O IJ R A N Y'. 32. Dingsda 1841. V 16 Maart. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. N IE U WSTIJDINGEN. SJuitschlfinb. ©root-fieittauje. XrAHfcvijfc. Bclgic. ücbcrfauben.. iid rr H- AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. Openbare Verpachting van Gronden en Wateren, van het Domein van Oorlog. Op Zaturdag den 20 Maart 1841, des voormiddags om elf ure, zal de Agenc van het Domein te Sas-vaiuGent daartoe behoorlijk gemagtigdten overstaan van den Notaris .7. C. O. Benteynresiderende te Biervliet, en getuigen, ten Huize en Herberge van P. Krielte IJZENDIJKE, in het openbaar presenteren te verpachten voor den tijd van 43::. jaar, ingaande 1 Mei 18415 in zes onderscheidene Perceelen Eenige GRONDEN en WATEREN, behoorende tot het Domein v?n Oorlog, gelegen te Breskens. Alles breeder omschreven bij de voorwaarden waarop deze Verpachting zal plaats hébben, en welke ter lezing liggen, behalve op de gewone publieke plaatsen ter Secretarie der Gemeente Breskensten Kantore van den Notaris Benteyn te Biervliet, en van den Agent van het Domein te Sas-van- Gent. De Agent van het Domein voornoemd, E. C. L. D'HANENS. AGENTSCHAP SAS-VAN-GENT. Openbare Verpachting van Grasgewassen en Vis- scherijen van het Domein van Oorlog. Op Woensdag den 24 Maart 1841, des namiddags om twee ure, zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent', daartoe behoorlijk gemagtigd, ten overstaan van den Notaris C. E. Vermandei, residerende te Sas-van-Genten getuigen, ten Huize en Herberge van .7. C. Steenkampte Neuzen, in het openbaar presenteren te verpachten voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Mei 1841, in acht onderscheidene Perceelen De GRASGEWASSEN en VISSCHER1JENbehoorende tot de Vesting Neuzen. Alles breeder omschreven bij de voorwaarden waarop deze Verpachting zal plaats hebbenen welke ter lezing liggen behalve ten Kantore van den Agent van her Domein te Sas- van-Gent, ook ter Secretarie der Steden Sas-van-Gent en Neuzenten Kantore van den Notaris Vermandeite Sas- van-Gent, en in het Logement bij .7. C. Steenkampte Neu zen. De Agent van het Domein voornoemd E. C. L. D'HANENS. FRANKFORT den 7. maart. Uit Rome meldt men van den 25 februarij het volgende Tegen het voorjaar vertrekt monseigneur Capaccini naar s Ilage, ten einde de onderhandelingen over het nieuwe con cordaat re gaan eindigen. Er zullen, zegt men, twee nieuwe bisschopszetelseen in 's Hertogenbosch en een in Amster dam, opgerigt worden. Dezelfde wijze van verkiezingen der bisschoppen zal hier plaatshebben, welke voor de Opper- Rijnsche provincie bij de builad Domini gregis custodiam ingevoerd is. Volgens deze bepaling moet het kapittel aan den landvorst eene lijst overhandigen van de tot de geeste lijken van het bisdom behoorende verkiesbare kandidaten waarvan deze het regt heeft diegenen te schrappen welke hem minder aangenaam zijn 5 met de bepaling echter, dat het getal overig blijvende kandidaten tot het doen van eene vrije keuze nog toereikend zij. Na de keuze is dan het kapittel verpligt, de kerkelijke bevestiging bij den Paus te verzoe ken. Zoo als bekend is, heeft Pruissen deze wijze van ver kiezen, bij de dien betreffende in 1821 gevoerde onderhan delingen ten eenenmale afgekeurden alleen bij de eerste zending des graven Brühl kwam deze aangelegenheid weder ter spraketoen er qnestie was van het onregtmatige ver kiezen van den bisschop te Trier." Een aantal aanzienlijke inwoners der stad Munchen tot de Hervormde kerk behoorende, alsmede het Protestant- sche opper-consistorie, hebben dezer dagen bij den koning van Beijeren in geschrifte zich ernstig beklaagd over de pre dikatiën vgn den Roomsch-Katholijken hofprediker Eberhard, die zich sedert eenigen tijd niet ontzag, geregeld