MIDDELBURGS CIIE X'. 21. Donderdag Jfranfcrijk. BESTUREN en ADMINISTRATIE?*. IS 1E LI W STIJDINGEN ShittscUlaub. Belgic» ülebeirianben. BESTUUR der DOMEINEN, WEGEN en VAARTEN. Agentschap Middelburg. EERKOOP ING. Op Maandag den 8 Maart 1841, des voormiddags ten elf ure, zal de Agent van het Domein, te Middelburgten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Serlèin eene der Zalen van het Raadhuis aldaar, bij opbod en afslag verkoopen Een HUIS en ERVE, staande en gelegen op de Zuidzijde van den Dam, te Middelburg, Wijk G. No. 95; bij het Kadaster bekend onder No. 1035 van Sectie B.zijnde over den jare 1840 in de Grondbelasting- aangeslagen voor f 16,90. De voorwaarden liggen ter lezing ten Kantore van den Agent van het Domein en Notaris voornoemd. Op Donderdag en Vrijdag te voren zal het Perceelvan - des morgens 10 tot 12 ure, voor een ieder te zien zijn. De Agent van het Domein G. VAN DER MIEDEN. FRANKFORT den 11 februarij. Volgens een schrijven uit Berlijn, schijnt Z. M. Koning JVillem Frederikgraaf van Nassau, die stad als zijne toekomstige woonplaats nu be paaldelijk uitgekozen te hebben. De kamers van het zooge. naamde paleis der koningin van Holland aldaar zijn reeds op zijne kosten zeer smaakvol in gereedheid gebragtom dezelve des winters te kunnen bewonen. Des zomers zou Z, M. zich naar zijne landgoederen in Silezie begeven, De zaak met den aartsbisschop van Keulen staat al lerwaarschijnlijkst op het punt van beslist te zullen worden. De graaf von Reisachbisschop van Eichstadt, is van wege het Roomsche hof naar Munster gezonden, om den aartsbis. schop tot het aannemen van den kardinaalshoed te bewegen vooraf echter zal de heer Droste naar Keulen terug keeren. Eenige dagen geleden is de graaf von Reisach, op zijne te- rugreize naar Eichstadtalhier doorgekomen, en van perso nen, die dien prelaat hebben gesproken, verneemt men, dac de aartsbisschop genegen is aar. het verlangen van Z. H. den Patis te voldoen. In Koppenhagen heeft zekere Martin Iljorthsecreta ris der directie van het Deensch artilleriekorpseene stoom boot uitgedacht, die door het digtste ijs zich eenen weg ba nen kan en zulks bijna met dezelfde snelheid alsof er geen ijs was. Een door den uitvinder vervaardigd model van ijzer en van 520 paardenkracht, is door eene daartoe benoemde commissie van bouwkundigen en scheeptimnierlieden onder zocht, en daarop door het postwezen aan den koning vergun ning gevraagd om eene stoomboot naar de uitvinding van den heer Iljorth te mogen laten bonwen, teneinde deze geduren de den winter de brieven tusschen de eilanden Seeland en Funen zou kunnen overbrengen. Door eenen machatiicus in Petersburg met name IVesch- niakof, is een nieuw verwarmingsmiddel uitgevonden. Dit middel, door deszelfs uitvinder den naam van Carbolein ge geven is op eene stoomboot beproefd, en men heeft bevon den, dat men 4^ pond van dit Carbolein per paardenkracht verstokendgdezelfde kracht doet en zelfs het rad nog eene keer sneller in de minuut ronddraait, als wanneer men 9 pond steenkolen per paardenkracht verstookte. Daar dit nieuwe middel nagenoeg voor denzelfden prijs als de steenkolen zal knnnen afgeleverd worden gelooft men hetzelven voor stoom- booten, die lange zeereizen doen moeten, dubbel voor- deelig. BERLIJN den 9 februarij. Dezer dagen is in den om trek van Berlijn een moord gepleegd, die door de bijomstan digheden welke denzelven verzeld hebben een nieuw be wijs levert, hoe zoo gruwelijk eene daad zelden bedekt en ongestraft blijfr. Een jong landmeisje had door erfenis een vermogen van 300 thalers bekomen hetwelk door haren voogd die schout van het dorp was beheerd werd. Het meisje kreeg eene aanbieding om dit geld op eene voordee- üige wijs te Berlijn uit te zetten, v, Pliervan geeft zij aan ha ren voogd berigtna eenig weigeren belooft hij