MIDDE L B R GS C HE li A N W. 43. '"b\ pril. Zaturdag 4 1841. -f? .f-5» BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Bcfccnbtnafcimi. N l EUW STIJ DINGEN. Bttslntib. SBuitsrftlAtib. Ban jc. Jxrtufcsrtjf». -\ .-•4 ,~v V De abonncments-prijs dezer Couranl is f z yb voor drie maanden, en franco per Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betalin» geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adyertentien behoort te geschieden des morgens vrfo'r 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcnticn worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- cn Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van e'e'n tot zes regels is ƒ1 óo en voor iedcren regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigende belanghebbenden, dat, volgens eene door den Meer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, bij besluit van den 29 Maart 1841 Provinciaal Blad no. 30) medegedeelde Lijst der bevoegde Hengstkouders in deze Provincie, over het jaar 1841, als zoodanig voor het eerste District zijn opgegeven de navolgende Personen als Pieter Geschierete Grijpskerke. Adriaan Bliek, te Nieuw- en Sint-Joosland. Abraham Krijgerte St. Laurenszijnde de Hengsten van Jan Cortielis Jar.sete Oostkapelle en van J. Cabboort onder de Stad Middelburg, afgekeurd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 9 April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. PETERSBURG den 27 maart. De regering heeft be sloten het personeel van liet leger met 40,000 man te ver minderen ten einde eene jaarlijksche uitgave van ongeveer 15 millioen roebels re besparen, tot welken maatregel de kei zer echter niec dan met groote moeite zou zijn overgehaald geworden. De jonge graaf Demidoferfgenaam van een ontzag gelijk vermogen en onlangs van zijne reizen door Europa teruggekeerdvertoonde hier op eene in het oogloopende wijze de Panische manieren en rigtte zijne geheele levens wijze op Franschen voet in. Dat daarin veel belagchelijks werd gevondenspreekt van zelf. Ook in de hoogste krin gen werd dit anti-nationale gedrag van den rijksten Rus af gekeurd, enover Demidofs francomanie niet altijd zeer minzaam gespot. De oom van den jongen man, een echte baard-rus wien het Fransche voorkomen zijns neefs ten hoogste erger de, besloot er hem gevoelig voor te straffen. Hij haalde den intendanc van het hoofdtooneel over, om den geliefkoosden tooneelspeler Sugulnof op te dragendat hij bij de voorstel ling der twee Klingsbergen als jonge K/itigsbcrg-Demidof ver schijnen zou. Sugu/nofs nabootsings-talent was bekend, en daar het hof en de hoogere kringen kennis gekregen hadden van de intrigewas de schouwburg den bepaalden avond tot scikkens toe vol. Sugulnof verscheen in houdingma nieren en toon geheel Demidof, Fransche krullen met Rus sische vermengende, en in iedere nuance den verfranschten Rus voorstellende. De zaal dreunde van toejuichingen hec lagchen hield niet open men vond dat de jonge Demidof zeer fijn en toch gevoelig genoeg voor zijne manie om Franschman te willen zijn bestraft was. Des morgens na de voorstelling ontving Sugulnof een' brief, benevens een klein elegant doosje. De brief luiddeMijn waarde Sugulnof, gij hebt gisteren den schrijver dezer regelen op het tooneel voortreffelijk nagebootst. Ik meende mij werkelijk in uw spel als in eenen spiegel te zienin één punt slechts waart gij gebrekkig. Ik heb namelijk bemerkt, dat de steenen aan n fpi,;i uwe hemdsknoopen valsch waren. Een DemidotF draagt nooit 1 L°" cc ievo'king van het ko- lord Palmerston zou uitgesproken zijn dat de Porte daar door van alle verdere ruggespraak met de gezanten der vier mogendhedenover de beantwoording der voorstellen van Mehemed-Alizou zijn ontslagen. Andere brieven uit Weeneu houden in, dat men aldaar, door