MIDDELBURGSCÏIE fM COURANt N\ 17. Diugsdag 1841. 9 Februarij. BESTUREN en ADMINISTRAT1ËN. itlAsitdtftAppij t0t Ülut tirtti 't QUgcmcen. NIEUWSTIJDINGEN. Öuitöchlanb. JjXAttft rijft. De abonnements-prijs deier Courant is a voor drie maanden, en franco per Post a. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. Do imending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vddr 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen aa Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbetendmakingen, waarvan de prijs van édn tot tes regels is f i 5o en voor iederen regel daarboven a» Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van tegel wordt betaald. VERGADERING op Woensdag den io Februarij 1841 des avonds ten Zes ure. Verslag van het Bestuur ,*j Spaarbank Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR WERK betuigc haren hartelijken dank voor eene gift van f 13 bjj haar medelid den Heer F. J. Takvan eenen onbekenden ontvangeu. Door zulke giften wordt zij in hare werkzaamheden en bemoedigd en ondersteund. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. H. REKKER, Secretaris. lieden en morgen tentoonstelling der voorwerpenvoor de Loterij van Vrouwelijke Handwerken enz., in het Huis gemerkt A. No. 52 in de Abdij alhier, van des voormiddags ten 11 tot des namiddags ten 4 ure, tegen vertoon der kwi tantie voor de ingezondene voorwerpen, of voor 25 Cents per Persoon, ten behoeve der Armen. Middelburg, den 8 Februarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Armen en Behoeftigen betuigt bij dezen haren dank voor de gift van f 20, den 2 dezer van F., onder het opschrift voor den algemeenen Armen, ontvangen; alsmede worden die Par- tikulieren dank toegebragtwelke de Commissie in staat hebben gesteld op heden ten dienste van de Armen en Be hoeftigen ruim elf honderd portien Soep uit te deelen. Namens de Commissie voornoemd F. Z. ERMERINS Voorzitter. DIRK APPEL, Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente, mogen dankbare melding maken van de navolgende bij hen ontvangene extra giften, als Zondag morgen in de Oost Kerk, een Zeeuwsche Rijksdaalderen Zondag avond bij den eerst ondergeteekenden bezorgdtwintig Zeeuwsche Rijksdaalders. Hij die uit genade beloont, schenke aan de edele gever of geefster eenmaal de rijkste belooning! Middelburg, den 8 Februarij 1841. G. J. WILLPrteses. M. J. BOONEScriba. De ondergeteekende hoogst dankbaar namens de noodlij dende Armen te fVestkapellevoor de ten hunnen behoeve van Middelburgs Ingezetenen, gedurende dezen Winter hem toegekomene liefdegaven, gelijk mede voor den ontvangst op den 6 dezer, van D. B. Z., ten Huize van den Heer N. Verhulst Wz. te Middelburgtwee Zeeuwsche Rijksdaal dersen den 7 dezer, van L. f 5, van A. ƒ25 en van een' onbekenden f ao. Vindt nogtansals uit hoofde zijner betrekking met de bijzondere omstandigheden dier volkrijke Gemeente eenigzins van nabij bekendzich gedrongen te kennen te gevendat ten gevolge van de hervatte strengheid des Winters en het daaruit aanhoudend buiten verdiensten zijn der daglooners het gebrek aan de noodwendigstc levensbehoeften van omtrent hondetd huisgezinnenwaaronder vele Weduwen en over het algemeen talrijk in Kinderen voorbeeldeloos groot isen neemt dientengevolge bescheiden de vrijheid het lot van zoo velen dier Gemeente nogmaals in de goedgunstigheid zijner Stadgenooten aan te bevelen, met bereidbetooningom te ontvangen en over te maken hetgeen men tot leniging di« ongelukkigen nog mogt gelieven hem te doen toekomen. Middelburg, den 8 Februarij 1841. S. ROELSE. FRANKFORT den 1 februari]. Zoo