MIDDELBURGSCflE C ÖU51 A K". 25. Zaturdag 1841. 27 Februari). BESTUREN en ADMI NIS TH ATI EN Publicatie ^Hcbevlaubeclic 4|)attbc!-*lRaat0cii<T{?}ji). ülcbcrlrttibscfte middelburgsche spaarbank. N lEUWSTIj DINGEN. 23iut0chl.ittb. ©rcot-iöïittiuïfc. /ranfenjfe. Hcöcrlauöcw. J. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen, dat bij hun Edel Achtb. is ontvangen en' aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden het Kohier der Grondbelasting voor het Dienstjaar 1841 met uitnoodiglng aan een iegelijk, vvien zulks aan gaat, om, na bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijtenon der herinnering tevensdat de bezwarenwelke dienaan gaande mogten bestaanbinnen drie maanden na heden be- hooren te worden ingediend. En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 Fe bruarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De lJ. dnciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND residerende te Middelburg informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare ge wone Vergadering houden zal op Donderdag den Eersten April aanstaandeen verzoekt tevens allenwelke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artsenijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend request onder overlegging van de noodige bewijzen vóór den 20 Maart, tedoen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzit ter derzelve Commissie. Middelburg, den 26 Februarij 1841. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat de VOORJAARS VEILINGEN der Maatschappij van 1841.» zullen gehou- den worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de Ar tikelen en hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAM, op Donderdag den 18 Maart 1841 203.565 Balen en 292 Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. 9,970 Sumatra KOFFIJ liggende aldaar. 12,006 en 270 Vaten dito DITO, lig. te Dordrecht. Te ROTTERDAM op Maandag den 22 Maart 1841 160,199 Balen en jio Vaten Java KOFFIJ, liggende aldaar. 4,'óro fu 'matra K0FFIJ !i^ende te Middelburg Te AMSTERDAM op Woensdag den 31 Maart 1841 630 Vaten NOTENMUSCAAT, liggende te Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. n worden goedgedaan op den eersten Januarij en eersten Julij van elk jaaren zulks van elke vijf Gulden die volle zes maanden in de Spaarbank zullen hebben berust. Dat de aldus toegekende Intressen ieder half jaar aan zoodanige Deelhebbers, welke dit mogten verlangen, zullen worden uitbetaald, op zoodanige dagen en uren als telken zes maanden in de Middelburgsche Courant zullen worden aan- gekondigd terwijl van diegenen, welke deze uitbetaling op de bekend gemaakte dagen niet komen afhaleh, de In" trest op de onderscheidene hoofden zal worden bijgeboekt eneven als tot hiertoe heeft plaats gehadals kapitaal worden aangemerkt." Het Bestuur geeft verder te kennen dat de eerste bijboe- kitig en uitbetaling der Intressen zal geschieden met den eer sten Julij aanstaande; terwijl op alle inlagen van vijf Gul den en daarboven welke sedert den eersten Januarij tot den laatsten Maart van dit jaar bereids zijn of nog zullen wor den gedaan met gezegden eersten Julij drie maanden Intrest zal worden goedgedaan. Middelburg, den 16 Februarij 1841. In naam van gezegd Bestuur H. J. van DEINSE, Secretaris. 350 DITO 120 FOELIE 200DITO, 6 Kisten NOTENZEEP, 30 DITO, 126 Zakken Java KANEEL 3 g<5 en Pakken DITO De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verze kering, dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1841, geene andere Koffij en Specerijendan de bovenge melde partijenaan de Markt zal brengen. De Monsters van de gereed zijnde Koflijzullen op Vrij. dag den 26 Februarij en die van de Specerijen op Vrijdag den 12 Maart eerstkomende verkrijgbaar zijn; terwijl de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uit- gegeven. Amsterdam, den 16 Februarij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zulle ne- veild worden s Te AMSTERDAM, op Vrijdag den 2 April 1841 251a Kisten Java INDIGO, i9 COCHENILLE,J 1,SSende aldaar- Te ROTTERDAM op Maandag den 5 April 1841: 5799 Kisten Java INDIGO liggende aldaar. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds wor den uitgegeven. Amsterdam, 16 Februarij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. Het BESTUUR der SPAARBANK geeft bij deze kennis, met overleg van het Bestuur van het Departement Middelburg der Maatschappij Tot Nut van t Algemeenhet zevende Ar tikel van het Reglement der Spaarbank op de volgende wijze te hebben veranderdte weten Dat de Intressen voortaan aan de Deelhebbers zullen FRANKFORT den 12 februarij. Volgens verschillende berigten uit Konstantinopel tot 1 februarij, met den gewonen post ontvangen, hield de divan zich sedert verscheidene da gen bezig met beraadslagingen over den vorm en den inhoud der uit te vaardigen nieuwe akte van aanstelling voor Mehe- med-Ali. Reeds was een ontwerp van die akte aan de vreem de gezanten voorgelegd geweest, doch door dezen afgekeurd. In den divan zelf heerschte te dien aanzien groot verschil van gevoelenen er werd zelfs van gesproken dat Reschid- pacha, de minister van buitenlandsche zaken, tengevolge daarvan uit zijnen post verwijderd zoude worden. De laatst ontvangen Duitsche dagbladen brengen eene reeks van berigten uit Alexandria van den 27 cn 29 februarij aan die nopens de jongste gebeurtenissen in Syrië en het lot van Ibrahim-pacha's leger vele tegenstrijdige bijzonderheden be helzen en dus de deswege bestaande onzekerheid nog niet weg nemen. LONDEN den 19 februarij. In het hoogerhuis is men heden op het regtsgeding tegen lord Cardigan teruggekomen. De graaf van Mount-Cashel en de bisschop van Londen heb ben verklaard geenszins in te stemmen met eenige gezegden van den procureur-generaal volgens welke de lord al had hij ook de wet van koningin Victoria tegen het tweegevecht overtredenin eenen zedelijken zin niet misdadig was. De bisschop heeft met nadruk verklaard het tweegevecht voor strijdig met de goddelijke en menschelijke wetten en voor een noodlottig overblijfsel uit vroegere tijden van barbaarschheid te houden. Een nieuw tweegevecht, dat den dag te vore» tusschen twee aanzienlijken, ter zake van zekere gezegden omtrent O'Connell was gehouden gaf de twee genoemde spre kers aanleiding, om bij de regering er op aan te dringen, dat zij toch met nadruk dit misbruik mogt tekeer gaan. Uit deze, woordenwisseling is gebleken, dat de bisschoppendie tot het huis der lords behooren vóór er tot eene uitspraak over lord Cardigan werd overgegaande vergaderzaal verlaten hebben. Die lord schijnt werkelijk bevreesd te zijn geweest, dat zijne zaak ongunstig zou afloopen. Ware dit het geval ge weest en hij dus ais schuldig aan felonie veroordeelddan zouden, volgens de in die opzigt nog middeleeuwsche En- gelsche wetten alle zijne bezittingen aan de kroon vervallen zijn. Om dit vonnis te ontduiken had hij vóór den aanvang van het regtsgedingal zijne vaste goederen op een anderen naam doen overschrijven. Dit heeft hem aan zegeiregten als anderzins niet minder dan 10,000 p. st. 120,000) gekost. Eene gelijke som zal hij thans moeten verspillen om zijne goederen op eigen naam terug te erlangen. Heden vrijdag is de beroemde monsterkaas van West- Pennard op het paleis van Buckingham aangekomen en door H. M. en prins Albert met veel genoegen bezigtigd. Wanneer men aan de deswege ontvangen latere berig ten geloof moet hechten dan zijn in de zaak van den heer MdLeod nieuwe moeijelijkheden ontstaan. Brieven van Nieuw York, gedagteekend den 2 dezer, zeggen namelijk, dat ge noemde staatsgevangene, na den 27 jan., onder borgtogc van de heeren Brotherson en Buell, te Greenstown enLockport, ontslagen te zijn, door een gewapende» hoop Amerikanen, ongeveer 0 k 300 man sterk, aangevallen en met geweld naar zijnen kerker teruggevoerd is, zonder dat de autoritei ten den moed getoond hebben hun gezag te doen gelden en 1 hem weder te ontzetten. Dit berigt heeft hier eene algemeene verontwaardiging te weeg gebragt. PARIJS den 22 februarij. In de zitting van heden is het ontwerp van wet tot oproeping van 80,000 man der klasse van 1840, na eenige beraadslaging, eerst artikelsgevviize met uitzondering van het artikel 4, door de commissie voor gesteld, en daarna in zijn geheel met 220 tegen 15 stemmen aangenomen. Gisteren heeft de koning, te paard gezeten, verschei dene regementen van het garnizoen van parijs op het f der Tuilerien en het Carroussel in oogenschouvv genomen Z. M. was vergezeld van den prins van Joinviilede her togen van Aumale en Montpensieralsmede van'de maar schalken Soult en Gérard en een talrijken stoet van hoofd officieren. Zoo bij het langs de gelederen rijden als bij hec defileren der troepen werd de koning door de .troepen en toe schouwers met levendig gejuich begroet. In den loop der revue zijn vele eerekruisen uitgedeeld geworden. Op het oogenblik dat de koning een dier orde- teekenen aan eenen kapitein van het 7de regement overreikte trad kapUefit va» bewtet&t* re<rar.1Cnt u« Iv en ze.de tot den koning: Ik was reeds drie jaren kapkei.1' toen deze mijn kameraaddien U. M. met de orde deco reert nog nier in dienst was. Ik vraag u dezelfde gunst en meen die verdient te hebben." De koning heeft daarop ter stond in tegenwoordigheid van den minister van oorlou- en van den kolonel van het 7de regement, aan dien ouden snor baard het kruis gegeven, en hem daarbij eenige vleiiende woorden toegesproken. De Messager meldt hieromtrent, dat dit wel waarheid is doch dat de koning dit gunstbewijs niet maar zoo dadelijk op de gemelde individuele aanvraag heeft toegestaan, maar vooraf hec getuigenis der chefs van dien officier heeft gehoord. Nog aan drie onder-officieren heeft de koning te dier tijd gelijke gunst bewezen. Zaturdag avond is de heer Moses Montefiore terugge komen van zijne reis naar het Oosten, in het belang der verdrukte Israëliten door hem ondernomen door den Brit- schen gezant begeleid bij den koning ten gehoore toegela ten. De heer Montifiore heeft eene vertaling van den firman aan den koning overhandigd, welke de sultan aan de Israë liten in zijn rijk heeft verleenden waarbij hun alle burger lijke regten worden toegekend. De heer Chauveau Lagardedie in de dagen der eer ste Fransche omwenteling, met gevaar van eigen leven, als verdediger der koningin Maria Antoinette en" van Charlotte Corday optrad, is eergisteren, in den ouderdom van 75 jaren alhier overleden. Hij was laatstelijk raadsheer bij het hof van cassatie. Volgens een brief uit Montevideo, te Bordeaux ont vangen, waren al de binneqlandsche provinciën tegen Rosas opgestaanen maakte de generaal Lavalle groote voortgan gen. 's GRAVENHAGE den 23 februarij. Z. II. W. de heer Antonuccivice-superior der Hollandsche zending, heeft, bij herderlijken brief van den 11 dezer, onder ver gunning van Paus Gregorius XVIde oprigting aangekondigd van een geestelijk verbond, ter uitroeijing van godslastering, verwenschingen en onkuische gesprekkenmet vermelding der aflaten, welke aan degenen zijn verleend, die aan die verbond deel zullen nemen. Z. H. W. heeft gebeden bevolen voor allen, voor welke de godsdienst gebiedc te bidden, en daaronder voor den ge- eerbiedigden Koning, den tweeden Willemwiens korte re gering (gelijk in den brief wordt vermeld) reeds zoo vele blijken heeft gegeven, dat hij het geluk van al zijne onder danen evenzeer ter harte neemt, en allen zonder onderscheid gelijke regten wil doen genieten. Heden morgen is met plegtigheid het lijk ter aarde be steld van den verdienstelijken tooneelspeler Stoopendaal. AMSTERDAM den 24 februarij. Na beurstijd wordt ons (zegt de Avondbode van heden) het volgende van eenen hier doorgaans wel onderrigcen kant geschreven Het is ons aangenaam, uit goede bronnen in de gelegen heid gesteld te zijn om de geruchtenals of eene realisatie der door de Staten-Generaal bewilligde buitengewone crediet- middelen spoedig op handen warenals van allen grond ont bloot te kunnen verklaren. T Binnen de eerstvolgende vier maanden zal er geene uit- gitte van nieuwe 5 pet. schuld, evenmin als van eenig ander effect, hoe ook genaamd, plaats hebben, en, ook na ver loop van dien tijdzal misschien slechts voor een matig gê- deelte van de toegestane credieten gebruik gemaakten daarbij met al de behoedzaamheid en omzigtigheid worden te werk gegaan, die zulk eene gewigtige operatie vereischt. Deze daadzaken zullen beter dan alle redeneringen èewijzen, dat de minister van financiënalhoewel tot de aanvulling van bestaande te korten in de noodzakelijkheid gebragt otn mid delen van crediet ce vragen, toch volstrekt niet onder de voorstanders van uitbreidiug der nationale schuld mag gerant, schikt worden. Zoodra door vaststelling der tweejarige be grooting de zaken op eenen geregelden voet zullen gehragc zijn, zal het blijken, dat Z. Exc. veeleer ijverig daarop bedacht isde zoo hoog opgeklommen staatsschuld door eene geregelde amortisatie allengs binnen matige grenzen te rug ce voeren." Voormeld dagblad geeft heden bijzondere berigten uit Berlijn van deni8dezer, waarin onder anderen gezegd wordt, dat Koning Willem Frederik, graaf van Nassau, na de vol trekking van hoogstdeszeifs huwelijk, het paleis van Prins Albert dadelijk verlaten en zijn eigen paleis onder de Linden betrokken heeft. De Prinses Albert zou aanvankelijk uiec gunstig gestemd zijn geweest ten aanzien van baars vaders voorgenomen echtverbindtenismaar de gravin cTOultremont had terstond na hare aankomst te Berlijn een bezoek bij de

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1