MIDDELBITRGSCHE C O R A N T. N°. 48. Donderdag 22 April. 1841. ■■vK IS' S EUW STIjDINGEN. SOuttöcïilattb. ©root-l3ritta«jc. Jfvmifctrtjft. ilcöctrl«iEï2»cn. C-'r 'r BRNTUREN EX ADMIJVÏSTRAXIEN. 10 Slechts Zijn ontkomen.Deze roovers zijn de schrik voor de schepen, welke die straat doorzeilen. Eenige jaren ge leden heeft de kapitein Aaron Smithvan de Marie-Anne hen geducht geteisterd. Hij heeft 300 roovers gedood en 20 hunner schepen doen zinken. Dit schijnt hen echter niet te hebben afgeschrikt, daar zij met hunne rooverijen blijven voortgaan. De PRESIDENT van het Provinciaal Geregtshof in Zee land geeft bij deze te kennen: dat, ten einde eene ge paste regeling daar te stellen omtrent het gebruik maken van de gereserveerde plaatsen in de openbare Audiëntiezaal van den Hovevoortaan daartoe geenen toegang zal worflen ge geven dan alleen op vertoon eener voortdurend geldende en op naam staande Toegang Kaarten worden mitsdien zij, die mogten verlangen zoodanige Kaart te ontvangen ver zucht hunne namen op te geven aan den Conciërge van het IJof, den 21 22 en 23 dezer, des voormiddags tusschen 10 en 12 lire; terwijl voorts Vreemdelingen, die slechts eene speciale Toegang-Kaartvoor eene enkele bepaalde Zit ting mogten verlangen, zich tot het bekomen daarvan zullen moeten aanmelden aan het Parket van den Heer Procureur- Generaalden dag vóór de teregtzittingdes namiddags tus- .schen 2 en 3 ure zullende laatstgemelde speciale Toegang- Kaarten, bij het binnenkomen moeten worden afgegeven. Middelburg, den 19 April 1841. De President voornoemd, A. P. van DOORN. FRANKFORT den 16 april. Brieven uit Zwitserland ver zekeren, dat de Fransche gezant bij het bondgenootschap, de heer Mortierin last heeft te verklaren dat zijn hof zich geheel met de wijze van zien der Oostenrijksche regering, ten aanzien der kloosters in Aargau, vereenigr. Het bestuur van dat kanton zal dus moeite hebben zijn stelsel tegen de vereenigde pogingen van binnenlandsche kantons-regeringenen buitenlnndsche hoven vol te houden. Door buitengewone gelegenheid heeft men berigten uit Konstantinopel van den 29 maart. De minister van buiten- landsche zaken, de bekende Reschid-pacha was als zooda nig ontslagen, en door Rifaat bey (vroeger Turksch gezant te Weenen) vervangen. Genoemde bey is tevens tot pacha verheven. De minister van koophandelFethi Achmed pacha is mede ontslagen, en in zijne plaats benoemd de kaptidan- pacha«Sl0;7/-pacha zwager des sultans, terwijl laatstge- melde, als groot-admiraaldoor 7Vz///Y-pacba is vervangen. Bedaarde lieden hebben deze veranderingen met bezorgd heid gezien. Reschid was een beleid- en talentvol man, en het schijnt, dat zijne verwijdering het gevolg is van de ver- eeniging der doldoordrijvende tegenstanders van Mehemed. In hoe verre de Britsche of Russische gezanten, gelijk som mige berigten willenhierop invloed uitgeoefend hebben •vale voor het oogenblik nog niet met zekerheid te zeggen. LONDEN den 17 april. Omtrent het lot der stoomboot President is nog niets stelligs bekend. Algemeen houdt men het er thans voor, dat, bijaldien genoemd vaartuig behouden is hetzelve door noodweder gedrongen is geworden zich naar Bermuda te begevenvan waar men echter geene latere tijdingen dan van 20 maart heefcop welk tijdstip de Presi dent, door de hevige stormen, die aldaar gewoed hebben, te dier plaatse nog niet kon aangekomen zijn. Een en ander heelt intusschen de ongerustheid van velen omtrent het lot van het schip nog niet weggenomen. Men heeft hier nadere berigten uit de Vereenigde Staten, tot den 26 maartvolgens welke de regtspleging van den heer M'Leod voor geruimen tijd was uitgesteldten gevolge van een verzuim in de vormen, bij de benoeming der jury. -Op het vernemen hiervau was de procureur-generaal Critten- den naar Nieuw-York terug gekeerd, en de generaal Scott niet verder dan tot Albany gereisd. Men voedde meer en meer hoop, dat