maar sierlijk gebouwd, lang en smal, en be wegen zich zeer gemakkelijk. Daags te voren hadden zij eene proefvaart op den Neckar tot Lodenburg gedaan, die, naar men verneemt, in zoo verre een goede uitslag heeft gehad, als daardoor alle twijfel weggenomen is omtrent de mogelijk heid om op die zeer snelvlietende rivier de stoomvaart met '.vrucht in te voeren. Eerlang zullen aldaar meerder proeven genomen worden. Een gelijk oogmerk heeft het bezoek, hetwelk deze vaai tuigen bij ons afleggen. Eergisteren morgen is een derzelve den Main tot bij AschafFenburg opgevaren, en des middags van daar teruggekeerd. Van hoog belang zou het wezen te onderzoeken of niet de Main tot aan Bamberg door stoombooten zot! kunnen bevaren worden, want het tijd stip nadert, waarop de opening van het Lodewijks-kanaal in Beijereu den Donau aan den Rhijn en dus de Zwarte zee aan de Noordzee zal verbinden, en geen offer kan te groot geacht worden, om de gemeenschap langs dien weg, zoo het slechts eenigzins mogelijk is, door stoomkracht te bespoe- digen. In brieven uit Konstantinopel van 31 maart leest men: De plaats gehad hebbende verandering van ministers heeft onder de bewoners dezer hoofdstad eenen buicengewo- nen indruk gemaakt, en houdt -de openbare aandacht bij uit sluiting bezig, Reschid--v'-'fe'zijne afzetting volstrekt niet verwacht en werd dus daardoor verrast; met dat al ont ving hij de tijding zeer bedaard, hoewel niet zonder bezorgd heid voor zijn toekomstig lot. Vooreerst wil hij zijn ver blijf op een klein landgoed in de nabijheid van Konstantino pel vestigen het is echter de vraag, of zijne talrijke vijan den hem daar mee rust zullen latenmen vreest dat zij alles te werk zullen stellen om hem naar een verwijderd gewest te doen verbannen. Hij zelf moet in die vrees deeien. In tusschen moet ook zijn opvolger, Rifaat-pacha, reeds den eersten dag het vermoeden hebben uitgedrukt, dat ook hij zich niet lang in het ministerie zou kunnen handhaven." PARIJS den 18 april. Van den kant der oppositie blijft men volhouden dat tusschen de ministers groote onecnigheid bestaat, en dat belangrijke wijzigingen in het kabinet op han den zijn. Bijaldien, dus wordt er bijgevoegd, de partij van den maarschalk Soult zegeviert, zullen de heeren Guizot en Duchatcl nfcreden en zal geene ontbinding der kamers vol genmaar deze zullen ontbonden worden', in geval de hee ren Molé en de Lamartine in het ministerie komen als wan- j neer de heeren Soult en Teste af zullen treden. De hertog van Orléans is gisteren van St.-Oraer op de Tuiierien terug gekomen. Terstond 11a zijne terugkomst heeft hij een lang onderhoud niet den koning en den maarschalk Soult gehad. Het koninklijk geregeshof alhier heeft het vonnis be vestigd waarbij de gebroeders Barbou drukkers en uitge vers te Liraoges, ieder veroordeeld zijn in eene boete van 4000 franken en van 100,000 franken schadevergoeding, we gens nadruk van klassieke werken, die in eigendom behoo ren aan de heeren Delalain, HachctteBólinPailagauden Renouard. Uit Algiers zijn de volgende berigten tot den 10 dezer: De expeditie onder den generaal Duvivier was den 2 te Medeah aangekomenvolgens sommigen zonder een enkel geweerschot gedaan te hebben volgens anderen met een ver lies van 15 man. Ook bestaat er nog onzekerheid, of de troepen den bergpas van Teniah reeds al dan niet doorgetrok ken waren. Het overige der maand zou denkelijk met liet heen er. weder trekken naar en van Medeah en Milianah tot genoegzame approviandering dier beide plaatsen verstrijken waarna de groote operatien in de eerste dagen van mei begin nen zouden. Door