MIDDELBURGSCHi CO II H A N°. 4 Zaturdag 1841. 3 April. Jwuferijfe. waoyAVo -vi:\ i ."-v Cioólfa MJIA .-V.nïih** r - BESTUREN en ADMINISTRATIEN. 4l«i!tönaïc HliUttic. |)ublYCAtic. NIEUWSTIJDINGEN. .,c. 23nitefhl«ïub. ©iroot-BriUawjc. ülebcvlctuben. .ren .M ,c fiOÏÏ r Y5JSl ,'A ^- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis van een ieder dien zulks zoude mogen aangaan, dat de derde Zitting van den Militie-Raad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervan gers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling, zal plaats hebben voor de Inwoners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militie-Kanton, op Woensdag den veertienden April aanstaandedes namiddags ten één uur, in de Abdij binnen deze Stad, en dat tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsvervangers door de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden gevaceerd op Woensdag den zevenden Aprildes voormiddags van tien tot twaalf ure. Wordende de belanghebbenden aangemaand, om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raadtot het beoor- deelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaarsten nutte te maken, daar de zoo- danigen welke deze Zitting van den Militie.Raad laten voor bij gaan, zich zullen blootstellen daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgenaangezien de vergunning tot de vervanging bij het korps, volgens de bepalingen der wet, slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden verleend. En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Raadhuize der Stad Middelburgden 2 Gedaan ten April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR. L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis van df In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden, het Primitief Kohier No. 1, voor de Belasting voor het Veefonds over het Dienstjaar 1841 met uitnoo- diging aaneen iegelijk wien zulks aangaat, om na bekomene kennisgeving van zijnen Aanslaghet door hem verschuldig de op den bij de wet bepaalden tijd te kwijten. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant ge plaatst Raadhuize der Stad Middelburg, den Gedaan ten April 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR, L.P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ondergeteekende maakt nogmaals dankbare melding, voor de Weduwe met hare 13 Kinderen, te Breskens, van de bij hem gezondene gift op den 19 Februarij jl. van C. A. O. 4 25, en op den 28 dito f 1 uit W, G. VERMEULEN. de Kerk-collecte des -avonds. Middelburg 1 April 1841. Aangenaam getroffen door de algemeene deelnemingdie het ongelukkige lot der Weduwe en hare 13 Kinderen heeft mogen ondervinden, achten de ondergeteekenden zich ten duurste verpligt., gelijk het hun tot een wezenlijk genoegen verstrekt, nog eenmaal door deze, openlijk hunnen dank met dien des-beweldadigden Gezins toe te brengenaan alle die Menschenvriendendie zoo belangeloos als edelmoedig het hunne ter verzachting der ellende hebben bijgedragen. Zij de overtuiging hunne belooning waarlijk een goed werk te hebben verrigten onder het heerlijk bestuur des Aller hoogste» te hebben medegewerkt ter bevestiging der waar heid God is een man der Weduwen en een vader der Wee zen J Breskens 1 April 1841. A. LUTEYN, Burgem. G. BATTEKÊ, Predik. KONSTANTINOPEL den 3 maart. Men zegt, dat vorst Metteinic aan Rusland en Pruissen zijne ontevredenheid neeft te ennen gegeven, nopens den firman, waarbij aan Mehèmed-Ali «'echts de illusoire erfelijkheid van Egypte wordt toegekend. R en ge ooftdat de sultan dientengevolge aan het verzoek van de drie mogendheden zal voldoen. De sul tan heeftj bij eenen firman van 13 februarij, aan Mekemed- Ali toegekend de provinciën Nubië DarfourCordofan en Sennaar met alle hare onderhoorighedendoch zonder de erfelijkheid. FRANKFORT den 26 maart. Volgens berigten uit Stuttgart, zal LI. K. H. de prinses van Oranje eenen ge- ruimen tijd bij hare koninklijke ouders blijvenom van eene vrij ernstige borst-ongesteldheid waaraan zij sedert eenigen tijd lijdt, volkomen genezen te worden. De afreize van den kroonprins naar Berlijn is tegen het begin der volgende maand vastgesteld, Zoo als van de grenzen van Italië, van den 15 dezer, gemeld wordtblijft oe aartsbisschop van Keulen hardnek kig eischen, dat hij naar zijn bisdom teruggezonden wordt, en betnoeijelijkt hij daardoor zeer de onderhandelingen, wel ke betreffende deze aangelegenheid ri-eds tusschen den Pause lijken stoel en den koning van Pre ;sen plajus gehad, en be reids tot eene voorioopige minnek]ze schikking tusschen de partijen geleid hebben. LONDEN den 27 maart. In het huis der lords heeft lord Melbourne gisterenin antwoord op eene vraag van den bisschop van Londengezegd dat de regering maatregelen genomen heeft, om in Syrië aan de Christenen in het alge meen en bijzonder