MIDDELBURGSCHE C O U II A 1#^ fcM H°. 46. Zaturdag "j 17 April. 1841. t, j ''TFir\'v0N nëLè'&i, O BESTUREN en ADMIN1STRAT1EN. NI EUWSTIJDINGEN. 5Duitodiletu&. Jfifiïikvijw. ilcbctriAudcn. k T. 9 r-.-l r *"Zi 1 Dc abonnemcnts-prijs dezer Courant is 2 -j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advcrtentien behoort te geschieden des morgens vdo'r io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks^ Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van 6£a tot aes regels is/r 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De DISTRICTS-COM MISSIE van liet Fonds ter aan moediging en ondersteuning .van de Gewapende Dienst in de Nederlandenalhier gevestigd., met overleg van Heeren Bur gemeester en Wethouders, den dag waarop de èlgemeer.c jaarlijksche Collecte, ten behoeve van dat Fonds, zal plaats hebben, vastgesteld hebbende op Woensdag den 21 dezer, brengt bij deze ter kennis van derzelver mede-Ingezetenen dat, op uitnoodiging van het ."Stedelijk Bestuur, door Heeren Wijkmeesters die Collecte aan de Huizen zal worden gedaan des namiddags tusschen twee en vijf ure van gemelden dag. Het groot aantal deelgëregtigdenaan wie gratificatiën worden uitbetaald, heeft ten gevolge, dat de uitgaven ten laste van het Fonds, hoezeer reeds aanmerkelijk beperkt, de ontvangsten belangrijk te boven gaanen dat tot goedmaking van het daar uit ontstaande te kort, bec Hoofdbestuur jaar lijks een aanmerkelijk deel van hec Kapitaal-Fonds moet te gelde maken. Uic aanmerking van het bovenstaandeworden de Ingeze tenen dezer Stad dringend uitgenoodigdom door ruime bij dragen voornoemde Vaderlandsche instelling, door welke, gedurende een bestaan van vijf-en-twintig jaren, het lot van een zoo groot aantal verminkte Krijgslieden en nageblevenen van gesneuvelden werd verbeterd, krachtdadig te ondersteu nen en de instandhouding van het Fonds te helpen bevorde ren. .Middelburg, den 16 April 1R41. de STOPPELAAR, President. ZSNIJDER, Lid en Secretaris. FRANKFORT den 11 april. Te Weenen had men berig ten uit Konstantinopel tot 24 maart. De sultan had een be zoek aan boord van het admiraalschip Mahmudie afgelegd en was door al de overige schepen met een salvo van 21 ka nonschoten begroet. Deze was de eerste maal da t Abdul- Medschid11a zijne troonbeklimming, de vloot bezocht ook heeft hij, bij deze gelegenheid, aan ieder der manschappen 20 piasters doen ter hand stellen. Men schrijft uit Berlijn onder dagteekening van den 2 dezer aan de AUgemeine Zeitung Er wordt in Rusland eeue groocc verplaatsing van troe pen voorbereid, ten gevolge waarvan eene massa van meer ■dan 150,000 man uit het binnenste des rijks nader aan de westelijke grenzen zoude rukken. Als reden dezer verplaat sing wordt de ongunstige uitslag van den iaatscen oogst in Rusland opgegeven, ten gevolge waarvan de verpleging dei- troepen in hunne tegenwoordige standplaatsen schier onmo gelijk zóu geworden zijn. Indien deze berigten zich beves tigen dan zou dit voorzeker nieuwe vrees voor het bghoud van den algemeenen vrede moeten verwekken het is echter te hopen dat dezelven althans overdreven zijn mogen." Volgens brieven uit Stockhdlm, van den 2 dezer, is met 41 regen 38 stemmen besloten, dat de Zweedsche volks vertegenwoordiging voortaan uit twee kamers bestaan zal. Brieven uic Athene, van den 27 maart, behelzen vrij bepaalde berigten omtrent de bewegingen op het eiland Candia tot deelneming waaraan een aantal Candiocen, die zich in de -Grieksche hoofdstad bevonden naar hun vaderland terug zijn gekeerd. Volgens deze berigten hebben de Christen inwo ners van genoemd eiland bijna overal de wapenen opgevat, zich in verschillende afdeelingen georganiseerd en vaste stel lingen ingenomen. In eene uitvoerige