MIDDELBURGSCHE COURANT. X". 34. Zaturdag i841. 20 Maart. BESTUREN en ADMINISTRATIEF Publicatie».. NIEUWSTIJDINGEN. Suitscïtlasib. (j5ro0t~£irittauje. Belgic; jDcbcvliiubcn. f. .1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, roepen, overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 8 dezer maand Pro vinciaal Blad no. 25) bij deze op de Miliciens-Verlofgan gers, ran de Ligtingen van 1838 en 1839 welke, krachtens speciale beschikkingen in het genot van bepaald Verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijn, om op Donderdag den 25 Maart aanstaande, des morgens ten half-negen ure, te verschijnen op het Raadhuis dezer Stad ten einde aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden over gegeven en vervolgens gedurende den tijd van drie maan den in werkelijke dienst te worden gesteld. En worden mitsdien gemelde Verlofgangers aangemaand 0111 door eene geregelde opkomst ten voorschreven dage ure en plaatsezich niet schuldig te maken aan de straf bepalingen deswege vastgesteld; zullende, opdat niemand hier van onkundig zij, deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Couranc geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 15 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der Ingezetenen, dat door den Raad dezer Stad op den 26 Februarij jl.is gearresteerd en door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij reso lutie van 12 dezer maand, goedgekeurd, de navolgende ain- pliatie van Art 1 van het Reglement opde invordering van het Additioneel door de Stad te heffen op 's Rijks Accijns op het Geslagtwelke ampliatie op Maandag den twee-cn- twintigsten dezer maand in werking zal worden gebragt De VleeschhouwersVarkenslagers en alle andere per- sou en, welke eenig stuk Vee ter schatting aangeven, zijn verpligtbijaidieu de Schatters de waarde van zoodanig Vee naar de wezenlijke wigt verlangen te bepalen, 0111 hetzelve ten hunnen koste naar de Stedelijke Waag te ver- voeren, ten einde aldaar voor Stads rekening te worden gewogen." En opdat een iegelijk van gezegde ampliatie kennis dragc zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mits gaders in dezer Stads.Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKB. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. WEENEN den 8 maart. Men meent hier te weten, dat de onderhandelingen over de volkomene bevrediging van Span je weder hervat zulten worden. Een der Noordsche hoven zou althans de erkenning van koningin Isabella II als het eenig middel hebben aangeduid om nog grootere rampen voor te komen dan die welke bereids door den burger-oorlog in het Schiereiland veroorzaakt zijn, terwijl de Fransche regering nooit opgehouden heeft zoodanige onderhandelingen als drin gend noodzakelijk voor te stellen. Dezer dagen heeft een jonge onbeleefde Franschman een attaché des Franschen gezantschaps alhier, aanleiding tot onaangenaamheden gegeven. Het is verboden op de straten sigaren te rooken. Ofschoon hem dit meermalen gezegd was ging hij er mede voort. Een politie-bediendedie aan een huis in de Herongasse, voor hetwelk ten behoeve van een zieke, stroo gestrooid was, de wacht hield, waarschuwde hem te vergeefs de sigaar af te leggen. Eenige schreden ver der werd hij door den schildwacht voor het paleis van den prins IVasa andermaal gewaarschuwd doch dewijl hij zich «r niet aan stoorde, nam de grenadier hem de sigaar af, waar op de Franschman zijnen stok gebruikte. De grenadier greep stok en man en plaatste laatstgemelden in zijn wachthuis tot •dat deze eemge minuten later door de politie werd medege nomen welke hem daarna, als tot het Fransche gezantschap behoorende heeR ontslagen. FRANKFORT den 14 maart. Het bevestigt zich, dat •de regering van Hessen-Darmstadt al spoedig tot het