MIDÖELBÜI1GSCISE COURl W( *- N°. 20. Dingsdag 1841. 9 Maart. 11 BESTUREN e.y ADMINISTRAT1EN. Ü2ll>ucticittie. iïlArttöchrtjjjjtj tot Hut van 't CUgcmccu, NIElï WSTIJDINGEN. BuitsdU.nib. Jfvrttlkvijfi. S'- zt i- -V i)e abonnements-prijs deier Courant is i y5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt cornptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr io ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zes regels is ƒ1 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG maken bekend, dat op Donderdag den 18 Maart aanstaande, des middags ten twaalf ure, in eene der Zalen van het Raadhuisin het openbaar zal worden aan besteed Het slechten en applaneren van het gedeelte opgevulde DOK, achter den Kousteenschen-en Visschersdijkenbinnen deze Stad en zulks op de voorwaarden welke van heden ter lezing zullen leggen bij den Stads-Architect, die daarom trent de noodige inlichtingen verschaffen, en op Maandag, Dingsdag en Woensdags tevoren, des voormiddags, de noo dige aanwijzing in loco zal doên. Middelburg, den 22 Februarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. VERGADERING op Woensdag den 10 Maart 1841, des avonds ten Zes ure. Rekening van de School-Com- missie Foor lezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg maken dankbare melding van de navolgende ont- vangene giften, ter extra-bedeeling, als: Den 21 Febr. bij de avond-godsdienst, van D. ,50 28 bij de godsdienst-oefening des voorinidd. Koorkerk, van F. 3 00 7 Maart, bezorgd ten huize van den Heer M. van Oojen van L. A. f 20 00 Middelburg, den 8 Maart 1841. J. van PUFFELEN, Prasses. M. J. BOONE Scriba. WEENEN den 27 februarij. De Oesterrefchische Beo- hackt er bevac hec volgende n Door buitengewone gelsgen- heid ontvangen wij tijdingen uit Konstantinopel van den 15 februarij van den volgenden inhoud: de firman waar ij Me hemed-Ali door Z. H. den sultan het stadhouderschap van Egypte wordt toegekend, en aan zijne familie de erfelijkheid van hetzelve wordt gegevenis zoo op het oogenblik uit gevaardigd en de Davi Nasiri (minister van justitie en lid van den raad Sadi Muheb Effendibelast denzei ven naar Alexandiia over te brengen. Gisteren is hij met eene Turk- sche stoomboot derwaarts vertrokken. Te gelijker tijd heeft de Portedoor middel van eene rondgaande nota aan de vreemde gezanten, ter kennis gebragt, dat, daar Mehemed- Ali zich geheel heeft onderworpen, en de sultan hem in het bezit van het stadhouderschap van Egypte heeft hersteld de Egyptische aangelegenheden als volkomen geëindigd moe ten worden beschouwd de blokkade der Egyptische kusten en landingplaatsen als opgehevenen de vrijheid van den handel met deze landen als geheel hersteld. De fit man bevat, onder anderen de volgende bepalingen De vergiffenis aan Mehemed-Aliwegens zijne handelingen' sinds de laatste jaren, wordt ook aan zijne kinderen toegekend. Alle de met vreemde mogendheden gesloten traktaten, als wetten des rijksbereids uitgevaardigd of nog uit te vaardi gen zijn op Egypte even toepasselijk als op de overige pro vinciën van het Ottomanische rijk. Het openbaar gebed dat in de geheele uitgestrektheid van het Egyptisch pachalik zal worden verrigt, zal zijn dat in de moskeen slechts de naam van den sultan als beheerscher der geloovigen en opvolger van ten profeet zal worden genoemd. De uitvoering van et muntwezen zal den sultan alleen voorbehouden blijven n?nHpl'J emfi 1S .'n aa,lmerki»g gekomen, dat, indiende 1 kon WIJZ'ë'inKe" daaromtrent mogt vereischen het ■geva dac Mehemed-Ali zou gemagtigd kunnen worden, eene