MIDÖE L B UII GS SS E COUR A m®; N°. 20. Diugsdag 1841. 16 Fcbruarjj. - i...'V',f BESTUREN ex A DM I NI STR ATI EN NIEUWSTIJDINGEN. JDuitsciilaiiït. (Srout-ïj rtRatt j c. Jfcrtiifcïijf». Dlcbcrlcindcn. lb3ov! j - *- TV A v eg A- V De CENTRALE DIRECTIE V4n bet. Eiland IVakhereii zal, onder nadere approbatie van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, op Donderdag den 25 Februarij aanstaande, in tegenwoordigheid van den Heer Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in de Provincie Zeeland in her locaal der Di rectie in de Abdij te Middelburg, des vooriniddags ten 11 ure, pyhliek presenteren aan te,besteden; de leverantie van DIJKS-MATERIALEN voor het Dienstjaar 1841 benoo- digd bestaande in DraghoutMasthoornen, Perkoenpalen Ijzer, Wormna gels, Hollandsch Rijs, Haringband, Walchersche Sta ken, Riet, Brabaudsch Rijs, Gaarden en Staken, Doorniksche- Vilvoordsche- en Briksteen. Zullende de conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen ter Griffie van voornoemde Directie, en nadere informa. tie te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roe/se, te Middelburg. Middelburg, den 4 Februarij 1841. DIAKENEN der Nederdttitsche Hervormde Gemeente mogen dankbare melding maken van de navolgende bij hen ontvangene extra giften, als: op Zondag den 14 dezer, des morgens in de collecte der Nieuwe kerk, een Tiengulden stuk, en des namiddags in dezelfde kerk, vijf-en-twintig gulden in Goud. Hij die in het verborgen ziet, en elk werk uit liefde tot hem verrigt gadeslaat, schenke den edelen gever of geefster, eenmaal de rijkste belooning! Middelburg, deu 15 Februarij 1841. G. J. WILL, Prteses. M. J. BOONE, Scriba. Gods gunstige beschikking neigde wederom het hart van een' edelen mildadige tot onze Behoeftige-/! ten goedewij mogen dan ook bij deze dankbare melding maken op heden voor dezelve te hebben ontvangen door tusscheukomst van den Notaris IV. M. Snijder alhier, uit Middelburg, van G. tien Zecuwsche Rijksdaalders. Vere den 13 Februarij 1841. De Commissie uit de Armbesturen, Namens dezelve, Wm. LANGEBEEKE, D. J. C. BUTHSc. Amerauiden den 12 Februarij 1841. Het ARMBESTUUR maakt dankbare melding van de ontvangst van een Zeeuwsche Rijksdaalder, ingezonden door Q, ten behoeve der Armen alhier, bij den Heer de Blaeke de Ligny. Namens het Armbestuur, R. HOOGEZAND, Predikant. Op den 11 dezer is door den ondergeteekenden uit Mid delburg ontvangen een verzegeld pakjebevattende acht Zeeuwsche Rijksdaalders, met het opschrift: Aan de Ar men van Domburg, voor welke aanzienlijke gift den onbe kenden gever of geefster, de hartelijkste dank worde toe- gebragt. De Heer vergelde overvloedig dit edel bewijs van Christelijke weldadigheid! W. LEHMAN de LEHNSFELD, Predikant. FRANKFORT den 9 februarij. In het kanton Aargau blijft het volmaakt rustig, en schijnt het Katholijke gedeelte der bevolking, hetwelk onlangs door opruijing in opstand gebragt, maar gewapenderhand bedwongen is, zich meer en. meer met de bovendrijvende partij te verstaan. De regering heeft dan ook last gegeven tot het vertrek van al de vreem de troepen die ter bewaring van de rust in het kanton wa ren binnengerukt, en deze troepen nemen gaandeweg den terugmarsch aan. Naar men meldt, zouden de lieden, wel ke in Aargau veel invloed uitoefenen, er op bedacht zijn, 0111(ingeval door den landdag, welks buitengewone bijeen roeping nu verwacht wordt, een besluit tegen het opheffen der kloosters mogt genomen worden) zich het herstel van deze inrigtingen te laten welgevallenmaar onder bepaalde voorwaarden en onder waarborgen voor de handhaving der orde in het vervolg, en te ens onder beding, dat de