JUIDDELBÏJRGSCIIE c W#A IV N». 23. Dingsda 1841. 2^rTcbruarij. Jraufcrijfe. stff rV, -v. Ot\ BESTOREN en ADMINISTRATIES. N l EU WST1J 11NG EN. 3wcbctt 23uit0citlanb. ©voot-JSsriltaiijc. üe herlanden. >lz nj De abonncmenls-prijs deier Courant is 2 yó roor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, cn de betaling '-geschiedt comptantöf bij heleinde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs van één tot zetregels is/i 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald De CENTRALE DIRECTIE van het Eiland Walcheren 'zal, onder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, op Donderdag den 25 Februarij aanstaande, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingeirfcfft van den Waterstaat in de Provincie Zeelandin her locaal der Di rectie in de Abdij te Middelburg, des voormiddags ten 11 ure, publiek presenteren aan te besteden: de leverantie van DIJKS-MATERIALEN voor het Dienstjaar 1841 benoo- digd bestaande in Draghout, Masthoornen, Perkoenpalen Ijzer, Wormna gels, Hollandsch Rijs, Haringband, Walchersche Sta ken Riet Brabandsch RijsGaarden en Staken Doorniksche- Vilvoordsche- en Briksteen. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere informa tie te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelsete Middelburg. Middelburg, den 4 Februarij 1841, Middelburg, den 22 Februarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigenbetuigt bij deze haren dank voor devan wege het Bestuur van het Muzijk-Collegie Uit Kunstliefde overgemaakte som van ƒ386,50, als bedrag van het op den 17 dezer gegeven Concert ten behoeve der Armen en Behoeftigen dezer Stad. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. Arnemuiden, den 20 Februarij 1841. Het ARMBESTUUR betuigt hartelijken dank voor de ontvangst van 4 Zeeuusche Rijksdaalders, door N. ingezon den bij den lieer de Blaeke de Lignyten behoeve der Ar men alhier. Namens het Armbestuur, R. HOOGEZAND, Predikant. STOKHOLM den 26 januatij. Heden viert de koning zijnen 78sten verjaardag. Het behoort tot de zeldzaamhe den der geschiedeniseen' monarch, op zoo hooge jaren, zoo onverzwakt van ligchaams- en geestkrachten, het staats- roer te zien voeren. Hoog geëerd bij de monarchen op Europa s troonen bemind door iederen welgezinden bewoner van het Schandinavische schier-eilandmag de koninklijke Nestor terugzien op zijne roemrijke loopbaan en grootsche werkenmet de overtuiging dat hij eenmaal eene der eer ste plaatsen in de geschiedenis zal innemen. Zwedens red ding van pplicischen dood, de herstelling en vestiging van Noorwegens vrijheid her opbloeijen der beide rijken in ma teriële en morele betrekking: ziedaar de schitterende vruchten zijner 2 3jarige regering. FRANKFORT den 16 februarij. In de diplomatische kringen is, naar men verzekert, de bevestiging van het ge lucht ontvangendat Frankrijk voornemens zou zijn tot de •ontwapening over te gaan. In dat geval zullen de toerustin gen in Duischland niet verder worden doorgezet dan noodig is ora de bonds contingenten op den voet van vrede voltal lig te makenhetgeen men tot heden heeft verzuimd de di plomatie heeft nu weder hoop dat het voorjaar vreedzamer voorkomeu zal hebben dan men algemeen duchtte. De aartshertog Frederik van Oostenrijk die zich bij de krijgsverrigtingen op de Syrische kust zoo roemrijk heeft on- - derscheidenis onlangs te Weenen teruggekeerd, en door al 4^ leden der keizerlijke familie met groote,geestdrift en har telijkheid verwelkomd. De Attgsburger Allgemeine Zeitung bevat, onder an- 4eren?! het volgende uit Rome, van den 5 februarij. Zeer few'igtig