het doodvonnis tegen genoemden staatsgevan gene niet langer geëischt zou worden, en dat alles in der minne zal worden bijgelegd, te meer, dewijl tusschen den Engelschen gezant Fox en de Noord-Amerikaansche staatslie den de beste verstandhouding werd opgemerkt. In Canada was mén druk bezig met het benoemen van af gevaardigden voor het parlement der nu vereenigde provinciën. Bloedige vechtpartijen en roof kenmerktenbijna overal, deze zoogenaamde vrije verkiezingen. Men twijfelde er niet aan of de Engelsche partij zou de groote meerderheid boven de Fransche verwerven. t Van St. Helena beefc men het berigt ontvangen omtrent et nemén van een Portugeschen slavenhaalder. Aanvanke- u'nre" 35° dezer ongelukkigen aan boord geweest, doch 330 waren door de oninenschelijke equipagie in zee gewor pen, toen de slavenhaalder door Hr. Ms.'schip [Vat er wit ch ;gej.uh, wer de overigen waren allen, op 30 na, aan de kinderpokken en andere ziekeen overleden. Zatmcag 11. hebben wij een droevig berigt ontvangen. De Pilote, een schip toebehoorende aan Thomas JVardhad zes maanden geleden Londen verlaten, om op de walvisch- vangst te gaan. Dit schip is i„ de scraat van Timor door Maleisc'he roovers overvallen. Alhoewel de kapitein en de equipage zich dapper hebben verdedigd hebben zij voor de groote meerderheid moeten zwichten. De roovers hebben 11a het grootste gedeelte der zeelieden te hebben vermoord 'het schip geplunderd en medegenomen. De kapitein, de stuur- man, onderstuurman en 25 matrozen zijn door hen geworgd PARIJS den 17 april. Het geheel der wet op de buiten gewone credieten is in weerwil van deii tegenstand door den heer Thiers en anderen geboden in de kamer der gedeputeerden t met de groote meerderheid van 195 tegen 57 stemmen, aange nomen. In de volgende week moet de arbeid aan de vesting werken van deze hoofdstad zoo wel aan den doorloopenden wal als aan de afgezonderde forten op alle punten gelijk tijdig aangevangen en met den meesten spoed doorgezet wor den. Dezer dagen zijn meer dan 10,000 werklieden door de verschillende ondernemers aangenomen, en is hun last gege ven 0111 tot de militairen toevlugt te nemen bijaldien zij on der de burgers het vereischt aantal niet mogten kunnen vinden. Men spreekt van een huwelijks-ontwerp tusschen den hertog van Aumale en eene prinses uit het Beijersche huis ook wil men, dat de hertog en hertogin van Orleansdit voorjaar een Duitsch reisje zullen doenmaar voegt er bij dat het volvoeren van dit plan ondergeschikt is aan zekere antwoorden die men van de verschillende Duicsche hoven wacht, omtrent de ontvangst die zij te wachten zouden kun nen hebben. Te Carpentras, in het departement van Vaucluse, zijn niet minder dan 36 personen door de politie gearresteerd, op vermoeden van met de laatste oproerige bewegingen te Mar- seille in verband te staan. De sedert lang gezochte kunst om ballons te besturen schijnt eenen sterken stap voorwaarts gedaan te hebben. Reeds sedert eenigen tijd hebben de dagbladen aangekondigd gehad, dat de heeren .5"vaderen zoon, voormalige boekhandelaren, het middel hiertoe hadden ontdekt, en thans hebben zij aan het kasteel Ville-Tanetise, fn het departement der Seine eene volmaakc welgeslaagde proef hiervan gege ven. De heer Sde zoon, is met den ballon opge stegen, en zich omstreeks 150 mètres hoog begeven heb bende, is hij begonnen niet zijn mechanismus te doen wer ken. Dadelijk heeft de balian westwaarts koers gezet, niet tegenstaande de wind hevig uit die streek woei; vervolgens heeft de heer Sdenzeiven in alle rigtingen doen wen den en, na omstreeks drie uren lang aldus gemanoeuvreerd te hebben onder uitbundige toejuiching der aanschouwers is hij weder nedergekomenop hetzelfde puntvan waar hij opgestegen was. Twee inwoners van Ussel welke belast waren 0111 een zak met 25 kil. buskruid, aan een koopman, die in de stad woondete brengengingen vóór de