proclamatie zeggen zij, •de wapenen niet aangegrepen te hebben 0111 bloed te vergie ten, maar om hun onbetwistbaar regc op een wettig bestuur te handhaven en zich tevens voor onverhoedschen overval van hunnen gehaten gouverneur Mustapka-usichn te dekken. Na een tienjarigen oorlogdus gaat de proclamatie voortin ■welken 70,000 Christen inwoners zijn omgekomen, hebbende -drie beschermende mogendhedenin stede van hen aan den nieuwen Grieksclien staat te doen deel nemen hun den pacha van Egypte ten geschenke gegeven en willen hen 1111 onder het misschien nog slechter gebied van den sultan stellen waartegen zij ten ernstigste protesteren. Voorts zou eene deputatie van vier Cretensersaan boord van een Engelsch fregateen onderhoud met de consuls der mogendheden gehad hebben waaruit niet duidelijk gebleken was wat zij eigenlijk in plaats der Ttirksche heerschappij ver langden vcreeniging met Griekenland de daarstelling cencr afzonderlijke republiek, of iets anders. Inrusschen zijn reeds' 2000 mati troepen door de Porte naar Creta gezonden en moet het dus weldra blijken of de zaken al dan niet zonder bloedvergieten geschikt zullen kunnen worden. In een dagblad van de Kaap de Goede Hoop leest men hec volgende Gp den 28 december 11. vatte dc brik Australiavan Dundee, kapitein Tale600 mijlenten Westen van de Kaap, vuur, eti werd in twee en een half ure verteerd. De zich aan boord bevindenden, ten getale van 26 ontkwamen in twee schuicen, en zijn veilig aan de Noordzijde van den Oli- fants-riviermonddistrict van Clan William aangekomen. Twee van hen zijn, sedert zij het vaartuig hadden verlaten, van dorst gestorven de overigen waren zeer afgemat." PARIJS den 11 april. De koning heeft, door den maar- schal Soult en verscheidene genie-olficieren en adjudanten vergezeldeen bezoek in het park van Neuilly en hec bosch van Boulogne afgelegd, om de werlteu tot versterking van Parijs in oogenschouw te nemen. De koning" zegt het Journal des Débats, „heeft langs de geheele linie, die hij doorloopen heefc, den arbeid gestaakt gevonden. Die schor sing is hec gevolg van eene oncstane botsing tusschen het bestuur der bruggen en wegen en het departement van oor log waaraan echter spoedig een einde zal worden gemaakt. Z. M. heeft bevel gegevenom den arbeid met den meesten spoed te hervatten. Er zal mprgen aan hec ministerie van oorlog eene bijeenkomst worden gehouden waarin de verdee ling der werken bepaaldelijk zal worden geregeld. De maar schalk, de directeur-generaal der vestingwerken en verschei den officieren zullen daarbij tegenwoordig zijn. De werken in hec bosch van Boulogne zullen het eerst van allen vol tooid zijn. Men verzekert, dat aan den doorloopenden wal rondom de hoofdstad te gelijk op alle punten zal worden ge werkt. Het zou ook werkelijk moeijelijk zijn, om de 35 millioen franken, die voor dit jaar voor de bevestiging van Parijs coegestaan zijnen bij welke men nog 7 millioen moet voegen die van het vorige jaar overgeschoten zijnte besteden, indien men niet eene groote uitgestrektheid gronds omvatte en met buitenge wonen ijver de werkzaamheden voortzette." De hertog van Nemours heeft zich den 8 dezer teTou- lon, op de stoombooc le Grondeurnaar Algiers ingescheept. Nog twee andere stoomschepen en eene korvet zijn waar schijnlijk ook met troepen uit genoemde Fransche zeehaven naar dezelfde bestemming vertrokken. De krijgsverrigtingen in de Fransche bezitting in Afrika zullen weldra van eer.en belangrijken aard worden. lieden zijn in de kamer der gedeputeerden de beraad- slagingen over de wet op de buitengewone en suppletoire credieten, voor de diensc van 1841, aangevangen. De her tog de Kalmy, die zich tegen het ontwerp verklaardetrachtte te betoogen dat de