zijn de betrekkingen in welke Z. M. de Koning er Nederlanden thans tot het Pausselijke hof is getreden. Zoo als békend is, werden in het jaar 1822 door den Nederland- schen gezant alhier graaf Reinheiden vervolgens door den ■Pausselijken nuntius Nasalliaartsbisschop van Tyrusin "s Gravephage onderhandelingen wegens het sluiten van een concordaat aangeknoopt, zonder dat dezelve tot een' uitslag leidden. In den jare 1826 werden dezelve hervat door den J Nederlandschen gezant graaf de Celles. Ten gevolge van de ze onderhandelingen, waartoe van de zijde van het Room- «che hof de kardinaal Mauro Capellari, de thans regerende iPaus, werd gedelegeerd, kwam eene conventie (18 junij *827) tot stand, welke door den Koning der Nederlanden (den 25 julij) werd geratificeerd. Leo XII bekrachtigde de zelve .door de bulleQuod tam diu maximis erat in votis (16 september), die door Z. M. den Koning (2 october 1827) werd goedgekeurd. Desniettemin werd het concor daat niet ten uitvoer gelegd, en vermoedelijk schijnt de he vige partijstrijd tusscheii de katholijken en liberalen en later de revolutie, het te hebben verhinderd. Nadat nu 13 jareu zijn verstreken heeft de tegenwoordige Koning der Neder landen de onderhandelingen wederom opgevat, en schijnt voornemens te zijn het concordaat van den jare 1827111 zijn' oorspronkelijken vorm, slechts met die wijzigingen, welke de sedert ingetreden scheiding van Belgie noodzakelijk ten gevolge moet hebben, ten uitvoer te brengen. In brieven uit Keulen beklaagt men zich dat, terwijl de hooge regering zich beijvertom de kerkelijke geschil len te beslechten, en daartoe zelfs van haren kant inwilli gingen doetdie door velen als te groot en derhalve als min raadzaam beschouwd worden, de volksmenigte in genoemde stad weder op eene wijze in beweging gebragt wordt, die kwalijk schijnt te beantwoorden aan de milde inzigten der regering en ook niet geschikt is om de zoo wenschelijke rust en verdraagzaamheid onder de ingezetenen te bevorderen. Zoo is dezer dagen aldaarvooral ook in de herbergeneen smaadschrift tegen den bekenden Bonner hoogleeraar Arndt verspreidt, waarin niet alleen deze wegens zijne vaderlands gezinde gevoelens in Duitschland algemeen geachte geleerde vinnig gehekeld wordtmaar hetwelk bovendien ook de strekking moet hebbenom de lagere volksklassen tegen de Protestanten in het harnas te jagen. De politie heeft eenige afdrukken van dit geschrift, welks drukker en schrijver on bekend isuit de tapperijen weggenomen en hetzelve naar Berlijn opgezonden. Dat voor het overige het geruchtom trent de aanstaande terugkomst des aartsbisschop, in Keulen een levendigen indruk gemaakt heeft, is ligt te bevroeden. In de verwachting, dat die komst reeds dadelijk op handen wasis de menigte verscheidene dagen op de been geweest 0111 den kerkvoogd als in zegepraal te ontvangen. De jongste bei igten uit Konscantinopel luiden cenigzins zorgelijk, wegens het Turksch-Egyptische vraagstuk, dat nog in geenen deele schijnt beslist te zijn. De voortdurende wapeningen van Mehemed-Alien de gruweldaden door Ibra- him gepleegd, vóór het verlaten van Damaskns, hebben eenen zeer ongunstigen indruk te Konstantinopel tegen hem te weeg gebragt. Kuiperijen in het serail verwarren de open lijke aangelegenheden terwijl persoonlijke ijverzucht, cwee- dragt in den divan doet ontstaandientengevolge is het noodigdat er wijzigingen in het personeel van de hooge administratie plaats hebben, en daardoor misschien de aan hangers van het oude stelsel wederom aan het hoofd zuilen worden geplaatst. Bij dergelijke toestand is het