MIDDELBURGS CUE c iV. 18. Donderdag 11 Februarij. STuvfeije. Jfraufccijfc. rü'\ BESTUREN en ADMINISTRATIEN. iScfccnbiuAfiingcu. NIEUWSTIJDINGEN. 2$uit0chlAM&. ■t r-1 -- -■ i De abonnements-prijs dezer Courant is 2 j5 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, ol bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adv er t ent i en behoort te geschieden des morgens vtfrfr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertcntien worden berekend tegen 32 Cents de regelmet uitzondering van Huwelijks» Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van ée'n tot zes regels is j 5o en voor iederen regel daarboven 32 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tier Stad MID DELBURG Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschul digen nopens de vervallene termijnen der Personele Belas ting over het loopende Dienstjaar 18*2, opgemaakt door den Heer Ontvanger der Directe Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen de ten achteren zijnde Belastingschuldigen bereids worden opgemaakt en binnen kort aan hen zullen worden beteekendonder aanmaning, om als nog, tot voor koming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuizc der Stad Middelburg, den 8 Fe bruarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. B E C I U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op art. 1 van het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den 1 October 1840 {Pro vinciaal Blad no. 101); Verwittigen bij deze de Verlofgangers, welke zich in de Gemeente bevinden, dat allen zich zullen moeten vervoegen op Woensdag den 17 dezer, des morgens ten negen ure, op de Heerenbeurs alhier, voorzien van de Kleeding- en kleine Equipementstukken, welke zij van hun korps'hebben be houden mitsgaders van het Attest H. H.ten einde door den Heer Militiè-Commissaris te worden geïnspecteerd. Dat van de Inspectie zullen zijn verschoond de zoodani- gen, die zich meteen tijdelijk verlof in hunne Haardsteden bevinden, alsmede diegenen welke met hunne Korpsen nu of in der tijd hebben afgerekend en eindelijk dezulken die nog niet van Militaire Kleeding zijn voorzien. Wordende alle belanghebbenden aangemaandzich ten ten voorschreven uur en plaats te doen vinden, ten einde zich niet bloot te stellen aan de straf van Provoost-Arrest bij art. 183 der wet vermeldwelke aan de zoodanigen die van de Inspectie afwezig zullen blijven zonder wettige redenen daarvoor te doen blijken, door den Heer Militie- Commissaris zal worden opgelegd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Fe bruarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De COMMISSIE belast met de verzorging der Armen ten getale van drie-en-vijftig huisgezinnen alhier, welker dringende behoefte in dezen aanhoudend strengen Winter voortdurende tegemoetkoming verlangende is, maakt dankbare melding der vernieuwde ondersteuningen, thans weder aan haar verleend, als: door eene gift op den 3 dezer, van 5, eene dito den 5, van 2 60, en eene latere gift van 5 door Ingezetenen; alsmede dat aan dezelve^ook ten dien einde, door den Notaris IV. M. Snijder alhier, namens een' onbekenden uit Middelburg f 20 zijn overgelegd. Vere den 9 Februarij 1841. Namens de Commissie, uit de Armbesturen te zamen gesteld, Wra. LANGEBEEKE, D. J. C. BUTHSc. Arnemuiden den 10 Februarij 1841. Het ARMBESTUUR heeft met deelnemende blijdschap, ter voorziening in den buitengewonen nood der talrijke Ar men alhier, ontvangen, den 8 dezer van A. f 25 in Goud en den 9,,van een' onbekenden gever, 4 Zeeuwsche Rijks daalders,- beide giften ingezonden bij den Heer de Blaecke de Ligny -, verder van W. een Z. Rijksd. van D. B. Z. 2 Z. Rijksd.; van N. N., 2 Gouden Vijfgulden stukjes en van I., een gulden, uit een spaarpot, welke twee eerste giften den 8 en de twee laatste den 9 dezer zijn ingezonden bij den Heer IV. van Schaïk Serlé. Voornoemd Bestuur be tuigt bij deze den hartelijksten dankmet toewenschenden zegen aan de onbekende edele gevers of geefsters uit Mid delburgvoor hunne liefdadige giften, welke zij zoo menscli- lievend hebben toegedacht aan deze hunne welbekende na burige zeer arme Visschers-Gemeente. Namens het Kerkbestuur, R. HOOGEZAND, Predikant. Voor de Weduwe met dertien Kinderen te Breskens is we der bij den ondergeteekende het onderstaande ontvangen waarvoor hij in haren naam hartelijk dank betuigt Den 1 dezervan A. S. vier Z. Rijksdaalders den 2 van F. 5 Goud den 3 van L. P. twee Z. Rijksdaalders