alsdan te bepalen som te laten munten. De militaire en burgerlijke ambtenaren zullen dezelfde uniformen moeten dragenals die der Tnrksche. De onder-koning zal slechts een leger van 25,000 man onder zijn bevel mogen hebben', hem is de benoeming der officieren en kapiteins op gedragen, die der hoofd-officieren behoudt de Porte zich voof. De soldij zal door de Porte worden betaald indien zij het beheer der financies mogt overnemen doch 'ingeval de inning der belastingen en regten aan Mehemed-Ali wordt afgestaan, zal hij zich met de betaling der traktementen moe ten belasten. Over de financiën .is nog geen «eiljg besluit genome». BERLIJN den 2 maart. De aartsbisschop van Posen de heer von Dunin van wien men sedert zijne herstelling in die waardigheid niet veel gehoord had, heeft onlangs eene verordening uitgevaardigd, waarin hij verklaartdat hij voor taan geene geestelijke meer zal wijdendie op eene zooge naamde gemengde hoogeschooldat is zoodanig waar ook eene Evangelisch-theologische faculteit bestaat, gestudeerd hebben. Deze verordening heeft hier nogal opzien gebaard. Op gisteren zijn de provinciale landdagen van Branden burg' en Neder-Lausiuz Pommeren en Rügen Silezie en Opper-Lausitz, Pruissen, Posen, Saksen en Wescphalen plegtig geopend. Daarbij zijn van wege Z. M. den koning onder anderen voorgesteld: a. het oprigten eener commissie nic de standen welke gedeeltelijk den koning zou dienen van advies in die gevallen, welke hoogstdezelve mogt goedvin den aan hun oordeel te onderwerpen, en welke verder zou belast zijn met het waarnemen van die werkzaamheden, wel ke aan de standen opgedragen, buiten den landdag moeten verrigt worden; b. het in druk uitgeven van de verhandelin gen van den landdag, ten einde zoo doende daaraan de meest mogelijke publiciteit te geven. Verder zijn door Z. M. eelti ge ontwerpen van verbeterde wetten aangeboden als een ontwerp van jagtreglementeen over de bestraffing van over tredingender jagtwetten, een op het dijkwezen, een over de politie op dc stroomen en de oevers der rivieren des lands enz. Ook heeft Z. M. aan de standen voorgedragen het op rigten van een pensioen-fonds voor de leeraren in het hooger onderwijs en daarvoor een concept-reglement voorgesteld. Ten l slotte heeft Z. M. de standen gevraagd, daar, door de gun-' stige finantiele omstandigheden des landsde belastingen met het jaar 1843 1,500,000 h 1,600,000 rthlr. verminderd kun nen worden, op welke wijze dezelve denkt dat die belastings vermindering het doelmatigst kan werken. FRANKFORT den 2 maart. Naar luid van een berigt uit Rome van den 21 februarij, wilde men toen daar weten, dat het Pruissische bewind zij: toestemming bad gegeven tót de van de zijde van den Pausselijken Stoel gedane, voor slagen ter beslechting van de kerkelijke geschillen, en dat nu alles zoo ver voorbereid was, dat de Paus in een der eerstvolgende'consistorien de verheffing van den heer van Droste tot de waardigheid van kardinaal zou aankondigen. - Men schrijft uit Smyrna dat een gedeelte der "otto- manische vloot bereids den 5 dezer uit de baai van Marrao- rizza naar Konstantinopel is gestevend. KEULEN den 1 maart. Van de grenzen van den Boven- Rijn wordt geschreven, dat de smokkelhandel er met ver- vaarlijke stoutheid gedreven wordt en aanleiding geeft tot menig treurig voorval. Nog onlangs was eene gansche ben de, onder geieide van cenen aanvoerder, op eene geheele mi litaire wijze de gemeente Onder-Alphen doorgetrokkende inwoners bedreigende derzelver huizen in brand te zullen ste ken zoo een derzei ve hen dorst