MID'DELBURGSGHE A NT, N°. 12. Donderdag 1841. a mr J. 'C* 28 Januarij. Jxanferijfc. BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. isclicnbmafihig. NIEUWSTIJDINGEN. Z3uit0rftianb. ©iroot-öctttaMjc. ülcberlanben. Oc abonnemcnts-prijs dezer Courant is a yö voor drie maanden, en franco per Post fa. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vdór 10 nre, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingcn, waarvan de prijs van één tot zes regels hfi en voor iederen regel daarboven 22 Cents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen, dat, volgens de met den Pachter van het Nachtwerk laatstelijk aangegane conditiën van af den eersten Januarij dezes jaars en vervolgensde ruiming der binnen deze Stad aanwezige Secreten door denzelven kosteloos zal moeten geschieden, zonder voor het zoogenaamde Werk- of Voerloongelijk voorheen, van de Eigenaars of Bewoners dier Huizen eenige som in rekening te mogen brengen. Dat de ontheffing van eene voor onderscheidene Ingezete nen zoo drukkende uitgave het Stedelijk Bestuur dan ook doet verwachten, dat de Eigenaars of Bewoners der daarbij be trokkene Woonhuizen de in dezelve aanwezige Secreten ge regeld zullen doen ruimenen alzoo zullen medewerken tot het bevorderen der algemeene gezondheid en het doen op houden der klngtenwelke tegen de nalatigheid in dezen door derzelver Buren en andere Personen tot dusverre bij het Stedelijk Bestuur zijn ingebragtterwijl, met betrekking tot het werpen van deze en andere onreinigheden op de Stra ten Kaaijen en andere publieke Plaatsen of ledige Erven aan de Beambten der Politie is aanbevolen op de overtre ders een wakend oog te houdenen de bij het Reglement van Algemeene Plaatselijke Politie vastgestelde strafbepalin gen op dezelve toe te passen. Gedaan ten Raadhnize der Stad Middelburg den 25 la- nuarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VERE zullen als daartoe geautoriseerd, op Woensdag den 3 Maart 1841, ter verpachting aanbiedenhet LOGEMENT DE SieaeiiJKtf-SCCieRflTe eer inzage zijn neuergeiegu. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. K L E I N M A N. Ter ordonnantie van dezelve, DE NOOD Dz. FRANKFORTden 22 januarij. In de Pruissische Staats courant leest men het volgende schrijven uit Weenen van 15 januarij De generaal Hess is van zijne reis door het zuidelijke Duitschland, volkomen te vreden met het resultaat van zijne zending en met het onthaal, dat hij bij alle door hem be zochte hoven gevonden heeft, voor eenige dagen terugge keerd. De nationale geest der Duitschers die menigeen bij ons reeds voor uitgedoofd hield is ontwaakt; hij is leven dig op de troonen zoowel als in de hutten. Daaromtrent kan aan de overzijde des Rijns wel geen twijfel meer bestaan. Bij zulk eene stemming der vorsten en volken kon het niet anders of de voorstellen derheerenvw; Hess en voti Radowitz moesten bijval vinden. Dien hebben zij dan ook overal ge vonden, en men mag met grond hopen, dat Duitschland in de eendragt zijner vorsten, in de vaderlandsliefde zijnet- bevolkingen, in de wijze voorzorg zijner regeringen, voor gegaan door de beide groote Duitsche mogendheden de mid delen vinden zalom in voorkomende gevallen elke aanran ding van een buitenlatidschen vijand zegevierend af te wijzen. Is nu dat geval zoo nabij? dit is juist de vraag, die sedert een half jaar de gemoederen in beweging brengtde kleinmoedige geld- en beursmannen verontrust, maar bij de massa des volks een edel zelfbewustzijn opgewekt heeft. In de hoogere kringen alhier heeft het vertrouwen