MIDDELBURGSCHE O E A I T. V N°. 33. Donderdag 1841. 18 Maart. 'i BESTUREN en ADMINISTRATIEN. fJublicattcu. NIEUWSTIJDINGEN. ZJMttöcïtlattb. Q5r00(-Bt*iltawjc. Jwnkijfc, ilcbcvianben. y*. De abonnements-prijs deier Couranl is 2 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte-en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is/i,5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezecenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden het Suppletoir Kohier No. 8der Personele Belas ting voor het Dienstjaar i8|§t derde Kwartaal, met uit- noodiging aan een iegelijk, wien zulks aangaat, om, na be- komene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, onder herinnering te vens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mogten be staan binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Couranc geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 15 Maart 1841, Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur van den 8 dezer maand Pro vinciaal Blad 110. 25) bij deze op de Miliciens-Ferlofgan- gersvan de Ligtingen van 1838 en 1839, welke, krachtens speciale beschikkingen in het genot van bepaald Verlof en nog ongekleed en ongeoefend zijnom op Donderdag den 25 Maart aanstaandedes morgens ten half-negen ure-, te verschijnen op het Raadhuis dezer Stad ten einde aan den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie te worden over gegeven en vervolgens gedurende den tijd van drie maan den in werkelijke dienst te worden gesteld. En worden mitsdien gemelde Verlofgangers aangemaand, om door eene geregelde opkomst ten voorschreven dage ure en plaatsezich niet schuldig te maken aan de straf bepalingen deswege vastgesteld zullende, opdat niemand hier van onkundig zijdeze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Maart 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ADMINISTRATEUR van *s Rijks Schatkist in ZEELAND adverteert, dat, van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner Woonplaat sen zullen worden uitbetaald de Ridder-Soldijen over het laatste Kwartaal van 1840. Middelburg, den 17 Maart 1841. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in ZEE LAND zal hare gewone Voorjaars-Vergadering houden bin nen Middelburgin de Abdij op Woensdag, den 14. April 1841, des voormiddags te half-elf uren; zullende op Donderdag, den 15. dier maand, des morgens tzacht uren, worden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspi ranten naar eenigen Rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene au thentieke acte hunner geboorte, zich, ten minste acht dagen te voren bij den School-Opziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, ADR. P. van DEINSE. -den 17 Maart 1841. Secretaris. De Personen welke genegen mogten zijn om gedurende het op handen zijnde Zomer-saizoen het PAARDENWERK van den Móddermolen aan te nemen gelieven zich tot dat •einde ten spoedigste aan te melden ter Stedelijke Griffie alwaar hun met betrekking tot dit Werk de noodige inlichtin gen zullen worden verstrekt. FRANKFORT den 13 maart. De Köllnische Zeitung be helst het volgende berigt uit Biberich van den 10 dezer: Uit eene zeer .goede bron meld ik u, dat, volgens een lieden per estafette hier aangebragt berigt, de 'bonds-vergade- ring beslist heeft, dat de groothertoglijk Hessische regering den op haren last in den Rijn opgeworpen steenen dam weder moet wegruimeneu tusscheu heden en morgen eenen aanvang daarmede moet maken. De Nassausche regering heeft de in gezetenen van onze plaats en omstreken aangemaand om zich bij de wegruiming van dien dam even rustig te gedragen als bij deszelfs daarstelüngmen wenscht zelfs, dat gedurende dien tijd geene groepen van menschen zich aan den oever ver- coonen en heeft daartoe de noodigfe pol'.de-maatregeler geno men. Wij mogen ons derhalve vleijen dat binnen kort «de scheepvaart langs den regter Rijn-oever weder mogelijk zal wezen." Men schrijft uit Weenen van den 4 dezer: In onze wapenfabrijken heerscht groote drukte om de gewone geweren onzer infanterie te veranderen en van per cussie-sloten te voorzien. Zoo het schijnt wil men dezelve binnen den kortst mogelijken tijd bij ons geheele leger invoe ren er zou ten minste bevel gegeven zijn, om 1,500,000 geweren op die wijze te veranderen. Bij het monterings depót in het naburige Stockerau heerscht mede groote werk zaamheid zijnde aldaar, behalve de gewone militaire