MIDDELBURGSCHE om a m t. N°. 47. Singsdag 1841. £**nr-' 20 April. -'31 i Mi BESTUREN en ADMINISTRATIEN. ÏScfccnbmafctng. NIEUWST!} DINGEN. jDuifcsrfUaub. Jxrtiifertjfe- Bclgtc. ülcbcviaubcti,. De PRESIDENT van het Provinciaal Geregtshof \n Zee land geeft bij deze te kennen: dat, ten einde eene ge paste regeling daar te stellen omtrent het gebruik maken van de gereserveerde plaatsen in de penbare Audiëntiezaal van den Hove voortaan daartoe geenen toegang zal worden ge geven dan alleen op vertoon eener voortdurend geldende en op naam staande Toegang-Kaarten worden mitsdien zij, die mogten verlangen zoodanige Kaart te ontvangen, ver- zoaÈlS'%^3 jifpf-j-op te geven aan den Conciërge van het Hoi, den 21 22 en 23 dezer, des voormiddags tusschen 10 en 12 ure; terwijl voorts Vreemdelingen, die slechts eene -fy^iale Toegang-Kaartvoor eene enkele bepaalde Zit ting mogt-en verlangen zich toe- het bekomen daarvan zullen moeten aanmelden aan het Parket van den Heer Procureur- Generaalden dag vóór de teregtzittingdes namiddags tus schen 2 en 3 nre zullende laacstgemelde speciale Totgang- Kaarten, bij het binnenkomen moeten worden afgegeven. Middelburg, den 19 April 1841. De President voornoemd A. P. van DOORN. RURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; Ontvangen hebbende een Request vaii wege den Heer .7. Timmerman van der Quasthoudende verzoek, om toestem- ming tot het oprigten van eene Tabak-Fabrijk in het Perceel, Wijk B. No. 141, in den Langendelft, en het daarstellen van eenen daartoe vereisclu wordenden Eest. Brengen naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van 31 Januarij 1824 Staatsblad 110. 19), aangaande de ver gunning tot het oprigten van sommige Fabrijken en Trafijken ten gevolge van beleide informatien, de commodo et incommodo, bet bovengemeld verzoek ter kenisse der Ingezetenen, inzon derheid van de bewoners der Huizen staande naast de op te rigtene Fdbrjk0111, ingeval iemand zoude vermeenen zich daartegen te moeten verzetten, alsdan zijne redenen van be zwaar binnen acht dagenna dagteekening dezer, bij het Stedelijk Bestuur schriftelijk in te leveren. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. De DISTRICTS-COMMISSIE van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlandenalhier gevestigd, met overleg van Heereti Bur gemeester en Wethouders, den dag waarop de algemeene jaarlijksche Collecte, ten behoeve van dat Fonds, zal plaats hebben, vastgesteld hebbende op Woensdag den 21 dezer, brengt bij deze ter kennis van derzelver mede-Ingezetenen dat, op uitnoodiging van het Stedelijk Bestuur, door Heeren Wijkmeesters die Collecte aan de Huizen zal worden gedaan, ■des namiddags tusschen twee en vijf ure van gemelden dag. Het grooc aantal deelgeregtigdenaan wie gratificatiën worden uitbetaaldheefc ten gevolge dac de uitgaven ten laste van het Fonds, hoezeer reeds aanmerkelijk beperkt, de ontvangsten belangrijk te boven gaan, en dat tot goedmaking van het daar uit ontstaande te korthet Hoofdbestuur jaar lijks een aanmerkelijk deel van het Kapitaal-Fonds moet te gelde maken. Uit aanmerking van het bovenstaandeworden de Ingeze tenen dezer Stad dringend uitgenoodigdom door ruime bij dragen voornoemde Vadcrlandsche instelling, door welke, gedurende een bestaan van vijf-en-twintig jaren, het lot van •een zoo groot aantal verminkte Krijgslieden en nageblevenen van gesneuvelden werd verbeterd, krachtdadig te ondersteu nen en de instandhouding van het Fonds te helpen bevorde ren. Middelburg, den 16 April 1841. de STOPPELAAR President. Z. SNIJDER Lid en Secretaris. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIJKEN te Middelburg geeft bij deze kennis, dat in hare Stad een 'Vrij-Entrepöt is tot stand gekomen en op den 1 dezer snaand voor den Handel is geopend geworden. Hetzelve is gevestigd in het voormalig Oost-Indisch Huis, alwaar aan hec Bureau der Directie het door den Minister van Fiiiantlen gearresteerde Reglement het Tarief der Pak huishuren en alle .verdere inlichtingen te verkrijgen zijn. Middelburg, den ,9 April 1841. De Kamer voornoemd SPRENG ER, President. Ter ordonnantie van dezelve, -de PEVAL, Secretaris. FRANKFORT den 13 april. Volgens bijzondere berig- ten uit Bieberich, hebtyen de inwoners, verbolgen over den tragen voortgang van het opruimen van den steeudam uit de rivier, het besluit genomen, om zeiven daartoe handen aan het werk te slaan; maar heefc de overheid, van dit voorne men otiderrigt zijnde, zich ernstig daartegen verzet, en de uitvoering weten te verhinderen. Ten gevolge van den tra gen voortgang van hec werk, moet de haven van Bieberich meer en meer verzanden. Volgens brieven van Odessaschijnt Rusland in dit jaar eene buitengewoon sterke magc tegen de Circassiërs te willen aanwenden. Meer dan ééne divisie infanterie heeft reeds bevel ontvangen om zich marschvaardig te houden en „men begroot het getal der tot deze expeditie bestemde troe pen op ruim 72,000 man. PARIJS den 14 april. De algemeene beraadslagingen in de kamer der afgevaardigden over de buicengcwone crcdieten voor 1841 zijn nog in loop der zitting van gisceren gesloten verklaard. De sterke taaldie de heeren Guizot en Thiers daarbij tegen elkander hebben doen hooren heeft diepen in druk gemaakt. In de dagbladen laat men niet onopgemerkt, dat de eerstgenoemde die, als gewezen gezant te Londen en thans weder als minister van buicenlandsche zaken met de denkwijze der groote mogendheden bekend moet zijn, aan den heer Thiers heefc toegevoegd, niet slechts, dat zijne uitgestrekte wapeningen geenszins tot een waarlijk nuttig doel zouden hebben gestrektmaar er zelfs heefc bijge voegdGij zoudt, minder dan iemand anderseene goede schikking hebben kunnen verwerven." Aan den anderen kant heeft de heer Thiersonder meer andere verwijten, tot den heer Guizot gezegd, dat deze, wat toegevendheid voor den wil der vreemde mogendheden betreft, zijne verwachting nog heeft overtroffen. Nadat de algemeene beraadslagingen gesloten waren is de aanneming der onderscheidene credieten gezamenlijk meer dan 200 millioen franken heloopende, gemakkelijker gegaan dan men had kunnen verwachten. Een der dagbladen beweert, dac bij het stemmen over zeer aanzienlijke sommen, demees- te afgevaardigden niet eens de moeite genomen hebben om op te staan. Sommige bezuinigingen die door de commissie waren voorgesteld zijn verworpen. Daaronder behoorde er eene in den postdie tot het gieten van stukken geschut voor de vestingwerken van Parijs en van verder te verster ken punten betrekking had. Uit hetgeen daarover is gespro ken bleek dat men in de eerste vijf jaren in Frankrijk meer dan 10,000 stukken geschut vcor deze behoefte zal laten gieten. Eerst in de zitting van heden, toen men aan de posten voor buitengewone uitgaven ten behoeve der Afrikaan- sche bezittingen kwamzijn de beraadslagingen weder van een levendiger aard geworden. De heeren Desjobert en Sade hebben zich tegen deze aanzienlijke uitgaven verklaardwel ke reeds aan het bezetten van Algiers ten koste gelegd zijn en verder daarvoor verlangd worden. Ook noemden deze beide sprekers de gedurigestrooptogcen in die kolonie, en het weg voeren van vrouwen, misdaden tegen de beschaving, welke niet behooren toegelaten te worden. In den Temps leesc men heden hef volgende De vijf mogendheden, onderteekenaars der Londonsche overeenkomst, hebben een verdedigend