MIDDELBURGSCHE U R A IV". 10. Zaturdag -v> 23 Januari j. £3 NIEUWSTIJDINGEN, ©ricfccitlanb. «3uit0ch(anb. Jfirrtufcciifc. öelg tc. ATV ATHENE den 2 januari]De kroonprins van Beijeren is, in de laatste dagen van december II., met eene Oosten- rijksche stoomboot, alhier aangekomen. Hoogstdezelve zou eenigen tijd aan het hof van zijnen koninklijken broeder ver toeven en welligt eene reize door het koningrijk doen om den klassischen grond van Griekenland te beschouwen. In den verschrikkelijke!! stormdie sedert eenigen tijd in onze omstreken zoo veel schade heeft veroorzaakt(, bob ben voor zoo ver men weetgeene Nederlandsche bodems geleden. De handel met Nederland neemt toe. Men verwacht al hier weder twee bodems met Nederlandsche voortbrengselen uit Amsterdam. De broodsuiker is hier zeer gezocht voor Alexandria en deze plaats is uitermate geschikt om hec middelpunt van dezen handel voor de geheele Levant te worden. KONINGS13 ERGEN den 13 janu ar ij. De kleederraakers- knecht Kü'mapfel heeft onverwacht spoedig den moord be kend, dien hij aan den bisschop von Haften en deszelfs huis houdster had bedreven. Met eene bijl gewapend zoo hij verklaart, om met dezelve slechts te dreigen, klopte hij aan de gesloten deur van het bisschoppelijke paleis. De oude huishoudsterwelke de deur opende moestdoor de vree- sclijksie bedreigingen genoodzaakt hem naar de kamer van den bisschop vergezellen, en toen zij zich hierop naar de deur wendde, bragt hij haar verscheidene houwen met de bijl in den arm toe, en ondanks de smeekbede van den grijs aard om zijne oude veeljarige trouwe dienares niet te ver moorden velde hij haar met eenen slag op het hoofd ter neder. Hierop verklaarde de bisschop zich bereid, om den roover alles uit te leveren wat hij bezatdoch moest pleg- tig zweren den diefstal geheim te houden. De bedreigde grijsaard voerde nu den booswicht in het naaste vertrek en stelde hem eene doos, een horologieeene beurs en de sleutels ter hand. In de woonkamer teruggekeerdbespeur de de onmensch dat de huishoudster nog leefde, en bragt haar alstoen de doodelijke wonde in het gezigt toeeerst daarna opende hij de geldkas. De van dit akelige tooneel zich afwendende bisschop liet de kaars vallen en terwbj hij bukte 0111 dezelve op te rapen, zuchtte hij luide: 0 'mijn God. De roover hield dit voor hulpgeroep, en deed den waardigen ouden man met eenen houw in het hoofd ter aar de storten. De vader van den moordenaar is kleedermakers- baas en heeft bezittingen te Frauenburg de moordenaar is 27 jaren oud en van de Roomsche geloofsbelijdenis. De omgebragte huishoudster heette Rosalie Pfeifer en telde 71 jaren. Alvorens zijne gruweldaad te bekennen, heeft de moordenaar gepoogd zich met de keten te verworgen. 1'RANKFORT den 16 januari/. Volgens de thans ont- vangene berigten uit Zwitserland is het thans aan geen twij fel meer onderhevig dat de regerings-troepen van het kan ton Aargauna in den nacht van den 11 op den 12 dezer aanzienlijke versterking te hebben bekomen, den laatstge noemden dag in de districten Muri en Bremgarten voortge- rukt zijn en het klooster van Muriden hoofdzetel der volks beweging, vermeesterd hebben. Zoo het schijnt hebben de Katholijke landbewoners, die in het gevecht van den 11 vijftien dooden en een aantal gekwetsten hadden bekomen, geenen verderen tegenstand geboden. In het klooster van Muri heeft men het lid van den raad iValler en de andere ambtenaren gevonden, wier gevangenneming door de Katho lijke landbewoners, toen die beambten den tegenstand aan de herziene staatsregeling wilden trachten te fnuiken, voor al tot het gebruik maken der wapenen door de kantons.rege ring van Aargau heeft aanleiding gegeven. Daar voorts uit verscheidene kantons bondgenootschappelijke troepen in Aar gau zijn gerukt, zullen de Kathol ij ken aldaar wel gedwongen zijn om zich aan de meer democratische vormendie men onder hen wil invoeren