de laatste uit Parijs aangebragee berigten meer en meer overtuigd was dat de vrede van Europa niet verstoord zou worden, hetwelk grootendeels aan de beinoeijingen der Oos- tenrijksche en Pruissische kabinetten werd dank geweten. Volgens een berigt uit Koppenhagen in de Hanover- sche Zeitung medegedeeldzag men aldaar eerlang de uit vaardiging eener verordening te gemoetwaarbij de Sond-tol tot op 1 pet van de waarde op alle koopwaren verminderd zou worden, met toekenning van een rabat van 25 pet, van den tolbij den invoer in binnenlandsche havens aan de Oost-zee. Ook uit Berlijn schrijft men dienaangaande het volgende: Wij hebben ten gevolge der ernstige vertoogen van onze regering, binnen kort eene belangrijke vermindering van den Sond-tol voor onze schepen te verwachten; en zoo zien wij dan onze meer dan 100 mijlen lange kust langs de Oost-zee ten minste voor een gedeeltevan eene der lastigste belem meringen van den handel bevrijd." De Zwitsersche landdag heeft in zijne zitting van den 2 april de vier laatste artikels van het besluit, door de com missie uit zijn midden wegens de zaak van het kanton Aar gau voorgesteld aangenomen. Ook nu weder heeft die aan neming met niet meer dan de volstrekt vereischte meerder heid van 12 stemmen of kantons plaats gehad. Alzoó is thans door tje meerderheid bepaald, dat het besluit van het kanton Aargau tot opheffing der kloosters strijdig is met art. 12 oer boncis-acte; oat Aargau diensvolgens uicgenoodigd wordt0111 dat besluit met de bonos-acte in overeenstem ming te brengen en voor het midden van mei de nader te nemen besluiten aan het voorzittend kanton moet doen ken nen en dat in gevalle Aargau niet aan deze nitnoodiging voldoet, de landdag zich nadere maatregelen voorbehoudt. Eindelijk is bij hec thans vastgestelde 'oejlulc van Jen land dag het kanton Aargau nog uitgenoodigd om alle maatrege len tot uitvoering van het besluit betrekkelijk de opheffing der kloosters te schorsen De Oberdeutsche Zeitung meldt uit Berlijn: Ook hier hebben onlangs eenige parcikn 1 ieren waaron der eenige uit de hoogste standen een genootschap gevormd, hetwelk zich ten doel stelt Jeruzalem en de heilige plaatsen zoo mogelijk weder onder Christelijk gezag te brengen of althans te bewerken dat de Christelijke groote mogendheden een gemeenschappelijk protectoraat over dit gedeelte van Syrië, het oude Palestina, aanvaarden, Ou een uitvoerig vertoog, dienaangaande den koning ingezonden, is echter slechts geantwoord: dat Z. M. de daarin geuitte grondstel lingen eerde en voor de mededeeling daarvan bedankte, doch betrekkelijk derzelver uitvoerbaarheid de meening van zijnen vereeuwigden vader deelde, die het doel niec te bereiken achtte. Het genootschap heeft ecluer alle hoop nog niet opgegeven (maar is voornemens zich aan te sluiten aan de pogingen die deswege in Engeland worden aangewend." Volgens eene opgave in' de Russische bladen bedraagt de hoeveelheid goud, welke in den loop van 1840 door bij zondere personen (en dus niec in de kroon.bergwerken) in Siberic en de steppen der Kirgisen gewonnen en verzameld isruim 8600 pond f - - -j uwe hemdsknoopen valsch waren. Een Demidof draagt nooit iets valsch. Ik neem dus de vrijheid u echte hemdsknoopen te zenden opdatals gij weder den graaf Demidof voor stelt, deze dan geheel echt verschijne. Men hoogachting, uw J. Demidof." In het doosje lagen drie kostbare knoop jes 30,000 roebels waard. FRANKFORT den 4 april. Uit Konstantinopel wordt ge-meld, dat de lang verwachte Turksche vloot eindelijk den 16 <le^cr den Bosphorus is binnengeloapenen door eene on telbare menigte, die zich op de hoogten en langs de kaaijen veizameld had met vreugdegejuich begroet. De driedekker Mahmudie aan wier boord zich de admiraal TValker-pacha revonc zeilde voorop, en werd door 