Jesuiten- collegien, die in sommige kantons als het ware ter sluiks ge vestigd zijp door tusscheukomst van den landdag zullen wor- den opgeheven. Brieven uit Rome van 30 januarij melden niets naders betreffende de onderhandelingen met Pruissen, maar houden' in, dat het besluit der Pruissische regering, waarbij de brief wisseling van de bisschoppen met den H. Stoel ontslagen is van de tusscheukomst des bestuurseen zeer aangename» in druk heeft gemaakt. Volgens berigten uit Napels, van den 25 januarij, heefc op den over Gragnanobij Castellamare hangenden berg in deu nacht van dén 22 een aanmerkelijke aardval 1 plaats gehad waarbij nagenoeg 60 huizen vernield werden Ongeveer 100 personen moeten bij dezen val omgekomen zijn. Reeds 'den daaropvolgenden morgen ijlde de koning van Na pels met de ministers van binnenlandsche zaken en van politie naar het tooneel van het ongeluk en zond tevenszoo spoe dig mogelijk, 400 pioniers, ten einde de uitgravingen te hel pen bespoedigen. Reeds den dag daaraanvolgende had men 33 lijken en g levende personen uit de ruïnen en den puin hoop gehaaid. I11 Napels heerschce eene ongewone strenge koude; alle heuvels en vooral de,v esuvios. tot aan dan .kra ter toe waaruit bestendig eene dikke rookkolom opsteeg waren met sneeuw bedekt. I11 den omtrek van Capua hadden aanhoudende plasregens groote verwoestingen aangerigt. De Voiturno was geheel en al buiten hare oevers getreden. Capua zelve stond geheel onder water. In het Pauselijke gebied was in het laatst van januarij zoo veel sneeuw gevallen, als bij metischengeheu- gen niet gebeurd was. Sedert verscheidene dagen was daar door de postgemeenschap met Duitschland gestremd. Volgens een berigt van de Russische grenzen, zou in het gouvernement Wilna weder eene scaatkundige.zamenspan- ning ontdekt Zijn, ter zake waarvan verscheidene personen, en daaronder ook aanzienlijke, gearresteerd en naar Petersburg vervoerd waren. Een inwoner van het dorp Mttlasy in Bessarabie door dweepzucht tot zinsverbijstering gevoerd heeft zijne zes kinderen opgehangenaan een koord tot het te droogen hangen van waschgoed bestemd. Toen bij het laatste offer had omgebragt werd hij door eenige zijner buren overvallen, en op hunne ondervragingen gaf hij slechts, op den toon der innigste overtuiging, ten antwoord: „Ik heb mijne kin deren tot den goeden God gezonden, daar hebben zij het beter dan hier." De ongelukkige siagtoffers der dweepzucht waren niet meer te redden. LONDEN den 9 februarij. Tot de versiersels der eet zaal in het paleis van Buckingham, bij gelegenheid der doopplegtigheid der jong geborene kroonprinses, moet, op uitdrukkelijken last der koningin, ook de beroemde tijger huid behoorendie in der tijd door den graaf van Cornwallis op Tippoo Saib is buit gemaakt, en in welke de tong door eenmassiven gouden en eiken tand door een kristallen ver vangen is. Bovendien zal de afbeelding eener paauw bij na geheel met edele gesteenten bedekcen wier waarde op 30,000 p. st. geschat wordt, eene der zalen versieren. Gisteren heeft lord Stanley, in het lagerhuis, van den secretaris van staat voor buitenlandsche zaken op helderingen gevraagd wegens de arrestatie van der. heer M'Leod, een Engelschman in New-York, als aangeklaagd wegens de vernieling der Noord-Amerikaansche schooner Caroline, tijdens deze, in december 1838, ingezetenen der Vereenigde-Staten en oorlogsbehoeften naar Canada had wil len overbrengen om de opstandelingen aldaar te ondersteunen. Door lord Palmerston is hierop geantwoord dat eenige dagen geleden, depeches van den Engelsehen gezant ontvan gen waren, uit welke bleek dat tusschen dezen en den Amerikaanschen minister voor