te -onderwerpen. Een en ander wordt bevestigd door de volgende bekend making van den uitvoerenden raad van het voorzittend kan ton Bern, die van den 14 dezer is gedagteekenden waar uit blijktdat ook in het kanton Soiothurn de herziening •der staatsregeling in eenen democratischen zin haar beslag •erlangd heeft De regering heeft uit het kanton Aargau de navolgende •ofiiciele berigten van gisteren {£13) des avonds gedagteekend ontvangen-: De opstand der vrijambten kan als gestild worden be schouwd. Maandag avond (u) zijn de opstandelingen door Aargausche troepen tot aan gene zijde van het dorp Vill- mergen terug gedreven. Het verlies der opstandelingen in dit gevecht is niet bekend; dat der troepen bepaalr zich tot één gesneuvelde en twee gekwetsten. Dingsdag (12) is het klooster vim Muri zonder tegenstand bezet. Met uitzonde ring van den abt, hadden al de monniken het klooster verlaten •en het Aargausche grondgebied ontruimd. Het raadslid PVal- Ier en zijne mede-gevangenen zijn ongedeerd gevonden en hebben de vrijheid terug erlangd. De groote raad van het kanton Aargau is voltallig vergaderd en zal de -maatregelen nemen die het -belang des lands voorschrijft. Bet 6de bataillon rn.it Bern eu de 6de kompagnie kara- biniers van daar zijn het kanton Aargau binnen gerukt. Een legerkorps uit Bazei-landschap heeft mede in Aarau (de hoofdstad van Aargau) zijne intrede gedaan. Het kanton Zurich heeft geheel zijn eerste contingent (Bondgenootschappelijke troepen) onder de wapenen geroe pen. Het 6'de bataillon van dat kantononder den luite nant-kolonel Markwalderen de iste kompagnie karabiniers kapitein Zeilerrukken heden naar de grenzen van Aargau. Een tweede bataillon en de kompagnie artillerie van PVcrt- muller zijn in werkelijke dienst gesteld en gereed omzoo dit noodig warevan heden af te velde te trekken. Onder die omstandigheden is het waarschijnlijk dat de regering van Aargau de overige op de been gebragte Bern- sche troepen niet meer zal noodig hebben en dat er in de reeds genomene militaire maatregelen wijzigingen zullen kun nen worden gebragt. In het kanton Soiothurn hebben 10,566 burgers aan de stemming over de nieuwe staatsregeling deel genomen. Van dat aantal hebben 6,289 haar aangenomen en 4,277 haar verworpen; weshalve eene meerderheid van 2012 stemmen zich vóór de aanneming heeft verklaard." Den 15 dezer heeft de uitvoerende raad van Bern nog weder de volgende bekendmaking gedaan Vier ure namiddag. De groote raad van Aargau heeft met 115 stemmen de opheffing van al de kloosters in het kanton beslist. De kleine raad is belast geworden om de noodige voorstellen tot uitvoering van dit besluit te doen. Vervolgens heeft de raad in een besluit van dankzegging aan het raadslid JValleraan de getrouwe beambten en aan da troepen, toegestemd." Men schrijft uit Berlijn, dat alles daar, sedert den aanvang van dit jaar, weder een meer vredelievend aanzien heeft verkregen, welke gunstige verandering niet alleen werd toegeschreven aan de geruststellende antwoorden en verzeke ringen van het Fransch kabinet op de gedane vragen maar ook aan de stappen door den keizer van Rusland gedaan die de eerste geweest zou zijn tot het doen der aanbieding, om de maatregelen in te trekkenwelke de omstandigheden in het voorleden najaar noodzakelijk maakten, door namelijk het materieel, tot eene expeditie naar Turkije, ter zee en te landbestemd terug te doen keeren. Dit aanbod zou den hoofd-inhoud der nota's, door Rusland aan Frankrijk gerigt hebben uitgemaakt, en dus wel onderscheiden moeten wor den van de poging co* l,ec cU'icen «ener aUianc» da beide kabinetten, waarvan sommige Fransche dagbladen met zooveel ophef hebben gesproken. De senaat van Krakau heeft aan de drie beschermende hoven verzochtdat zij zelve nu tot het formeel onderzoek in de zaak der van hoog verraad beschuldigden mogen over gaan maar dat tevens de Oostenrijksche