het vertrek der expeditie uit de omstreken van Al gierszijn deze bijna geheel van troepen ontbloot, en heeft een sootal Beduinen deze gelegenheid te baat genomen, 0111 eene kudde van 1200 runderen, die bij Sidi Kalef weidde, te omsingelen en weg te rooven. Het is een bacaillon van het aosce regement gelukt deze runderen te hernemen, ech ter niet dan na een zeer bloedig gevechcwaarin de Fran- scben 11 dooden eu 7 gekwetsten gehad hebben terwijl de vijand veei meer manschappen heeft verloren." De lieer PaulPrieur betaalmeester der Fransche troe- pen te Oran die reeds vroeger door de akademie van op schriften en fraaije letteren te Parijswegens zijne oudheid kundige onderzoekingen in Afrikamet eenen gouden eere penning begiftigd werdheeft onlangs, op acht uren ten zuiden van Oran, eene groote Romeinsche stad ontdekt, wel. ke men meent dat de bouwvallen zijn van de voormalige Romeinsche volkplanting Gil va, welke stad tot ijusverre door de beroemdste aardrijkskundigen op de zeekust geplaatst was. Onlangs is door de bladen de circulaire van den Brit- schen bewindhebber te Cantonkapitein Elliotmedege deeld waarbij hij aan de Britsche onderdanen de voorloopige schikking en de herstelling der handelgemeenschap met China bekend gemaakt. Thans heeft men ook den brief, welken de keizerlijke gouverneur Ke-Shen aan de Chinesche autori teiten van Macao heeft gezonden, om hun eveneens de her stelling van den vrede aan te kondigen. Dit stuk is van den volgenden zonderlingen inhoud Ke-Shengroot staats-rainisteropper-keizerlijke com missaris van den tweeden rang van den erfelijken adel, en tegenwoordig gouverneur van de beide provinciën van Can ton, schrijft deze depeche ter onderrigting van den tungchi of den Keumingfou van Macao. De Engelsche barbaren coonen zich thans gehoorzaam aan de wetten en hebben gelijk gij uit de officiële stukken zien zult, Ting-Haï en Shahio wedergegeven, met den groot- sten aandrang mijne tusschenkomst afsmeekende, om cie kei zerlijke gunst voor hen in te roepen. Thans zijn de zaken volkomen geschikt. Het is 0111100- dig verder de bevelen uit te voeren die gelasten hunnen han del te beletten en den toevoer van levensmiddelen hun af te snijden; en liet is 0111 die reden dat ik het tegenwoordig be vel aan gezegden tungchi zend ten einde hij zich daarna ge- drage en onvoorwaardelijk gehoorzame." Twee jonge Engelschen gingen dezer dagen, na te za. men een goed dejeuner in eene restauratie gebruikt te heb benover de kettingbrug, die de kade van ïa llapée met die van Ia Gare vereenigt. Halverwege de brug gekomen, staan zij sci!de een trekt in groote ÖwSaardheid zijiieii Jas uit, legt dien, met zijnen hoed, op den vloer, der brug ter ne der, springt over de leuning derzelve en stort, met het hoofd naar beneden, in het water; zijn makker blijft dit alles rus tig aanzien. Het pioflen van den valhet angstgeschreeuw van ettelijke voorbijgangers, maken eenige schuitenvoerders die zich in hunne schuiten inde nabijheid bevonden, opmerkzaam op wat er omgaat, en uit alle magt roeijen zij aan om den drenkeling te redden. Deze, weder boven gekomen, roepc naar mate zij hem naderen, al harder en harder: terug! te rug! ruimte! laat mij begaan. De schuitenvoerders scoreil zich hier niet aan, grijpen hem, ligten hem uit het wateren voeren hem in eene der schuiten mee zich. Intusschen ziet men zijnen makkerdie zich van het lagchen de zijden vast houdt. De schuitenvoerdersde premie voor hec redden van drenkelingen niet willende missen, brengen den geredde bij den commissaris van politie om zich hec attest van hunne menschlievende