buitenlandsche zaken 'eene briefwisseling over dit onderwerp had plaatsgehad, doch dat noch de mededeeling van al deze stukken, noch die der in- struccien den gezant toegezonden, in de tegenwoordige om - 1 scandigheden voorzigcig geacht kon worden. In het hoogerhuis is door lord Melbourne betreffende deze zaak gezegd dat de Amerikaansche minister van staat ver klaard had, hoe zij geacht moest worden den staat van New- York uitsluitend aan te gaan, zoo dat het federaal gouver nement er zich niet mede in kon laten. Zijn lordschap kon niet zeggen welken weg het gouvernement zou volgen, maar het huis kon er op rekenen dat Engelsche onderdanen zon den beschermd en de eer der Engelsche natie zou gehand haafd worden. De beroemde speelclub van Crockfordde verzamei- plaacs van heeren van den eersten rang, bestaat niet meer. De kastelein Crockford (oorspronkelijk een vischkooper) heeft zich teruggetrokken om de inkomsten van zijn vorstelijk ver mogen door de speeltafel verworven, in rust te gaan genie ten. De club is nu in andere handen, onder het toezigt eener commissie, overgegaan. Er heeft zich namelijk eene nieuwe sociëteit gevormd, welke verleden week met 137 le den vermeerderd iswelke niet dien hoogen rang hebben waardoor de club van Crockford zich plagt te onderscheiden. Deze nieuwe club neemt de oude leden zonder stemming aan doch daar een groot aantal hunner van dit voorregt geen ge bruik wil maken, is het te verwachten, dat dezelve, of schoon in aliesook wat de speeltafel betreft, op denzelfden hoogen voet ingerigtin aanzien en luister ver beneden de oude club zal blijven. Over het geheel kan men zeggen, dat het hazardspel 111 'Londen vermindert. Sedert eenigen tijd heefc de poücie zich zeer beijverd, 0111 de kleine speelhuizen waar roulette, rouge et noir met de kaart, en fransch ha zard met dobbelsceenen gespeeld werd, uit te roeijen en is daarin gelukkig geslaagd.' Dezelve heeft geene magtom het hazardspel en de clubs, welke als private gezelschap pen aangemerkt worden, met geweid te keeren; doch, na dat er op dit onderwerp in het parlementen bij andere ge legenhedenin het openbaar zoo veel ter veroordeeling ge- zegd is, schijnt het, dac vele heeren van den eersten rang zich over dezen yerdet feTkeu hartsiogc beginnen te schamen, althans van 'de gelegeti ieid va.;', de ontbinding der club van Crockford gebruik te willen maken om zich aan de verzoe king te onttrekken. Een werktuig onlangs uitgevonden, om vleesch envisch ais in een oogenblik met pekel van zoodanige sterkte als men verkiest te doortrekken, en alzoo te zouten, begint meer en meer opgang te maken. Het voornaamste bestanddeel is eene luchtpomp en het voornaamste voordeel, vooral voor groote zoucerijen, bestaat in sparing van tijd, arbeid en zout. De regtstreeksche berigten wegens China luiden niet zoo gunstig ais die welke over Marseille ontvangen waren. De afzetting Van Linindien die maatregel al ter goeder trouw is genomen, was tot den 2 november, het eenige blijk van inschikkelijkheid, door de Engelsche commissaris sen verworven. Velen vreesden dat het tot nieuwe vijande lijkheden zou moeten komen het Engelsch eskader was dan ook nog door nieuw aangekomen schepen versterkt gewor den. PARIJS den 8 februarij. De minister van buitenlandsche zaken heeft heden van onzen zaakgelastigde te Madrid de on derstaande telegrafische depechevan den 1 dezer, ont vangen De zaak v2n de Douro is geëindigd. De kamer der pairs van Portugal heeft de wet ter regeling van de vaart op die rivier aangenomen. De koningin heeft dezelve bekrachtigd." En van onzen consul te Malcha het volgende berigt van den 28 januarij: De Turksche vloot, door