van een' onbekende een Z. Rijksd.; den 5, van C. N. C. een wollen Kinderdeken den 6, van F. I. S. vijftig Centen den 8 van een' onbekende een Z. Rijksdaalder. Middelburg, 10 Febr, 1841. W. G. VERMEULEN. De In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambacht, welke tot hiertoe nalatig zijn verbleven, in de voldoening hunner verschuldigde termijnen van Aanslag in het Stedelijk Middel ■der Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwachtgelden over de Dient 1840, worden bij deze aangemaand zulks onverwijld ten Kantore van den ondergeteekende te voldoen, vóór of op den 15 dezer maand, teg einde daardoor voor te komen •de onaangenaamheden en kosten van vervolg, welke na ge noemd tijdstip tegen de nalatigen in dezen zullen worden geëntameerd. Middelburg, 4 Februarij 1841. DE TROIjE Nz. Middelburg, den 10 Februarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen «n Behoeftigen, betuigt bij deze haren dank voorde volgen de giften, als; van A. f 10, met het opschrift: algemeene Armenvan M. E. f 5 20, met het opschrift: voor extra tbedeeling van den algemeenen Armenbeide gevonden in de .kerk-.collecte van Zondag den 7 dezeren een biljet op de Nederlandsche Bank, No. 988, groot ƒ,00, onder het adres Armtn-Commissiegevonden in de kerk-collecte van Ding&dag-avond den 9 dezer. De Commissie voornoemd 'F. Z. ERMERINS, Voorzitter. ÖIRK APPEL, Secretaris. Middelburg, den 10 Februarij 1841, DIAKENEN bij de Evangelisch-Luthersche Gemeente ma ken bij deze dankbare melding van de navolgende, bij hen ten behoeve der onder hunne zorgen staande Armen ontvan! gene giften, te weten; van f 6 op Zondag jl.van 3 op gisteren en ven 3 op heden. Diakenen voornoemd L. H. CADET, Pra:ses. J. M. BAUTZ. KONSTANTINOPEL den 13 januarij. Men zegt, dat Ibrahim-pacha aan zijn vader berigt heeft gezonden niet dan tegen het voorjaar zijn terugtogt uit Syrië naar Egypte te kunnen ondernemen. De Engelsch-Turksche generaal Jochmus zou van Beyruth met 12 4 1400 man Turken zijn opgerukt, om hem tot de ontruimen te noodzaken. Het gouvernement heeft aan de verschillende legatien eene nota gezonden, waarbij het hazardspel op de publieke plaatsen ten strengste verboden wordt. Oniangs is de sultan, bij gelegenheid van eene gods dienstoefening in de moskée, in de uniform van de huzaren, welke hij uit Weenen had ontvangen, aldaar verschenen. De zucht om zich naar de Europesche wijze te kleeden ver spreidt zich steeds meer en meer onder alle klassen der Turken. BERLIJN den 1 februarij. De reeds bekende ministeriele aanschrijving, waarbij aan de Katholijke bisschoppen kennis wordt gegeven van het koninklijk besluit, volgens hetwelk hun veroorloofd wordt regtstreeksche briefwisseling met den Pauselijken stoel te voeren, wordt heden door ons regerings blad bekend gemaakt, met bijvoeging van de volgende in leiding Het koninklijk besluit is gegrond op het grootmoedige vertrouwen dat de bisschoppen bij het hun thans toegesta ne vrije verkeer, steeds hunnen aan den koning gezworen eed van trouw en gehoorzaamheid indachtig zijnen bij de toe- passing of uitvoering van bevelendie zij van den Room sehen stoel ontvangen mogtende voorschriften der bestaan- 1 de wetten en staatsregelingen nooit uit betoog verliezen zul- I len. Al wie van de kracht van grootmoedige besluiten eene oplossing verwacht der verwikkelingen, welke in onzen tijd zoo veel onrust baren zal aan dezen in alle opzigten be langrijke maatregel zijnen bijval schenken, en gaarne de hoop voeden, dat her koninklijk vertrouwen, waarvan dezelve een uitvloeisel is, niet bedrogen en daardoor de weder invoering van vroegere beperkingen noodig gemaakt moge worden." Van wege de administratie der staatsschulden is, onder dagteekening van dea 24 januarijde volgende bekendma king gedaan De dochter van cenen ambachtsman te Olilau in Silesie heeft onlangs den maker van valsche kas-aanwijzingenop de uitgifte daarvan betrapt en door hare omzigtige handel wijze en het onverwijld aangeven daarvan aan de administra tie der politie, het mogelijk gemaakt hem te arresteren en te regt te doen staan. Wij hebben haar, ingevolge onze be kendmaking van den 14 maart van het vorige jaar, daarvoor eene belooning van 300 daalders toegekend, en brengen zulks ter algemeene kennis, met bijvoeging, dat wij ook verder aan ieder, die den maker of voorbedachtelijken uitgever van valsche, tot bedriegiug van het publiek, bestemde kas-aan wijzingen aangeeft met dien gevolge