aan diewelke tot de kerk van Engeland behoorendezelfde bescherming te verzekeren, welke de Roomschgezinde inwoners van Turkije sedert lang van wege de Fransche regering genoten hebben. In antwoord op eene vraag van lord Strangfordzeide dezelfde minister, dat de onderhandelingen over een handel- verdrag met Frankrijk door het bestaande misverstand tus schen de beide hoven vóór eenige maanden afgebroken, nu, daar dat misverstand uit den weg geruimd is, hoogst waar schijnlijk weldra weder hervat zullen worden, met de beste uitzigtendat het verdrag zoodanig tot stand zal komen als meest bevorderlijk is aan de belangen van den handel der beide landen. In het lagerhuis is de bil 1 tot verbetering van de armen wet weder in algemeen commité overwogen en zijn op nieuw eenige artikels goedgekeurd. Het huis heeft zich den ge- heelen avond hiermede bezig gehouden. MADRID den 21 maart. In eene bijeenkomst van 63 afgevaardigden, heeft men de questie van het bestuur be handeld; 61 leden hebben zich stellig verklaard voor het bestuur uit drie personen bestaande te zullen stemmen; het lijdt dus geen' twijfel, of de cortes zullen zich met deze voorioopige beslissing vereenigen. PARIJS den 29 maart. Bij de pairs zijn de uiscussien over de wet op de fortificatiën nog niet ten einde geloopen, maar de redevoering van den heer Bresson, gezant van Frank rijk te Berlijn die als verdediger van het ontwerp is opge treden, dewijl hij in de aanneming een nieuwen waarborg voor het behoud van een eervollen vrede zag,, heeft diepen indruk in de kamer te weeg gebragt. De meerderheid der commissie uit de kamer der gede puteerden, tot onderzoek der wet wegens het handel-traktaat met de Nederlanden benoemd, is van oordeel de ratificatie van dat traktaat aan te raden. Men verhaalt, dat de heer Cassgezant der Vereenigde Staten alhier, en de Engelsche gezant, lord Granville den heer Guizot aangezocht hebben om aan de Eugelsche en Noord- Amerikaansche regeringen de bemiddeling van Frankrijkin de geschillen wegens de gevangenneming van den heer IWLeod en wegens de grensscheiding, aan te bieden. Ook verspreidt zich heden het gerucht, dat de tijding van het overlijden van Ibrahim-pacha bij de regering zou ingeko men zijn, wier bladen daaromtrent echter nog niets vermelden. Door de telegraaf is alhier het berigt der vorming van het nieuw Portugeesch kabinet, bij decreet van 13 dezer, ontvangen. De baron Tojal is minister van binnenlandsche zakende baron Goncores van buitenlandsche zaken don Gonzalves de Miranda van marine en don cTOliveira van finantien geworden. Men heeft thans eenige nadere berigten wegens de ge beurtenissen te Marseille. Er moet aldaar eene zamenspan- ning bestaan hebben, die onder de leden van geheime revo lutionaire genootschappen was beraamd. Volgens een der dagbladen van Marseille had die zamenspanning niets minder ten doeldan het in brand steken der gebouwen aan de ha ven. Te midden der daardoor ontstane verwarring zouden de zaamgezworenen zich van de openbare kassen en van het ge bouw der bank hebben meester gemaakt. Zij rekenden op hulp van woelgeesten uit de naburige plaatsen zoo als AvignonNimesMontpellier en Carcassonne en van de kaaiwerkers te Marseilledie gedeeltelijk omgekocht schenen te zijn. In den nacht van den 23 op den 24 maart zou de zamenzwering uitbreken. De regering echter was van alles verwittigd, en had de toegangen tot de herberg, waarin de zaamgezworenen zouden bijeenkomen, door gendarmes en vermomde politie.beambten bezet. Tegen elf ure des nachts waren tusschen de 250 ii 300 zaamgezworenen in de herberg bijeen. De politie was voornemens, om met behulp der ge wapende raagt op eens in dat gebouw door te dringen; maar er ontstond een gevecht tusschen 5 der zaamgezworenen en een gendarme te paard. Daarbij werden pistoolschoten ge lost. Dit verwekte schrik onder de zaamgezworenen, die ijlings de vlugt namen. Dien ten gevolge werden slechts 14 der zaamgezworenen gevatdien allen pistolen ponjaarden en scherpe patronen bij zich hadden. Later werden in eene andere herberg of in hunne woningen nog eenige andere per. sonen opgeligtzoodat het geheele getal dergenendie zich in handen der justitie bevinden, tot 21 is geklommen. Deze maatschappij en behooren alten tot de laagste klasse der zijn bijna zonder uitzondering jongelieden. PARIJS den 30 maart. Het vertrek van den hertog van Nemours uit deze hoofdstad naar Afrika is op 2 april be paald. Dadelijk na zijne aankomst zal de groote veldtogt te gen Abd-el-Kader een aanvang nemen. Vooraf zal echter een togt tot het voorzien der bezettingen van Medeah en Miliana van de noodige levensmiddelen worden ondernomen. Een andere zoon des koningsde hertog van Aumaledie den 19 dezer te Algiers is aangekomenzou zich bij de hiertoe af te zenden troepen bevinden. De nadere berigcen, die de