MIDDELBÜSiGSCHE C O N°. 37. Zaturdag 1841. 27 Maart. Jfbutferijfc. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ZDuttstfilanb. öclgic. ücbetrianbcn. De abonncmcnts-prijs dezer Courant isy a yb voor drie maanden, en franco per 1'ost f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen^ en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 ureindien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels is fi 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents, Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald Bijaldien binnen deze Stad naastbestaanden of betrekkingen aanwezig zijn van JEANNE VILMINA SMIT, gelieven deze zich r.er Stedelijke Secretarie aan te melden. FRANKFORT den 19 maart. De Allgemeine Zeitung geeft het volgende schrijven uit Londen van den 13 dezer De hoop welke hier sedert verscheidene dagen door wel- onderrigte personen gevoed werddat de conferentie tot hare slot-acte overgaan en het reeds lang door de daadza ken geëindigde Oostersche vraagstuk thans ook op den diplo ma tieken weg tot een einde brengen zoude is sedert giste ren weder verdwenen. Wij vernemendat het Fransche ka binet de openingenwelke lord Palwerston bij de mededee- ling van het jongste protokol aan hetzelve gedaan heeft, zeer goed opgenomenzich met uitzondering van weinige punten, daarmede vereenigd, en ten gevolge daarvan zijnen zaakgelastigde gemagtigd had, om aan de verdere handelin gen der conferentie deel te nemen, en de ontworpen over eenkomst tusscheu de vijf mogendheden en Turkije te onder- teekencn. Reeds was de dag voor de onderteekening bepaald, toen ongelukkigerwijze de tijding van den hatti-scheriff des sultans en van de daarin vervatte voorwaarden te Parijs aan kwam en ten gevolge daarvan de aan den baron de Bour- queney verleende magtiging weder ingetrokken werd. Terzelf der tijd moet ook de Russische gezant, die tot dusverre aan alle onderhandelingen zonder eenige zwarigheid te opperen had deelgenomen, ten gevolge van nieuwe instructien ver klaard hebben, dat hijaaneene overeenkomst, die door Frank rijk mede onderteekend moest wordengeen deel kon nemen. Deze verklaring heeft in de diplomatieke kringen alhier groot opzien gebaard." Hetzelfde wordt, voor zoo veel Frankrijk betreft, beves tigd in eenen brief uit Parijs van den 15 maart, aan de Prcuszische Staatszeitung geschreven. De Pruissische graaf Gneisenau is den 10 dezer, ais overbrenger van depeches uit Berlijn te Rome gearriveerd waar men het over de keus van den coadjutor voor het aarts bisdom van Keulen nog niet eens scheen te wezengelijk ook de reis van den Keulschen aartsbisschop naar Rome nog uitgesteld moet zijn. Voor eenige dagen is den moordenaar van den bisschop van Ermland Kuhnapfelzijn vonnis voorgelezen dat hij namelijk te Frauenburg levend zal geradbraakt worden. Op de vraag van den regterdie hem zijn vonnis voorlasof hij niet wilde appelleren, of de genade des konings inroepen had hij neen geantwoord dat hij dikwijls genoeg kiespijn gehad had en dat het radbraken hem geen meer pijn doen zou. Sedert eenige weken duldt hij dat een geestelijke dage lijks bij hem komtzonder echter in het minst aan bekee ring te denken. In de eerste zitting van den buitengewonen Zwitserschen landdag, op den 15 dezer, hebben de afgevaardigden van Uri zich sterk over het opheffen der kloosters in Aargau be klaagd en die der vier andere kantonswelke de bijeenroe ping van dien landdag begeerd hadden ofschoon in minder hevige bewoordingenzich met die klagten vereenigd. Den volgen den dag hebben die van Aargaubij monde van den heer Wielandin eene zeer uitvoerige en met kalmte uitgesproken rede trachten te bewijzen, dat genoemde