klee dermakers 300 van hier ontboden kleedermakers-knechts in het werk gesteld." LONDEN den 12 maart. Na het ontvangen van den hatti sheriff van den sultanhoudende de voorwaarden aan Mehe- med-Ali opgelegdzijn de leden van de conferentie over de Turksche zaken, te zamen met den Turkschen ambassadeur, eergisteren middag aan het hotel van binnenlandsche zaken vergaderd geweest. Men zegt, dat de onderhandelingen over een verdrag met Frankrijk, welke voorspoedig voortgingen, door de aankomst van dit stuk zeer achteruitgezet zijn. Nadere berigten uit Nieuw-York blijven even oorlog zuchtig luiden als de vroeger medegedeelde. Ter beurs werd gisteren het gerucht verspreiddat een nieuw traktaat, waarin ook Frankrijk betrokken zou wezen, ter vereffening der Oostersche questie, geteekend was; ech ter hechtte men daaraan niet veel geloof. PARIJS den 13 maart. De hertog van Aumale heeft gis teren deze hoofdstad verlatenom zich naar Algerie te bege venwerwaarts de hertog van Nemours hem in de laatsteda- gen der maand volgen zal. Abd-el-Kader maakte zich, naar de jongste berigten, tot een wanbopigen wederstand gereed. Men gelooft meer en meer dat het ontwerp van wet op de versterking vafi Parijs, en wel met eene vrij talrijke meer derheid door de kamer der pairs aangenomen zal worden. 'sGRAVENIIAGE den 15 maartIn de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ontvangen eene koninklijke boodschapten geleide van een ontwerp van wet, nopens de onteigening ten algemeenen nutte, hetwelk, ter overweging, aan de afdeelingen is verzonden. Is berigt ontvangen van het treurig afsterven van het waar dig medelid der Kamerden baron Roell van Ilazerwoude. Aan mevrouw de douairière zalop de gewone wijze een antwoord worden gezonden waarin de Kamer haar diep leed wezen over dit smartelijk overlijden zal doen kennen. Is ontvangen eene missive van Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken die daarbij berigtdat het Z. M. be haagd heeft te bepalendat de gouverneurs der provinciën voortaan van het regt, om bij de verkiezingen in de verga deringen der Staten van Holland mede te stemmen geen gebruik meer zullen mogen maken. Z. Exc. vermeent, dat hierdoor het onderwerp van het adres van den heer Lip- man is komen te vervallen, en dat in alle gevalle Z. Exc. door het bestaande koninklijk besluit van 1820, verhinderd werd te dezen aan het verlangen der Kamer te voldoen. De voorzitter stelde voor, deze missive voor kennisgeving aan te nemen. De heeren van Dam van Isseltvan RechterenLuzac en Schimmelpenninck hebben dat voorstel bestreden, vooral op grond dat de Kamer zich daardoor ongelijk zou worden en als het ware het besluit vernietigen hetwelk zij in de vorige week op goede gronden genomen heeft. De Kamer heeft aan Z. Exc. den minister inlichting verzocht, op den inhoud van het request van den heer Lipman. De minister heeft dit geweigerd of niet goed begrepen. Niets is alzoo na tuurlijker dan dat de Kamer op haar eens genomen besluit bleef aandringen en Z. Exc. andermaal verzochtde verlang de inlichting te geven. Nog altijd bleven deze leden van ge voelen dat Z. Exc. de minister, zeker 11a de invoeringder ministeriele verantwoordelijkheid, verpligt was, 0111 de Ka mer de door haar verlangd wordende inlichtingen of ophel deringen te geven. Zij meende, dat het gevolg van dit een en ander zou wezen, dat de provincie Noord-Holland nog gedurende eenigen tijd beroofd zou blijven van twee harer vertegenwoordigers doch dat de schuld hiervan niet aan de Kamer, maar aan Z. Exc. den minister zou te wijten zijn. De heeren de Jonge en Kniphorst hebben het voorstel van den president ondersteund en gemeend dat het voorzigtiger wareom thans niet te zeer op het antwoord des" ministers aan te dringen, hetwelk ook zij meenden dat Z. Exc. niet verpligt was aan de Kamer te geven. De heer de Jonge bleef aandringen op het onmiddellijk overgaan tot het onder zoek van de geloofsbrieven der twee nieuwbenoemde leden. De heer Kniphorst trachtte aan te toonendat het hoogte gevaarlijk Is dat de Kamer zich niet binnen hare bevoegd heid hie'd en de grenzen harer magt zocht uit te breiden. De Kamer is geen regerings-ligchaam. Voorts trachtte hij te doen uitkomendat de gouverneurs der provinciën wei de gelijk naar de grondwet het regt hebben aan de verkiezin gen deel te nemen. Ten slotte drong hij bij de Kamer erop aan dat zij zich binnen de palen der grondwet