als uit Rome, van den 2° januari) gemeld wordt, is van onderscheiden kanten bi) het kabinet vap Parijs op nieuw aanzoek gedaan om don CarUs weder „1 vrijheid te stellen. En daar voor al de in der tijd door de Fransche regering geuite bezwaren geen -rond meer bestaatzoo hoopten zijne aanhangers te Rome spoe dig tc zullen vernemen dat hij naar Salzburgdoor hem als de plaats van zijn toekomstig verblijf gekozen vertrokken zijn zou. Volgens berigten tut Regensburg, van den 26, heeft de Donati door het tot den grond toe en onwrikbaar vast zittende ijs in haren gewonen loop gestuit, zich in de nabij, heid dier stad, als het ware, eene nieuwe bedding gevormd. Dezelve is bij Demlin ingebroken en stroomt nu ttisschen Freucofeu en Kruckenberg he»n en ontlast zich weder twee uren lager bij Tiefenthal in hare oude bedding. Door dit ongeval stonden onderscheiden dorpen geheel of gedeeltelijk onder water, en kampten de bewoners met de grootste ont beringen, daar zij alleen tijd hadden gehad 0111 zichzelven en hun vee inde bovenste verdiepingen hunner woningen te redden. Naar men uic Frauenburg verneemt, is de moordenaar van den bisschop van Ermland van daar naar Braunsberg ver voerd waar hij waarschijnlijk zal verblijven tot dat het von nis over hem zal zijn uitgesproken. Eenige dagen te voren werd hij nog eens naar al die plaatsen gebragt, op welke hij bij het plegen van zijne gruweldaad geweest was; doch, in plaats van bij het terugzien der plek, waar zijn slagtoffer door zijne hand 'viel, terug te deinzen, ging hij er met on begrijpelijke bedaardheid en volslagen gevoelloosheid overheen toondeeven als of het hem niet aangingmet zijn vinger de plaatsen aan waar hij het een of ander feit had gepleegd en verhaalde op een en denzeifden toon, hoe hij was binnen gedrongen, hoe hij hec geld van den bisschop had afgeëischt en hoe hij hem ten slotte had omgebragt. Voorbij het huis zijner ouders gaandehoorde hij door de openstaande huis deur het gegil en gelach zijner moeder, die van smart over het door haren zoon gepleegde misdrijf, krankzinnig is ge worden doch ook dit maakte op hem geen indruk. Eer de rand van politie Duncker naar Berlijn terugkeerde, verlangde Kuhnapfel hem nog eens te spreken. Zulks werd ingewilligd en nu bad Kuhnapfeldat Duncker aan den koning zou ver zoeken dat spoedig over hem een menschelijk doodvonnis zou worden uitgesproken en dat zijne ouders door zijne misdaad niet lijden mogcen. Dit was het eerste woord waardoor hij toonde eenig menschelijk gevoel te bezittenwant al zijne vroegere gezegden waren van eenen geheel anderen aard ge weest. LONDEN den 3 februarij. Lord Stanley heeft zijn voor stel dat in de vorige zitting zoo veel gerucht heeft ge maakt, en tot wering der onwettige kiezers in Ierland strekt gisteren hernieuwd, en door het hui9 is, met 261 tegen 71 stemmen besloten dat het in overweging genomen zal wor den. De heeren O ConnellHume en O'Brien hadden debe- handeling van dit voorsteldat sterk met huune meeningen in strijd is, liever nog uitgesteld gezien, terwijl door lord Morpeth den voorsteller te groote vooringenomenheid met zijn eigen plan is verwetendaar het hem toch bekend was dat omtrent deze aangelegenheid een ontwerp van regerings wege zou ingediend worden. Een der leden van het hoogerhuis, lord Cordigan moet eerlang voor dat huis wegens een gehouden tweege vecht teregt staan. Om van de bij de wet vereischte ge vangenis ontslagen te zynheeft hij een hoogen borgtogt moeten stelien. In de hoogere kringen wordt veel gesproken van een eigenhandigen brief, door sultan Abdul Mcdjid aan