bestelling in eene her bergalwaar een hunner zijne pijp aanstak. Door onvoor- zigtigheid viel er een vonk in het kruid, hetwelk eene uit barsting veroorzaakte, waardoor het geheele huis is ingestort. Een dezer onvoorzigtigen heeft zijn dood onder de puin ge vondende andere werd zoo zwaar gewond, dat hij den vol genden dag overleed, even als een kind van den herbergier. De tvvee bewoners van het huis, welke nog zijn gered, be vinden zich ook in eenen hopeloozen toestand. s'GRAVENIIAGE den 18 april. Naar men verzekert, zal van de uitgifte van nieuwe schuldbrieven door de Ka mers aan de Regering toegestaandit jaar hoogst waarschijn lijk geen gebruik behoeven te worden gemaakt, en de uitgif te van e^n klein gedeelte der nieuwe schatkistbilletten ver moedelijk de eenige buitengewone voorziening zijn tot wel ke Zijne Exc. de minister van financiën in 1841 zijne toe vlugt zal nemen. Zoo wel als men te 's HertogenboschBreda en Til burg groote coebereidselen maakt om Z. M. den Koning al daar te ontvangen, hebben dergelijke toebereidselen niet min der plaats in Eindhoven alwaar Z. M. op het einde dezer maand verwacht wordt. Men heefc ook aldaar eene eerewacht te paard tot inhaling van Z. M. georganiseerd, en deze heefc met eenparige stemmen tot haren kommandant benoemd den heer J. C. E. van Veldhovenkapitein der schutterij aldaar. Aan de eerewacht te Maastrichc zal een door eenige da mes vervaardigd zijden vaandel ten geschenke gegeven worden. GOES den 19 april. Ter nadere opheldering van het medegedeelde- berigt wegens proefneming van tabakplanten op Goedereede, kan nog strekken dat men te Otiddorp daar toe een morgen gronds provisioneel heefc toebereid en wel op drie verschillende wijzen. Dewijl de gronden in Utrecht en Gelderland, waarin de tabak geteeld wordt, jaarlijks ge heel met schapenmesc worden bereid, zoo heeft men hier, zoowel om het inoeijelijke ter bekoming van zuivere scha pen-mest, als om den geheel verschillenden aard dezer gron den, een gedeelte met schapen-, een ander mee koe- een derde.mee straat-mest toebereid. Moge de schapen-mest het beste bevonden worden, dan zou bet houden van schapen met geheele of gedeeltelijke stalvoedering aldaar dubhelj voor- deelig zijn. In den Wilhelmina-polder in dit eiland wordt deze vee-hoederij met zorg en kennis gedreven thans met het beste gevolg steeds uitgebreiden de ras-veredeling le vert reeds de gunstigste resultaten op, Zoo we! de opbrengst van mest, wol en uitnemend vleeseh, 'c tvelk hec gewone in smaak verre overtreft, als tevens de invloed op de cul tuur der gronden door verbetering met voedergewassen en mindere benoodigdheid van weiden en hooilandenmoren wel de algemeene aandacht tot zich trekken. MIDDELBURG den 21 april. Wij vernemen uit Axel dat 11. maandag de ingezetenen dier plaatsmet de meeste geestdrift en op eene allezins feestelijke wijze, hebben onc- j vangen en verwelkomd hunnen onlangs door Z. M. benoem- den burgemeester, den heer .7. Nosketoen zijn edel achtb. j eerst!, kwam uit Middelburg, alwaar door hein in handen van I Z. Exc. den heer staatsraad gouverneur der provincie, de eed, bij het aanvaarden dier betrekking gevorderd, was af gelegd. Sedert 1836 'noudc men zich ook te Gorinchem bezig met hec maken van een arcesiaanschen put. In dat jaar be reikte de eerste buis eene diepte van 75 ellen, wanneer men hec werk staakte, ten einde hetzelve in een volgend jaar te hervatten. Omstandigheden verhinderden die in 1837, '"aar in 1838 werd de tweede buis ingebragt, en inecdezelve eene diepte van ruim 130 ellen bereikt. Toen stuicce men op een hard zeestrand, en de voorzigtigheid gebood niec verder door te dringen, maar een volgend saizoen af te wachten. Eerst in hec laatst van augustus 1840 zette mende boring met eene derde buis voorten met buitengewonen voorspoed bragc men dezelve in november tot 182 el, 5 palm, 4duim; doch de wederstand welken men