eiken zon dag in zijne leerredenen op de heftigste en smadelijke wijze (tegen de Protestantsche leer en derzelver belijders uit te va ren. Ten gevolge van deze klagten heeft de regering een on derzoek der zaak gelast, en den genoemden hofprediker het (betreden van den kansel verboden. Vo,*ens kerigt uit Napels had men aldaar in den nacht wanden 20 op 21 februarij eenige vrij sterke schokken van aardving gevoe ieofschoon op zichzelven van geen hijzonder belang, toch veel ongerustheid wegens eene mogelij ke herhaling veroorzaakt hadden te meer daar de Vesuvius •sedert eenigen tijd van binnen in hevige werking waszon- >der tot eene uitbarsting te kunnen komen. LONDEN den 10 maart. Uit de Vereenigde- Staten zijn hier hoogst belangrijke berigten tot den 17 febr. ontvangen. De commissie voor de buitenlandsche zaken heeft namelijk* bij monde van den heer Pkkenshaar rapport, wegens het voorgevallene met den heer BTLeod en de geschillen om trent de grensscheiding, in het congres uicgebragtwelk rap. port niet- alleen de gevangenneming van genoemden heerals die van een roovermoordenaar en brandstichter, ten volle wettigt, en zijne schuld tot de Engelsche regering uitstrekt dewijl deze door haren gezant heeft doen verklaren dat het vetbranden der Caroline op last der autoriteiten in Canada geschied ismaar nog verscheiden andere beschuldigingen tegen genoemde regering bevat, zoowel wegens het niet ver dienen van de qnestie aangaande de noord oostelijke en noord westelijke grensscheiding als ten opzigte van het doorzoe ken van Noord-Amerikaansche vaartuigenonder voorwend selzoo als het rapport dit noemt, van den slavenhandel te willen uitroeijen. Aan het slot zegt de commissie, 11a een tafereel van de trapswijze uitbreiding der magt van E11. geland, in alle werelddeelengedurende de laatste jaren, geschilderd te hebben dat de Staten ofschoon zij den oor log niet willen zoeken, zich ook door geenemogendheid op aarde straffeloos moeten laten beledigenwelke ook de ge volgen wezen mogen. In weerwil van den tegenstand der oppositieheeft de groote meerderheid der representanten zich met dit rapport vereenigd. Men hoopte echter, nog dat de nieuwe pre sident Harrisondie gunstiger dan zijn voorganger jegens Engeland gestemd schijnt, het uitbreken van den oorlog zou weten te verhoeden. Genoemde generaal die den 9 februarij den ouderdom van 68 jaren bereikt heeft, en den 4 maart zijne nieuwe betrekking moest aanvaarden, was van Balti- more te Washington aangekomen. Gemelde tijdingen hebben den graaf van Mountcashelin het hoogeihuis doen vragen, ofbij lord Melbourne eenige? officie- Ie mededeeling wegens de echtheid van genoemd rapport was ingekomen naardien hij niet begrijpen kon da: een stuk voor de Engelsche natie zoo beledigend echt kon wezen. Door den eersten minister is hierop geantwoord dat hij wel de authenticiteit van het staatsstuk niet kon bewijzen maar zoowel uit den vorm als uit alle daarmede verbonden om standigheden op moest maken dat het echt zou zijn. Alhier uit Konstantinopel ontvangen brieven geven aan leiding 0111 te denkendat de langdurige vijandelijkheden tus- schen de Russen en Circassiers haar einde naderenalthans de laatsten hebben hunne zucht tot onderhandelen te kennen gegeven daar zij overtuigd schijnen het niet langer tegen de pvermagt vol te kunnen houden. UitCanton zijn hier berigten ontvangen van den 18 de cember. Dezelve luiden nog geenszins^zoo gunstig als ge- wenscht werd. Het blijkt namelijk, dat de onderhandelingen met het Chinesche bewind, na vele vertragingen, naauwe- lijks geopend waren, en veel min tot eenigen uitslag geleid hadden. De commissaris des keizers, Keshenwas den 29 november te Canton aangekomenen maakte zich gereed om naar Macao te vertrekken