koningin Victoria geschreven om haar met de geboorte der konink lijke prinses geluk te wenschen. Het papiertot dezen brief gebezigd, is van zeer fijne qualiteitomtrent drie En- gelsche voeten lang en vier of vijf duimen breed. De letter is klein, maar keurigen de stijl zeer hoogdravend. Op den omslag is het wapen van den sultan afgedrukten den brief was in een kostbaren zak van karmozijnkleurig satijn met goud geborduurd gewikkeld. In de haven van Portsmouth heerschc voortdurend groote drukte. Versche troepen zijn van daar naar het eska der in de middellandsche zee gezondenen de nieuwe oor logsstoomboot Styx van 1057 last,-die dezer dagen vau stapel geloopen is, moet met den meesten spoed worden uit gerust. De Morning Chronicle wenscht heden zijne lezers ge luk met de eindelijke schikking der Oostersche quescie. De regering, zege dit blad, heeft gisteren officiële berigten van sir Robert Stopfordgedagteekend uit de baai van Marmo- rizza van den 14 jannarij, ontvangen, waarin deze hoogst- belangnjke en verblijdende tijding gegeven wordt. Volgens dezelve, is commodore Napier den 6 januarij met de Stam- bol en admiraal Walker den 8 met de Iscudar van Marmo- rizza naar Alexandria vertrokkenwaar de eerstgenoemde den 8 en de laatstgenoemdeden 10 daaraanvoigenden aange komen is. Beiden hebben met zopdanig goed gevolg met Mehemed-Ali onderhandeld dat de pacha zich den 11 vol komen aan den sultan onderworpen en de geheele Turksche vloot aan admiraal Walker overgegeven heeftzich verbin dende om eenige bekwame Egyptische zee-officieren te lee- nen om dezelve naar Marmorizza te helpen sturen. Het le ger van Ibrahim zou dadelijk Syrië ontruimen en naar Egyp. te terugkeerenen er zouden schikkingen gemaakt worden, om transportschepen naar Caïffa te zenden, ten einde de vrouwen, kinderen en zieken bij het leger, zoo zij die ha ven konden bereiken, naar Egypte over te voeren. Men is verleden week begonnen de Fransche Protestant- sche kerk 111 Threadneedle-straat af te breken, ten einde den toegang tot de nieuwe beurs van die zijtje ruimer te maken. Den 3 januarij II. is er voor het laatst dienst gedaan by welke gelegenheid de weleerw. C. Baup naar aanleiding van 1 Samuel 7: 12, gepredikt heeft. De kerk was 200 jaren oud en zou binnen kort aanmerkelijke herstelling vereischt hebben. Zoo wij wel onderrigt zijn, heeft de gemeente 7000 p. st. voor schadevergoeding ontvangen. De dienst wordt n%ivi .-een ander daatto^ gehuurd gcUouw uorrigc t« dat men plaats en gelegenheid gevonden zal hebben, om eene nieuwe kerk., te bouwen. Inmiddels worden dé banken kerk sieraden enz. in de ruime' Hollandsche kerk jn Austinfriars bewaard. Na de herroeping van het edict van Nantes in 1685 toen er meer dan 13,000 Fransche vlugtelingeu in Londen waren had men hier 20 Fransche kerken. Dit ge tal is nu tot op drie verminderd, waarvan er twee de En- gelsche wijze van eerdienst hebben aangenomen. Volgens de Times van den 1 dezer, heeft de Oost- Indische associatie te Glasgow een verzoekschrift aan lord Palmerston aangebodenwaarin zij zich beklaagt over de uitbreiding van gebied door de Hollanders In den Indischen Archipel. De Ho: (anderszeggen zij, hebben, sedert het fort Mal- borough en andere bezittingen op Sumatraten gevolge van het verdrag van 1824, aan hen afgestaan zijn, geene gele genheid verzuimdom den handel met de inboorlingen vau Pinang en Singapore naar zich toe te trekken, en hebben hunne aanrandingenin spijt van de ernstigste vertoogen Vermenigvuldigd. Dat zij bezit genomen hebben van het grondgebied van den rajah van Sinkelop de weitkust van