MÏD D'ELBURGS C HE COURA N W ti&i W. 36. Donderdag 25 Maart. 1841. 4vr ri I f'f ,y BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Suitoclilaub. JVatif; rijft. JSclgic*. JlcbctrlanDcn. vjb jris; -JilDAti r.r.t iï V I»':V f i J; ,u KjO sb pd tls I'JVKK axuV ,3::. \-"!ooIl r ;<V. v Jy "»e- \j - -.z L W f Hl; De abonnements-prijs dezer Courant is f 2 76 voor drie maanden, en franco per Post ij. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdrfr 10 nrc, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5p en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist In ZEELAND adverteert, dat van af Maandag den 29 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers der woonplaatsen van de belanghebbenden, zuilen worden uitbetaald de traktementen en toelagen over het eerste kwartaal 1841. Middelburg, den 25 Maart 1841. De Administrateur voornoemd P. P O u s. Cübucrtcntic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG zullen, krachtens eene resolutie van den Stede lijken Raad, op Donderdag den 25 Maart aanstaande, des namiddags ten één urein eene der Zalqn van het Raad huis in het openbaar verpachten De JAGT onder Stads-Ambachten Noordmonsterden Haayman Mortiere of Oud-Arnemuiden en Poppen- roeden -Ambachten zulks voor den tijd van zeven achtereenvolgende Jagt-saizoenen. Zullende de voorwaarden, waarop deze Verpachting zal plaats hebben, van heden af op de Stedelijke Griffie ter in zage leggen. Middelburg, den 1 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Het PLAATSELIJK BESTUUR van BRESKENS betuigt door deze tics zelfs dank aan den Heer Hoven Officier van Gezondheid alhier voor dat hij den behoefiigen en 4<>jarigen Persoon van P. du Baart gratis van eene breuk, waaraan hij reeds 16 jaar lijdende was, en ten gevolge van dien, in Ja- nuarij 1827, uit Zr. Ms. zeedienst is ontslagen, door eene eenvoudige kunstbewerking, in bijzijn van onderscheidene Geneesheeren geschied binnen weinige dagen zoodanig heeft willen genezen dat genoemde Persoon thans niet de minste hindernis van zijn vroeger ongemak gevoelt, en weder door handen-arbeid in deszelfs onderhoud kan voorzien. Breskensden 23 Maart 1841. Het Plaatselijk Bestuur voornoemd ABm. LUTEYN. Ter ordonnantie van hetzelve, Jb. VERLÉE, L. S. De Provinciale GENEESKUNDIGE COMMISSIE in ZEELAND, verwittigt bij deze de Heeren Geneeskunst- Oefenaren in die Provincie dat er versche Koepokstof ver krijgbaar is bij haren Voorzitter;moetende de aanvrage daartoe franco geschieden. Middelburg, den 23 Maart 1841. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland B. de JONGE Voorzitter. Ter ordonnantie derzelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. FRANKFORT den 19 maart. Het vroeger berigtdat Ibrahim*pacha ernstig ziek was, heeft zich bevestigd. Hij bevond zich den 9 februarij nog te Gaza en de onder-ko ning had eene stoomboot afgezonden, om hem naar Alexan- driaoverte voeren. Insgelijks bevestigt het zich dat de Egyp tische troepen, bij hunnen aftogtte Damascus en in de om streken groo,te gruwelen hebben gepleegd. Sedert hun ver trek is de rust in Syrië nagenoeg terug gekeerd. Zekeria-pacha en de vorst der Drusen bevonden zich den 13 der vorige maand te Jaffate Tripolis lagen 1400 Arnauten; de vestin- werken van St.-Jean-d'Acre waren door de Engelschen groo- tendeels hersteld geworden. Uit Görtz schrijft men, dat de hertog van Bordeaux reeds den 10 dezer van zijnen zeetogt in de golf van Triest was wedergekeerd, die in Frankrijk eene zoo overdreven vrees rvoor aanslagen der legitimistische partij had doen ontstaan. MADRID den I3 maart% jy|en berekent, dat er reeds yo atgevaai igden en senatoren uit de provinciën alhier zijn aangekomen ten einde de opening der zitting van de cor- HCS bij te wonen. Algemeen gelooft men dat zij voornemens zijn een drietal personen voor het bestuur te kiezen. Eene woorloopige bijeenkomst, door hen gehouden, heeft echter •tot geen' uitslag ge ei Er zal intusschen eene commissie benoemd worden, belast om hec rapport, betrekkelijk de ■questie van het bestuurvoor te dragen. Het is voor als nog onbekend, of H. M. de koningin de opening der zitting zal bijwonen, of wel, dat zulks door een' koninklijken commissaris namens H. M. zal geschieden; in tiat geval zou de heer Cotuez Bccerra daarmede belast worden. Eergisteren zijn aan den minister van financien nieuwe fi nanciële aanbiedingen gedaan. De bank zelve heeft de ver zekering gegevendat zij aan het gouvernement eenige mil- lioenen kan en wil voorschietenom in de dringendste be hoeften te voorzien. PARJJS den 19 maart. De wet omtrent het regulariseren