ipogendheden volstrekt geen acht op de bekende nota van 8 occober geslagen haddenverwonderde zich dat Frankrijk, des niettegenstaande, in vereeniging met die mogendheden handelen wilde, en vroeg of zulks met de vereischte inachtneming der eer en belangen van het rijk geschieden zou. Hierop werd door den minister Guizot ge antwoord dat de negotiacien met ijver werden voortgezet op het punt waren van haar beslag te erlangen en ten doel hadden aan Frankrijk de plaats te doen innemen welke daar aan voegdeen den algemeenen vrede te verzekeren zonder aan de Fransche eer, scaackunde of belangen in het minste te kort te doen. Meer vermogc hij voor het tegenwoordige niet te zeggen. Volgens hier uit Nieuw-York ontvangen tijdingenzou het groot ontwerpom door de landengte van Panama een bevaarbaar kanaal te gravenen alzoo den Aclantischen oceaan met de stille zuidzee te vereenigen, op het punt zijn om ten uitvoer te worden gebragt. Het grootsche ontwerp zou ondernomen worden door eene Fransche en Grenadasche compagnieschap onder de leiding van den Franschen inge nieur Morel. De agent dier compagnieschap had nu onlangs gemeld dat de eenige bestaande hinderpaal nu te boven was gekomen, die namelijk van het bijeenbrengen der noodige kapitalen. - De arbeid kon thans met krachc worden voort gezet. 's GRAVENHAGE den 13 april. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegen dingsdag den 20 dezer maand, des namiddags ten 2 ure, tot het houden eener open bare zitting opgeroepen, en zullen dus alsdan hunne gedu- rende een korten cijd geschorste werkzaamheden hervatten. Naar men verneemt zijn door Z. M. den Koning, voor de som'van 570,000 gulden, aan de heeren J. E. van Ellink- huizen P. Schroot en Koek alhier aanbesteed het bouwen van vier hieuwe kavallerie-casernesieder voor 200 paarden met hunne manschappen te plaatsen op hoogscdeszelfs land goed Schuddcgeesten binnen 2 jaren te leveren. Z. M. 'heeft bepaald dat de traktementen van de militaire geneeskundigendie bij de korpsen diensc doen ook daarbij uitbetaald en op monsterrollen derzelve berekend zullen worden; dat bij ampliatie en alteratie zoo van de be palingenvervat in hec reglement op de pensioenen en gage- menteu der landmagt, vastgesteld bij, het besluit van den 21 februari) 1837 Staatsblad no. 4), als van dievoorkomen de in het besluit van den 8 november 1837, no. 87, aan de betrekkingen van inspecteur van de geneeskundige dienst bij de landmagt, en van eerste officier van gezondheid der iste •enedeklasse, het pensioen wordt toegekend, overeenkomstig de militaire rangen, waaraan die betrekkingen respeccivclijk zijn geassimileerd; dat, mee intrekking van de daaromtrent vroeger bestaande vergunning, aan de militaire geneeskundi gen voor zoo lang zij in active diensc zijnhec uitoefenen van de burger-practijk uitdrukkelijk wordt verboden; da: 111: - Hen de bepaling, vastgesteld in art. 34 van het besluit van 20 maart 1817 lect. N. 110. 74, welke voorloopig was geschorstop nieuw van krachc verklaard wordtmet dien verstande evenwel, en met wijziging, in zoo verre dac de militaire geneeskundigen geene cousuitacicn of belangrijke heelkundige operatien bij de ingezetenen zal mogen waarne men dan alleen in de gevallen, dac hij daartoe door den burgerlijken genees- of heelkundigen zeiven geroepen wordt dac het recept of voorschrift, hetwelk de uitkomst is van de gehouden consujcaciensteeds door den burgerlijken genees kundigen zal moeten worden opgemaakt en geschreven dat de rangen van inspecteur en eerste officieren van gezondheid gegeven zullen worden naar keuze en niet naar ouderdom van dienst, en deze keuze alleen gegrond zal zijn op weten schappelijke verdiensten en personele hoedanigheden; en dat overigens de