treurig, dat ook onder de vreemde gezanten en zelfs ook onder die der geallieerden de vroegere eensgezindheid geweken schijnt te zijn, en de jonge sultan in plaats van op eenparige raad gevingen te kunnen steunen, door strijdige inzigten nog meer wordt geslingerd. Het gerucht betrekkelijk eene Russisch- Fransche alliantie is mede te Konstantinopel verspreid of schoon men aldaar aan geene ernstige verwikkelingen geloof hecht, beweert inen evenwei, dat de vertegenwoordigers van Rusland en Frankrijk zich tot dat doel reeds de hand bie den ten einde den overgrooten invloed van den Engelschen gezant bij de Porte te verzwakken. Bij Kalisch zal een Russisch leger van 80,000 man zamengetrokken worden. Zooveel is zeker, dat men bereids toebereidselen maakt tot het aanleggen van magazijnen voor een dergelijk getal troepen. Bij het einde van het vorig jaar bedroeg de bevolking van Petersburg 470,202 zielen, waaronder slechts 132,590 van het vrouwelijk geslacht. Het getal der geborenen gedu rende dat jaar was 10,019. Genoemde hoofdstad telde 147 kerken en bedehuizen en 8,661 woonhuizenwaaronder 3,265 van steen gebouwde. LONDEN den 17 februarij. Gisteren is het regtsgeding tegen lord Cardiganter zake van een tweegevecht, waarbij dezelve zijne tegenpartijkapitein Tuckkettgewond heeft voor het huis der lords afgeloopen. Nadat eerst de ge tuigen gehoord waren heeft de verdediger zich bepaald bij de aanmerkingdat er van wege de kroon niet bewezen was, wie de persoon was, op wien lord Cardigan in het tweegevecht geschoten heeft. In de acte van beschuldiging werd Harvey Garnett Phipps Tuckkett als de gewonde per soon genoemd, terwijl het bleek, dat op de adreskaart, welke de gewonde op de plaats van het tweegevecht aan den bediende van de policie gegeven heeftalleen de naam van kapitein Harvey Tuckettbenevens zijne woonplaats, ge schreven staat. Nu is er niet bewezen dat de twee ge noemden een en dezelfde persoon zijn. Op grond van deze fout, in de beschuldiging, hebben hunne lordschappen lord Cardigan dadelijk eenstemmig onschuldig verklaard. Men zal wetendat het in Engeland veelal de gewoonte isop adres- en visitekaarten alleen den eersten voornaam, en dien voluit, te vermelden. De Globe meent van gocderhand te weten, dac II. M zich andermaal in gezegende omstandigheden bevindt. Volgens den Morning Chronicleheeft de Britsche re- gering gunstiger berigten uit Amerika dan het publiek door de dagbladen ontvangen. De Chronicle geeft ecluer niec bepaald op, waarin het gunstige dier berigten bestaat, maar zegt dat door dezelve bevestigd wordtdat de heer Mac Leod door de bevoegde raagt in den staat van Nieuw-York onder borgtogt ontslagen zou worden, immers tot aan den dag dat zijne zaak bij de regtbank moet voorkomenen dat zijn ontslag alleen vertraagd wordt door de moeijelijk- heid welke hij als vreemdeling ondervindt, om voldoende borgen te vinden. Met twee pakketbooten, van Nieuw-York aangekomen, hebben wij brieven van den 17 en 22 januarij II. ontvangen. De bank der Vereenigde-Staten heeft, ten einde haar charter niet te verliezen, op den 15 januarij hare betaling in geld hervat. Dit voorbeeld is door alle de mindere banken van Philadelphia gevolgd. De toeloop was op den eersten dag zeer groot, doch verminderde weldra, toen men zag, dat er geen hinder in den weg gelegdmaar in tegendeel ruime ge legenheid daargesteld werd om geld voor banknoten te ont vangen. Desniettemin vielen de aandeeien op den eersten dag van 52 op 47 dezelve zijn echter langzamerhand weer op gekomen, en zijn genoteerd den 21 te Nieuw York 52x en den 22 te Philadelphia 