op het be houd des vredes geen oogenblik gewankeld; maar opdat dit geen blind vertrouwen wezen zou, moest men op de mo gelijkheid van eenen oorlog bedacht zijn. Uit dat oogpunt beschouwd geeft de militaire zending der bovengenoemde gevolmagtigden van Oostenrijk en Pruissen geene stof tot be duchtheid in den gelukkigen uitslag dier zending ligt veel eer een waarborg voor het behoud des vredes." Te Rome vleit men zich meer en meerdat de ge schillen tusschcn den Pauselijken Stoel en de Pruissische re gering hunne vereffening nabij zijn. -Sommige dagbladen behelzen nu den offiicielen tekst van den brief, door den Pruissischen staats-ministerEichhorn aan de R. K. bisschoppen in Pruissen gerigt, waarbij hun ken nisgegeven wordt, dat de koning hun het vrij verkeer met den Pauselijken Stoel, zonder eenige beperkingen, heeft toege staan, en dat de tusschenkomst der koninklijke autoriteiten dan alleen plaats zal grijpen, wanneer die door de bisschop pen of de Pauselijke regering zelve verlangd mogt worden. Tevens wordt hun echter herinnerd, dat zij zoodanige mede- deelingen welke niet uitsluitend de leer, maar te gelijk den staat en de burgerlijke betrekkingen aangaan, niet zonder voor afgaande toestemming der wereldlijke autoriteiten zullen kun nen afkondigen of ten uitvoer brengen. LONDEN den 22 januarij. Gedurende den loop dezer week is aan de bureaux derOostenrijkscheRussische Pruis sische en Turksche gezanten groote drukte opgemerkten verscheidene hunner hebben herhaalde conferentien met lord Palmerston gehouden. Gisteren is een zeer langdurige kabinetsraad gehouden. Als men geloof aan een loopend gerucht slaan mag zouden de ministers zeer oneens zijn over de wijze waarop zich de croon- rede over den staat der Europesche zaken en betrekkingen moet uitlaten. Een ander gerucht gewaagt van eene voorge- nornene ontbinding van het parlement. O'Connell heeft zich naar Belfast begevenom aldaar de uitvoering zijner politieke plannen te bevorderen, maar schijnt er ongemeen koel ontvangen te wezen. De bouw der nieuwe parlementshuizen is sedert eenigen tijd aanmerkelijk gevorderd. Het getal schepen welke, in den aanvang van dit jaar, de Engelsche vloot in de Middeilandsche Zee zouden uitma ken, wanneer enkeledie nog uic Engeland verwacht werden zich daarbij hadden gevoegd was 53 waaronder 19 linie schepen 6 fregatten, 11 stoomfregatten9 korvetten, sloepschepen en brikken. PARIJS den 23 januarij. In de zitting der kamer van afgevaardigden van eergisteren zijnde discussien geopend over het ontwerp van wet nopens de versterking van Parijs, nadat de minister van kóóphandel een ontwerp had voorgesteldbe trekkelijk het traktaac van handel cusschen de gouvernemen ten van Frankrijk en de Nederlanden gesloten hetwelk naar de bureaux is verzonden. Df1 f~2/) Ji/> fm V"9 *1" 'v,Vi"b -v»*1 ^v«vs. Jvlü.imvil tj v. vul j met de veiligheid van het land, met het behoud der instel lingen. Daarna verkreeg de minister van oorlog het woord tot eene mededeelitig van wege het gouvernent. Dien ten gevolge stelde hij voor: j. Een ontwerp van wet ter opening van een crediet van 1,549,000 francs, ten behoeve der gendar merie f 2. Een ontwerp betrekkelijk de ligting van 80,000 man der klasse van 1840; 3. Een ontwerp, ten doel heb bende wijzigingen te brengen in de wet van 1832 op de re- crutering. Dit laatste ontwerp heeft meer bepaaldelijk be trekking op de plaatsvervanging en de militieraden; het be vat daarenboven de organisatie der reserve, en stelt voor, den militairen diensttijd met een jaar te verleugen. De