wijze van bevordering van het verdere personeel van de geneesittindige dienst, op voorstel van liet departe ment van oorlognader door den Koning zal worden ge- regeld. AMSTERDAM den 13 april. Z. M. de Koning is he den nachc tusschen 15 en 1 ure, met Z.K. II. Prins Alex- ander alhier aangekomen van de Willems-poort aftot aan hec paleis toe begeleid wordende door de vreugdekreten der menigte die op Zr. Ms. komst was blijven toeven. Overeenkomstig de daarvan gedane aankondigingen heeft heden morgen de audiëntie voor de militaire autoriteiten schutterijhec garnizoen en daarna ook die voor de coinmis- sien en deputatien plaats gehad, zijnde die voor de bijzon dere personen op morgen (woensdag) des middags ten ie ure gesteld. Tusschen de beide audientien, omstreeks 12 ure, is Zijne Majesteit, vergezeld vaneen van hoogscdeszelfs adjudanten, den heer kolonel Hodshon op het balkon van hec Paleis verschenenhetgeen op den Dam een algemeen leve de Ko ning deed opgaan. Voorts heeft eene nadere aankondiging van wege 'net be stuur van den stadsschouwburg, heden morgen, kenbaar ge maakt dat Z. M. zich voorstelt heden avond de voorstel ling aldaar bij te wonen, en dac te dier gelegenheid hec blijspel van den dichter mr. A. van Halmitel, getiteld de Hekelaarzal worden opgevoerd. Morgen is er diner van tusschen de 30 en 40 couverts ten hove, en des avonds mag de Fransche schouwburg zich vleijen de eer van 's Kouings tegenwoordigheid te zullen genieten. Zr. Ms. verblijf alhier schijnt slechts kortstondig te zullen wezen, men spreekt er van, dat de cerugreize naar 's Hage op donderdag ochtend gesteld zou zijn. Het op heden voor hec eerst in gebruik komen van de nieuwe Vischmarkt, op de Nieuwmarkt, heeft duizende nieuwsgierigen derwaarts uitgelokt. MIDDELBURG den 16 april. Wij vernemen, dat door het provinciaal geregtshof alhier, op. den 14 dezer, onder andere naar de openbare teregtzitting is verwezen de zaak ten laste van Jacobus Baert, arbeider te Ellewoutsdijkais beschuldigd van in den avond van den 23 december II. te hebben gepleegd moedwilligen doodslag, met voorbedachten rade en geleider lageop de personen van Balten en Janna Zuidweg, in derzelver woning onder Hoedekenskerkeen van onmiddellijk daarop, in die woning, onderscheidene kleeding- stukken en andere voorwerpen, aan de verslagenen toebehoo- rende, te hebben weggenomen en zich toegeëigend. De openbare behandeling dezer zaak waarvan wij reeds in onze courant van den 29 december en 12 janunrij 11. een voorloopig verslag gavenen die waarschijnlijk omstreeks het midden der volgende maand zal plaats hebben wordt met belangstelling te gemoec gezien. Vóór den 1 julij aanstaande zal er bij de infanterie van het leger eene gnrnizoens-verandering plaats hebben onder anderen zijn de veld-bacaillons van hec 6de regement infante rie, luitenant-kolonel C. de Haansedert september 1839 in deze provincie in bezetting, bestemd voor de vesting 's Hertogenbosch het 4de regement infantèrie, iuicenantt kolonel J. J.JVagencrthans te 's Hertogenbosch naar Ber gen.op-Zoom; terwijl de veid-bataillons van het 5de regement infanterie, luicenant-koionel C.Mensovan Bergen-op.Zoom voor de bezetting dezer provincie en in vervanging van het 6de regement infanterie gedesigneerd zijn. De kapitein .7. F. Schartenvan hec 6de regemenc inf.is benoemd tot regements-adjudancterwijl de iste luitenant regements-adjudant C. H. J. Cunaeus, en de iste luitenant bacailions-adjudanc .7. JV. Thönhauzerbeide van laatstge noemd regement, eervol uic de betrekking van adjudant zijn ontslagen. De majoor T. H. Piper, onlangs als zoodanig benoemd en aangesteld bij het 6de regement inf.is heden het komniaudo

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1