6 andere linieschepen, 11 regatten, 1 korvet en a brikken gevolgd, elk waarvan, ,a vorens te ankeren, 21 kanonschoten loste. Vele inwoners van onstantinopel hadden zich nu eerst overtuigd durven hou cn at e vloot werkelijk door den onderkoning was te ruggeven. een betreurde men hec dat de manschap ten .gevolge der te Alexandria gel.eerschc hebbende ziekten, tot op drie vijfden van het oorspronkelijk getal was versmolten. Den 24 der afgeloopen maand is te Weenen andermaal een courier naar Konstantinopel doorgereisd, volgens wiens depeches het protokol ter geheele vereffening der Egyptische quescie te Londen geteekend en door Schekib effendi aan de Porte toegezonden zou wezen. Die courier moescnaar ver der gezegd werd, aan lord Ponsonhy liet uitdrukkelijk verlan- CTAI1 rinoil b ma., J.. Jn 1.19 I Ml n i O h t I Ai> n O O on/I 1 1 ningrijk Saksen uit 1,709,880 personen. Daarvan behoorden 1,676,980 tot de Evangelisch-Lnchersche 30,100 tot de R.- Katholijke kerk, enz. Dresden telde ruim 80,000, Lcipzig ruim 50,000 inwoners. Op het einde van hec jaar'i840 bet stond de bevolking van hec hertogdom Coburg uit 41,788, en die van het hertogdom Gocha uic 99,453 zielen. LONDEN den 3 april. De diefstal op het paleis van Windsor schijnt niet slechts eene afzonderlijke daad van het oogenblik te zijn geweest, maar de ontvreemdingen schijnen volgens een voorbedacht plan en herhaaldelijk te hebben plaats gegrepen. Bij de laatste nazoekingen heeft men nog onderscheidene kostbaarheden gevondendie reeds geheel in gepakt en ter ontvoering gereed lagenbovendien wordt er een groot gedeelte vermist van de tent, bekend onder den naam van 'Jent van Tippo-Saïb die bij de verovering van Se- ringapatnam vermeescerd, in den tijd door den marqufs var. Cornwalhs aan den koning aangeboden was geworden. De koningen IVillem IV en George IV plagcen dezelve op hunne speelcogten op het meer van Virginia te gebruiken. De Courier verhaalt de volgende kloeke daad van den lerschen pair, den marquis van IVaterford. liet nabij Rock well gelegen huis van deti intendant van den heer Rockwell Tipperarywas op zondag, gedurende kerktijd, overvallen geworden door eene bende gewapende mannen die van een j jong dienstmeisje, hetwelk zich alleen te huis bevond, het gen doen kennendat de sultan zich toegevend jegens" den jdeveren van nog meerdere wapenen gevorderd;' en'haar voorts onder-koning zal bewonen welke wenscfa zoo beslissend door opgesloten hebben, om ongehinderd hunne rooverijen te kun nen voortzetten. Het meisje had evenwel middel gevonden om te ontsnappen; de roovers zulks ontwarende hadden haar nagejaagd en haar eenige geweerschoten nagezonden, maar gelukkig zonder haar te kwetsen. De marquis van JPaterforduic eene naburige kerk te rugkomende, vernam wat er had plaats gehad, zette de roo- veis na en had hec geluk er eindelijk en op eenen afstand van reeds eene mijl eenen te grijpen; dezen deed hij bij zich in zijn phaëton plaats nemen en alzoo vervoerde hij hein. tot Rockwellwaar hij hem in handen van het gezag over leverde. 1 ARIJS den 6 april. De hertog van Nemours is giste ren morgen vertrokken om zich naar Afrika te begeven. De commissie voor de buitengewone crediecen heeft het voorgestelde bedrag met 27 millioenen verminderd, op grond, dat de 500,000 man troepen, en de 112,000 paar den waar op de behoefcen zijn berekend niec voor het ein de van het jaar vereenigd zullen kunnen zijn. Men besluit daaruit dac het alsnu blijltcdat de plaats gehad hebbende wapening niet onmideiijk is gevorderd geworden, en dac het bewind des heeren Thiers onverantwoordelijk heefc gehandeld door het rijk met deze onkosten te belasten, zonder de toe stemming der wetgevende vergadering. Voor hec overige wordt hec meer en meer waarschijnlijkdat Frankrijk zich nu eeilang met de verdere mogendheden, ten aanzien van het Oostersche vraagstuk zal verstaan. