MIDDELBURGSCIIE O U R A JV T. N°. 45. Donderdag 1841. 15 April. jTflufetrijfe. X- Xf JV NIEUWSTIJDINGEN. SuitochUub. ©root-ïBirittattjc. ülebcrlauben- De alionnemcnts-prijs dezer Courant is 2 y5 voor drie maanden, en franco per Post f 5. v De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De iniending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vtfdr 10 ureindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van dén tot zes regels is f 1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald FRANKFORT den 9 april. Met 12 tegen 9 stemmen is beslistdat de Zwitsersche landdag slechts geadjourneerd en Iliet ontbonden zal worden. Die van Aargati hebben protest doen aanteekenen tegen het bekend besluit van den 2 dezer hetzelfde isdoor de afgevaardigden van onderscheidene kan tons ten opzigte der bemoeijingen van den Pausselijken Nun tius gedaan. Zwitsersche bladen houden het voor meer dan een los gerucht, dat de gezanten der mogendheden, die van Enge land niet uitgezonderdbij den president van den landdag herhaalde bezoeken hebben afgelegd, om hem te verklaren dat hunne hoven het met leedwezen zien zouden, wanneer Zwitserland de bepalingen zijner bonds-acte niet handhaafde. De heer Neuhaus zou daarop geantwoord hebben, dat hij van alle buitenlandsche bemoeijing hoegenaamdten aanzien der geschillen wegens de kloosters, verlangde verschoond te blijven. Men schrijft uit Rome, dat de reis van den onder secretarisvan staat, monsignore Capaccintnaar's Gravenha- ge, tegen de helft dezer maand zfou bepaald zijn, en dat hij zich welligtna afloop dier zendingook naar Lissabon zal begevenom aldaar de kerkelijke aangelegenhedenzoowel met de regering als met de bisschoppen te regelen. Ande ren bleven gelooven dat die staatsman eerst naar Duitsehland gaan zou om met den aartsbisschop van Keulen over de keus van een coadjutor te onderhandelen. De YVestfaalsche adel schijnt op nieuw pogingen aan te wenden om de herstelling van dien prelaat in zijn aartsbisdom te verwerven. Een uit hun midden moetmet dit doel te Berlijn aangekomen zijn, waar menechter niet het minste'ge- volg van zijne zending verwachtte. Brieven uit Dalmacie verzekeren, dat het tusschen de Montenegrijnen en de Oostenriiksche grensjagers tot een bloe dig gevecht gekomen is, waarbij een Oostenrijksch hoofdman doodelijk gewond is geworden. HAMBURG den 9 april. Uit Aalburg heeft men berigt dat zaturdag den 3 dezer, des namiddags omstreeks half vier, door bijna geheel Jutland eene buitengemeen sterke aardbe ving gevoeld isde huizen trilden en huisraad werd overhoop geworpen. Op sommige pla-atsenvooral te Thisted en te Lögstör, hebben muren scheuren gekregen en zijn schoor- steenen ingestort. KEULEN den 10 april. Onze courant neemt, uit die van Mentzhet volgende, den 7 dezer gedagteekeude arti kel overMet groot genoegen zien wij uit de groother togelijk Hessische Zeitung van heden, dat het tusschen het tolverbond en het koningrijk der Nederlanden gesloten han delsverdrag reeds van Duitschen kant opgezegd is. Hetzelve zal derhalve, na afloop van den bij het verdrag bepaalden duur (tot 31 dec. 1841) niet weder, of althans niet op den tot nog toe bestaan hebbendenvoor Duitsehland nadeeligen voethernieuwd worden." Onze Keulsche courant zegt over hetzelfde onderwerp (met verwijzing naar bovengemeld artikel) in eenen brief uit Berlijn: De stem van onzen geëerden koning over het Hol- landsche handel-verdrag heeft, gelijk te verwachten was, eene gunstige beslissing van het tol-congres te weeg gebragt in de afgeloopen week is het besluit genomenom het trak taat op den eersten julij eerstkomende op te zeggen en alzoo met den eersten januarij 1842 op-te heffen." De Leipziger