MIDDELBfJRGSCIIE O XP RAM '1 At. W. 42. Donderdag 1841. 8 April. '1 -tC,\ NIEUWSTIJDINGEN. ©00t-3ubie. ZBuit^citlanb. (Svoot-lScittanje. Jxanktijk. i* V - r, 'JSi i. - D« abonnements-prijs deier Courant is f 2 75 voor drie maanden, en franco per Post 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. BATAVIA den 22 decemberNa de uicbarscing van den berg Gedé, op den 22 november 11., waarvan in de Javasche Courant is melding gemaakt, hebben op nieuw zware eruptien aldaar plaats gehad, en wel op den 1 dezer, des ochtends tusschen 5 en half 6 ureden 2 des ochtends ten half 9 ure, en den 3, des avonds, tegen 6 ure. Wij kunnen deswegemeer bepaaldelijk met opzigt tot de uitbarsting van den 1 dezer, welke veel heviger dan de bei- de anderen was, mededeelen. Nadat eerst een hevige slag, verzeld van eene geringe beweging der aardegehoord was steeg het vuur uit den kraternaar gissing ter hoogte van 4 k 500 voeten terwijl te gelijk eene dikke rookmassa al dwarrelende regtstandig opwaarts reester hoogte van ruim 15,000 voeten. (Zijnde de berekeningen gegrond op deken, nis, dat de top der Gedé ruim 7,500 voeten hooger dan Tjanjor ligt.) Het vuur geleek naar de ontploffing van ette lijke stukken geschut, vergezeld van bliksemstralen. Het schouwspel was des te prachtiger, naardien de lucht geheel onbewolkt en helder was. Verder is nopens de onderscheidene uitbarstingen door een ooggetuige verhaaldHij begaf zich den 11 november naar den top der Gedéen bleef daar dien nacht slapendoch werdnaar gissing ten 4 ure(hij had geen horlogie bij zich,) gewekt, door eene uitbarsting even als of verschei dene stukken geschut werden afgeschoten, terwijl het vuur eene hoogte van 150 voeten scheen te hebben, veel gelijke nis hebbende met een groot vuurwerkterwijl eenige stuk ken vuur, waarvan de grootste een middellijn van i| voet scheen te hebben, lijnregt naar boven geworpen werden en weder nedervielen. Bij de uitbarsting van den 14 vielen er steenen van 1 tot 4 voet diameter, en ook kleiner. De grootste vielen tot op een afstand van twee palen van den krater, terwijl de klei nere, benevens stukjes zwavel van t duim diameter, tot op 4 palen afstands des kraters nedervielen en de asch tot aan de Goenoeng Goeroe, zijnde een afstand van nagenoeg 16 pa len, nederdaalde. Bij die gelegenheid bevonden zich vier menschen van de kampong Tjipetier (district Goenoeng Pa rang) boven op den berg, om zoogenaamde proet of bensing te zoeken, en waarvan drie, al vlugtende door nedervab lende steenen en stukken vuur, de een aan het been en de beide anderen op den rug gekwetst werden, echter niet ge vaarlijk, terwijl alleen de vierde geen letsel bekwam. Bij de uitbarsting van den 22, waarvan het geluid zwaar, der dan dat der vorigen was, vielen er steenen van over de 5 voeten diameter en verbrandde een zijdewormen-eijerhuisje op één paal afstands des kraters gelegenbenevens al de boombladeren binnen den omtrek van paal van den krater waarvan alleen de stammen zigtbaar bleven. Veel boomen hadden door de nedervallende steenen aanzienlijk geleden, en de weg naar het zijdewormen-eijerhuisje, was door de me nigte steenen te paard niet meer bruikbaar zoodat op den 23 de top des bergs niet dan te voet konde worden bereikt. Men is niet zonder vrees voor nieuwe uitbarstingen vai^ den Gedé. BERLIJN den 31 maart. Naar men verneemt, wil on ze regering binnen kort eene proeve nemen met electro-mag- netische telegraphen. Ten dien einde zal eene zoodanige ce- legraaph van hier naar Potsdam aangelegd worden en wel zoo, dat dezelve in eene linie met den naar Potsdam voeren- renden ijzeren spoorweg loopt. Bevindt men dan bij de proef neming dat zulks op grootere afstanden ook kan geschieden dan zal men van uit de hoofdstad naar al de voorname plaat