MIDDELBURGSCHE COURANT. i "vm\c N°. 19. Zaturdag 1841. 13 Februarij. V- U nieuwstijdingen. BESTUREN en ADMIN1STRATIEN. publicatie. jftcbcclaubsdtc £>.tubcl-fila«ït0dtrtjjjnj. SDuitecItlanb. De abonncments-prijs deier Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per 'Post f 5. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. D« inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van dén tot zes regels is f j 5o en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen ter kennis der Ingezetenen, dat de Raad dezer Stad, bijdeszelfs resolutie van den 8 Januarij jl. 110. *y°, de navolgende wijziging heeft gegeven aan artikel 4 van het Reglement op de Verkooping van Vleesch in de Vleeschhal binnen deze Stad, van den 23 Junij 1823, welke op Maandag den vijftienden dezer maand in werking zal worden gebragt Dagelijks behalve des Zondags zal de Hal voor den verkoop en de aflevering van Vleesch geopend worden dei morgens, in de maanden Januarij en December ten 7 uur, in de maanden Februarij, Maart en November ten 6§ uur, en in de overige maanden ten 6 uur j des namid- dags ten 2 uur. Zullende de sluiting plaats hebben, des morgensdes Zaturdags ten 1 uur en op de overige dagen ten 12 uur, en des namiddags ten 4 uur, met dien verstande evenwel, dat de sluiting des Zaturdags avonds eerst zal geschieden in de maanden JanuarijFebruarij en December ten 7 uur, in de maanden Maart, April, October en Novem- ber ten 8 uur, en in de overige maanden ten 9 uur. Op Kerkelijke Feestdagen zal de Hal op het gewone uur geopenddoch ten 9 uur worden gesloten. Op Zon- en Kerkelijke Feestdagen tusschen en na de Godsdienst-oefeningen mitsgaders in de week gedurende de middagsluiting en na de sluiting des avonds, kan, in- geval van noodzakelijkheiddoor de Vleeschhouwers Vleesch uit de Hal worden gehaaldmits betalende aan den Knape voor de ontsluiting, dertig Centen. De opening der Vleeschhal, tot het invoeren van ge- slagt Vleesch, zal plaats hebben overeenkomstig het be- paalde bij art. 12 van het Reglement op de invordering van het Additioneel op 's Rijks Accijns op het Geslagt." E11 zal, opdat niemand hiervan onkundig blijve, deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Fe bruarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden: Te ROTTERDAMop Donderdag den 11 Maart 1841. 19,858 Kranj. en Kanass. 1 662 Zakken }JAVA SUIKER, liggende aldaar. 12,023 Kranj. en Kanass. j 829 Zakken J Du0 D,to l!«®-te Amiterdam 2,070 Kranj. en kanass. j Dko Djto Middelburg. 10 Kisten J 2,946 Kranj. en Kanass. Dito Dito Dordrecht. Waarvan de Notitien met de Veil-Conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 9 Februarij 1841. VAN DER HOUVEN, President. KOOY Directeur, fungerend Secretaris. Westkapelle, den 12 Februarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen brengt door deze haren verschuldigden dank, voor de aange name blijken van deelneming, door Ingezetenen der Stad Mid delburg betoond in de volgende giftenbij den Heer S. Roe/se ingekomen Den 9, van N.N. f 10, van A. B. 20, van een onbe kende 20 80. Den 10, van W. 25 Snuite en 18 Katoe nen Dekens benevens f 50. Den 11 van D. f 50 van Q. f 2 60 vaw S. 52 en van X. 25. De Commissie voornoemd W. VERIIULST, Voorzitter. II. ROELSE, Secretaris. De Predikant Snouck Hurgronje, te Middelburg, heeft ontvangen voor de Armen te Colijnsplaatvan S. f 10 en van een' onbekende op den 7 dezer f 20. FRANKFORT den februarij. Naar men verneemt zul len de standen van het koningrijk Hanover tegen maart bij eengeroepen worden. Deze landdag zal slechts zeer kort du ren en in dezelve zal alleen beraadslaagd worden over het budget en overliet allemoodwendigstedaarna zal dezelve 1 verdaagd en eenigen tijd later weder bijeengeroepen wordenj om alsdan over de zaken van minder belang te beraadslagen. Ofschoon het voorzittend Zwitsersch Kantons-bestuur gewigtige bedenkingen tegen het zamenroepen van den land dag over de Aargauer aangelegenheden heeftmeenen som migen echter, dat hetdanrtoe zal moeten besluiten, nu de Pauselijke nuntius bezwaren tegen de opheffing der kloosters heeft ingediend, en de beantwoording zijner nota, door de regering vaneen Protestantsch kanton, groote moeijelijkheden oplevert. Volgens eene in de dagbladen verschenen opgave, telt de thans beschikbare Pruissische magtaan den Neder-Rijn en in Westfalen gezamenlijk 91,536 man, waaronder 40 batail- lons infanterie, 31 batailions landwehr, 8 regementen ka- vallerie 10 eskadrons uhlanen artillerie 8000 man enz. Uit Weenen wordt geschreven, dat de