Moniteur vati gistereu we gens de verijdelde zamenspanning te Marseille mededeelt verspreiden over de zaak nog weinig licht. Zoo veel blijkt, dat de zaamgezworenen tot de partij der republikeinenen dus niet tot die der legitimisten behoorden. Zij worden bij herhaling, in de medegedeelde berigten lieden uit de heffe des volks genoemd. De twee vermoedelijke hoofden der zamenspanning heeten Suzini en Masser.azij bevinden zich in handen van het geregt. De regering die gewaarschuwd was, moet hare maatregelen goed genomen hebben. De be zetting van Marseille was in de kazerne met geladene gewe ren onder de wapenen. In denzelfden nacht, dat men een deel der zaamgezworenen in eene herberg te Marseille heeft opgeligt, heeft in een dorp, opeen uur afstands van die stad eene bende van veertig personen zich van een huis trachten meester te maken, waarin buskruid voorhanden was. Het gedruisch dat de eigenaar maakte heeft hen echcer van hun voornemen doen afzien. In de gemeente le Fresne, bij Evreuxis een schrik verwekkend geval gebeurd. Den 24 dezer, des ochtends waren cwee arbeiders in eenen 27 Ned. ellen diepen inerge!- put, of men mag wel zeggen mergel-miin, nedergelaten toen de wanden van den put boven hen instorteden. Men had hoop, dat zij den tijd zouden gehad hebben om zich in de zijgangen van den put te bergen en zij dus door den ge weldigen last van aardstoffen, welke den put grootendoels vervulden, niet overstelpt mogten zijn. Men begon derhal ve, tot hunne redding, met voorzigtigheid gelijktijdig twee ondernemingen, de eene tot het opruimen van den ouden put, de andere tot het graven van eenen nieuwen. Werkelijk heefc men, omstreeks middernacht van den volgenden dag, de bei de werklieden onbeschadigd gered. Zij warengelijk men ondersteld had, inderdaad reeds in eene der zijruimten, toen de aardval gebeurdeen hadden gelukkiglijk een korfje met spijs voor hun onderhoud gedurende dien dag bij zich. Met dit voedsel besloten zij spaarzaam om te gaan, zoo dat, toen men hen vond zij nog eenen appel over hadden. Van het eerste oogenblik af, gaf het geluid hetwelk zij boven hun hoofd vernamen, hun de aangename zekerheid, dat men werkte om hun te hulp te komen doch de ijselijksce doods angst overviel hentoenop den avond van den eersten dag, het graven gestaakt werd. De schorsing was veroor zaakt door eeue nieuwe aardstorting, die hoezeer van geringe uitgebreidheid echter noodzaakte de gronden te schoren alvo rens voort te graven. Het geluid van spade en houweel niet meer hoorende, meenden de ongelukkigendat zij verlaten waren. ROTTERDAM den 30 maart. Gisteren avond hebben Z. M. de Koning en hoogstdeszelfs beide Zonen de gala representatie in den schouwburg met hunne tegenwoordigheid vereerd. Hier werd Z. M.ten acht uredoor een talrijk publiek met geestdrift ontvangen en nam plaats in de sier lijk gedecoreerde loge over het tooneel, nevens H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Sophiawelke ten 6 ure in de stad waren gearriveerd en wier verrassende verschijning in de schouwburgzaal aller harten met verhoogde vreugde vervulde. Ook de Prinsen waren aldaar, en deelden in de toejuiching van het publiek, die zich telkens verhief, onder de voorstelling van het gelegenheids-stukje van den lieer A. van der Hoop Jr.getiteld de Koning te Rotterdam, in het welk de verdienstelijke actrice mejufvrouw Hoedthet ka rakter der scedemaagd van Rotterdam met waardigheid ver vulde terwijl ook de heer Gijswijt en het koor zich naar eisch van hunne taak kweten. Bij herhaling, vooral na het aanheffen van het eerste couplet van Tollens volkslied De Koning leev en bij het slot toen de Koning en Koningin van hunne zitplaatsen oprezen, om hunnen dank voor de geuitte gevoelens van eerbied en verknochtheid te betuigen klonk het leve de Koning! leve de Koningin! evenals bij het binnenkomenHH. MM. tegen, die den schouwburg, tot na het eindigen van het eerste bedrijf van het blijspel Japket of de twee Vondelingen, met hoogstderzelver tegenwoor digheid bleven vereeren, en toen, met zigthare blijken van tevredenheid, het publiek begroetten en afreden om een toer door de stad te maken. De illuminatie der stad is allerluisterrijkst geweestzoo door de smaakvolle verlichting der openbare gebouwen als door den wedijver der ingezetenen om van hunne belangstel ling in het feestelijk bezoek door de versiering en verlich ting hunner woningen te doen blijken. Vooral hebben de Boompjes een prachtig schouwspel opgeleverddoor de ver lichting der huizen der eereboogen voor de bruggenhoofden der stoombooc-maacschappijen en eener eerezuil en boog aan de beide einden terwijl op de Maas de ontelbare feestlich ten van eenige der bovengenoemde schepen zich in het ef fen watervlak afspiegelden en eene ieeks van teertonnen aan

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1