houdeen zich voor overijlde stappen wachte. De heeren Bruce, Star Busman, Gevers en JVarin heb ben er op aangedrongendat het voorste! van den president om de missive van den minister voor kennisgeving aan te nemen, aan de afdeelingen zou worden verzonden. Zij meen den dat alle overijling ten deze gevaarlijk en het aan te raden wasalle botsing tusschen de Regering en de Kamer die uit dit voorval kon ontstaan voor te komen. De heeren Luzac Schimmelpenninck en van Dam van Isselt hebben ook dat voorstel bestreden. Zij voorzagen in eene volharding der Kamer geenszins die schrikbarende gevolgen welke vorige leden daarvan voorspelden. In allen gevalle vorderde de eer en de waardigheid der Kamer, dat zij thans niet verbrak hetgene zij in de vorige week had opge bouwd. Een onderzoek in de afdeelingen kwam niet te pas want men zou in de daad niet weten wat eigenlijk in de afdeelingen diende overwogen te worden. De heer Luzac meende, dat dit besluit der Kamer de eerste stap was ge weest om hec leven de kracht en den geest der grondwet te doen terugkeerenen haar naar haren waren geest en inhoud te doen uitvoeren. Na eene woordenwisseling over de vraag, of het voor stel van den heer Bruce, om de missive aan de afdeelingen te verzenden bij de stemming den voorrang hebben zouwerd gestemd over de vraag of de missive van den minister al dan niet voor kennisgeving zou worden aangenomen? welk voorste! werd .verworpen met de aanzienlijke meerderheid van 32 tegen 15 stemmen. Daarna is beraadslaagd over de vraagof er een en zoo ja welk nader schrijven aan Z. Exc. den minister van bin nenlandsche zaken zou worden gezonden. Sommigen wa ren van gevoelen dat men eenvoudig moest blijven volhou den bij het eens genomen besluit. Anderen wenschten aan Z. Exc. den minister een extract toegezonden te hebben van de notulen der zitting van heden, ten bewijze, dat de Ka mer geen genoegen had genomen met het door Z. Exc. ge- antwoordde. Eindelijk stelde de graaf van Rechteren voor, aan Z. Exc. den minister te doen kennen, dat, vermoede lijk, Z. Exc. de vraag der Kamer niet juist schijnt begre pen te hebben en Z. Exc. alzoo verzocht werdaan de Kamer te doen geworden een extract der notulen van het ver handelde in de vergadering van de provincie Noord Holland, ten einde daaruit te kunnen ontwaren, of de gouverneur al dan niet aan de verkiezingen van de beide heeren die tot afgevaardigden benoemd zijn heeft deel genomen. Daarop ontstond de vraag of dit voorstel al dan niet naar de afdeelingen zou worden gezonden Onderscheidene leden hebben zoo wel voor als tegen zoodanige verzending het woord gevoerd. Ter stemming overgegaan zijnde, was daaivan de uitslag, dat zich 27 stemmen tegen en slechts 20 voor verklaarden, zoodat ook dit voorstel werd ver worpen. i hans zou in omvraag gebragt worden hec voorstel van den graaf van Rechterenom een nader schrijven aan Z. Exc. den minister te rigcen. De heer van Rappard deed hec voorscel, om in dat schrijven in te lasschendat die in lichting gevorderd wórdt, opdat de Kamer aan den op haar rustenden pligt, tot het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden naar behooren kunne voldoen. Ook hieromcrenc ontstond weder eene uireenfoopende dis cussie, daar sommige leden meenden, dat de Kamer daar door inbreuk zou maken op het grondwettig regt dat zij oordeelt te bezittenom van de ministers inlichtingen te vragen. Andere leden zagen in die toevoeging geen groot bezwaar, en begrepen dat, wanneer de Kamer, bij eene andere gelegenheidwederom inlichtingen mogt verlangen zij daarop andermaalinet toevoeging der oorzaak of dei- reden kon aandringen. Desniettegenstaande is bij hoofde lijke omvraag hec voorstel van den president verworpen met eene meerderheid van 24 tegen 23 stemmen, en dus met de meerderheid van slechts ééne stem. Eindelijk is hec oorspronkelijke voorstel van den graaf van Rechterenom hec stuk aan den minister terug te zenden ten einde als nog inlichting en mededeeling van het extract der notulen van de vergadering der Staten van Noord-Hol land nopens de daarin plaats gehad hebbende verkiezingen, ce ontvangenin omvraag gebragt en aangenomen met de groote meerderheid van 31 tegen 16 stemmen. Tegen hebben gestemd dc heeren van RappardSnouck Hurgronjede Jonge, Corver Hooftvan HemertDijckmees- tcrRepelaer, Kniphorst, van der Kelder., van Aker la-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1