het geld uit te betalen en stelt daartoe eenen tijd vast. De dag gekomen zijnde ligt ook werkelijk de som gereed. Ondertusschen ge draagt zich de voogd bij de overgifce op eene zeer zonder linge wijs en het meisje bevangt een onbeschrijfelijke angst. Ik heb een voorgevoel," roept zij schreijend uit, dat ■wanneer ik met het geld naar de stad ga, ilc vermoord zal wor den ik verbeeld mij dit vast en kan mij de gedachte niet ■weder uit het hoofd zetten." De voogd antwoordtGij zijt eene gekkin. Wie zou dat dan wel doen Immers weet niemand dan gij en ik, dat gij geld bij u draagt." Het meis je erkent dat dit zoo is laat zich eenigzins gerust stellen en gaat. Toen zij nu in een boschje gekomen is, hetwelk z.ij regt door moest gaan, keert haar angst met verdubbelde kracht terug, en daar juist een gendarme haar te gemoet komt rijden, smeekt zij hem om te keeren en haar door bet bosch te geleiden. De gendarmedie in dienstzaken uitgezonden was, 'heeft daartoe geenen tijd, doch liet smee- Iteii van*liet meisje doet hem 200 zeer aan dat hij haar ten minste een eind weegs geleidt. Terwijl hij naast haar voort-, rijdt, verneemt hij naar de oorzaak van haren angst, en het meisje vertelt hem alles, ook het bovenvermelde gezegde van den voogd, en voegt er bij Ik vond dat wel zeer ver standig maar geheel heeft het mij toch niet gerust gesteld." Onder dit praten hebben zij bytia het eind van het boschje bereikt, en de gendarme, die niet langer durft vertoeven, neemt met eenige woorden van geruststelling afscheid en voegt er half schertsend'bij: Wanneer u nu nog iemand leed wil doen 7.00 schreeuw maar regt hard dat ik het hooren kan, en ik kom 11 spojj-slags te hulp." Hij rijdt heen, maar is nog niet ver gekomen, toen hij inderdaad eenen angstkreet meent te hooren. Hij schrikt, houdt zijn paard aan en luistert; de schreeuw herhaalt zich. Nu vliegt hij, zoo snel hij kan, naar de plaats en vindt het meisje ver moord; eene meer bijzondere beschrijving zegt, dat haar het hoofd van den romp gescheiden was. Zoo vee] men in zulk een oogenbiik bedaard kan blijven, overlegt hij met beraden heid wat hij behoort te doen. Hij herinnert zich het gesprek hetwelk hij kort te voren met de ongelukkige gevoerd heeft, en rent 1111 met lossen teugel naar het dorp van waar zij op weg gegaan was. Daar treedt hij in de woning van den schout, die afwezig is, doch spoedig te huis komt. Hoe zeer het gezigt van eenen gendarme in de woning van eenen dorpschout niets ongewoons is, schrikt de man daaroker zeer wordt bleek en blijft in zijnen mantel gewikkeld staan. De gendarme, wiens vermoeden op dit gezigt in overtuiging ver keert verzoekt hem den mantel af te leggenen toen de schout dit weigert, halstarrig weigert, legt hij zelf, half in ernst, half schertsend, er de hand aan. De mantel vak en een bebloede bijl als ook een bloedig mes worden zigt- baar. Hierop volgt bekentenis en de moordenaar is ter stond in, hechtenis genomen. LONDEN den 12 februarij. De koning der Belgen is dingsdag namiddag, van zijn kasteel Claremont, op het pa leis van Buckingham gearriveerd. Daar Z. M. dus vroeger is overgekomen dan men had durven hopen, is ook het uitstel der doopplegcigheid onnoodig geweest, en heeft zij op den daartoe eerst bestemden dag, eergisteren namelijk, voortgang kunnen hebben. De doop is door den aartsbisschop van Canterbury toege diend, bijgestaan door den aartsbisschop van York, de bis schoppen van Londen en Norwich, en den Deken van Car- lisle. Als doopgetuigen stonden de koningin-weduwede hertogin van Glocester, de hertogin van Kent, de koning der Belgen de hertog van Sussex en de hertog van Wellington de laatste als vertegenwoordiger van deii hertog van Saksen Coburg-Gotha yader van prins Albert. De prinses heeft de namen Victoria Adelaide Jlïary Louisa ontvangen. H. M. en prins