MIDOELBURGSCHE r U R A 2®^ JisÈ, N°. 41. Dingsdag 1841. 6 April. vA nf t' .vfosisb no J asxintWaq^sT 9 rMUf^ 3, JJ BESTUREN en ADMINISTRATIE*. Hationalc üUlittc. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Brengen bij deze ter kennis van een ieder dien zulks zoude mogen aangaan, dat de derde Zitting van den Militie-Raad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervan gers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot 1de Nuramervarwisseling, zal plaats hebben voor de Inwoners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militie-Kanton, op Woensdag den veertienden April aanstaandedes namiddags ten één uurin de Abdij binnen deze Staden dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsvervangers door de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden gevaceerd op Woensdag den zevenden Aprildes voormiddags van tien tot twaalf ure. Wordende de belanghebbenden aangemaand, om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad tot het beoor- deelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaarsten nutte te maken, daar de zoo- danigen, welke deze Zitting van den Militie-Raad laten voor bij gaan, zich zullen blootstellen daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgen, aangezien de vergunning tot de vervanging bij het korps, volgens de bepalingen der wet, slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 2 Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR. L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M, BECIUS. De RECTOR van het Gymnasium Illustre geeft kennis, dat de gewone halfjaarlijksche Promotie zal plaats hebben op morgen, den 7 April, des voormiddags ten elf ure, in het Kerkgebouw der Engelsche Gemeente; wordende alle Beminnaren der Oude Letteren uitgenoodigd om deze pleg- tigheid met hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. BJiddelburg den 6 April 1841. H. POLMAN KRUSEMAN. NIEUWSTIJDINGEN. «3uit9chlanb. BERLIJN den 29 maart. Bij ukase van den 2 dezer, beeft Z. M. de keizer van Rusland gelast dat de Russi sche zilveren roebel ook in het koningrijk Polen als munt eenheid ingevoerd zal worden. Alle munten van het koning- rijjt, welke niet met den Russischen stempel geslagen zijn, moeten worden Ingetrokken en vermunt. Insgelijks zullende Poolsche bankbiljetten tegen andere verwisseld wordendie het bedrag in Russische zilveren roebels zullen vermelden en in het Russisch en Poolsch opgesteld zullen zijn. FRANKFORT den 30 maart. Terwijl in brieven uit Ber lijn geklaagd wordt, dat de Pauselijke Stoel met nieuwe eischen ter baan Jcomtdie de vereffening der kerkelijke geschillen vertragenf wordt uif Rome geschreven, dat de voorslagen, van daar aan de 'Proissische regeringten opzigte der aange legenheden van Hen Keulschen aartsbisschoptoegezonden bet duidelijk -"kenmerk der begeerte van den Paus dragenom •een Yreed-aeam -einde aan den gerezen twist te maken. t- Tot -erkenning der geWigtrge diensten door Reschid~ pacha -voornamelijk gedurende den laacscen tijd, aan de Por- -te hèweeenheeft de sultan hem een millioen piasters en de -fiddur-orde 4n kostbare briljanten doen overhandigen. Hoe ■fichficterend deze belooning zijn moge ontbreekt het te Kon- staritinopel niet aan liedenwelke hierin de voorbode van het •ontslag des ministers, en eene soort van schadevergoeding (daarvoorreien willen. Reeds werd Rifaat-bey als vermoe- tdelijk -opvolger van Reschid genoemd. Omtrent de verlangde -wijzigingen in den firma van beleeningaan Mehemed-Ali toegezonden was door de Portenog geen bepaald besluit ge- <nomen intusschen vonden de bemiddelende raadgevingen der ■vertegenwoordigers van Oostenrijk en Ptuissen éen gewenscht gehoor. In