Allgemeine Zeitung beweert in een arti kel den 9 november des vorigen jaars uit Banjermassing op het eiland Borneo gedagteekenddat sedert den opium-oor- log tusschen Engeland en China de Chinezen op gemeld ei land veel getrouwer dan voor denzelven het goudstof, schild pad de vogelnesten en de edelgesteenten, tegen de bepaalde prijzen aan de Nederlandsche regering afleveren. De reden hiervan isdat zij nu de gelegenheid missenwelke te vo ren de uit hun vaderland aankomende jonken aan hen ver- schaftenom gemelde artikelen tegen hoogere prijzen heime lijk uit te voeren. Met dezen sluikhandel willen, volgens den brief, de Nederlandsche kapiceins zich niet bemoeijen <fin de buitenlandsche durven het niet. LONDEN den 10 apriL Men zegt dat de inwijding van deirTunnel onder de Theems omstreeks het einde der maand junij plaats zal kunnen hebben en dat IJ. M. in persoon bij «die plegtigheid tegenwoordig zal zijn. Aan boord der stoomboot Presidentover wier lot men zich langs hoe meer verontrust, bevinden zich 27 passagiers, benevens 2 kinderen. Nadat de laatste belangrijke tijdingenbetrekkelijk China in de depeches der Fransche consuls aan hunne regering ver vat, hier eergisteren hoofdzakelijk bekend waren gewonden, zijn thans ook de meer uitvoerige berigcen dienaangaande over Frankrijk ontvangen. Daaruit blijkt, dat de vertraging van den keizerlijkencom. missaris Keshenin het ten einde brengen der onderhandelin gen, den super-intendentkapitein Elliottot het geven van bevelen genoopt had om de geschillen door kracht van wape nen te beslechten. Gevolgelijk. werden den 7 jannarij aan stalten gemaakt om de forten op de Bocca Tigris aan te tasten. Omtrent 1300 man, onderden majoor Prattzetten voet aan walin eene baai ten zuiden van het fort Chuenpee dat gelijktijdig door de schepen CalliopeLarne en Hyacinth en' de stoomboocen Queen en Nemesis beschoten weldra tot over gave gedwongen en door de landtroepen bezet werd. Het verlies der Chinezenvelen van welken in hunne vlugt van de rotsen afstorttenwordt op tusschen 5 en 700 berekend terwijl de Engelschen slechts 3 dooden en 26 gewonden tellen. Intusschen hadden de schepen DruidSamarang Modes te en Cotumbine zich tegen over het fort Ty-cock-tow ge posteerd dat den zuidelijken ingang der Bocca-Tigris bestrijkt, en een hevig kanonvuur begonnen, hetwelk gedurende eeni- gen tijd levendig werd beantwoord tot dat ook dit fort ver- meesterd werd waarbij een iste luitenant van de Samarang het leven liet. Nu werden de stoomschepen afgezonden om de ooriogsjonken in de Ansonsbaai te vernielen die haar be houd inde vlugt wilden zoeken, doch 19, waarvan in de lucht sprongen of verbrand werden. De volgende dag was tot den aanval op het voornaamste fort Anunghay bestemd ïfiaar het zenden van eene vrede vlag, door Keshen aan Elliotmaakte een einde aan de vij andelijkheden en 11a het voortzetten der onderhandelingen vaardigde laatstgenoemdeden 20, de circulaire aan de En- gelsche onderdanen af, bij welke hij hun van de preliminai re overeenkomst kennis geeft, waarvan de bepalingen reeds bekend zijn. Reeds vroeger had Keshen de autoriteiten te Macao berigt dat, Zoo als hij het uitdrukt, de Engelsche barbaren nu de bevelen gehoorzaamd, bij een officieel document Tinghae en Shakee terug gegeven, en er bij hem op aangedrongen had den dat hij da keizerlijke gunst voor Hen zou inroepen. Bij eene dagorder van den opperbevelhebber, sir J. Cor don iiosA* «er gtffirag eter officieren en manschappen van het eskader ten hoogte geprezen. Ook de Chinezen moe ten zich dapper verdedigd hebben. Van het vaste land van Indie is insgelijks belangrijk nieuws. Shere-Singh heeft de weduwe van Ilhurruck-Sing verdreven en