verraden. In den nacht van den 21 op den 22 is bij Kadelborgeen uur boven Walds- luueen met smokkelwaren geladen aak door een grensjager, op de beide smokkelaars, die dezelve voerden, vermees'terd geworden. De grensjager in de aak gesprongen zijnde, staken de smokkelaars van waldoch de grensjag'er hen aan grijpende, wierp een hunner over boord, maar viel in de wor steling zelf mede in het water. Het gelukte hem echter zich aan de aak vast te klemmen en er zich weder in te slingeren, waarop hij den eeuig overgebleven smokkelaar noodzaakte naar den wal te sturen; deze gehoorzaamdemaar wist het zoo aan te leggen dat hij tie aak ontspringende het door de vlngt ontkwam. De aangehaalde goederen wor den op eene waarde van omstreeks de 10,000 florijnen be groot. In dienzelfden nacht kwam het bij Hauenstein insge lijks tot een gevecht tusschen eene bende smokkelaars en^dc grensjager*een der laatstgemciue is daarbij de hand door eenen kogel doorschoten, maar ook een der smokkelaars is gekwetst geworden. De gesloken wordende goederen zijn in handen der ambtenaren gevallen. LONDEN den 3 maart. Hier zijn thans negotiatien tus schen de groote mogendheden, deelgenooten van het julij- trakcaac aangevangen ten einde' een nieuw en meer omvat tend traktaat te sluiten, aan hetwelk Frankrijk een belangrijk deel zou hebben daar het ten doel heeft de Tnrksche en Egyptische questie, op de volgende grondslagen, geheel te regelen Nadat de onderlinge stelling van den sultan en Mehemed-Ali bepaald is, stemmen de groote mogendheden, Frankrijk in gesloten, erin toe, de onschendbaarheid en onafhankelijkheid van hec Ottomanisch rijk voor de toekomst te waarborgen gelijkelijk waarborgen zij het erfelijk pachalik van Egypte aan Mehemed-Ali en zijne mannelijke erfgenamen. De moeijelijkheden die zich op den wég tot deze schikking- voordoen zoo vervo'gt dat dagblad zijn menigvuldig en het is twijfelachtig of Rusland kan en of Engeland zal toe stemmen. Oostenrijk is gunstig voor het tractaat gestind dewijl Frankrijkeenmaal uit zijnen staat van afzondering ontslagen wei tot ontwapening moet overgaan. Frankrijk dringt sterk op de voortzetting der onderhandelingen aan, ten einde zijne vroegere stelling te herkrijgenen het zou als een meesterstuk van het kabinet van Gutzot mogen worelcu aan gemerkt Rusland bij traktaat tot waarborging der integriteit van het Tnrksche rijk te verbinden. Tot slotte wordt gezegd, dat "er weinig kans op het tot stand komen van zoodanig traktaat schijnt aanwezig te zijn. Bijna dagelijks leest men in onze bladen hartgrievende berigten van kinderen, soms ook wel volwassenen, die door het in brand geraken hunner kleederen op eene deerlijke wijs om het leven komenheden weder een lief 4jarig meisje en den 26 februarij eene jufvrouw van 18 jaren. In het vo rig jaar hebben, volgens echte bescheiden, in de deelen van Londen aan den noordelijken oever van de Theems gelegen, en dus nog niet eenmaal in geheel de stad, niet minder dan 445 kinderen op deze schrikkelijke wijs het leven verloren meestal omdat de ouders hen zonder opzigt in vertrekken ach ter lieten, waar zij toegang hadden tot vuur. Vier vijfden ongeveer van dit getal waren meisjes de overige jongens welke onevenredigheid, gelijk men begrijpt, aan het verschil der kleeding te wijten is. Laatstl. zaturdag avond, tusschen 10 en 11 ure, zijn in Fleetstreet twee huizen ingestort. Gelukkig!ijk hadden zich eenige voorteekenen van den val opgedaan, zoodat men nog even in tijds de bewoners had kunnen waarschuwen, die al len naar buiten gevlugt