beraadslagingen over het ontwerp tot versterking van Parijs werden vervolgens hervat, en de lieer .lust cle Chasse- loup Laubat beklom de tribune, en verklaarde zich in eene lange redevoering vóór het ontwerp. Na dezen trad de heer de Lamartine op. Met zijne gewone welsprekendheid ver hief bij zich tegen het ontwerp. Hij verwierp het denkbeeld der versterking van Parijs, als strijdig met den aard van den l*ranschen soldaat, wiens kracht in de vlugheid zijner bewe gingen ligt en niet in het strijden achter muren en bolwer- ken. Hij verwierp het gezag van Vaubandie zelf het ver sterken van Parijs een zijner krijgskundige droomen had ge noemd van eene stad had gesproken die toen nog slechts 200,000 zielen bezaten als eene redenering voor de uit voerbaarheid van zijn plan de zonderlinge gehoorzaamheid der Franschen aan hunnen koning had genoemd, die hen, als het gebod daartoe uitging, er toe zou brengen om zich vol ijverig van de benoodigde levensmiddelen te voorzie.». Hij verwierp evenzeer het gezag van Napoleon omdat deze op St. Helena in vele opzigten het tegendeel had gezegd van hetgeen hij gedurende zijne schitterende loopbaan hadverrigt, en ajs een tweede Hannibal geheel andere redenen voor zij nen val had opgegeven dan die werkelijk daartoe hadden geleid. De inneming van Parijs had in 1814 en 1815 den vai niet van Frankrijk maar van de keizerlijke regering ten gevolge gehad. Dat Frankrijk had toen, wat men ook inde laatste tijden nu Napoleon tot een afgod was had mogen zeggen, de zijde des keizers verlaten, omdat hij het land door zijne langdurige oorlogen uitgeput had. Frankrijk zou thans bij eenen aanval van buiten eiken voetbreed gronds verdedigen. De redenaar geloofde niet aan een algemeenen kriustogt van Europa tegen de echte beginselen der Fransche omwenteling, want de beginselen dier omwenteling waren in alle landen in mindere of meerdere mate doorgedrongen en werden er geëerbiedigd. Slechts dit vreesde hij, dat de par tij die niet vrijheid en orde, maar algemeene regeringloos heid begeerde, op ge bevestiging van Parijs aandrong, ora in de lorten en bolwerken rondom die stad zoo vele schuil hoeken te bezitten, die het door verraad of geweld te eeni- ger tijd kon veroveren en waaruit zij danals het roofdier uit zijn I10I, op de voor haar liggende rijke stad kon aan. vallen. Te midden zijner rede gir.g de heer de Lamartine zoo ver van te beweren dat het ministerie Thiers in staat van beschuldiging had verdienen te worden gesteld. Zijne woorden schijnen nog al indruk te hebben gemaaktofschoon die indruk verzwakt werd door sommige gezegden waarin gemis aan krijgskundige kennis doorstraalde. In de zittingen van gisteren en heden hebben nog onder scheidene leden zoo voor als tegen dit ontwerp van svet het woord gevoerd. Onder anderen heeft de heer Garmer-Pa«cs tegen de bevestiging van Parijs, als gevaarlijk voor de vrij heid, gesproken; hetgeen te meer opmerking verdient, om dat dit lid tot de uiterste linkerzijde behoort. De maarschalk Soult heeft in eene dezer zittingen uitvoerig zijn vroeger ge voelen, dat Parijs niet door een doorloopenden wal° maar door afzonderlijke forten moest worden bevestigd, verdedigd Maandag den 25 zal de beraadslaging worden voortgezet. De paarden van de diligence van Parijs naar Am'ieus hebben een blijk van merkwaardig instinct gegeven. Te He- becourc ging een der lantarens uit; de conducteur'steeg van de diligenceom dezelve aan te steken; de postillon vol<r. de hem, om eene pijp te ontbranden. De paarden, aan zich zeiven