Syrië schijnt veel onrust te heerschenen men -vreesde dat het der Porte zeer moeijelijk vallen zou de orde aldaar "te herstellen. Vooral zouden de Drusen hunnen nieu- <Wep gouverneur gehoorzaamheid we.igeren, en den ouden emir Beschir terug verlangen. Ook op het eiland Candia beei'kcht groote gisting onder de Christen inwonersdie zich van "het juk der Turken willen bevrijden Volgens de laatste berigtenhadden zij echter het oogmerk laten varenom hunne vrijheid met geweld van wapenen te verwerven. Bij de in december jl.in Beijeren gehoudene volks telling is gebleken, dat de mannelijke bevolking toenbestond uit 2,131,676, de vrouwelijke uit 2,239,301, te zamen 4,370,977 zielen, waaronder 62,226 militairen. Sedert 1837 is de bevolking vermeerderd met 55,508 zielen. (Sttooi-fiiriitattjc. LONDEN den 31 maart. Laatstleden zaturdag is een kabinetsraad gehouden welke al de ministers hebben bijge woond. Het lagerhuis blijft zich hoofdzakelijk met het voortzetten der beraadslagingen over de armwee bezig houden, en indac der lords is niets van algemeen belang voorgevallen. 1 Mee verlangen worden hier nadere tijdingen uit Noord- Amerika te gemoet gezien die reeds hadden kunnen ontvan gen zijnwanneer niet de stoomschepen President en Brit- tannia langer dan gewoonlijk uitbleven, hetwelk door som migen aan onstuimig weder wordt toegeschreven, maar waar in anderen het bewijs willen zien dat zij door den Eogelschen gezant te Washington opgehouden zijn tot dac hij iq staat zou wezen meer stellig nieuws af te zenden. Het was te voorzien dat de depeches der Engelsche regeringdoor het stoomschip President aan genoemden gezant overgebragtaan leiding tot langdurig onderzoek en gewigtige onderhandelin gen zouden geven. Nog altijd geloofc men, dat die depeches van zeer dringenden aard zijn geweest. Men heeft dezer dagen ontdekt, dat er een aanzienlij ke diefstal van zilverwerk der kroon op het kasteel van Windsor heeft plaats gehad. Er is daaronder zilverwerk, dat oorspronkelijk in Hanover bewaard werd, doch tijdens den inval van Napoleon in dac land naar Engeland is overge voerd. Naar het schijnt is de diefstal vrij lang onopgemerkt gebleven, daar deze kostbaarheden uit eene kas zijn wegge nomen, welk slechts zeldzaam geopend werd, en waartoe de dief, waarschijnlijk door middel van valsche sleutels, toe gang heeft weten te verkrijgen. De vermoedelijke dader, een portier, is voortvlugtig. De koningin van Portugal heefc bij decreet eene com missie benoemdaan wier hoofd de hertog van Paltnella staat, en die onderzoek doen moet naar de geschiktste mid delen om den staat der financiën van het rijk te verbeteren. Volgens brieven uit Malta van den 7 is de pesc op hec eiland uitgebarstenonder het volk van het verongeluk te schip Zebra. Van 13 zieken waren reeds 9 gestor ven en een 10de lag hopeloos. Op verscheidene punten van het oostelijke kustland der Middellandsche Zeete Alexandria te Sidon en op andere plaatsen van Syrië heerschce die vree- selijke ziekte. Jftrftufctijlc. PARIJS den 1 april. De kamer der pairs is eindelijk tot eene beslissing gekomen omtrent de fortificatie-wee. Op het einde der zitting van gisteren heefc de president van het ministerie, maarschalk Soultnogmaals het woord gevoerden zijne vroegere verklaringenomtrent het nut en de noodzakelijkheid der voorgedragene bevestiging en inzon derheid van het door de regering voorgestelde ontwerp herhaald. Hij zeide dat de bedoelde versterking der hoofd stad de kracht van Frankrijk zeer aanmerkelijk zou vermeer deren dat dezelve de operatien van de legers te velde, in geval van oorlog, geheel onbelemmerd zou maken, vermits de zorg voor hec behoud der hoofdstad zou vervallendat