van ruim 140 millioen franken, die onder het ministerie Thiers buitengewoon waren uitgegevenis op het einde der zitting van de kamer van afgevaardigden van heden met eene groote meerderheid doorgegaan. Intusschen is de loop dezer bei aadslaging voor dat ministerie niet gunstig geweest. Eene gedane uitgaaf van 5000 franken als toelage van een naar de West-Indien gezonden publicistden heer Capo de la Feuillide is afgestemdzoodat deze som thans naar het schijntvoor rekening der afgetredene ministers komt, en de gebeele zaak die der befaamde eetzaal van den minister de Peyronnet her innert. De lieer Thiers heeft daarenboven van den tegen- woordigen minister van finantien Humann harde woorden moeten hoorenover de verwarringwaarin hij bezig was het finantiewezen te brengen. Volgens den heer Humann zou het ministerie Thiersindien het niet in de uitvoering zijner hooggaande plannen gestuit was, over 1840,900 millioen franken buitengewoon hebben uitgegeven. De heer Thiers is er bij deze beraadslaging voor uitgekomen dat hij het Fransche leger op 800,000 man had willen brengenentoen men nem te gemoec voerde, dat Napoleon nooit meer dan 500,000 soldaten in dienst had gehad, antwoordde hij, dat de keizer alleen wel voor 300,000 man gold. De hertog van Aumaleeen jongere zoon des konings heeft zich den 16 maart te Toulon naar Algiers ingescheept. Eenige duizenden manschappen werden aldaar mede inge scheept, of zouden eerlang vertrekken. In de dagbladen van Havre leest men, dat het scheeps volk van een Engelsch oorlogschip twee factorijendoor de Spanjaarden don Pedro Blanco en don Pedro Martinez op de kust van Afrika gevestigd aangevallen en verwoest heeft. De schade wordt op niet beneden de 500,000 piasters begroot. Vijftien-honderd Negers, tot die factorijen behoorende heb ben de gelegenheid waargenomen om te ontvlugten. Deze gebeurtenis had te Havanna groote gisting te weeg gebragt. De Engelschen verdedigen hunne handelwijze, door te zeg gen dat de vernielde factorijen kantoren voor den slavenhan del waren. Voor den raad van discipline der nationale garde van deze hoofdstad had onlangs de volgende gebeurtenis plaats Een heer in een grooten mantel gewikkeld nadert de balie. De KoorzitterMijn heer Kermontiergij zijt voor den raad beschuldigd, dat gij weigert als nationale garde dienst te doen Vermontier. Dat weiger ik totaal. Ik zal mijne handen niet aan het geweer slaan. De voorz. Waarom Kerm. Omdat ik u met geene goede oogen aanzie. De voorz. Men zal u wel dringen om te marcheren. Kerm. Doe wat gij kunt nimmer zal ik den eenen voet voor den anderen zetten. De voorz. Uwe antwoorden zijn ongepast. Kerm. Geenszins, ik wil u slechts zeggen, dat ik genoeg van de dienst heb. De voorz. Hoe zoo Kerm. Omdat ik het genoegen heb gehad onder den schoonen Italiaanschen hemel drie kogels te ontvangen. De voorz. Dat is ééne reden. Kerm. Daarenboven heb ik één' arm en één oog in Rus land verlorenen ik kan maar geenen kruijer vindenom beide te gaan opzoeken. algemeen gelach De voorz. Dac hadt gij moeten zeggen. Kerm. Ik heb ook nog eenen toon die in het hospitaal van Val-de-Grace bewaard wordt, doch ik laat hem maar waar hij isofschoon men mij er de waarde niec voor wil teruggeven. De voorz. Dat is meer dan noodig is, om... Kerm. Mogt het niet voldoende zijn, dan heb ik nog eene linker pink in Egypte en drie tanden te Weenen het gouvernement kan de uitlevering vorderen. Lagchende beveelt de voorzitter dat de invalide van de rol van het legioen zal worden geschrapt. Kerm. Gij ziet wel, mijne heeren, dat ik ti met geene goede oogen aanzag, want dit is geheel weg; dac ik nooit de handen aan de wapens zal slaandaar ik ze niet meer beide heb; en dat ik nooit den eenen voet voor den ande ren zal zettendaar ik een houten been heb. Overigens groet ik u met geheel mijn hartwant dac is nog ongeschonden. BRUSSEL den 21 maart. Omtrent eene wijziging van het ministerie of eene ontbinding der kamer is nog niets be slist. Naar het schijnt, zal die beslissing niet komen, dan nadat bij de twee kamers eenige nog aanhangige zaken zullen zijn afgedaan. De senaat beeft gisteren de begrooting van het departement van openbare werken met aigemeene stem men aangenomenen daarna hec uit den boezem van de kamer van vertegenwoordigers voortgekomen voorstelom het inkomend regt op het hooi tot 5 franken te verhoogen, mee 22 tegen 4 stemmen verworpen. De ministers hebben op deze verwerping aangedrongen, ook óp grond -datdezever- hooging van regcen de handelsbetrekkingen met sommige Nederlandsche provinciën noodeloos zou belemmeren. De vertegenwoordigers hebben thans in hunne afdeelingen het voorstel om aan de Kacholijke universiteit te Leuven de regcen van eenen burgerlijken persoon toe te kennen en dus hec bezit van vaste goederen te veroorloven onderzocht. Een groot aantal leden schijnt gunstig voor dit voorstel ge stemd te zijn. De bladen der liberalen bestrijden het mee alle kracht. De Observateur meent, dat als hec aangeno men wordt, men weldra ook de kloosters op het regt tot het bezit van vaste goederen zal zien aandringen. Er zijn volgens dit bladin Belgie, van 1830 tot 1838, 333 kloos ters opgerigt; terwijl dit sedert dien tijd nog weder met 80 zou vermeerderd zijn. 