Ooscenrijksche krijgsmagt thans, op het papier, tot 300,000 man gebragt is welke zoodra daartoe bevel gegeven moge wordenin korten tijd beschikbaar kan zijn. Het getal uitgeruste batte rijen artillerie is in den laatsten tijd van 60 op 78 gebragt. De Oosienrijksche generaal-majoor von Uesz heeft Wee nen op nieuw verlaten, en is den 2 dezer te Berlijn aange komen, alwaar, zoo bij het militair departement als bij de diplomatieongemeene drukte bleef heerschen. Volgens de jongste telling in het afgeloopen jaar bedroeg de bevolking van Weenen 357,927 zielenwaaronder 704 geestelijken en 3340 adelijke personen. St. GOAR den 4 februarij. Gedurende verscheidene da gen heeft de Rijn groote hoeveelheden ijs afgevoerd, der- wijze, dateergisteren twee stoombooten van de Keulsche maatschappij hare vaart niet konden voortzetten, en eene ligplaats zochten bij deze stadzijnde de eenigè veilige ver blijfplaats voor haar tegen ijsgang tusschen Mainz en Dnssel- dorf. Heden ochtend heeft het ijs zich bij de sieben dunk. frauen gezet, en strekt zich uit tot aan Oberwezel; incus- schen drijft er nog veel ijs onder den ijsvloer voort. Men vreest, dat, indien de tegenwoordige koude aanhoudt, de tweede ijsgang van dezen strengen winter ligt gevaarlijker kan worden dan de eerste, doordien in het rivier-gebied van den Rijn en deszelfs neven-stroomen zulk eene verbazende hoeveelheid sneeuw is gevallen. PARIJS den 5 februarij. De afgevaardigden hebben in hunne bureaux het ontwerp voor de aanvraag der geheime fondsen onderzocht. De discussien zijn aldaar zeer vreedzaam afgeloopen en wel voornamelijk ter oorzaak dat de leden van het vorig kabinet benevens hunne vrienden zich hebben onthouden van aan dezelve deel te nemen en niet in de bu reaux zijn verschenen. Het gevolg is geweest, dat in al de bureaux tot commissarissen zulke leden gekozen zijn, die het ministerie zijn toegedaan. In het Journal des Débats leest men Het ontwerp van wet waarbij 80,000 man van de klasse van 1840 onder de wapenen geroepen worden, strekt om, na aftrek van 7,725 man voor de marine, het leger met 65,000 man te vermeerderen waardoor het effectief op 505,000 man ge- gebragt wordt. De minister van oorlog is voornemensom in den loop der zitting een tweede ontwerp voor de oprig- ting van het contingent der klasse van 1841 aan te bieden. Daardoor zou de kamer de wet van het contingent even als het budget stemmenen aan het ministerie de noodige fond sen en manschappen verleenen voor de handhaving van het door de kamer bepaald effectief. Deze verstandige maatre gel stelt ter beschikking van het gouvernement al de man schappen die de gebeurtenissen noodzakelijk maken konden dat onmiddelijk onder de wapenen geroepen wierden." Heden morgen hebben de ministers van buiteniandsche zaken en van justitie, 11a langdurige onderlinge conferentie, zich ten hove begeVen en zich meer dan een uur lang met den koning onderhouden. Ofschoon de oppositie-bladen blijven beweren dat tusschen de onderscheidene ministers groote oneenigheid bestaat ach ten zij het thans voor niet onmogelijk, dat het kabinet nog gedurende eenigen tijd onveranderd zal blijven. Officieel wordt medegedeelddat bet handel-traktaat tusschen de Fransche en Nederlandsche regeringen voor den tijd van drie jaren is gesloten. In de bureaux der kamer heb ben sommige leden hunne meening te kennen gegeven dat Nederland, bij dit traktaat, in meer dan één opzigt, te veel was begunstigd onder anderen daardoordat hetals het wets-ontwerp wordt aangenomen, bijna uitsluitend, langs de Maas en de Moezel, Frankrijk van koffij en andere koloniale waren voorzien zalten nadeele der nationale scheepvaart. Andere ledenalsmede de minister van koophandelhebben echter deze bedenkingen wederlegd in het traktaat een voor uitgang op den weg der vereenigiug van de verschillende tol- stelselsen een gunstig vooruitzigt voor het vertier van de voortbrengselen der Fransche nijverheid in Nederland gezien. I Terwijl de ministeriele bladen na het ontvangen der jongste berigtende Oosccrsche zaken als vereffend beschou wen denken anderen daarover minder gunstig en uiten de vreesdat de Engelsche troepen Beyruth Acre en de ove rige versterkte punten op de Syrische kust bezet zullen hou den, waardoor, na het overlijden van den hoogbejaarden onder-koning nieuwe moeijelijkheden zouden kunnen ontstaan. Sederc de teruggave van de Turksche vloot en de ver leening van het erfelijk bezit van Egypte aan Mehemed-Ali is de taal der Engelsche dagbladen, ten opzigte van Frank rijk dreigende