Parijseenmaal versterkt zijndezoo als men dit nu verlangt te doengeen gevaar meer zou loopen van in 's vijands handen te vallendat door dit een en ander de kansen van eenen buicenlandschen aanval aanmerkelijk verminderd zou den worden. Ten einde deze voordeelige uitkomsten te be komen, was, gelijk de maarschalk verder betoogde, bepaal delijk ook de gebastioneerde en gekazemacteerde doorloopen- de wal noodigmet den door de commissie voorgestelden zekerheids-muur, konde het voorgestelde doel niet bereikt wordenen zoodanige muur zou zelfs schadelijk voor eene goede verdediging der hoofdstad kunnen wezen. Na dit betoog is de kamer overgegaan tot eene stemming over het door de commissie voorgestelde amendement, waar bij in plaats van den gebastioneerden en gekazematteerden wal een eenvoudige zekerheids-muur voorgesteld wordt en is dit amendement verworpen met 148 tegen 91 en dus met eene meerderheid van 57 stemmen. Heden heefc de kamer de beraadslaging over de onder scheidene artikelen van het ontwerp voortgezet, en nog ver schillende voorstellen toe wijziging verworpen. Daarna is zij eindelijk overgegaan tot eene stemming over de geheele voordrage, en is deze met 147 tegen 85, en dus met eene meerderheid van 62 stemmen aangenomen. Deze uitslag heeft in de vergadering maar vooral ook buiten dezelve een die pen indruk gemaakt. De maarschalk Soult en de heer Guizot hebben den hertog van Orleans meteenen handdruk geluk ge wenscht wegens deze uitkomst. De tegenstanders van den maatregel heffen als *c ware een noodkreet aan en verkon digendat de natie niet moet rusten voor dat de wet, die huns inziens allernoodlottigst is voor de onafhankelijkheid en de vrijheid des lands, weder is ingetrokken. Zij geven voor, dac dit zou kunnen gelukken bij de verkiezing eener nieuwe kamer van gedeputeerden. De doopplegtigheid van den graaf van Parijs is nu stellig op den 1 mei bepaald, terwijl, bij die gelegenheid, den 6 een groot feest zal gegeven worden. Sommigen zeg gen dac deze plegtighedenen die der viering van'skonings naamdag, der stad Parijs niet minder dan twee millioen fran ken zullen kosten. Gisteren morgen hebben.ongeveer 200 personen, meestal kleedermakers-gezellen uit de hoofdstadin hec naburige dorp Montrouge oproerige kreten aangeheven, maar zijn wel dra uiteen gejaagd. Bij eenige hunner, die in handen der po litie geraakt zijn heeft men exemplaren van een blasuw- boekje gevondendat ten titel voert: Geene fortificatiën IVeg met de Bas tl lies Gelijktijdig met de oproerige pogingen te Marseilleis in het departement van Vauclusemet name te Courtheson jonquières en Mormoiron, het plan ontdekt om de openbare rustte verstoren. De oproeping tot medewerking doormid del van plakaten aan de ingezetenen gedaanis echter zon der het minste gevolg gebleven. Men verzekert dat de baron Mortiergezant in Zwit serland, welke herwaarts gekomen is 0111 de fortificatie-wet te helpen doordrijvenlast heeft ontvangenom terstond naar Zwitserland terug te keeren. Het gerucht wildac ons bewind berigc ontvangen heeft, dac hec Oostenrijksche ka- binec eene scheuring cusschen de Zwicsersche kantons ter zake van de aangelegenheden van Aargauen dien ten ge volge meer bedenkelijke verwikkelingen voorziende, besloten zou hebben om aan de grenzen van het eedgenootschap eeu militair cordon op te rigxen. Ten gevolge van het frauduleus bankroet van den ge wezen notaris Lehon houdt de minister van justitienaar men verzekert, zich bezig met het ontwerpen eener wet tot het aanmerkelijk wijzigen van hec notariaatwaarin, onder an deren, onder straffe van afzetting, aan de notarissen zal ver boden worden, het koopen van effecten anders dan contant; het onderteekenen