doen wegruimen van den dam i„ den Rijn is overreed geworden. ,0e naartoe gebezigde steenen zijn, den dezer, door de jjionn.ers der Qostennjksche en Pruissische bezetting van Maincz Uit die rivier gehaald en op bet Hessisch eilandje Ingelheimerau nedergelegd. Door de spoedige tusschenkomst -der autoriteiten van de Duitsche bondsvergadering mag men deze zaak dus als vereffend aanmerken. Men schijnt hier weinig vrees voor algemeen ongun stige gevolgen van den firman van 13 februarij te voeden te minder dewijl gelijktijdig uit Weenen en Parijs de stellig ste verzekering ontvangen isdat niet alleen de gezanten van Oostenrijk en Pruissen, maai' ook die van' Rusland, krachtige pogingen aanwenden om den sultan tot verande ringen in dien firman te bewegen voornamelijk ten opzigte der verkiezing van de opvolgers der Egyptische paella's waartegen bij Mehetned-Ali het grootste bezwaar ontstaan was. Men berekent dat ten gevolge der onlangs gedane sterke aanwervingen door welke voor de Duitsche provin ciën 44,000, voor de Italiaansche 12,000 en voor Hongarye 38,000 manschappen zijn of worden onder de wapenen ge bragt het personeel van het mobiel Oostenrijksche leger weldra 200,000 man zal beloopen. Ofschoon men niet aan het uitbreken van den oorlog geloofc, wordt echter deze completering der armee met genoegen gezien dewijl men meent, dat de onderhandelingen over den gewapenden vrede, van de zijde der Duitsche regeringendaardoor niet dan be vorderd kunnen worden. De aartshertog Frederik, wiens wederkomst te Weenen vroeger te voorbarig door eenige Duitsche dagbladen was medegedeeldis nu den 7 dezerover Triest en Venetie aldaar in den schoot zijner familie teruggekeerd. De groote raad van Zurich heeft zijne inscructien aan de afgevaardigden van dat kanton tot den buitengewonen land dag in zeer verzoenenden geest gesteld, en vooral daarop aangedrongen, dat mende zaken onderling, en,zonder vreemde tusschenkomst, in der minne regele. Thans is in deszelfs geheel bekend geworden de allo cutie door den Paus bij het laatste consistorie gedaan. Daar bij geeft Z. H. te kennen, dat hij, na zich reeds vijfjaren geleden in een alstoen gehouden consistorie over den toestand van Spanje beklaagd te hebben, gehoopt had, dat de rege ring van dat land een' anderen weg zou inslaandat verre van diende zaken zeer verergerd zijndat aldaar bijna alle mannen-kloosters opgeheven de kerkelijke bezittingen ver beurd verklaard zijn het meest heilige met voeten vertreden isdat de Pauselijke internunciusdie tot schikking der aangelegenheden tusschen beide wilde komen, met de ge wapende magt uit het rijk is verdreven dat in het Kacho- lijlte koningrijk goddelooze boeken verspreid, ja somwijlen kettersche leeraren (Engelsche zendelingen) niet verhinderd zijn om het geloof der eenvoudigen te bederven enz. Wee ons (zegt de Paus) wanneer wijterwijl de heilige dingen zoo geschokt en de kerkelijke vrijheid zoo zwaar ge teisterd wordt, geen muur tot bescherming van het huis Is- raëls oprigten en ons verder slechts bepalen tot verzuch tingen en stille klagren." De Paus eindigt met al de in Spanje genomen maatregelen voor nietig en krachteloos ta verklaren. LONDEN den 13 maart. De' stand onzer betrekkingen met de Vereenigdc-Statenhoe bedenkelijk, is nog niet ho peloos, gelijk men verneemt dat in Havre verspreid is. Men heeft de reeks van besluiten die in de vertegenwoordiging van Maitie zijn aangenomen, ten oiiregte op rekening van het algemeen congres gesteld. Veel hangt van den afloop van het regtsgeding tegen M'Leod af, waaromtrent men hier reikhalzend den volgenden post te gemoet ziet. Intusschen wordt voortdurend ijverig op onze oorlogs-werven gearbeid. BRUSSEL den 15 maart. De beraadslaging, die voor eenige dagen in de kamer der