geworden. Het schijnt dat zij zich willen verhalen op de welwillende redeneringen in het pariement door sir Robert Peel en lord Brougkam gevoerd. Men spreekt te Londen zelfs van onmiddellijk aan Frankrijk den oorlog te verklaren indien deze mogendheid niet toegeeft aan de ver- toogen der andere kabinettenom het initiatief der oncwa- pening te nemen. Het is bekend dat de Engelschen nim mer wachten om hunne vijanden aan te tasten, tot deze hun ne voorbereidselen van oorlog hebben geëindigd. Nu begin nen de tolken van lord Palmerston den minister reeds over zijne rekkelijkheid jegens Frankrijk te bevitten, zeggende, dat men dier.de te weten waaraan zich te houden, om niet binnen eenige maanden onvoorbereid te worden aangetast. Volgens nadere over Malta ontvangen berigten, was de Turksche vloot bereids op haren terugtogt naar Konstantino- pel en bevond Ibrahim zich met zijn huiswaarts keerend leger te Jaffa. Soliman-pacha was, met de geheele artillerie van het Syri sche legerbenevens 8000 man infanterie en een gelijk aan tal ruitersbereids tot Cairo genaderd. Men wilde te Alexandria weten, dat de Turksche vloot zich te Marmorizza zou ophouden, om aldaar door den ad miraal Stopford geïnspecteerd te worden. IFalker-pacha en de commodore Napier werden te Alexan dria met de meeste onderscheiding behandeld. Men schrijft van Toulondat de schepen welke de eerste divisie van het eskader uitmaakten, nabij de Hierische eilanden door zwaren storm beloopen en verstrooid zijnen dat verscheidene hunner, onder anderen het linieschip le Géné- reuxbeduidende schade hebben bekomen. De maarschalk Falie is den 26 januarij te Palma op de Balearische eilanden, aangekomen, waar hij denkelijk qua- ranteine houden zou. In de opera is een bal gegeven ten voordeele der 011- gelukkigen die door de inundatien hebben geleden. Hetzel ve heeft 50,000 fr. opgebragc. Heden op den middag heefc, in het hotel der invaliden, de godsdienstige en militaire plegtigheid plaats gehad van het overbrengen der lijkkist van Napoleonvan de verhevenheid waarop zij in de Domkerk geplaarsc was, naar de kapel van St. Jeronimus. De gouverneur der invalidenmaarschalk Moncejdie voortdurend zwak en ongesteld is, had zich der waarts laten dragen, en heefc den degen, door den keizer te Ausrerlitz gevoerd, op de kist nedergelegd. Niemand bui ten de bewoners van het hotel is bij deze gelegenheid toege laten maar zoodra de noodige schikkingen gemaakt zijn zal de nieuwe grafplaatswaar gouden lampen branden zullen ter bezigtiging voor het pupliek zijn opengesteld. Den 5 dezer zijn de heeren Ernest de Mon 'tour en de Lu- bisde verantwoordelijke uitgever en de hoofdredacteur van het Parijsche dagblad la Francein hechtenis genomen. On getwijfeld staat deze maatregel in verband met het aangevan gen regtsgeding ter zake van het vervalschen van bijzondere brieven van koning Lodewijk Philips en het opnemen dier brieven in het genoemde dagblad. Ook een dagblad van Dieppe is dezer dagen in beslag genomen, omdat het zin sneden van de bewuste brieven had openbaar gemaakt. De ernst, waarmede de regering zich aan deze geheele zaak laat gelegen liggen, schrikt echter de bladen geenszins af van het opnemen van stukken die evenzeer tegen den persoon des konings gerigc zijn, ais de genoemde brieven. Zoo heefc men in de laatste dagen in sommige onzer dagbladen uittrek sels gevonden van een dagregister, hetwelk de barones de Feuchèresdie onlangs overleden is, zou hebben nagelaten. Hoogstwaarschijnlijk is dat geheele dagregister verzonnen en onecht; maar men heefc het arglisciglijk zoodanig ingerigt dat het strekken kanom de oude beschuldiging, dat °dè hertog van Bourhon-Condémet wien de barones geleefd heefc, in 1830 niec door zelfmoord is omgekomen, te doen herleven. Uit de ontvangene dagbladen uit Madrid, tot den i0 der vorige maandblijktdat de rust tot dusverre in die hoofdstad onafgebroken voortduurt, doch dat de gemoederen aldaar over het algemeen duchten voor ophanden zijnde ernsti ge onlusten, tot welke allerwaarschijnlijkst de genoegzaam zekere afloop der verkiezingen in den geest der liberalen en radicalen aanleiding geven zal, zoo het regentschap zulks bij tijds niec zal weten te verhoeden. De zaak van den diefstal der diamanten waarin me vrouw Eaffarge zou betrokken zijn zal, tot groote bevreem ding veler regtsgeleerden nog worden voortgezetofschoon gemelde mevrouw ten criminele wegens vergiftiging is ver oordeeld. Gedurende de maanden augustusseptember cn octo-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1