ten einde daar de zaken te be handelen. Vóór de komst van dezen commissaris, hadden de Chinezen op een Britsch vaartuig, 't welk onder vredes- vlag een brief moest overbrengen, uit een fort geschoten maar later zich des wegens verontschuldigd. Aan den mond der rivier van Canton lag het gros der Britsche scheepsmagt; de overige vaartuigen waren nog te Chusan. De manschap pen, vooral op het zoo even genoemde eiland, leden steeds veel door ziekten. De admiraal Elliotdie het bevel over de expeditie voerde, heeft zijn kommancto neergelegd en is naar Sincapore teruggekeerd. Naar men zegtis hij daartoe genoodzaakt geworden door den slechten staat zijner gezond heid; doch sommigen meenen dat mismoedigheid over den tragen voortgang van de hem opgedragene zending den ad miraal heeft aangespoord om zich te verwijderen. Het be vel over de expeditie werd nu gevoerd door sir .7. Gordon Bremer. In Oost-Indie hebben deze berigten mede een ongunstiger! inuruk gemaakt, en van daar zijn ernstige vercoogen her waarts gezonden, ten einde ons bewind opmerkzaam te ma ken op de gevaren, waaraan de expeditie, bij langer tegen stribbelen der Chinezen, bloot gesteld is. Een groote Oost-Indievaarderde Heroïneis den 14 fe bruarij, ter hoogte van Kaap Spartelverongelukt, en van de 60 personen, die zich aan boord bevonden, zijn ongeveer 34 omgekomen. PARIJS den 10 maart. De gedeputeerden hebben, met 221 tegen 37 stemmen, het ontwerp van wet op de ge dwongen onteigening ten algemeenen nutte aangenomen. De commissie, met het onderzoek van het liandel-traktaat tusschen Frankrijk en de Nederlanden belastheeft den heer Las Cases tot haren rapporteur benoemd. Ilare meerderheid is geneigd de bekrachtiging van dat traktaat aan te raden. De verantwoordelijke uitgever van het dagblad le Na- tional isdoor het geregtshof der pairs, wegens beledigen de uitdrukkingen in dat dagblad jegens dien tak der wetgeving, tot eene maand gevangenschap en eene boete van 10,000 fr. j verwezen. De luitenant-generaal Bugcaud is den 22 der afgeloo- pene maand te Algiers aangekomenen heeft terstond zijne proclamatien aan de inwoners en de troepen afgekondigd waarin hij de noodzakelijkheid betoogtom zich niet slechts bij krijgsbedrijven te bepalen maar ook de kolonisatie op alle mogelijke wijze te bevorderen. De generaal Galbois heeft zich twee dagen later naar Frank rijk begevenen is door den generaal Négrier in zijn kom- mando vervangen. Men zegt dat de hertogen van Nemours en van Aumale binnen weinige dagen naar Algerie zullen vertrekken Het Oostersche vraagstuk, welks beslechting voor korten tijd nog bijna geheel voldongen scheen, is andermaal op losse schroeven gesteld, daar het gebleken is, dat do Porte nog middel gevonden heeftom de aan Mehemed-Ali verleende voorwaarden, bij de opstelling van den hntti-scbc- riff, grootendeels krachteloos te maken. Daarin is namelijk het prcïogwief der erfelijkheid sldns omschreven: Wanneer het bestuur van Egypte vakant wordtzal het opgedragen worden aan diegene uwer mannelijke afstammelin gen welke ik kiezen zalen dezelfde wijze van opvolging zal weder toepasselijk zijn op de mannelijke afstammelingen van deze en zoo vervolgens. Ingeval eene mannelijke linie uit mogt sterven, zullen de mannelijke kinderen, geboren uit vrouwen van uw geslacht, geen regt hebben op de op. ^volging. Diegene uwer zonen, welke gekozen zal worden om in het bestuur van Egypte op te volgen, zal zich naar Konstantinopel moeten begeven, ten einde daar met de waar digheid van het bewind bekleed te worden." Deze voorwaarden, gevoegd bij het bedinghetwelk de sul tan gemaakt heeft, cm de hoofd-officieren van het Egypti sche leger aan te stellenmaken de magt des onder-konings nagenoeg nietig, en hebben hem ook, blijkens