traktaat cegen Frank rijk ontworpen. Lord Palmerston wilde dat het onmiddellijk geceekend werd; lord Melbournevoorzigtiger zijnde, heefc er kennis van gegeven aan koning Leopold, die zijn gewoon intermediair voor deze soort van mededeelingen :s. Leopold heeft op zijne beurt er berigc van gedaan aan wie het aanging. De bedreiging heefc alle besluiteloosheid doen ophouden en wij treden weder in den gemeenschappelijken Europeschen kring op voorwaarde dat men ?ich niet tegen ons verbinde." Den geheelen dag is hier eene ontelbare menigte nieuws gierigen naar het nieuw geopende mannfacturen-mag'azijn la Kille de Paris gestroomd; die huis is op eenen kolossalen voet ingerigten men heeft berekend dat het tusschen de 5 en 600,000 fr. onkosten jaarlijks heeft; er zijn 150 bedien den, 100 commanditaine deelgenoocen en hec kapitaal be draagt 7 tot 8 millioen. De eerste fraaije dagen van het vroegtijdige lence-sai- zoen hadden hier reeds weder den lustlot harddraverijen doen herleven, een vermaak, hetwelk onder de gegoede bezit, ters van paarden meer en meer veld wint. Onder de wijzen, waarop hetzelve uitgeoefend wordtis eene der meest gelief koosde het zoogenaamde kerktoren-jagen Qsteeple-case') dat wij van de Engelschen overgenomen hebben en hetgeen daar in bestaat, dat men zich beijverc eenig van verre zigtbaar voorwerp het eerst te bereiken zonder tusschen beide lig gende hindernissen te ontzien maar integendeel over sloot en heuvel, heg en steg, zoo veel mogelijk regestreeks op het doel aanrent. Dat bij zulk eenen wedrïd buitelingen niets zeldzaams zijn, kan men ligtelijk begrijpen, maar met ver bazing zagen onze wandelaars, wanneer zij zich beijverden den een of anderen dier zandruiters met de ons eigene be leefdheid te hulp te komen, zich soms vrij onvriendelijk af gewezen. De reden hiervan isdat eene der voorwaarden van den wedstrijd inhoudt, dat men het doel zonder vreemde hulp bereikt moet hebben. Het ging hierbij onze hulpvaar digen echter nog niet zoo erg, als zekeren baronnet in Enge land, sir Ediiard Acerbydie digt bij zijn rijcuig eenen heer te paard hebbende zien neerstorten en hem bijstand-toegebragt hebbende, naderhand door dezen gedagvaard en tot het bèta- len van bij de vierduizend gulden veroordeeld werd, omdat hij hem het bedrag der weddingschap had doen verliezen door hem ongevraagd te hulp te komen. Heden is alhier een buitengewoon courier uit Madrid met brieven van den 10 dezer, aangekomen. Dien dag wa ren in de kamer der procuradores de discussien over de be noeming van het regentschap aangevangen, en men twijfelde niet of Espartero zou aldaar met groote meerderheid tot dénigen regent verklaard worden. Er was eerst sprake' ge weest van eene vereenigde zitting der beide kamers tot dit doelmaar Espartero had zijn verlangen te kennen gegeven dat zij afzonderlijk stemmen zouden. Nog zeide men dat de nationale bank zich toe het sluiten eener leening bereid betoonde bijaldien de Cortes slechts een enkelen regent benoemden. BRUSSEL den 15 april. Eindelijk is een nieuw kabinec gevormd. Uit verschillende ordonnantiën, eergisteren getee- kend blijktdat de ministers LiedtsLebeau Rogier Leclercq en Mercierop hun verzoek, zijn ontslagen, maar dac de generaal Buzen met de portefeuille van oorlog belast moet blijvenom rekenschap te kunnen geven van de hem toege stane credieten. De heer Leclercq aanvaardt op nieuw zijne vorige betrekking, als procureur-generaal bij het hof van cas satie, en de afgetreden miuiscer van binnenlandsche zaken, de heer Liedtsworde gouverneur van Henegouwen. Tot minister van buicenlandsche zaken is benoemd de te genwoordige gouverneur van VVest-Vlaanderengraaft