opheffing op wettige gronden geschied was. Na het voordragen van zeer uiteenloo- pende gevoelensis de vergadering geadjourneerd geworden. Zoo als van de Turksche grenzen van den 9 dezer ge meld wordtheeft men in Konstantinopel uit Rhodus het berigt ontvangendat te Calymnos onlusten zijn uitgebar sten waarbij onderscheidene personen gedood en gewond zijn. Ook uit Adrianopel moet men het berigt ontvangen hebben, dat bij Philippopolis tegen de ontvangers der belas tingen en andere overheden eene ernstige muiterij is uitge broken. Drie Grieksche primaten moeten daarbij grovelijk mishandeld zijn, en eenige personen zelfs daarbij het leven gelaten hebben. Als oorzaak dezer rustverstoring geeft men op de willekeur en ongeregeldheid, welke er bij het innen dei belastingen plaats hebben, daar de ontvangers der belastingen door de rijke inwoners onthaaldde zwaar ste lasten trachten Ee doen dragen door de armen, ten ein de de eerstgenoemden te verschoonen. In onderscheiden andere districten moet dergelijke ontevredenheid heerschen en het plaats hebben van dezelfde tooneelen van wanorde tê vreezen zijn. Uit Wisbaden schrijft men van den 8 dezer* De menigvuldige onderzoekingen en uitgravingen sedert bijna vier jaren van wege de maatschappij van geschiedenis en oudheidkunde op den Heidetiberg, nabij deze stad gedaan hebben eindelijk een belangrijk resultaat opgeleverd.^ Men j heeft namelijk de zeer wel bewaard gebleven grondslagen oiit- dekt van eene groote Romeiuscbe vesting, die geflankeerd is moecen geweest zijn met 28 torens en omgeven door 3 breede grachten. Onder deze grondslagen, die buitengewoon hecht en stevig zijn, onderscheidt men zonder moeite dezul ke die tot kazernenwachthuizenwoningen van den kom- mandant, baden, enz. gestrekt hebben. De maatschappij van geschiedenis en oudheidkunde laat afrekeningen maken van' deze Romeinsche architectuur-overblijfselen, de aaumerke- lijkste die tot nog toe in Duitschland ontdekt werden. Zij is voornemens om de tiitgravingen op den berg voort te zetten en andere in den omtrek te ondernemen." PARIJS den 22 maart. Met 135 tegen slechts 3 stem men heeft de kamer der pairs zich met het ontwerp van wet vereenigd, waarbij 80,000 man onder de wapenen worden geroepen. Het getal der pairs welke zich hebben laten inschrijven om voor of tegen de wet op de fortificatiën het woord te voeren bedraagt reeds 56. Ook de maarschalk Falée is met dat doel alhier gearriveerd en heeft een langdurig gesprek, met den hertog van Orieans gehouden, bij wien hij in hooge gunst schijnt te staan. Men wil weten dat in de depechesvoor eenige dagen aan den Franschen zaakgelastigde te Londen gerigtde re denen ontwikkeld worden waarom de heer Guizot geweigerd heeft voor als nog zijne handteekening bij die der gevolmag- tigden van de andere groote mogendheden op het protokol wegens de Oostersche zaken te voegen. De heer de Bour- queney zou in last hebben mondeling aan lord Palmerston te verklaren, dat Frankrijk zich afgezonderd houden zal, tot dat de invloed en raadgevingen der kabinettenwelke het traktaat van Londen hebben gesloten, de Porte zullen heb ben overreed om aan Mehemed de erfelijke opvolging in het bestuur over Egypte in directe linie te waarborgen. liet schijnt zeker, dat deze wensch door de Oostenrijksche regering bereids was voorgekomen, en dat haar vertegenwoor diger te Konstantinopel in last heeft, tegen den laatsten hatti- scheriff te protesteren, terwijl er veel hoop moet bestaan dat ook Engeland soortgelijke vertoogen zal indienen. De Constitutionel bevat berigten uit Konstantinopel waaruit blijktdat Ibrahim-pacha op het uiterste ligt. Een courier, uit Gaza vertrokken beweerde, dat