Sumatra, alsook van Baros, waardoor zij zich het monopolie van den handel in die districten verworven hebbenis alreeds uit de stukken bij het parlement overgelegd gebleken. Uit de berigtenmee den laatsten overlandschen post uit Indie ont vangen, blijkt het verder, dat zij ook bezit genomen heb ben van de haven van Tourouman; terwijl er voorts gegron de vrees bestaat, dat zij zich ook zullen meester maken van alle de havens tusschen Sinkel en Atsjeenvanwaar de ko loniën in de straat zoo ruimen toevoer van peper ontvangen. Zij voegen er bij, dat de Hollanders eene bezitting tot aan de noortJUOKelijke kust uitgestrekt hebben, bedreigende Lan- cac, Delli en het koningrijk van Sinezoodat er alle reden is, om de geheele onderwerping van Sumatra, en daarmede de vernietiging van allen handel met Groot-Brittanje, te ver wachten, behalve op zulke vorwaarden als de Hollanders zullen goedvinden voor te schrijven. Doch Sumatra is niet het eenige eilandwasrop de asso ciatie de aandacht van lord Palmerston wil gevestigd hebben-; Celebes en Borneo schijnen eveneens aan hetzelfde stelsel van uitbreiding onderworpen te zijn. Ook daar maakt men aanspraken, onder voorwendsel van oude verdragen. Het is dus van het hoogste belang, in allen gevat, van die aan spraken naauwkeurig kennis te nemen, en zoo het ongeluk" kig blijken mogt, dat die gronden inderdaad aan de Hollan ders behooren, alsdan te onderzoeken, op welke voorwaar den men van deze zijde tot dezelve zal mogen genaken - Berigten uit New-York tot den 8 januarij f doen zien dat er nieuweling. inde Amerikaansche fondsen eene aanmer kelijke daling heeft plaats gevonden, welke in de drie laatste dagen ongeveer 12 pet. beloopen heeft, en zulks ten gevolge van de bestaande vreesdat de finantiele omstandigheden van de bank der Vereenigde Staten het niet zullen veroorloven, om op den 15 dier maaud overeenkomstig vroegere bepaling' derzelver specie-betalingen te hervatten hetwelk alsdan ook ongetwijfeld narfeelig op de andere banken van Philadelphia werken zou. Te New-York (Vereenigde Staten) is, zegt men, een nieuw dagblad in het licht verschenenhetwelk met regt een monster journaal mag worden genoemd. Het voert den titel The New Worlden heeft -circa 50 vierkante voeten opper vlakte. Het is vol van houtsnede en vignetten. PARIJS den 3 februarij. In den Moniteur van heden vindt men een uitvoerig artikel over de aanneming der wet wegens de bevestiging van Parijs. Die wet wordt daarin voorgesteld als een maatregel, geschikt om binnen 's iands de herinnering der rampen van 1814 en 1815 en het volks gevoelen dat Parijs hei kwetsbaarste gedeelte van Frankrijk isuit te wisschenom ook buiten 's Iands zulke herinne ringen te doen verdwijnen; maar tevens en vooral, 0111 tot eenen nieuwen, vasten waarborg voor het behond'des alire meenen vredes te strekken. Volgens bijzondere berigten is dit artikel eene soort van antwoord op de bedenkingen door vreemde gezanten tegen eenen maatregel gemaaktdien men als eene voorzorg in geval van oorlog kan beschouwen. De Oostenrijksche gezant heeft, zoomen zegt, aangemerkt dat de heer Guizot bij het doordwingen der wet tegen den' zin van den maarschalk Soult aan, "redeneringen gebruikt heeft die met de aangekondigde vredelievende gezindheid van den eerstgenoemde» staatsman strijden. in de afdeelingen der kamer van afgevaardigden wordt thans de wet onderzocht betrekkelijk de goed,keuring van het tus schen Frankrijk en het koningrijk der Nederlanden gesloten handelsverdrag. De meerderheid der kamer schijnt zich

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1