MIDDELBURGSCHE C II E A N T. N°. 9. Donderdag 1841. 21 Januari). iMj* v -x--" mzzy'x 35c(unbtnafcing. Ü3m0rtt0«tw-S'i)tibicaat. NIEUWSTIJDINGEN. SDnitecIiIaub. (öroot-ijrittauje. jfcaufcrijfc. üc abonncments-firijs deier Courant is J' 2 yS voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertantien behoort te geschieden des morgens vddr to ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven No. wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 Gents de regel, met uitzondering van liuwelijks- Geboorle- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs van één tot zes regels isyj,5o en voor iederen regel daarboven 22 Gents. Dezelve moeten niet op zegel geschreven zijn, alzoo het regt van zegel wordt betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- DEL1JURG brengen bij deze ter kennis van alle belang hebbenden dat het Suppletoir Kohier van het Patentregt voor het ade Kwartaal i8|y door den Heer Staatsraad Gou verneur dezer Provincie executoir is verklaard en ter invor dering aan den Heer Ontvanger der Directe Belastingen is verzonden. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Cotirant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Ja- nuarij 1841. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De ONTVANGER der Stad Middelburgdaartoe door Heeren Burgemeester en Wethouders geautoriseerd, zal op Vrijdag den 5 Februarij 1841 en vervolgens alle Vrijdagen en Diugsdagen in de maanden Februarij, Maart en April, tot en met den 4 Mei 1841 ingesloten, des voormiddags van tien tot twaalf ure, ten zijnen Kantore op het Raadhuis va ceren tot de overneming der Obligatien ten laste dezer Stad en de uitbetaling van de daarop verschuldigde Interessen, verschenen met den 31 December 1840. Middelburg den 19 Januarij 1 841. De Ontvanger voornoemd A. J. CANTER DE MUNCK. Agentschap Sas-van-Gent. OPENBARE VERP ACHTING van Domnniale Landgoederen Grasgewassen Vis- schenjen en Verengelegen onder het Agentschap Sas-van-Gent. Op Woensdag den 37 Januarij 1841, des voormiddags om tien ure zal de Agent van het Domein te Sas-van-Gent, als daartoe behoorlijk gemagtigdten overstaan van den No taris C. E. Vermandeit;e SAS-VAN-GENT ten Huize en Merberge van J. de Rechterte Sas-van-Gent voornoemd, in het openbaar aan den meestbiedenden of eerstmijnenden voor den tijd van vijf jaren, presenteren te verpachten 1. In twaalf onderscheidene Perceelen: de DOMANIA- LE GOEDEREN en GRASGEWASSEN, benevens het VEER van Valzoorden op Hanswaard en de ver dere Havens in het Eiland Zuidbevelandrespectivelijk gelegen onder de Gemeenten Sas-van-GxentHontenisse en Stoppeldijk en 3. In zestien 'verschillende Perceelen: de GRASGEWAS SEN, VISSCHERIJEN en VEREN, behoorende tot het Kanaal van Neuzen en Zijkanaal van HulstEn Op Zaturdag den 30 Januarij 1841, mede des voormid- <iags om .tien ure, té IJZENDIJKE ten Huize en Merber ge van P. Krielten'overstaan van den Notaris .7. C. O. Benteyn residerende te Biervlietmede voor den tijd van vijf jaren In vegen afzonderlijke Perceelen eenige Stukjes TUIN GROND en BOOMGAARD, gelegen onder de Ge meente Zuidzandetwee einden DIJK onder de Ge meente Sint Anne-ter-Muijden een Perceeltje ZAAI LAND, te St. Kruis, en het VEERHUIS en VEER van Sluis op het Land van Cadzand De voorwaarden dezer Verpachtingen zullen, behalve op •de gewone publieke plaatsen, ter lezing liggen ter plaatse lijke Secretarien te Sas-van-Gent, Neuzen, Axel, Hulst, Zuidzande, St. Anne-ter Muijden, St. Kruisen Sluis; zoo mede ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas-van- iGent, bij