alle hoop op deszelfs behoud ijde! is. Deze tijdingen bevestigendat Mehcmed-Ali meer dan ooit voortgaat in de wapeningen. De Turksche vloot wordt van oogenblik tot oogenblik uit Marmorizza in de haven van Konstantinopel verwacht. Het publiek blijft nog druk den put van het slagthuis van Grenelle bezoeken. Naar men zegt zou deszelfs water, hetwelk thans zeer zuiver is en geen kalkkooizuur zou be vatten niet voordeel kunnen gebruikt worden in de stoom ketels daar hetzelve geen aanzetsel zou achterlatender halve geene aanleiding tot kosten zou geven en van veel gevaar bevrijden. Te Villastrar, een dorpje in de nabijheid van Teruel heeft dezer dagen eene vrouw van 28 jaren, 5 kinderen, namelijk 3 dochters en 2 zonen, ter wereld gebragtdie echter allen spoedig 11a de geboorte zijn overleden. Eenige dagen geleden bevond zich op den weg van Roanneop eenige schreden afstands van eene poscchais een reiziger, die eene sigaar rookte. Zekere boer, zich mede op den weg bevindende, naderde zonder pligtp'leging den reizigeren zijne gestopte pijp aan de sigaar brengende* zeide hij; „het is immers geoorloofd, burger?" Wel zekerzeide de reizigerdie door het rieken van den soldaten.tabaksrook genoegzaam overtuigd wasdat het onverstandig zou geweest zijn het reeds aangevangen werk te beletten. En dat gaat alzoo ver?" vroeg hem de boer. Nog al tamelijk ver, naar Algiers en welligt verder." Te droes, gaat gij naar Algiers. Ik heb daar een' jon. gen in die strekenIk zou wel iets van dien stumpert willen hooren." Wel numijn vriend geef mij dan zijnen naam open het nummer van zijn regement; vooreerst beloof ik u hem tijding van u te gevenen hem daarna te dringen u te schrij ven." Dit zeggende trok de reiziger een memoriebockje uit den zak en schreef de medegedeelde inlichtingen op. De goede boer was buiten zichzelven van vreugde. Maar zeg mij nu ook eensgoedig jongelinghoe gij heet Ik heb een goed geheugen, en zal voorzeker uw' naam niet vergeten." Mijn naam is d'Auwaleik ben luitenant-kolonel en zoon des konings." BRUSSEL den 23 maart. Onder de verspreide geruchten berrekkeiijk de tegenwoordige crisis, is de meest geloofwaar dige deze, nopens het honden van een ministerraadonder voorzitterschap van Z. M. die morgen zal plaats hebben. Men verzekert, dat, indien de wijziging van het kabinet er niet bepaaldelijk zal wordeu beslist, uien de kamer zal pro- rogeren. s GRAVENIIAGE den 25 maart. Ten gevolge der on gesteldheid van den Koning is gisteren morgen de audiëntie afgezegd, en heeft Z. M. des avonds de partij van den Deen. schen gejant niet kunnen bijwonen. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van heden hebben de heeren tnr. J. Enschedé en A. van Bleiswyk nieuw benoemde leden der Kamer voor Noord- Holland na den eed te hebben afgelegd, zitting genomen. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben heden hare overwegingen voortgezet, over de ontwerpen van wet, nopens de krankzinnigen en betrekkelijk de onteigeningen waaromtrent het onderzoek ten einde loopt. Naar men verneemt zijn de leeraars der onderscheidene godsdienstige gezindheden aangeschreven geworden tot het doen van gebeden voor de gelukkige bevalling van H. K. II. Prinses Frcderik der Nederlanden. Bij besluit van den 20 februarij 11. heeft de Fransche minister voor het openbaar onderwijs, tot een bewijs van de bijzondere waarde, welke hij stelt in de geleerde werken van den Leydschen hoogleeraar Thorbeckein naam van de 1'iansche regering, ter beschikking van dien lfoogleeraar ge steld een exemplaar van het Cartulaire van den Heiligen Vader van Chartres en van dat van St. Bertinuitgegeven door den heer Guerardlid van hec instituut met voor