bezetting uit den Vrijstaat moge teruggeroepen wordendewijl thans alle vrees voor verstoring der rust is geweken. Men scheen veel hoop te hebben op de vervulling dezer beide wenschen. LUXEMBURG den 16 januari/. Alhier heeft een bij zonder smartelijk voorval plaats gehad. Eene achtingswaar dige moeder werd plotseling aan haren echtgenoot en zes kinderen ontrukt. Terwijl haar stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats werd gebragtwas haar echtgenootalleen te huis gebleven, in eene stomme en hartverscheurendedroef- heid gedompeld. Nadat de kinderen een laatst vaarwel aan het graf hunner moeder hadden gezegdbegaven zij zich in de kamer van hunnen vader, om hem den troost toe te spre ken, dien zij zelve zoo zeer behoefden. De ongelukkige beschouwde hen met drooge oogen hij gevoelde zich onge steld, verzocht, dat men het venster opende, en op het zelfde oogenblik stortte hij levenloos neder. Zijn hart was gebroken de smart had hem verstikt. PARIJS den 18 januari/. Bij de behandeling'der wet op de bevestiging van Parijs zullen door de heeren Portalis en Larabit belangrijke amendementen worden voorgeslagen, een waarvan inzonderheid strekt om te doen bepalendat de doorloopende wal voltooid moet worden alvorens de werken tot de overige fortificatiën betrekkelijk, k unnen worden aan gevangen. Aan de beurs verzekerde men heden dat de minister van finantien een nieuw crediet bij de kamer zou aanvragen. Genoemde minister heeft heden een ontwerp van wetbe trekkelijk den overslag der buitengewone credieten van 1841 en volgende jaren bij de kamer ingediend. Er is een gerucht in omloop, dat meer en meer vast heid verkrijgt. De groote mogendheden zouden gezamenlijk overtuigd zijn van de noodzakelijkheid 0111 Syrië en Candia tot onafhankelijke Christen-staren te verheffen in voege als men daartoe Griekenland heeft verheven, en beide staten zou den op dezelfde leest geschoeid worden als het koningrijk der Hellenen. Men meent, dat de koningen der beide Sicilien en van Sardinië reeds in de weer zouden zijn, om een' jongeren tak hunner huizen tot die souvereiniteit te doen verheffen. De reis van den prins van Capua zou met die ontwerpen in verband staan. Te Londen zegt een briefschrijver, was het zelfde gerucht in omloop, en in de Times wordt daarover gesproken, doch dit blad doet zulks voorkomen, als ware het van hier afkomstig. De heer Benjamin Delcssertpresident van de PaTijsche spaarbankhe^fc dezer dagen een zeer voordeelig verslag van die inrigting medegedeeld. Het montant der ingehragte gelden in 1840 beliep 34.796,551 fr-i dat der uitbetalingen 33.978,484 fr.en het den inleggers toekomend slot, op 31 december II.was 70,355,344 fr. Ondanks de veranderin gen van ministerie, de volksbewegingen en de vrees voor oor log had deze instelling het volkomenste vertrouwen der bevol king blijven genieten. Het getal inleggers bedroeg thans 118,991; hieronder waren meer dan de helft ambachtslieden bedienden en loontrekkende personen maakten omtrent een vier de daarvan uit. Het verdient opmerking, dat geen houders van een spaarbank-boekje, bij de volksoploopen gevangen genome», ï.och voorde regtbanken zijn gedagvaard geworden. Het water der Seine begint te vallen evenwel gaat men voort met voorbehoedmiddelen daar te stellen, voor de mo gelijkheid, dat een nieuwe toevoer van water ons met ver nieuwde overstrooming mogt bedreigen. Uit de provinciën echter luiden alle de berigten, zoo wel uit het zuiden alsuic het noorden, omtrent den waterstand zeer ongunstig. Te Valenciennes Kamerijk en langs de boorden van de Schelde waren de rivieren buiten hare oevers getreden en vele dijken bezweken. Te Rouaan staan verschillende gedeelten der stad onder water, ten gevolge van het buiten hare oever» treden der rivieren Robec en Aubette. Te Chartres heeft men de beide groote wegen naar Parijs moeten doorsteken, om aan het water eene afleiding te