Mehemed-Ali teruggegeven, beeft Alexandrie verlaten. Soliman is te Caïro aangekomen met eene afdeeling van 8000 man. Ibrahim naderde Gaza werwaarts men de stoomboot de Nijl gezonden heefc om hem af te halen." De oppositie bladen klagen, dat het bestuur thans zoo weinig werk van het aanleggen van spoorwegen in Frankrijk maakt, terwijl die in Duitschland en elders met zooveel ijver worden aangelegd dat, wanneer zij allen voltooid zullen zijn een Russisch leger niet meer dan twee dagen behoeven zou om uit Poien de Fransche grenzen te bereiken. De verhoeren van Darmès en van twee zijner medebe schuldigden zijn sedert eenige dagen hervat, en men denkt dat het geregeshof der pairs weldra wegens deze zaak zal zamen- komen. De maarschalk Valèe is van Port-Mahon te Toulon aan gekomen. De Moniteur Algerien van den 19 januarij spreekt van een groot voordeel door de troepen in de provincie Oran op de Arabieren behaald. Eene razzia, of rooftogthad op geleverd igookoeijen, 3000 schapen en ander vee, benevens eene groote hoeveelheid koren. Hetzelfde blad weerspreekt hetgeen door andere bladen gezegd isnopens de groote verliezen onder de troepen in Afrika. Incusschen bekenc hetzelve dac die verliezen van november 1839 tot november 1840, toch bedragen hebben 8,528 man. In de boekerij van het huis der invaliden is thans op een marmeren voetstuk en,onder eene glazen klok, de driekante hoed geplaacscdie Napoleon in den slag bij Eylau heeft gedragen. Die hoed is in het bezit van den schilder Gros geweest, welke hem voor zijn tafereel van den slag had noo. dig gehad. Hij is vervolgens voor 2040 fr, aan den Parij- schen geneesheer Delacroix verkochtdie den hoed thans aan het huis der invaliden heefc afgestaan. De Parijsche dagbla den noemen dat hoofddeksel des veroveraars een onschatbaar reliek. 's GRAVENHAGE den 11 februarij. Heden is voor het provinciaal hof van Holland tweede kameronder voorzit terschap van den heer mr. J. A. Brand, de behandeling aan gevangen der in deze residentie zoo veel gerucht makende zaak van i°, PV. G. Vervloet, oud 33 jaren, van beroep geëmpioijeerde bij de aigemeene rekenkamer; 2°, IV. S. F. Vervloetoud 40 jarenvan beroep naaister en 30, IV. G. Vervloet, oud 18 jaren, mede van beroep naaister; zijnde de tweede de zuster en de derde de nicht van den eersten beschuldigde. Zij worden beschuldigdde eerste van valsch- heid in onderhands geschriftalsmede in geschriften van koophandeldoor het stellen van valsche naamceekeningen het des bewust gebruik maken daarvanals ook van den nagemaakcen stempel van een gezagvoerend persoonen het door deze bedriegelijke middelenplegen van opligting en bedrog en poging daartoede tweede en derde van medeplig. tigheid aan de misdaden van den eersten beschuldigdedoor des bewust den dader daarvan te hebben bijgestaan in de be drijven, die de misdaad voltooiden, en de tweede nog bo vendien van valschheid in onderhandsche geschriftendoor het stellen van valsche naamceekeningen. De advocaat-cene- raal mr. P. E. Piepers neemt de functien van het openbaar ministerie in deze zaak waar. Mr. A. de Pinto is ais ver- dediger van den eersten beschuldigde opgetreden mr. F. G. A. Gevers Deynoot voor de tweede, en mr. IV. IVititgen Jr, voor de derde. Een vijftigtal getuigen zijn door den procti. reur-generaal gedagvaardom in deze zaak te worden ge hoord terwijl er ook eenige van wege de beschuldigden ge roepen zijn. Men verwacht dat voor het minst zes ceregt- zictingen daaraan zullen moeten worden besteed. Den 12 -Bij het provinciaal geregtshof van Holland, is heden de behandeling' der zaak van IV. G. Vervloet c.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1