sen van Pruissen zulke telegraphen aanleggen diebehalve het voordeel van eene buitengewoon snelle gemeenschap ook nog dat opleveren, dat men dezelve altijd en hoe het weder ook zij zal kunnen gebruiken. FRANKFORT den 2 april. De Augsburger Allgemeine ■Zeitung geeft het volgende schrijven uit Alexandrie van den ■6 maart Mehemed-Ali ontstak in hevigen toorn toen hij vernam dat e aan hem gerigte firman des sultans in de dagbladen van myrna openbaar gemaakt en in de moskeen dier stad afge ezen was. Hij barstte uit in verwenschingen van den divanen zetdedat hij liever Egypte verliezendan de hem opgelegde voorwaarden aannemen wilde. Met dat al is Zijn antwoord aan de Porte hetwelk hij den 27 februarij aan ider. Ttirkschen gezant deed overhandigenin zeer gematigde ja zelfs onderdanige bewoordingen vervat. Den 28 reisde de pacha naar Kalro om aldaar Ibrahim te ontmoeten. Men had gemeend dat de commodore Napier zijn verblijf alhier zou verlengen, tot dat er een antwoord uit Konstantinopel aangekomen was; maar hij is met de stoomboot Stromboli onverwachts vertrokken, volgens sommigen naar Marmarizza volgens anderen naar Kandia, alwaar een opstand zou uitge barsten zijn. Voor zijn vertrek had hij, naar men wil, nog een Vrij levcndigen twist met Mehemed-Alivan wien hij de vrijlating der nog in deszelfs leger gebleven Syrische solda ten verlangde. Mehemed-Ali antwoordde daarop, dat hij die soldaten niet ontslaan kon op een oogenblik waarop men de vervulling van zulke harde voorwaarden van hem eischte. De gevangen opperhoofden van den Libanondie naar Sen- naar gezonden waren, zijn van daar teruggekomen en zullen binnen weinige dagen naar Syrië vertrekken. Zeven lieden van hun gevolg zijn onder de vermoeijenissen der reis be zweken, alle de overigen zien er eiien^ig uit. Uit Kairo hebben wij reeds berigt van de aankomst van Mehemed-Ali. Ibrahim die zich reeds daar bevond, kwam hem met de aanzienlijkste ingezetenen der stad te gemoec. De gezondheids-toestand van Ibrahim is beter geworden, of schoon zijn gelaat nog de sporen der doorgestane ziekte draagt." Volgens berigten uit Malta van den 17 maart, waren twee Engelsche linieschepen van daar naar Suda op het ei land Kandia gezeild alwaar zich reeds twee dergelijke vaar tuigen met landings-troepen bevonden. Volgens schrijven uit Athene was aldaar het gerucht in omloop dat de Grie ken op Kandia een voorloopig bewind, onder voorzitterschap van zekere Teheriti ingesteld hadden, en zich voorbereid den om hunne onafhankelijkheid met kracht te verdedigen. Meer dan 600 Kandiotendie vroeger naar het vasteland van Griekenland verhuisd waren hadden hetzelve in den laatsten tijd verlaten, 0111 naar hun vaderland terug te keeren. In de zitting van den Zwitserschen landdag van den 29 maart, is het rapport der commissie uit zijn midden, hetwelk, zoo als men reeds wist, tegen het opheffen der kloosters in Aargau is gerigtvoorgelezen. De vergadering heeft zich het nader onderzoek daarvan voorbehouden. In- tusschen heeft in diezelfde zitting de afgevaardigde van Aargau tegen alle beslissingen in dezendie strijdig met het souverein gezag van het kanton mogten zijn geprotesteerd. Nog is eene tweede nota van den Pauselijken nuntius voor gelezen, inhoudende: dat hij als vertegenwoordiger van Z. H. als hoofd der kerk en niet als vreemde mogendheid, omtrent de opheffing der kloosters in Aargau tusschen beiden is ge komen. Uit Rome wordt geschreven, dat H. M. de koningin weduwe van Spanje, alvorens die stad te verlaten, zich voor de voeten van den Paus geworpen heeft, om hare dwalingen af te zweren, en vergiffenis af te smee'ken voor de onheilenwelke zij aan de Spaansche kerk berokkend heeft. De Paus had dadelijk twee kardinalen en zes hooge ambtenaren van het Vatikaan doen