52. De banken van Baltimore hebben het voorbeeld van die van Philadelphia nog niec ge volgd. Volgens brieven van de Kaap de Goede Hoop tot 26 novemberverwachtte men toen een aanval der Zoolahs en uitgeweken Boeren van Port-Natal op de Kafferswelke voor deze laatscen zeer nadeelig zou kunnen uitvallen, tenzij de Engelsche autoriteiten hun bescherming verleenden. PARIJS den 18 februarijDe commissie wegens de wet op de fortificatiën uit de kamers der pairs was gisceren verga derd en heeft zich, met 6 tegen 1 stemmenvoor het voor stel verklaard. Zij heeft een aantal stukken van de verschil lende ministers ten onderzoek gevraagd; de graaf Molé is tot haren president, en de baron Mounier tot secretaris benoemd. Bij de stemming over de wet op de douanes in de zitting van de kamer van afgevaardigden van heden is de- zelve aangenomen met 234 stemmen van de 245 tegenwoor dige leden. Daarna werd gelezen het rapport nopens het crediet voor de geheime fondsen. De heer Joufroy rap porteur, verhief zich tegen de staatkunde van 1 maart waarbij de heer Thiers duidelijk zijn ongeduld deed blijken. Hij wil niets weten van eene kies-hervorming, en verklaarde dat de bestaande wetten genoegzaam zijn voor de behoeften van den toestand, maar dat zij gescrengelijk moeten, gehand haafd worden. De commissie stelde eenstemmig de toeken ning voor van een millioen francs voor de geheime fondsen. De openbare beraadslaging over dit onderwerp is bepaald op" zattirdag aanstaande. Ten gevolge van het rapport des hee- ren Joujfroy heerschte er groote opgewondenheid in de ka mer. Het overige der zitting is besteed aan het hooren van rapporten over onderscheidene petitien In brieven uit Bologne wordt gezegd, dat de rege ringen der verschillende Icalinansche Staten hare wapeningen met krachc blijven voortzetten. In den Kerkelijken Staac, waar gnene conscriptie is ingevoerdheeft eene aanwerving %van vrijwilligers plaats, cn reeds hadden talrijke inwoners van Bologne en Ferrara onder de Pauselijke linietroepen dienst ge nomen, De terugkeer in Spanje der uitgewekenen gaat druk voorcvan 36,000 in Frankrijk zich bevindende personen, zijn reeds 12,000 de grenzen overgetrokken. Het gouver nement schijnt te berekenen, dat er slechts 5 k 6000 in Fran- rijk zullen blijven. 's GRAVENHAGE den 18 februarij. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegen dingsdag den 9 maart»des namiddags ten 2 uretot het houden eener openbare zitting bijeengeroepen en zullen dus alsdan hunne werkzaamheden hervatten. Naar men verzekert, zullen da delijk drie belangrijke ontwerpen aan de overwegingen der Kamer worden onderworpen, als: 1. nopens de conflicten- 2 betrekkelijk de dijk- en polder-besturen eii 3 ten aan! zien der onteigeningen ten algemeenen nutte van welk een en ander de wettelijke regeling sedert lang wordt te o-emoec gezien. Het gecostuineerde bal, hetwelk gisteren avond door Z. K. H. den Prins van Oranje is gegeven, heeft niet alleen aan de verwachting voldaan, maar die nog overtroffen. Het was zeer prachtig en belangwekkend, zoo door den rijkdom als door de bevalligheid en verscheidenheid der costumen. Men zag er de kleederdragren van verschillende eeuwen, per sonen en standen. Sommige costumen waren onsleend uit de vaderlandsche geschiedenis, andere uit de geschiedenis van vreemde volkenweder andere uit bekende opera's zoo als uit le Lac des Fées. Het geheel leverde een tafereel ophet welk eenen aangeuamen indruk maakte en tot vrolijkheid stemde. Deze prachtige partijde eerste van die soort in

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1