daad te doen uitreiken; maar nu heldere het zich opdat de geheele zaak n-iets was dan eens wedding schapen dat de geredde, die een uitmuntend zwemmer is, gewed hadin tien minuten naar de brug van Auscerlitz te zullen zwemmen. De geredde raast en tiert en zweert dc schuitenvoerderswegens liet verlies zijner weddingschap tot scbavergoeding te zullen dagvaarden, De commissaris van politie heeft alle moeite hem van dit voornemen te doen afzien. BRUSSEL den 19 april. De strijd tusschen de dagbla den over de nieuwe en afgetreden ministers ontaardt reeds in allerlei persoonlijkneden. Beledigingen, grove kwinkslagen zijn weder aan de orde van den dag. Men meent, dac aan de zaak der vorige ministers hierdoor echter meer na- dau voordeel wordt toegebragt. I11 den Ancwerpschen Pricurseur van gisteren leest men; Wij hebben onlangs vermeld, dat de politie bij eenen slagter in wijk 2 eene zekere hoeveelheid paart'envleesch in beslag genomen heeft, hetwelk deze voor rundvleesch ver kocht. Thans heefc de politie aan boord van de Zweedsche brik Ar f printen zich van twee tonnen meester gemaakt waarin 248 kilogrammes bedorven paardenvleesch gevonden zijn. Het was aan den kapitein voor goede waaf verkocht hebbende menom het bedrog te kunnen plegen boven in de tonnen eene laag rundvleesch gelegd. Die feiten moeten de aandacht der overheid tot zich trekken, en de justitie kan niet te gestreng de plegers van zulk een bedrog straffen, die uic schandelijke winzucht niet schroomen de gezondheid, ja misschien het leven, eener geheele equipagie in de waagschaal te stellen. De scheepskapiteinen mogen zich daardoor laten waarschuwen, om in de keus der personen, aan wie zij de levering van scheeps.proviand toevertrouwen, voorzigtig te zijn. Overigens zet de politie hare nasporingen met ijver voort, en mag men zich vleiien, dac geen schuldige aan hare nasporingen zal ontsnappen." s GRAVENHAGE den 20 april. I11 dc zitting van de Iweede Kamer der Staten-Generaal van lieden is ingekomen eene missive van Z. Exc. den minister van marine en kolo- ïiien gedagteekend's Gravenhage den 19 dezer, van den vol genden inhoud In verband tot de door mij in de zitting van den 23 de cember 1840 afgelegde verklaring zijn, op des Konings last, met de Nederlar.dsche handel-maacschappij onderhandelingen aangeknoopt geworden met het doel omdoor eene wijzi ging in de door het departement van koloniën met dat lig- chaam in hec jaar 1840 aangegane en aan de Kamer bekende contracten eene vermeerdering van beschikbare middelen te verkrijgen in hec jaar 1842 en vervolgens. Ik heb thans de eer u hoog edel gestrenge, ter mede- deeling aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kennis te geven dat die onderhandelingen eene voldoende uitkomst heb ben opgeleverd, en dac de maatschappij, het oög vestigende op den toestand van 's Rijks geldmiddelengetracht heefc aan het geopenbaard verlangen zoo veel mogelijk te voldoen; zijn de dac ligchaam toegetreden tot eene voor de regering gerie felijke verscliikking der termijnen van aflossing van het kapi talisatie-contract, en tot eene vermindering, zoowel van de bij dat contract toegezegde rente, als van het bij hec consi- gnatie-contract bepaalde commissieloon. De bijzonderheden hiervan zullen blijken uit de afschrif ten der op den 25 en 31 maart jl. geteekende additionele Overeenkomstenwelke ik de eer zal hebben ter beschikking van u hoog edel gestrenge te stellen. De minister van marine en koloniën j. c. BAUD." Werd besloten dit stuk te doen drukken eu rouddeeleti

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1