komen om in hunne te genwoordigheid de openlijke bekentenis der koningin te ont vangen. Nadat de Paus haar vergiffenis verleend hadwerd gemelde verklaring in geschrift gebragtdoor de koningin onderteekend en in de pausselijke archieven nedergelegd. Den 24 maart is genoemde koningin van Venetie te Milaan aangekomenen eerstdaags wordt zij in deze hoofdstad ver wacht. Volgens brieven uit Bourges gelooft men daar, dat de gevangenschap van don Carlos en zijne familie niet meer van langen duur zijn zal maar dat hem spoedig zal vergund worden zich naar Oostenrijk te begeven. Hoeverre dit waar zijis onzekerzeker echter is hetdat de onderhandelin gen tusschen de behoudende mogendheden, hoe of verder in het onderhoud van dezen ongelukkigen kroon-pretendent zal voorzien worden, op de lange baan worden geschoven. LONDEN den 3 april. Men heeft berigten uit de Ver- eenigde Staten, van den 16 maart. De stoomboot de Pre sident was bereids den n te voren uit Nicuw-York vertrok ken, en haar lang uitblijven baart dus nog meerdere onge rustheid dan te voren. Men weet door andere schepen, dat er tusschen den 12 en 14 hevige stormen gewoed hebben. Wat de staatkundige zaak van den dag, te weten die van M^Leod betreftverzekert mendat er depeches van vrede- lievenden aard van onzen gezant inde Vereenigde-Staten zijn ontvangen. MLeod was naar Albany overgebragtten be wijze, dat men in genoemde Staten de gemoederen wilde be daren en uitersten wilde vermijden. De geldmarkt heeft ter stond de gunstige werking ondervonden van de meer en meer veld winnende meening, dat de vrede tusschen de beide groö- te handeldrijvende Staten zal behouden blijven, In hoe verre de in vrijheidstelling van M'Leod, onder ver antwoordelijkheid van Engeland, nu zal plaats hebben, blijkt nog niet; doch uit den toon van de geachtste Ameri- kaansche bladen schijnt hiertoe alle hoop te bestaan. De Boston Advertiser beweert, onder anderendat niet een plaatselijke bestuur, maar het centrale gouvernement over het lot van M'Leod had te beschikken zoodra de Engel sche regering diens daden voor hare rekening nam. Genoemd dagblad gelooft dan ook dat de teregtstelling van dien Brit- schen officier niet zal plaatshebben; dat de openbare aan klager van de klagte afzien zal; dat de gevangene zal wor den ontslagen of dat het proces op eenige andere wijs zal worden voorgekomen. Den 9 heeft de voorstelling ,van het corps diplomatique De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is fi 5<> en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. plaatsgehad, hetwelk den nieuwen president met deszelfs komst aan het bestuur kwam geluk wenschen. Men vindt in de Amerikaansche dagbladen de aanspraak van den Engel- schen gezantdie uit naam van het corps diplomatique het woord voerde, en het daarop gegeven antwoord van den pre sident. De heer Fox zeideonder anderen dat men met blijdschap den president in zijn adres had hooren verklaren hoe verlangend hij was, om den vrede tusschen de Vereenig de-Staten en de vreemde mogendheden te handhaven; en dat men in des presidents persoonlijk karakter en eigenschappen den besten waarborg vindt, dat zijne pogingen daartoe met den besten uitslag zullen bekroond worden. Het antwoord des presidentsvoor zoo verre het op deze zinsnede sloeg was als volgtDe in mijne rede uitgedrukte gevoelens ziji' die, welke mijn gedrag zullen leiden zoolang het bestuur in mijne handen zal wezen. Nog onlangs een lid van het volk uitmakende, en regtstreeks uit deszelfs midden aan het be wind gekomen, kan ik met zekerheid beweren, dat ik, met aldus te handelen door deszelfs onverdeelde goedkeuring zal ondersteund worden." PARIJS den 3 april. Dezen avond ten 8 ure moet de her tog van Nemoursdoor zijne aides-de-camp vergezeld de reis naar Algerie