bezit van Lahore genomenwaarop genoemde vorstin den bijstand der Engelschen ingeroepen hadwelke, dientengevolge, troepen aan de grenzen van Punjaub heb ben bijeengetrokken. Uit Sciude had men voldoende berig. ten, daar al de bergstammen verdragen met de Engelschen hadden gesloten welke ook in Affghanistan voordeelen heb ben behaald. Volgens berigtcn uit Alexandria tot den 25 maart, was Mehemed-Ali nog in afwachting van de beslissing der Porte op zijne vertoogen tegen den bekenden firman des sultans, en had hij verklaard niets te zuilen toegeven, dan de beta ling eener bepaalde jaarlijksche schatting. Hij ging voort met het versterken van zijn leger, hetwelk hij tot op70,000 man wilde brengen dagelijks werden troepen rekruten ge boeid naar Kairo gesleeptwelke stad van vestingwerken voorzien werd onder de leiding van den tot den rang van bey verheven Franschen ingenieur Calise. Er waren drie rege- menten uit Kairo naar Alexandrie gezonden om de bezetting te versterken en aan de zeelieden werd geen verlof toege staan om die stad te verlaten. Met de Beduïnen der woe stijn aan de grenzen van Syrië had Mehemed-Ali een verbond geslotenwaarbij hij hen van het betalen der gewone schat ting vrijstelde, op voorwaarde dat zij ter verdediging van Gaza, hetwelk versterkt werd, zouden medewerken. Ter wijl Mehemed-Ali zich aldus op verderen tegenstand tegen de Porte scheen voor te bereiden, was er in Opper.Egypte een opstand tot ofwerping van zijn gezag ontstaan en zoude zijn stedehouder in KartumAchnred-pacha door de opstande lingen verslagen zijn, terwijl ook de Beduïnen uit de woe stijn ten westen van Egypte de grenzen verontrustten en reeds strooptogten tot in de nabijheid van Alexandria onder nomen en daarbij een groot aantal knmeelen weggeroofd had den. Zoowel tegen hen als naar Opper-Egypte waren troe pen afgezonden. Blijkens gemelde brieven had men te Alexandria berigt, dat in Yemen groote beweging heerschte, naardien zeker priesterdie zich den voorlooper van Mehdi noemdereeds meer dan 35,000 aanhangers telde. Deze Mehdi is een gel vvaand profeetwiens verschijning door Mahomed en zijne eerste opvolgers voorspeld is, als die vatn een man welke, na groote oorlogen en wonderen, de geheele wereld tot het geloof aan den Koran brengen en het iooojarige rijk stichten zal. In afwachting hiervanzouden de pqgingen van zijnen zoogenaamden voorlooper den grijzen pacha wel eens in nieuwe moeijelijkhedeu kunnen wikkelen. PARIJS den 10 april. Daar do meening veld wint, dat tot de ontbinding der kamers zou zijn besloten beijveren zich de heer Odilon Darrot en zijne vrienden in de daarstlc. ling van een verkiezings-comitté, opdat niet de onderhand- sche pogingen, welke men aan de ministers toeschrijft om de kiezers voor zich te winnen, de partij der liberalen be duidend moge verzwakken, De oppositiebladen berekenen het te kort, dat de schatkist bij het einde van 184a zal opleveren, wanneer geene buitengewone middelen tot dekking gevonden worden op nagenoeg elfhonderd en zestig millioen francs, en trek ken daaruit, het gevolg, dat eene leening van ten minste dui zend millioen onvermijdelijk zal wezen. Sedert eenige dagen wordt een ongemeen sterke cou- 1 ierwissel tusschen Brussel en Parijs opgemerkt. Eerst meen de men dat de koning der Belgen raad had ingeroepenwe gens de moeijelijkbeden omtrent het ministerie, in welke de uitslag der stemming van den senaat hem gebragt heeft; maar heden vindt men er die zeggen dat het de vereffening van een misverstand geldt, hetwelk tusschen dien vorst en zijnen koninklijken schoonvader ontstaan zou zijnen dat beide uit den weg geruimd willen zien, alvorens koning Leo- pold en zijne gemalin herwaarts