Albert stonden gedurende de plegtigheid ter linker zijde van den aartsbisschop van Canterbury. Eerstgenoemde droeg eene kostbare diadeem van brillanten diamanten oor ringen en halssieraad; zij en al de overige dames waren in het wit gekleed. Het water, tot den doop gebezigd, was uit den Jordaan genomen en tot dit einde uit Palestina herwaarts gezonden. Kort na den alloop der doopplegtigheid is een maaltijd ge houden bij welken de grootste luister ten toon is gespreid. Prins Albert is dingsdag aan een groot levensgevaar ont komen. Na met de koningin in den tuin van het paleis ge wandeld te hebben wilde Z. H. op den vijver schaatsrijden, maar vielop geringen afstand van den kantdoor het ijs. liet gelukte hem echter hoofd en armen bovenwater te hef fen en door de tegenwoordigheid van geest der koningin diedoor eene hofdame bijgestaan haren gemaal hulp toe- bragt, is de prins spoedig gered geworden. Een dagblad der behoudende partij behelst het volgende: Wij vernemen dat door al de groote mogendheden drin gende vertoogen gedaan zijn tegen de vermeerdering van het leger, zoo wel als tegen de andere krijgstoerustingen van Frankrijk en dat de antwoorden van den heer Guizot niet als voldoende worden aangemerkt. Voortsdat prins Met- ternich de eerste is om zijne ontevredenheid wegens deze zaak te betuigen, en dat hij de vereffening der Oostersche questie bespoedigd heeft met het oogmerk, óm het Fransch kabinet dat voorwendsel voor zijne handhaving van den ge- wapenden vrede te benemen. Insgelijks zoo vervolgt dat dagblad hebben wij reden om te gelooven dat eene merkbare veranderingen de geneigd heden der Oostenrijkers jegens den persoon van den koning der Franschen plaats heeft gegrepen, dewijl prins Metternich begint te twijfelen, of de bedoelingen van Lodewijk Ellips we! zoo vredelievend zijn als hij dikwijls betuigd heeft dat ze waren." Ter beurs wilde men heden weten dat de instrnctien den Engelschen gezant Fox toegezondenden last inhielden Washington onverwijld te verlaten bijaldien de heer RTLeod niet terstond uit zijne gevangenis ontslagen en hem vrijheid vergund vvierd om naar Canada terug te keeren. Sommigen vreezen, dat deze tijding welligt te laat zal aankomen, en dat genoemde staatsgevangene wel reeds het doodvonnis kon hebben ondergaan, maar de bekende vrees van het bestuurder Staten om zich in oorlog te wikkelen doet anderen deze vrees als overdreven aanmerken. Nog zeide men dat een gedeelte der Engelsche vloot or der bekomen zon hebben om zich op het eerste bevel tot uit- loopen gereed te houden. Sedert vele jaren hebben de kinderpokken niet zoo sterk in deze hoofdstad geheerscht als tegenwoordig, en daarbij ziet men op nieuw de heilzame werking der vaccine. Uiteen verslag dezer dagen in het koninklijk genootschap voor Ge nees- en heelkunde voorgelezen, blijkt toch, dat van de 100 met koepokstof ingeente personen, welke door de natuurlijke ziekte aangetast zijn wat echter op verre na de minsten der zoodanigen treft), hoogstens 7, en daarentegen van de 100 niet ingeente en aangetasten gemiddeld 45 stervenwaarbij nog onder het oog moet gehouden worden dat alle onvolko men of twijfelachtig geslaagde inentingen onder het genoemd getal begrepen zijn, PARIJS den 12 februarij. De maarschalk Soultpresi dent van den raad, heeft gisteren het ontwerp van wet, be trekkelijk de fortificatiën van Parijs, aan de kamer der pairs aangeboden. -- Het dagblad Filmvers zegt, dat de geest der leden van de kamer der pairs tegen het ontwerp van wet betrekkelijk de fortificatiën van Parijs gestemd is. Men wil zich tegen den maarschalk Soult verzetten, en verzekert, dat alles wat men van den heer Pasquir heeft kunnen verkrijgen daarin be staat, om onzijdig te blijven. De hertog van Orlcans is ijverig bezig 0111 zijne collega's aan te sporen vóór het ont werp