dat dezelve te regt gesteld en de straf aan hem toegepast kunne worden naar gelang der omstandigheden eene belooning van 3 tot 500 daal ders toezeggen, en deze belooning in bijzondere gevallen nog aanmerkelijk zullen verhoogen. Al wie aangiften van zoodanigen aard te doen heeft kan zich overigens tot ieder plaatselijk politie-bestuur rigten en zichdes verlangende, van geheimhouding van zijnen naam verzekerd houden, voor zoo verre in dit verlangen, zonder nadeelige terugwerking op het geregtelijk onderzoek' te bewilligen zal zijn." FRANKFORT den 3 februarij. De groote-raad van het kancon Freiburg zou den 30 januarij bijeenkomen, om te handelen over een voorstel der regering, strekkende om zich aan te sluiten aan het door Uri, Schwijtz en Unterwal- den ingeleverde protest tegen de opheffing der kloosters in Aargauen eene buitengewone oproeping van den Zwitser- schen landdag, ter behandeling van deze aangelegenheid, te verlangen. Volgens de bonds-acte wordt tot het beleggen van zoodanige buitengewone vergadering vereischtdat°vijf kantons zulks begeeren. In Aargau zelf blijft het rustig, en men schrijft, dat de Katholijke bevolking aldaar nu ge heel schijnt te berusten in het besluit tot opheffing der kloos ters; zoo zelfs, dat men indien over het intrekken van het zelve gehandeld mogt wordenvan dien kant een stelligen tegenstand meende te kunnen verwachten. Men schreef deze stemming der gemoederen vooral hieraan toe, dat het ver mogen der kloosters grootendeeis aan de Katholijken gemeen ten toegewezen was. Menigvuldige bijzonderheden zijn in onze Duitsche dag bladen vermeld geworden van de verwoestingenwelke de Rijn met de daarin uitwaterendeals ook de overige noord waarts stroomende rivierengedurende dezen winter hebben aangerigt. In eenen partikulieren brief uit Berlijn van den 1 fe bruarij leest men het volgende De opgekomen stilte in het staatkundige is oorzaak, dat de geheele aandacht op vraagstukken van plaatselijk en in wendig belang gevestigd isin de kringen ten hove spreekt men nog altijd van de verwachtte overkomst der keizerinne van Rusland, hoewel dezelve niet geheel waarschijnlijk is Er heeft namelijkzoo als men uit goede bronnen verneemt' tusschen de kabinetten van Berlijn en Petersburg eene ern' stige wisseling van gevoelens en denkbeelden plaats over de grensbetrekkingen en het Russische douanenstelseldie tot eenige spanning geleid hebben. De koning schijnt besloten te hebben om aan de langdurige, altijd toenemende klagten van I ruissische onderdanen eindelijk te gemoet te komen, en heeft aan de betrokken autoriteiten de stelligste instructiën 111 dien geest uitgevaardigd. Aan den anderen kant wil Rus landwat het sinds den vrede van 1815 gedaan heeft, er kend hebben als een verkregen onbetwistbaar regt. De'bij zondere punten der tol-questienover welke oneenigheid be staat, treffen bovendien hoofdzakelijk den Rnssischen adel en vinden, zoo het schijnt, een aantal belanghebbenden juist in het Russische ministerie van financien en koophandel, zoo dat de vorderingen van Pruissen tot het bereiken van mati ger bepalingen juist daarom te moeijelijker gehoor vinden. De onaangename stemmingwelke uit deze omstandigheid voortvloeit en van lieverlede scherper wordtzou zeer mo gelijk ook een gedeelte van het genoegen kunnen bederven hetwelk anders voorzeker aan het bezoek der keizerinne fan Rusland zou verbonden zijn." Uit Polen wordt geschreven dat de verplaatsing van troepen daar te lande nog altijd voortduurt. Aanhoudend ko men nieuwe kolonnes troepen uit de naburige Russische gou vernementen in het koningrijk aan en worden de regenien ten uit de Oostelijke naar de Westelijke provinciën verlegd" De gezamenlijke sterkte van de reeds in Polen aanwezige knjgsmagt wordt begroot op 50,000 man en men verwekt dat nog meerdere regementen uit Podolie en Volhynie zullen aankomen, alwaar thans nog eene overgroote menigte troe pen vereenigd is. PARIJS den 3 februarij. In de zitting der afgevaardigd den van gisteren heeft de minister van binnenlandsche zaken het jaarlijkse!) voorkomend ontwerp van wet betrekkelijk de oe- heitne uitgaven aangeboden. Het gevraagd crediec bedraad- even als in het vorig jaareen miilioen fr. Door den mi nister van openbare werken werd in dezelfde zitting een ont werp aangeboden betrekkelijk de onteigening van kanalen ten algemeenen nutte. In deze zitting had voorts ook eene dis-

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1