berigten uit Alexandria van den 12, doen weigeren aan dezelve gehoor te geven. De vlootvoogd Napierdie zich nog te Alexandria bevindt, heeft vele moeite aangewend om hem tot andere gedachten te brengen, doch te vergeefs. PARIJS den n maart. In de zitting der kamer van af gevaardigden van gisteren heeft de maarschalk Soultover eenkomstig hetgeen hij aangekondigd had in de motiven van de wet nopens het contingent der ligting van de klasse van 1840, een ontwerp aangeboden, waarbij reeds nu het contin. gent voor 1842 op 80,000 man, van de ligting van 1841, bepaald wordt, en zulks, zeide hij, aangezien bij het bud get het effectief vastgesteld was en de noodige fondsen daar voor aangevraagd warenook natuurlijk het getal manschap pen voor het onderhouden van dat effectief moesten gestemd worden. Daarna heeft de minister Villemain een ander en zeer belangrijk ontwerp aangeboden aangaande het mid delbaar cmdecwijs. De berigten omtrent de weigering van den Egyptischen onder-koningom zich aan sommige voorwaarden der Porte te onderwerpen hebben alhier een ongunstigen indruk ge- maakt, naardien, wanneer zij bevestigd worden, waaraan men bijna niet meer mag twijfelen, de beslissing der groote aangelegenheden, welke 1111 eindelijk vereffend schenenop nieuw onzeker zou kunnen worden. Zelfs de ijverigste voorstanders van Mehcmed-Ali verwonderen zich, zijnen schijn baar hopeloozen toestand in aanmerking genomenover een zoo onverwachte^ stap, en het ontbreekt niet aan lieden wel ke meenen dat hem die door de eene of andere mogendheid in het geheim aangeraden moet wezen. Het Journal des Débats over deze weigering van Mehemed- AU sprekendezegt, dat die weigering hem niet verwondert; de aangeboden erfelijke heerschappij was slechts eene be spotting derzelvehet verleend gezag een waar bedrog. Het Journal kon niet zeggen welke onheilspellende raadgevin gen aldus in den divan gezegevierd haddeu, van waar die in het duister woelende tegenstand tegen de bevestiging der rust kwam Het gelooft echter nog, dat de kabinetten, wier eer gemoeid ,s met eene billijker beslechting, niet zullen willen ver eyendigen en bevestigen de hernieuwde bezorgdheid over besluiten die thans niet meer eenparig zouden zijn. BRUSSEL den 12 maart. Het ministerie had onlangs eenige nieuwe belastingen voorgesteld met het erkende doe! om 's rijks inkomsten zoodanig te verhoogendat het te kort behoorlijk gedekt wierden men dus niet telkens tot nieuwe geldleenigen zijne toevlugt behoefde te nemen. Tot die voor-' stellen behoorde de verhooging van het inkomend regt op de koffij tot 14 franken de 100 kilogrammes en een verhoogde accijns op het bier. De kamer van vertegenwoordigers heeft -den 9 het voorstel omtrent de koffij met 47 tegen 27 stem men verworpen. Daarop heeft de minister van hnantien den 10 verklaard, van het denkbeeld om den accijns op het bier re verhoogen af te zien. Dienzelfden dag istegen den zin des genoemden ministers, met 33 tegen 31 stemmen, een voorstel doorgegaan strekkende om het inkomend regt op het hooi zeer aanmerkelijk te verhoogen, en tot 5 franken de 100 kilogrammes te brengen. De minister achtte dien maatregel ontstaatkundig, en tevens, vermits Belgie meer hooi uitvoert dan daar wordt ingebragtstrijdig met alle regelen van staat huishoudkunde. 'sGRAVENHAGE den 11 maart. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden een aan vang gemaakt met de dingsdag aan de Kamer aangeboden ont-~ werpen van wet betrekkelijk het regtswezen. Morgen zullen zij dat onderzoek voortzettenen ook het ontwerp nopens de krankzinnigen in overweging nemen. Dc hofmaarschalk baron Huyssen van Kattendijke is gisteren uit Berlijn 111 deze residentie teruggekeerd.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1