be zorgen. Omstreeks Fontainebleau zijn verscheidene huizen door de wateren ondermijnd en ingestort. Veel hoornvee is aldaar omgekomen en granen zoowel als veevoeder verloren gegaan. Te Calais is een treurig ongeluk gebeurd. Daar de Engelsche paketbootdie de brieven van den 14 dezer over- bragtdoor het slechte weder niet voor den wal kon komen was eene sloep uit de haven geloopen, om de brievenmaal af te halenmaar deze sloep heeft gestootenen van de 11 man die zij bevatte zijn 8 in het water omgekomen. De Spaansche dagbladenook de ministeriele blijven nog altijd een zeer oorlogzuchtigen toon voeren en verzekeren dat wanneer het traktaat wegens de vaart op de Douro niet uiter lijk in de eerste dagen van februarij is ten uitvoer gebragt, de hertog der overwinning en zijn leger hun kamp in de wan deldreven van Lissabon zullen opslaan. Eene divisie zal zeggen zijte Sarragossa, eene andere te Albacèteeene derde te Guadalaxara en eene vierde te Volladolid post vat; ten, terwijl nog eene andere op Escramadura en Toledotrekt. Negen regementen kavallerie hebben order ontvangen zich marschvaardig te houden ook moeten 16 batterijen ligte ar tillerie en 60 stukken belegeringsgeschut gereed staan. De zegepraal, dus wordt er bijgevoegd, kan niet twijfelachtig wezen, want Portugal is niet in staat den gelijktijdigen aau- val van twee leger-korpsen van 25,000 man af te slaan. Andere Spaansche bladen laten zich zeer sterk tegen de Engelsche bemiddeling uit, en herinneren daarbij dat de on dergang der Spaansche zeemagt en het verlies der koloniën reeds van den tijd van Filips II af, grootendeels aan Enge land is te wijten, zonder daarbij onder het oog te houden dat de verkeerde politiek der Spaansche regering zelve daaraan rijkelijk het hare heeft toegebragt. In weerwil van deze oorlogzuchtige uitboezemingen der Spanjaarden blijft men hier altijd hoop voeden dat de ge- scniilen in der minne zullen worden vereffend vooral daar de Portugesche regering zelve de bemiddeling der Engelsche heeft ingeroepen, en deze, naar den toon harer dagbladen te oordeelen de wettigheid der eischen van het Spaansch gou vernement schijnt te erkennen. Te Villa Realwelke Portugesche stad zeer digt aan de grenzen ligt, werden den 31 december ongeveer 300 artille risten verwacht, die, zeide men, een aanslag op Spaansch grondgebied moesten helpen ondernemen. Ook wachtte men aldaar 15 stukken geschut. Bij eene schermutseling tusschen de voorposten, zouden de Portugezen hun behoud in de vlugt gezocht hebben. Te Cadix, AUneria, Torragona Sevillie en in andere ste den moeten zoo ten gevolge der verkiezingen als van wan betaling aan de troepen, ongeregeldheden hebben plaats ge had. Ook te Fuento do Cantos, in Escramaduraheeft een aantal leden van de nationale garde der naburige plaatsen de rust, zelfs in de kerken, onder oproerig geschreeuwver stoord. BRUSSEL den januari/. Men wil steeds dat de te genwoordige ministers zich tegen hunne tegenstanders niet zullen kunnen blijven handhavenen genoodzaakt zullen zijn hunne plaatsen binneu kort of iets later aan hen in te ruimen. Van eene bevrediging der beide partijen, door de wederzijd- sche copcessie schijnt niets te kunnen komen. De bevolking var. Brussel bedroeg op 1 jannarij II. 106,143 zielen; die der voorsteden 38,478; de laatste is in vijf jaren tijds toegenomen met 13,070 zielen, die vande stad daarentegen slechts met 3441. In 1840 waren 61-4519 geboorten, 3944 sterfgevallen, 1132 huwelijken en 4 echt scheidingen; de stedelijke belasting heeft opgebragt 2,275,490 fr.zijnde ongeveer 100,000 fr. minder dan in 1838; de begrooting van uitgaven was 3,031,142 fr.die der ontvang sten nagenoeg even groot. Van overal in deze omstreken wordt de daling van het water aangekondigdzoodat men gelooft dat de Seune mof- gen weder binnen hare oevers zal teruggekeerd zijn.

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1