te stemmen. Men ziet dus hevige en ernstige discus- sien over dit voorstel te gemoet. Gemeld blad zegt, dat de Engelschen thans met het bou wen van eene Protestantsche kerk te Jeruzalem bezig zijn Men verzekert, dat men te Londen op het spoor "e- komen is van de vervaardigers der valsche brieven, die aan koning Lodewijk Filips worden toegeschreven. Ons gouver nement zou te dien opzigte zeer tevreden zijn over het ge drag van het Engelsche ministerie. De schaden door de jongste overstroomingen alleen in het departement van de Rhone aangerigthebben meer dan vijftien millioenen fr. bedragen. Een groot aantal Amerikanen, zich in deze hoofdstad bevindende heeft gezamenlijk in een brief den heer Guizot hunne erkentelijkheid en hunne hulde gebragt wegens diens voortreffelijk werk over ^Washingtonen van hem verzocht dat een bekwaam Amerikaansch schilder zijne beeldtenis mogt afmalenom hetzelve in de bibliotheekzaal van hec congres der Vereenigde Staten te plaatsen, BRUSSEL den 14 februarij. Men leest in den Indèpen- dantdat het overschot van de leening van 82 millioen fr. ten bedrage van 30 millioendoor het huis gebr. Rothschild is genegotiëerdde prijs, waartoe zulks geschied isjs niet bekend, doch men beweert, dat dezelve hooger is dan bij de vorige uitgifte. De Antwerpsche Précurseur dringt tegenwoordig sterk aan op de onmisbaarheid voor Belgie van het bezit van Overzeesche koloniën. Hij wil daartoe de aandacht vooral op Guatimala of Middel-Amerika gevestigd hebben. Na tuurlijk spreekt dit blad alleen van het verwerven eener Bel gische vestiging aldaar, niet door verovering, maar door het middel van onderhandeling of aankoop. De minister van oorlog heeft bevel gegeven, dat de verloven bij de verschillende korpsen, welke met den t maart aanstaande ten einde liepen, tot den 1 maart 1842 ver lengd zullen worden. 's GRAVENHAGE den 13 februarij. Bij het provinciaal geregtshof van Holland is heden het getuigen-verboor in zake IV. G. Vervloei c. s. voortgezet en ten einde gebragt. Na den afloop daarvan heeft de advocaat van den eersten be schuldigde actegevraagd, en verkregen, dat hét hof heden ochtend als civile kamer vóór de hervatting der criminele teregtzitting had zitting gehad. Aanstaanden donderdag zul len de beschuldigden worden gehoord, waarna onmiddellijk de advocaat Piepers zijne conclusien zal nemen. Reeds vroeger heeft men vernomen dat er vaische bank biljetten in omloop zijn. De politie dezer residentie heefc dezer dagen een dergelijk biljet weten op te sporenen is thans den vermoedelijken dader van eene dergelijke hoogst gevaarlijke misdaad op het spoor ofschoon die biljetten in vorm en inhoud oneindig van de echte bankbiljetten ver schillen, zijn echter vele minkundigen daardoor reeds misleid Naar men verneemt zal de Tweede Kamer der Staten! Generaal den 9 der volgende maand hare werkzaamheden her vatten. Men spreekt er van dat alsdan aan de Kamer een ontwerp van wet zal worden aangeboden tot ophefliim- van den bijzonderen en buitengewonen' toestand, waarin zich het hertogdom Limburg, ten aanzien der aldaar nog in werking zijnde wetten en verordeningen bij voortduring bevindt,. Z. M. heeft, bij besluit van den 22 januarij 11., op de voordragt van den minister van finantien van den 9 dier'maand betrekkelijk vereenvoudigingen welke in de administratie der belastingen te brengen zouden zijn, goedgevonden, aan dien minister op te dragen de behandeling en beslissing omtrent onderscheiden onderwerpen in de'daarbij aangewezen \akken van algemeen bestuur, als: van in- en uitgaande regten en accijnsenpersoneel en comptabiliteit der belastingen, regis tratie en loterijen. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer, is de heer mr Daam Fockauavroeger lid van de Tweede Kauier de

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1