van handelspapier; deelneming aan indus triële ondernemingen hec in bewaring nemen van gelden an ders dan onder het zegel der eigenaars, enz. Uit Tulle schrijft mendat mevrouw Laffarge tegen 29 april is geciteerd voor de regtbank van correctionele po litie, daar ter stede, als wanneer de zaak wegens de diaman ten zal worden hervat en de dag bepaald tot hec hooren der getuigen. Mevrouw Laffarge, zegt men, is voornemens in persoon te verschijnen en verlangt vurig die zaak te zien af handelen. De directie van het Tbédtre Fratifais heeft de beroem de tooneelspeeiscer Rachel een half millioen francs aangebo den bijaldien zij zich voor den tijd van vfif jaren aan dat tooneel wilde verbindenmaar men zegt dac deze voorwaar den hoe gunstig die ook schijnen mogen door haren vader van de hand zijn gewezen. Uic Spanje is geen beslissend nieuws. De meerder heid in den senaat scheen niet geneigd der regering stelsel- matigen tegenstand te bieden en men berekende dat twee derden der leden van de kamer der gedeputeerden zich aan de zijde der ministers scharen zouden. Of het regentschap aan drie personen of slechts aan eenen enkelen zoude wordgn opgedragen bleef nog altijd onzeker lang had men gedacht dat de meerderheid tot het eerste zou overhellen maar thans werd gezegd, dat het laatste gevoelen meer en meer veld wou. Belgic. BRUSSEL den 2 april. De ministeriele crisis in Belgie duurt nog voort. Een onzer Bladen meldt, dat de heer de Meulenaere de hem door den koning opgedragen taak om een nieuw ministerie zamen te stellen niet heeft aangenomen. Een ander blad spreekt van het gerucht, dac er van eene ministeriele schikking sprake was, volgens welke de heer Nothomb met het departement van buitenlandsche zaken; de heer de Meulenaere met dat van binnenlandsche zaken, en de heer Dumon-Dumertier met dat van financiën zou worden be giftigd. Nog vermeldt een Brusselsch blad dat al de tegen, woordige ministers dezer dagen bij den prins de Ligne ter maaltijd zyn geweest, en dac deze aanzienlijke edelman zijue afkeuring van het besluit van den senaat niet verbergt, ülebevianben. MIDDELBURG den 5 april. Naar men verneemt heefc het gouvernement, ingevolge den geuitten wensch in de af- deelingen van de Tweede Kamer, er in bewilligdom de aangeboden voordragt van wet, ten aanzien van de regterlijke organisatie der provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Limburg, en sommige punten de dienst der justitie betreffen de in drie afzonderlijke ontwerpen te splitsen. De leden van de Tweede Kamer der Scaten-Generanl heb ben meerendeels de residentie verlaten. Naar men ver neemt, zijn de werkzaamheden der Kamer tot op omstreeks den 20 dezer geschorst. Het onderzoek van het ontwerp van wet nopens hec personeel is tot dien tijd uitgesteld. Uit Maastricht schrijft men, dac de komst van Z. M. iin die stad eerst tegen het laatst van mei wordt te gemoet gezien en dat uit dién hoofde de aldaar aangekondigde ten toonstelling tot deu 12 der genoemde maand is uitgesteld. 111 qo c 30rf I'IC I j {,s;2 G1j MSi&E no 0« abolwemenU-prijs deter Courant is a 70 voor drie maanden, en franco per Post f 3. Oe abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De ineending der Advertentie!i behoort te geschieden des morgens vóór io ure, indien men deseive in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertenlien worden berekend tegen aa Cents de regelmet uitsondering van Huwelijk*. Geboorte- en Doodbekendmaklngenwaarvan de prijs van ééa tot res regels is/t,So en voor iederen regel daarboven aa Cents. Deielve moeten niet op xcgel geschreven xijn, *'100 ^e' T3n ie6e' wordt betaald. April 1841

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1