op deze diepte van circa 582 Rijnlandsche voeten (ruim 15 ellen grooterdan die welke men te Amsterdam bereikte;) vond, deed besluiten, den ar beid te staken ten einde in een volgend jaarmee eene vierde buishet toj nog toe zoo gelukkig gevorderde werk te kunnen voortzetten en, gelijk men hoopt, te voleindigen. Deze putboring heefc aanvankelijk reeds merkwaardige'bij- zonderheden opgeleverd omtrent de geologische structuur van onzen bodeinen die van zoodanigen aard moeten zijn dat zij verschillende vroegere cheorien omtrent deszelfs vor- ming geheel over hoop werpen. Deswege meldt men onder anderendat de buis thans ruim één el diep is doorgedron gen in eene laag van groote zeeschelpen van verschillende soorten, onder welke eene variteic van Cypriua Islandica hec menigvuldigsce voorkomtvermengd met grof kiezelzand dat liet water opstijgt tot 3 ellen beneden den begancn grond en geene vreemdsoortige bestanddeelen bevac dan een weinig ijzer, waarschijnlijk van de hoorbuizen afkomstig, cn 47 greinen zuiver zeezout op het Nederlandsch pond. De bron zelf bleek overvloedig te zijn; bij eene putting van omtrent 100 emmers in hec uur, daalde de waterspiegel wel tot 14 ellen maar bleef dan onbewegelijk op dezelfde hoogte. Eenige bijzonderheden wegens het gebruik en misbruik van Sterken Drank, Te Osnabruck werd een Matigheids-Genootschap opgerigc. In de eerste maand na deszelfs oprigcing telde hetzelve 800 medeledenen daalde hec gebruik van den jenever tot op een twintigste gedeelte. Thans zijn reeds 2500 medeleden ja hec derde gedeelte der mannelijke bevolkingtot hetzelve toegetreden. Deze bijzonderheid wordt vermeld in een de zer dagenbij .7. Oomkens te Groningen uitgekomen werkje van den predikant A. L. van Nes, te Bentheimzijnde eene Bijdrage ter bevordering der Matigheids-Genootschappen, waarin onder anderen de volgende bijzonderheden voorkomen Wanneer wij een glas sterken drank nemen en hetzelve aansteken, zullen wij zien, dat het vocht tot op de helft verbrandtwat daarvan overig blijft is water. Wat is het nu, dat daar, in blaautve vlammen, brandt? Het is de zuivere spiritus of wijngeest. De sterke dranken bestaan al- zoo half uit wijngeesthalf uit water. Deze ontbrandbare spiritus is juist het vergifc alléén en op zicbzelveti is hij volstrekt ondrinkbaaren met een of twee glazen vol zuive ren niec met water gemengden wijngeest kan men een ge zond mensch die anders aan geenen sterken drank gewoon is,, oogenblikkelijk dooden. Zoo stierf, voor eenige jaren, in Holland een soldaatdie twee glaasjes wijngeest gedron ken had, eenen vreeselijken dood door de vlammen, die uit zijnen mond sloegen. Daardoor verklaren zich ook de ge durig meerder voorkomende plotselinge sterfgevallen, na liet sterk gebruik van den jenever. Zoo stierf, nog onlangs een jong en krachtig man te Wintershéim bij Munster. Ilij had bij hec spel een daalder verlorenen hierdoor ge heel buiten zich zeiven geraakt, deed hem een der mede spelers den voorslag, hem zijn verlies kwijt te schelden mits hij twaalf borrels wilde drinken. Hij deed het. Daar hij reeds meermalen proeven had afgelegd, dat hij veel kon- de verdragen, zoo bood een ander hem onder hetzelfde be ding, insgelijks zijn gedeelte van de winst aan, en zie! bij hec laatste glas valt de ongelukkige bewusteloos neder en gcefc den volgenden dag den geest! Zoo woonden te Surville, in Frankrijk, twee echtgcnoo- cen die, gedurende een vijftigjarig huwelijk, aan den drank verslaafd waren. Eens waren beiden weder zoodanig be schonken dat zij, geheel bewusteloos, naast elkander op den grond lagenen zieden volgenden morgen vond men in plaats van hec rampzalig echtpaar, een hoopje zwarte, olieachtige aschen de beenderen nevens dezelve. Voor eenige jaren bad zich, getuigt professor Lcidenfrofteen man zwaar te buiten gegaan. Toen men beui naar huis

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1