Meu- lenaerevoor binnenlandsche zaken en onderwijs, de heer Nothomblaatstelijk gezant van Belgie bij de Duitsche bonds vergaderingvoor justitiede heer van Koixemthans bur gemeester van Brusselvoor financiën de graaf de Rricy en voor dpenbare werken de heer Desmaisières. Vier dezer nieuwe ministers zijn leden van de kamer der representanten de graaf de Briey alleen is lid van den senaat. AMSTERDAM den 15 april. Dingsdag avond hebben hebben Z. M. de Koning en Prins Alexatider den Holland - schen schouwburg bezochtwaar het blijspel de Hekelaar van rar. A. van Halmaelten tooneele gevoerd en door een ballet gevolgd werd. Gisteren voormiddag had eene luister rijke audiëntie van bijzondere personen plaatsna wier afloop zich de vorscelijke personen naar de zitting van hec konink lijk instituut van wetenschappenletterkunde en schoone kunsten begeven hebben. De heer staatsraad gouverneur der provincie de heeren staacsraad burgemeesterwethouderen en eenige heeren raden benevens andere hooge genoodigden waren insgelijks aanwezig. De hoogleeraar J. Bosscha tij delijk algemeen voorzitter H opende de vergadering op eene gepaste wijze. De algemeene secretaris, de heer C. A. den Texlas de namen der tegenwoordige leden en der aan wezige correspondenten. Hierop volgde eene voorafspraak van den heer .7. Bosscha, over de instelling, den aard en het belang van het instituutwaarop als sprekers volgden Van de 3de klasse, professor T. Roorda, over de nood zakelijkheid van het aanleeren en de kennis der Javaansche taaldoor alle ambtenarendie met de Javanen in onmidde- lijke aanraking komen. Van de 4de klasse, de heer Jb. de Kos IVmz., over de noodzakelijke bevordering en bescherming van het historieel schilderen en de beeldhouwkunst, van hooger hand en door aanzienlijken. Van de isce klasse, professor Reinwardtover hec waar belang en de juiste beoefening der natuurkundige weten schappen. Van de 2de klasse professor D. J. van Lennepover de abdij en het slot van Egmond derzelver bloei, verval en de geschiedkundige herinneringen, met voordrage toe hec op rigten van een gedenkteeken aldaar. Omstreeks half zes ure sloot de heer voorzitter met eene gepaste korte narede deze zitting, na Z. M., den doorluch- cigen beschermheer, voorde eer van Hoogscdeszelfs tegen woordigheid bedankt te hebben. Des avonds hebben Z. M. en de Prins den Franschen schouwburg met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd, waar zijeven als vroeger in den stads schouwburgmee opregte blijken van achting en genegenheid ontvangen wer den, en zijn vervolgens ten elf ure naar de residentie we dergekeerd. 's GRAVENIIAGE den 15 april. Z. M. de Koning en Z. K. II. Prins Alexatider zijn in den afgeloopen nacht in deze residentie terug gekeerd. Z. M. heeft, naar men verneemt, den heer .7. F. L. Gregoryadvokaat-generaal bij hec provinciaal geregtshof van Drenthe benoemd tot referendaris bij het ministerie van ju stitie in plaats van wijlen mr. A. PK. van Appeltere. Z. M. heeft den gepensioneerden kolonel titulair van het Oost-Indische leger, B. Sollewjnweder in activiteit hersteld, onder bepaling, dat hij, bij aankomsc op Java, als kolonel effectief bij dat leger zal invallen. Z. Exc. de minister van financiën is eergisteren mid dag uit deze residentie naar Amsterdam vertrokken, zoomen verzekert, ter afdoening van de zaken van het amortisacic- syndikaatwelke instelling met 1 mei aanstaande wordt op geheven. Uit Nijmegen den 14 april wordt gemeld: Heden vertrok van hier naar Arnhem het schoone korps mineurs en sappeurs, onder bevel van den luitenant-kolonel IVitscnborg. Door het wuzijk.korps van het 3de rege-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1