aannemen. De hertog van Aumale is, kort na zijne aankomst te Al giers, tot luitenant-kolonel bij het 27ste regement van linie benoemd. Die jonge prins schijnt aldaar de genegenheid zij ner krijgsmakkers in hooge mate te zullen verwerven. Bij gelegenheid der feesten in het begin van mei, zal eene groote wapenschouwing over het garnizoen" en de nati onale garde van Parijs gehouden worden. Thans na de aanneming van de fortificatie-wet houdt de maarschalk Soult zich ijverig bezig met aan de wijze van uitvoering te denkenwaaromtrent hij in overleg is getreden met den directeur-generaal der fortificatiënden generaal Dode de la Brunerie. Men gelooft dat eene andere verdee ling van den arbeid zal worden beraamdde wet zal binnen weinige dagen worden uitgevaardigd. Een der morgenbladen zegt, dat de koning zelf den eersten steen van het bastion van Aubervilliers zal leggen. Iets zekers is daarvan niet bekend maar daar een gedeelte van den wal het park van Neuilly moet doorsnijden, is het zeer mogelijk dat de koning tegenwoordig is bij den aanvang der werkzaamheden in de nabijheid van dit zijn koninklijk verblijf. Men zegt dat verscheiden pairsdie eerst voornemens waren tegen gemelde wet te stemmen van gevoelen veranderd zijn door de overtuiging, dat hare verwerping eene groote ze gepraal voor de ligicimistische partij zou wezen. Alle des kundigen zijn het daarin eensdat de bevestiging van Parijs eene volslagene verandering in de tactiek der oorlogen op het vasteland te weeg zal brengen. Daar dit belangrijk vraagstuk nu ten volle beslist is zijn bevelen afgezonden tot het onverwijld aanvangen der nog niet begonnen werken. Meer dan 2000 arbeiders zullen alleen tot de fortificatiën aan den kant van St. Denis worden gebezigd. Zoodra de uitslag der stemming bekend was hebben ver scheiden gezanten van vreemde mogendheden couriers naar hunne hoven afgezonden. Men vindt lieden die weten wil len dat sommigen hunner, met name de Oostennjksche ge- zant, graat d Apponydaarover alles behalve tevreden zijn. De kamer van afgevaardigden heeft heden na zich vele dagen achtereen met de wet omtrent het eigendom van let terkundige en kunstwerken te hebben bezig gehouden, het geheel dier wet met 154 tegen 108 stemmen verworpen. Die verwerking wordt toegeschreven aan de menigvuldige amendementen die op het oorspronkelijk ontwerp waren ge maakt en dit uit zijn verband hadden gerukt. Vooral omtrent de vraag, of kunstenaars, na het verkoopen hunner schilde rijen nog eenig regt op het vervaardigen der gravures daar van moeten behoudenis men het niet goed eens kunnen worden. De moeder van Darmès is reeds weder ontslagen. Ten gevolge der rustverstoring te Marseille, en van hec bij de politie ingekomen berigtdat ook te Carcassone een oproer moest uitbarstenis in laatstgenoemde plaats bij on derscheiden personen huiszoeking gedaan en een groote voor raad scherpe patronenbenevens eenig wapentuig, gevonden Te Dyon schijnt men insgelijks reden te hebben om niet vol komen gerust wegens de oogmerken van kwaadwilligen te zijn Eergisteren is de beroemde tooneelkunstenares mad Ma-'s voor de laatste maal in den Franschen schouwburg opgetre den. Zij vervulde de rol van Elmire in den TartufeDe zaal was geheel gevulden de opbrengst bedroeg meer dan <5ooo fr. Bij elke tusschen-acte werd de kunstenares terug geroepen bouquetten en lauwerkransen onder gejuich haar toegeworpen. Zij genoot dus het zeldzame voorregt van onafgebroken en tot in haren ouderdom de onverdeelde gunst van het Parijsche publiek te genieten. Nog altijd blijfc het onbeslist, of de Spaansche Cortes j zich voor een regentschap uit een of uit drie personen be staande verklaren zullen, In het laatste geval schijnen de

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1