's GRAVENHAGE den 21 maart. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren, is door den heer de Jonge van Campens Nieuw/and rapport uitgebragt op de geloofsbrieven van de uit Noord-Holland benoemde heeren Enschedé en Bleiswijk. Na eene uitgebreide beraadslaging waaraan onderscheidene leden hebben deelgenomen, zijn voor noemde heeren met eene meerderheid van 28 tegen 21 stem men als leden der vergadering toegelaten. Z. Exc. de minister van Staat, directeur-generaal voorde zaken der Hervormde en andere eerediensten heeft bij deze gelegenheid verklaard dac de regering in de overtuiging staat dac het medestemmen der commissarissen van den Koning niec tegen de grondwet strijdt, en dat de aanschrijving om zich voortaan daarvan te onthouden, alleen het gevolg is geweest van de volstandige begeerte en het verlangen van de regering om het gemeen overleg te bevorderenen een bezwaar uit den weg te ruimen hetwelk bjj den aanvang der beraadsla gingen stof tot twijfel had opgeleverd. Z. M. heefc den minister van financiën gemagtigdom hoogscdenzelven voortaan de voordragten voor hec presidium van de aigemeene rekenkamer te doenhetwelk tot hiertoe steeds door de secretarissen van Staat gescheidde. Naar men verneemt is het bezoek, hetwelk Z. M. de Koning op aanstaanden woensdag aan de stad Rotterdam zoude gevenverschoven tot maandag éérstkomende den 29 dezerten gevolge van eene ligte onpasselijkheidbe. staande in eene zwelling der regterhand. Met den 1 april aanstaande zullen, naar aanleiding van een dezer dagen genomen koninklijk besluit, ter aflossing van buitenslands zich bevindende bodems in active dienst worden gesteld Zr. Ms. korvet Juno liggende te Rotterdam, met eene bemanning van 150 en eene bovenrol van 15 koppen, en het bevel daarover opgedragen worden aan den kapicein- luitenant-ter-zee A. Klein, en de brik de Zwaluw, lig gende te Amscerdam met eene bemanning van 100 en eene bovenrol van 10 koppen, over welke het kommandement is opgedragen .aan den kapicein-luitenant-ter-zee IV. Enslie. AMSTERDAM den 20 maart. De gelukkige uitkomst der artesiaansche putboring te Parijs, geeft aanleiding dat de aandacht onzer stadgenooten zich op nieuw vestigt op eene gelijke ondernemingwelke hier ter stede op de nieuwmarkc beproefd wordt. Van goederhand wordt verzekerd, dat deze putboring, welke, om verschillende redenen, eenigen tijd gestaakt is moeten worden en bij welke men niec minder dan te Parijs met velerlei moeijelijkheden te kampen heeft ge had, op dit oogeublik met het meeste geluk voortgezet wordt. Men heefc de aanmerkelijke diepte van 167 Ned. ellen be reikt, en de staat der werkzaamheden is zoodanig, dat er, buiten onvoorzien ongeluk geene verdere moeijelijkheden te wachten zijn. Het is te wenschen, dac de gecommitteerden toe dit gevvigtig werk in staat mogen blijven, hetzelve zon der oponthoud voort te zetten en dat zoo doende niecs on beproefd moge blijven, om hetzelve tot eenen gewensclueu uitslag te brengen. ROTTERDAM den 22 maart. De hoop, oin Z. M. en de Prinsen aanstaanden woensdag alhier te ontvangen, waar voor de toebereidselen van alle kanten met ijver werden voort gezetis heden op eenmaal smartelijk verijdeld, te meer nog dewijl het onverwacht berigt deswege tevens inhoudt, dat ongesteldheid des Konings de oorzaak van het uitstel der reis van hoogscdenzelven herwaarts is. Moge die ongesteldheid geene ernstige gevolgen hebben en dan de zoo lang gekoes terde wensch van Rotterdams ingezetenen spoedig kunnen wor den vervuld. Heden namiddag omstreeks half 5 ure heeft een hevige rukwind de fraaije eerepoort, aan het einde der Schie bij de Heulbrugomvergeworpen, niettegenstaande verzekerd wordt dac alle maatregelen van voorzorg tegen zoodanig ongeval ge nomen waren. Drie menschen namelijk een stads straat- werker en twee andere parcikulieren zijn daarbij meerder of minder gevaarlijk'maar allen vrij ernstig, gekwetst geworden.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1