kennis en goedkeuring van den minister voor het onderwijs, zijnde een werk, dat, als verzameling van geschiedkundige stukkenzeer belangrijk is en tevens door geleerdheid uitmunt. Men leest in het Journal de !a llaye het volgende Men verhaaltdat de senaat van eene onzer hoogesclio- len een adres aan den Koning ontwerpttegen de wijzigin genwelke men vermoedt, dat in het tegenwoordig stelsel van lager onderwijs zullen worden'gebragt. Wij kunnen aan dit gerucht geen geloof hechten. Het is ons raoeijelijk aan te nemen, dat zulk een achtenswaardig ligchaani zoo verve art. 159 der grondwet uit het oog zou verliezen, hetwelk aan wettiglijk zamengestelde ligchamen niet anders ver oorlooft verzoeken aan de bevoegde magt in te dienen, dan over onderwerpen tot derzelver bepaalde werkzaamheden be- noorende." Het lager onderwijs nu maakt voorzeker geen deel uit der bepaalde werkzaamheden van den senaat eener hoogeschoql. Het komt ons overigens niet twijfelachtig voordat een ongrondwettig verzoekschrift van eenig lig. chaatn, dat de wijze bepaling van art. 159 moge schenden, door den Koning geweigerd of teruggezonden zou worden. Het IFeekblad voor het regt behelst in zijn jongste notn- mer een vertoog van de Amsterdanische ad volta ten IFalraven Lipman, Brugmans en Donker-Curtius tegen het ontwerp van wet op de onteigening ten algemeenen nutte, onlangs bij de Staten-Generaai ingediend. Gezegde regtsgeleerden kondigen daarbij liet voornemen aanom binnen kort eene andere re dactie van het gezegde ontwerp mede te deelen, waarop zij de aandachc van alle regtsgeleerden inroepen. Het voornaamste bezwaar, dat zij tegen hec aanhangig oncwerp hebben, is dac bij hetzelve naar hun gevoelen de grondwet geschonden wordt a j'emand Va" ee" gedeelte zijn.eige ndoms kan beroofd worden dan ter zake van algemeen nut, in de geval len en op de wijze als door de wet bepaald wordt en onder toekenning eener billijke schadevergoeding; het thans aan de Kamer ingediend oncwerp nu, stelt als beginsel, dat de Ko ning bij besluit het geval zal bepalen waarin de onteigening kan plaats hebbeneen beginselzeggen de onderceekenaar's van het vertoogdat even nadeelig is voor de ware belangen van de kroondie het in regtstreeksche en gevaarlijke aanra king mee bijzondere belangen brengt, als het strijdig met de grondwet is. In gemeld weekblad vindt men een overzlgt over de be volking der strafgevangenissen, de huizen van arresc en de burgerlijke en militaire huizen van verzekering, over 1839, waaruit blijkt, dac het getal gevangenen, welke in dac jaar bij afwisseling in gemelde gestichten aanwezig zijn geweest, heeft bedragen: in eerstgemelde 3504, in de tweede 4236 en in de derde 4172. De gezondheids-toestand in deze ver schillende gestichten was over het algemeen voldoende. Hec getal veroordeelingen door de hoven regtbanken en krijgsraden uitgesproken was als volgtvoor het hof van Noord-Braband 210, Gelderland 233, Noord-Holland 829 Zuid-Holland 709, Zeeland 153, Utrecht 87, Vriesland 229' Overijssel 153, Groningen 195, Drenthe 20; door het hoog militair-geregtshof 85 door den krijgsraad bij het leger ce velde 345, door de krijgsraden der vestingen en garnizoe- nen 156 en door de zee-krijgsraden 40, te zamen%504 in de strafgevangenissen gedetineerd. De aard der wanbedrijven werd verdeeld als tegen de al- gemeene zaak 1032, tegen bijzondere personen 1491 tegen eigendommen 373 1wegens militaire wanbedrijven telde men 826 veroordeelingen. In januarij 11. zijn in de koloniën van weldadigheid op genomen 51 personen, van desertie teruggekeerd 2geboren 12, ontslagen iö, wcggeloo^n 8, gestorven 45; ten ge-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1