vertegenwoordigers gehouden en met eene zeer betwiste zegepraal van het ministerie ge ëindigd is, herhaalt zich thans in den senaat. Bij gelegen heid der begrooting van het departement van binnenlandsche I zaken hebben verscheidene senatoren het tegenwoordig mi nisterie ten laste gelegd, van te uitsluicend in den geest der liberale partij te zijn zatnengesteid. Zij hebben henop grond der verplaatsing van eenen districts-commissaris en van een klein aantal feiten van gelijken aard van partijdigheid tegen de Katholijken beschuldigd. Aan het eenige lid van het ka binet, hetwelk eenigermate als tot de Katholijke partij be- hoorende kon worden beschouwd den heer Liedtshad inen, zoo zij zeiden, het bestuur over het onderwijs ontno men. In het tijdschrift, waaraan vrienden der ministers ar beiden [la Revue Nationalestraalde een anti-Katholijken geest doorenz. Op zulke gronden heeft bij voorbeeld de graaft Baillet verklaard, dat hij, indien het ministerie niet gewijzigd wierddaarom alleen tegen de begrooting zou stem men. Van de zijde des ministers is daartegen aangevoerd dat menniets wezenlijks tegen de leden van het kabinet kunnende inbrengen, hun un procés de tendanceaandeed i dat het ten hoogste onbehoorlijk wasomzoo als men ten aanzien van den heer Rogier gedaan had diens bijzonder godsdienstig gevoelen aan te klagen, als hij, gelijk de ove rige ministers, door al zijne handelingen bewijzen gaf van eerbied voor de geloofsbelijdenis der groote meerderheid en j van ijver voor den luister der openbare eeredienst dat het strijdig scheen met de welbegrepene roeping van den senaat, 0111 eene begrooting te verwerpen, enkel omdat de leden van dat wetgevend ligchaam in de wijze van zamenstelling van het kabinet geen behagen vonden enz. De baron de Stas- sart en andere als hoog-liberaal bekend staande senatoren heb ben de ministers bijgestaan. De eerste beweerde, dat eene overhelling tot achteruitgang Belgie naar den afgrond zou voeren. Van weerszijden heeft men voorts geklaagd, dat deze openbare beraadslagingen de opgewondenheid der twee hoofdpartijende liberalen en Katholijken slechts vermeer derden, Ook over het gebruik dier partijnamen is getwist. Het volk op de tribunes heeft den minister Lebeau die he den twee uren lang gesproken heeft, levendig toegejuicht. Deze zeide onder anderendat zijne tegenstanders zeer zeker de poorten van het ministerie van onderwijs gesloten zouden hebben voor een man als de heer Guizotdie of schoon Protestant, in Frankrijk wetten omtrent het onderwijs heeft ingediend, waarbij aan de godsdienstige naauwgezetheid der R. Katholijke huisvaders en geestelijken de ruimste waarborgen worden toegekend. Morgen zullen deze beraad slagingen worden voortgezet. Naar het schijnt hebben de zelve koning Leopold genooptom spoediger dan hij meende van zijn kasteel van Ardenne naar Brussel terug te keeren. De ministers hebben stellig aangekondigddat, indien de meerderheid van den senaat zich tegen hen verklaart, de ka mers ontbonden zullen worden." 's GRAVENIIAGE den 15 maart. Heden is door den Raad van State aan deszelfs vice-presidencden secretaris van Staat, baron van Doorn van fVestkapelleeen contra diner gegeven, hetwelk met de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning en die van Z. K. H. den Prins van Oranje is vereerd geworden. Thans zien het licht de door Z. M. in den loop dezer maand genomene besluiten waarbij eene nieuwe organisatie op den voet van vrede wordt gearresteerd voor het wapen der infanterie, der kavallerie, der artillerie en genie, mitsgaders voor de geneeskundige dienst voor de landmagt. Tot de formatie der infanterie behoort de staf, bestaande uit 1 generaal der infanterie; 3 luitenant-generaals, divisie- kommandanten; 6 generaal-majoorsbrigade-kommandanten; x