zijn op een man na welke achter in huis woonde. Evenwel is ook deze in het leven geble ven, daar zijn slaapkamertje, bij de algemeene instorting, aan stukken ïniiurs die niet mede vielen is blijven hangen hij is vervolgens door middel van een ladder gered. Ware het ongeluk een uur later gebeurd en de bewoners in den slaap geweest, zou men zeker verscheidene mcnschen-levcns te betreuren gehad hebben. MADRID den 25 februarij. De berigten omtrent de stem ming der gemoederen in de Baskische provinciën luiden gun stig voor den tegenwoordigen staat der zaken in Spanje. Ook schijnen de verkiezingen in de meeste deelen van dit rijk ten voordeeleder tegenwoordige ministers te zijn uitgevallen. Als candidaten voor de twee overige benoemingen tot leden van het driemanschap aan het hoofd waarvan Espartero staan zal, worden de heeren CalatravaArguellesSancho en Go- me z Becérra genoemd. Den 22 der afgeluopen maand heeft de elfjarige koningin Isabeila II een prachtig geconstumeerd bal gegeven tot het welk meer dan 1200 personen van rang genoodigd waren. Men schijnt, tot ergernis van meer ernstig gestemde lieden, alles aan te wenden om die vorstin slechts vermaak te ver schaffen des morgei) van genoemden dag heeft een troep Fransche paardrijders onder het balcon waarop zij zich met hare jongere zuster bevond zijne kunsten vertoond. Wij vernemen een schrikkelijk voorval toe te schrij ven aan den verwaarloosden staat waarin de bruggen in de nabijheid der hoofdstad zich bevinden. De heer Safont met zijne familie en eenige vriendenisde brug over de Argonde overrijdende, zegt men, in het water gestort; va- der, moeder, echtgenoot en dochter van dezen kapitalist zouden verdronken zijn, alsook mevrouw de BarHos, de heer Maria Alvarez en verscheidene andere personen. De heer Safont zelf heeft zich door zwemmen gered. Deze tij ding heeft diepen indruk gemaakt; ter beurze sprak men al leen van dit voorval. De bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. PARIJS den a ?naartDe verbetering in de gezondheids toestand van den maarschalk hertog van Belluno is slechts zeer tijdelijk geweest. Hij is gisteren alhier overleden. Van zijn 15de jaar af in dienst getreden, had hij reeds in 1793, tot belooning van zijn gedrag bij het beleg van Toulon de betrekking van generaal erlangd. Seder nam hij aan de on derscheidene veldtogten der omwentelings oorlogen en aan die onder Napoleon een zeer werkzaam deel. De keizer schreef den gelukkigen uitslag van den slag van Friedland (1807) vooral ook aan hem toe, en begiftigde hem op het slagveld zelve met den maarschalks-staf. Na de gebeurtenissen van 1814 bleef hij onveranderlijk aan de Bourbons gecrouw en week in 1815 met Lodewijk XFIII naar Gent. In 1821'be kleedde hij de betrekking van minister van oorlog; in 1823 die van ambassadeur te Weenen. Sedert de omwenteling van 1830 heeft de maarschalk blijken gegeven, dat hij met de nieuwe orde van zaken geenszins te vreden was, en hij werd dan ook steeds onder de legitimisten geteld. Hij is 75 jaren oud geworden. Men schrijft nit Bern van den 25 februarij het volgen de „Sedert eenige dagen is alhier ter sprake, dat het Fran sche kabinet eene krachtige nota heeft ingezonden waarbij hetzelve zich tegen de afschaffing der kloosters verzet, liet .voorzittend kanton heeft deze nota dadelijk aan den grooten raad van het kanton AargSu ter kennis gebragt. Men gelooft^ dat het kabinet van Engeland voornemens is zich ook met dc hoven van WeeiienParijs en Rome :c vereenigenom

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1