komen. De heer Fontaine's konings architect, is naar het kasteel van Pau afgereisd, om het tot ontvangst van Z. M. verder in orde te doen brengen tegen den tijd dat deze benevens andere steden in het zuiden van Frankrijkook die geboorteplaats van Hendrik /Z'bezoeken zal. Onder anderen moet het vertrek, waar deze een groot deel zijner kindsch- heid doorbragtzoo veel mogelijkin oorspronkelijken staat hersteld en het nog in wezen zijnde schelpvormig wiegje van dien vorst aldaar geplaatst worden. Meer dan ïooo werklieden zullen eerstdaags de toebe reidselen tot het dubbel feest in de Charaps-Elysées aan vangen. De laatste berigten uit Madrid Zijn van den 3 dezer. Zij houden in, dat eerst na het Paaschfeest het vraagstuk omtrent het regentschap zou worden afgedaan. De cortes hadden eene commissie uit haar midden benoemdom de ver gadering wegens dit ceeder ptuic voor te lichten. Er heersebt groot verschil van gevoelen over de wijze van beraadslagen die de»i>-ege zou worden gevolgd, vooral ook in hoeverre die geheel openbaarof met gesloten deuren en geheime stem mingen zou plaats hebben. Vele belangrijke zaken bleven ten gevolge der onzekerheid omtrent het regentschap onafge daan, en daaronder ook de onderhandelingen over het voor zien in den nood der schatkist. s GRAVENHAGE den 12 april. Heden avond begeeft zich Z. M. de Koning, alsmede hoogstdeszelfs Zonen, de Prinsen Alexander en Hendrikuit deze residentie naar Amsterdam. 1 Gisteren morgen heeft Z. M. de Koning, alsmede HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, de Prinsen Alexander en Hendrik en de Prinses Sophiahet Heilig Avondmaalonder het gehoor van den hof-predikant Dermoutdes namiddags de dankzegging, onder het gehoor van den weleerw. heer Hujdekoper bijgewoond na zich al vorens vrijdag ll. in de kloosterkerk, onder het gehoor van den weleerw. heer Ruitenschilddaartoe te hebben voor bereid. ■Met genoegen kan men melden, dat aan het verlangen van den onbekenden edelen godsdienstvrienddoor wien aan de Hervormde gemeente alhier een kostbaar geschenk in zil ver, ten gebruike bij het Heilig Avondmaal, is vereerd ge- worcienis voldaandaar hetnaar des schenkers begeerte het eerst door den weleerw. heer Moll is gebezigd geworden. Het trok door de eenvoudige en nette bewerking aller aan dacht. Het door sommige nieuwspapieren medegedeeld gerucht, als of de overdragt der kroon op den tegenwoordigen Koning zou hebben plaats gehad onder beding, dat het concordaat van 1827 moest worden ten uitvoer gelegd, is als een ver zinsel te beschouwen, hetwelk van allen grond hoegenaamd is ontbloot. Staats-Ct Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer, no. 69, zijn on der meerdere de volgende bepalingen vastgesteld Ten gevolge van het, tot besparing van *s Rijks uitgaven, aangenomen beginsel om verschillende brigade-kommandanten van het wapen der infanterie of kavallerietevens met een provinciaal kommandement te belastenzullen er voortaan slechts vier afzonderlijke provinciale kommandauteu tot deu provincialen staf behooren. De adjudanten, deel makende van den provincialen staf zullen voortaan niet meer aan den persoon van den provin cialen kommandant verbonden zijnmaar uitsluitend tot het provinciaal kommandement behoorenen door den directeur- generaal van oorlog gedesigneerd en aangesteld worden. In de provinciale kommandementenalwaar een brigade- kommandant het bevel voert, zal de adjudant in den rang van majoor kunnen worden gekozen, terwijl de adjudanten in de overige provinciale kommandementen gcenen hoogeren rang zullen kunnen hebbendan dien van kapitein. De thans bestaande bepalingennopens het verdeden der

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1