adjudant van den generaal der infanterie; 3 adjudanten van de divisie-kommandanten 6 adjudanten van de brigade-kom mandanten1 regement grenadiersbestaande uit 2 bataillons ieder van 4 kompagnien1 regement jagerszamengesteld als dat der grenadiers; 10 regementen infanterie, elk zamen gesteld uit 3 veld-bataillonsen 1 reserve-bataillon elk ba- taillon bestaande uit 4 kompagnienmet bepaling dat het 3de batailion uit flankeurs zal bestaan1 garnizoens-bataillon. Door deze nieuwe formatie der infanterie zijn de majoors fc-la-suite en de school-kompagnienwelke tot de vorige for matie behoorden, opgeheven; terwijl daarbij al verder is be paald dac de kapiteins bij de regementen grenadiers en jagers in twee en bij die der regementen infanterie in drie onder, scheidene klassen zullen worden verdeeld. Tot dc formatie der kavallerie behoort de staf, bestaande uit 1 luitenant-generaal, opperbevelhebber; 2 generaal-ma joors kommandanten der brigades 1 adjudant van den op perbevelhebber, 2 adjudanten van de kommandanten der bri gades, 2 regementen lansiers, 2 regementen ligte dragonders en 2 fegemeuten zware dragonders; zullende elk regement zijn zamengesteld uit 4 eskadrons. Door deze nieuwe formatie zijn de luitenants k-la-suite en de lujtenant-kornets vervallen zullende daarentegen bij ieder regement 1 adjudant-ouder-of- ficier standaarddrager worden aangesteld. Tot de formatie der artillerie behoort de staf, bestaande uit 1 luitenant-generaalchef van het wapen 2 kommandan- ten voor het personeel en materieel der artillerie 1 adjudant van den luitenant-generaal chef van het wapen 2 adjudan ten bij de kommandanten van het personeel en materieel; 3 directeurs der artillerie.direccien, hebbende ieder een ad judant; r directeur der stapel- en constructie-magazijnen te Delft, 1 onder-directeur, 1 kapitein-vuurwerker, 1 idem voor het scheikundig laboratorium 1 idem als opzigter in den gcweerwiukel1 directeur voor de metaal-geschutgiete rij te s Gravenhage 1 onder-directeur, 1 inspecteur der draagbare wapenen, 1 inspecteur der buskruid-fabricatie 7 magazijnmeesters der eerste klasse, 13 der tweede klasrse en 12 der derde klasse, 16 constructeurs der eerste klasse, 16 der tweede klasse en 18 der derde klasse; 2 regementen veld- et) vesting-artillerie, zamengesteld uit 14 kompagnien, waarvan 4 batterijen veld- en 10 kompagnien vesting-artille rie 1 Tegemenc vesting-artillerie en trein, zamengesteld uit 15 kompagnien, waarvan 13 kompagnien vesting-artillerie en 2 kompagnien artillerie transporttrein1 regement rijdende artillerie, bestaande uit 7 kompagnien, even zoo veel batte rijen uitmakendehet korps pontonniersen eene kompag- nie.artillerie werklieden. Bij het wapen der artillerie zijti even als bij dat der infanterie de kapiteins in drie klassen verdeeld. Door de nieuwe formatie aan het wapen gege venzijn de plaatselijke artillerie-kommandanten gesuppri meerd. Het vervolg in het volgend No.~) De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal hebben zich heden weder bezig gehouden met het on derzoek van de ontwerpen van wetnopens de consignatie van effecten en betrekkelijk de krankzinnigen. Morgen zul len enkele afdeelingen reeds aanvangen met het in overwe ging nemen van het ontwerp nopens de onteigening ten alge- meenen nutte. Den 14 dezer heeft de heer Bcckers zijne funcie van in specteur (en niet inspecteur-generaal, zoo als abtisivelijk gemeld iszijnde de betrekking van inspecteur-generaal ge supprimeerd) der geneeskundige dienst aanvaard, zullende Z. Ed. den titel voeren van kolonel, inspecteur der genees kundige dienst. Men verneemt verder, dat het lot der officieren van ge zondheid in zoo verre zal verbeterd worden, dat hunne irak-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1