overgelaten, vertrokken, zonder dat me'n het bemerkte. Door den tegenwoordigen toestand der wegen had den groote ongelukken kunnen ontsraandoch de paarden legden met eene zeldzame behendigheid en zeer spoedig den afstand van Hebecourt tot Amiens af, en kwamen aan het kantoor der diligences, nadat zij de Rue Royale en des Cordeliers waren doorgekomen. Men oordeel.e over de ver wondering der reizigerstoen zij bij hunne aankomst afste gen en bemerkten, dat zij den weg zonder leidsman, en de paarden op zich zeivendenzelven hadden afgelegd. MIDDELBURG den 27 januarij. Volgens een publiek gemaaktcn staat van de Nederlandsche marine, waren den 1 januarij 11. in dienst de volgende bodemseen schip van 54 stukken, vier van 44, drie van 32, zes van 28, een van 20 7f*<i.van_lQ - -»• MIIU u O* reveil gat- tel-kanonneerbooten groot modelen zestien gaffel-kanon- neerbootenklein model. I11 aanbouw zijn nog Te Amsterdam, twee van 74 stukken, Tromp en Piet Hein; een van 60, de Doggersbanii; twee van 44, de Lek en Holland; een van 26, Medusa, en een van 14. de Pijl. Te Rotterdam, een van 22 stukken, Pallas een van 18, de Haai, en drie stoomschepen van 7 de Bromo, de Me. rapie en de Vesuvius. Te Vlissingeneen van 74 stukkende Ruyter een van 22, de Heldin; twee van 18de Lynx en de Sper wer en een stoomschip van 7Cycloop. De militaire koloniale marine in de Oost-Indien bestaat uit dc volgende schepen en vaartuigen: het wachtschip van Spevk van 18 stukken; de brikken Nautilus en Siewa ieder van 16; elf schooners waarvan acht van 14 Circe Dapiine, Sireen, Pilades, Janus, Argo, Kameleon en Krokodil Castor van 10, ëgmond van 5 en Sylpii van 4; twee ijzeren stoombooten, elk van u, als Hekla en Ltna; vijf roeikanonneerbootenno. 89 en 10, van 7 110. 14 cu 15 van 6 stukken. Uit officiële staten blijkt, dat in 1839 in de verschil lende havens van het Rijk zijn ingeklaard 6645 schepen als: 6179, die 940723 tonnen lading, en 466, die 29906 tonnen ballast inhielden, en uitgeklaard 6707 schepen, als: 3984, die 596046 tonnen lading, en 2723, die 404649 tonnen ballast bevatten. De schepen zijn ingeklaard onder de volgende vlaggen als: 2964 onder de Nederlandsche, 1446 Engelsche,3 57 Noord-x\merikaansche, 5 Portugesche141 Fransche' ^8 Russischs, 85 Zweedsche, 546 Noordsche, 209 Deensche, 151 Pruissische, 543 Hannoversche188 Mecklenburger 89 Oldenburger, 5 Lubecker, 23 Bremer, 4 Hamburger, 7 Rostocker, 1 Papenburger, 61 Kiiiphuizer13 Oosten- rijksche, 1 Sardinische, 1 Siciliaansche7 Spaansehe, 8 Napolitaansche1 Italiaansche en 11 Belgische; uitgeklaard 2983 onder de Nederlandsche, 1450 Engelsche, 59'Noord- Amerikaansche, 5 Portugesche, 148 Fransche, 82 Russi sche, 84 Zweedsche, 540 Noordsche, 223 Deensche 1,7 Pruissische, 541 Hannoversche, 188 Mecklenburger' 81 Oldenburger, 5 Lubecker, 26 Bremer, 6 Hamburger 8 Rostocker, 9 Papenburger, 63 Kniphuizer, i4 Oostenrijk- scbe, 1 Sardinische, 1 Siciliaansche, 10 Spaansehe 8 Na politaansche en 25 Belgische. Ingevolge eene aanschrijving van den heer directeur-ge neraal van oorlog, van 19 januarij, worden de chefs der korp sen verzocht, de ouders of voogden der bij de korpsen die nende volontaire», dingende naar den rang van officier be kend te maken, niet allen met het geringe vooruiizigtdat er voor hunne kinderen of pupillen bestaat, om ook met den besten aanleg en de meeste vlijtdie vruchten te plukken van het doel, waarmede zij bij het leger in dienst zijn ge. tredenmaar ook dat het hun wordt overgelaten hun eene

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1