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van 5 aprilzijn de beraadslagingen begonnen over het voorstel van de heeren Pagis en Manguinstrekkende om de ambtenaren zoo veel mogelijk uit de kamer te weren. De voorstellers belmoren tot de uiterste linkerzijde der kamer, terwijl de laatste te gelijker tijd onder de geheime voorstanders van den jongen Napoleon kan worden geteld. De heer Pagis heefc bij de thans gehoudene beraadslagingen al wat er tegen liet te veel toenemen van ambtenaren in de kamer kan worden aan gevoerd, ontwikkeld. Hij heefc gezegd, dat van de 459 leden chaitff 15a een openbaar asnhr bolrtoebeten ©va dus meerdere 01 mindere mate van de regering af hankclijk waren; dat de kamer, om heilrijk ce kunnen werken, uit onafhan kelijke, door geen uitzigt op verbetering van betrekking om te koopeti mannen moesc bestaan; en dac de tegenwoordige vergadering die de Fransche natie moest vertegenwoordigen, ten gevolge van de ontrouw van vele leden aan hunne vroe ger erkende denkwijze, van de coalitien cusschen strijdige partijen en van andere omstandighedenzoo veel van hare waaidigheid had verloren, dat zij eigenlijk niemand meer vertegenwoordigde. Volgens een thans te Parijs ontvangen celegrafisch be rigt, heeft de kolonne Fransche troepen, die van uit den omtrek van Algiers eenen togt tot hec provianderen der meer in het binnenland liggende steden Medeah en Milianah moet doen zich den cp maart in beweging gesteld. De hertog van Aumaledie thans als luitenant-kolonel bij een der in Afrika aanwezige regementen dient, en aan den togt deel zal nemen bevond zich bij de afzending van het berigt te Belidah. De generaal Bugeaud zou den 30 zich bij de in opcogt zijn e troepen gaan voegen. Het bestuur van dien gouverneur-generaal 111 Algiers wordt aanvankelijk zeer ge- 'U zijn verblijt in de provincie Constantine moet nij aar eenige nuctige verbeteringen hebben ingevoerd doch overigens zich voor het cot nu toe in die provincie gevolgde stelsel van binnenlandsch beheer hebben verklaard een stel sel waaidoor men daar veel betere uitkomsten heefc ver», worvendan elders in het voormalig regentschap, zoo zelfs dat geneel de provincie gezegd kan wordeii aan de opper heerschappij der Franschen te gehoorzamen. Ook heeft de generaal blijken gegeven dat hij de oprigting van inlanrische troepen-korpsen zeer voorstaat. Een aantal vijandige Ara bische volksstammen in de provincie Algiers zijn, uit schrik voor de aanstaande krijgsverrigcingen reeds bij den generaal in onderwerping gekomen. Sommigen vreezen thans dac hij te spoedig vrede zal maken, en willen, dat hij, als eene onmisbare voorwaarde, de uitlevering van Abd cl-Kader blij- ve vorderen. In de omstreken van Karthagena in Spanje heefc men o? eenen berg, genaamd van den Heiligen Geesteene put ontdektdie men gelooft reeds van de tijden der Romeinen te wezenen rijke mijnen te bevatten. Drie ingezetenen van Murcia zijn, onder de vereischte voorzorgen, toe eene aanzienlijke diepte in die put afgeklommen en hebben er on derscheiden holen of gangen in gevonden, die meest allen door zware blokken steen en metaal gestopt cn de zijwanden door muren en andere werken van menschenhanden gesteund waren. Voorts hebben zij eene ruime opene plaats' gevon den, waarin breede waterworpen ontsprongen en waar men een gedruisch als van een sterk bruisschenden stroom ver- nam. lot dus verre gekomen, durfden zij niec verder gaan en klommen zij weder opwaarts. Hunne bevinding een maal bekend gcwoiden zijndehebben verscheiden andere personen, hetzij door nieuwsgierigheid, hetzij door de zucht 0111 zich te verrijken, gedreven, de mijn op nieuw onder»

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1