wien inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent vau het Domein voornoemd E. C. L. D'HANENS. Amemuiden den 18 Januarij 1841. De KERKERAAD maakt met blijdschap dankbare mel ding van de ontvangst eener gift, van A. D.tien Gulden, ingezonden bij den Heer de Blaecke de Lignyter voorzie ning in den nood der talrijke Armen alhier. De Allerhoogste zegene den onbekenden Menschlievenden gever 1 Namens den Kerkeraad R. HOOGEZAND, Predikant. De COMMISSIE belast met de verzorging der Armen alhier ontving op den 15 dezer eene gift, onder, de let ter K.van 14, 90, alsook op gemelden datum een Coupon ■2' pet. W. S. it 4 95door den Notaris IV. M. Snijder «namens F. uit Middelburgaan haar ter hand gesteld. Wij danken de edele gevers voor deze gift. God beschik te dezelven eu de vele Menschen-weldoeners binnen hun- me woonplaatsen alles goeds! daar wij, door die hunne gif teen en die onzer meeste Ingezetenen alsook door de edelmoedige bijdragen van die Christenen, welke met de Cemeente der Hervormden te dezer Stede kerkelijk ver- •eenigd zijnin staat werden gesteld der schamelen lot in ■dezen &00 vroegtijdig ingevallen Winter, overeenkomstig hunner zeer dringende algemeene behoeften tot hedenop eene doelmatige wijze te hebben kunnen verzachten. Veate, den 17 Januarij 1841. Namens de Commissie Wm. LANGEBEEKE, D. J. C. BUTI1, Sc. Westkapelle, den 19 Januarij 1841. De COMMISSIE ter voorziening in den nood der Ar men brengt door deze haren hartelijken dank aan de gevers van het ondervermeldebij den Heer S. Roe/se te Middel burg ontvangen Den 12 dezer, van H. P. f 30, en den 13, van F. een Coupon 2i pet. N. W. S., No. 18951, ad 12 37^. t De Commissie voornoemd W. VERHULST, Voorzitter. II. ROELSE, Secretaris. FRANKFORT den 15 januarij. Te Weenen was uit Par- ma berigt ontvangen dat de aartshertogin Maria Louisa wed. van keizer Napoleonzich in zorgelijken toestand bevond. Ook was de hertogin van Angoulêmevolgens brieven uit Görz zeer lijdende. De rigting, welke de spoorweg nemen moet, die Ber lijn en Weenen moet verbinden, zou, volgens ontvangen be- rigtenreeds bepaald zijnen die weg van Berlijn over Frankfort aan den OderBreslau en Ratibor in Silesie loo- pen, waar hij met den Oostenrijkschen spoorweg, onderden naam van Ferdinands-Noordbaan bekend, verbonden zou worden. Van Berlijn den 14 dezer wordt gemeld Blijkens een gisteren alhigf ontvangen verslag van den naar Frauenburg gezonden policie-commissaris Dutickervan 10 dezer, is het op genoemden dag gelukt, den persoon van Rudolph Kühnapfel tot de bekentenis te brengen van den uit roofzucht gepleegden moord. De geregtelijke instructie heeft daarop dadelijk eenen aanvang genomen." Volgens een Hessisch dagblad zijn de daders van eene, voor jaar en dag aan een meisje in het Auerbacher boscb gepleegde afschuwelijke mishandeling, nu onlangs op eene zonderlinge wijze ontdekt geworden. Zeker inwoner te Bal- kenhausen bij Auerbach ontving aan zijn adres een brief uit Amerika, welke aanneming hij echter moest weigeren, om dat de port drie gulden bedroeg en hij deze som voor het oogenbiik niet bezat. Daar zijne vrienden echter naar den inhoud van dituit een zoo afgelegen land komend schrijven nieuwsgierig waren, bragt elk hunner tot de vereischte som iets bijen men loste den brief. Het schijnt echter dat nie mand van den vriendenkring toereikend in de kunst van le zen ervaren was, 0111 den inhoud te ontcijferen, want men droeg den brief naar den burgemeester der plaats en verzocht hem denzelven te willen voorlezen. Minzaam voldeed de burgemeester aan het verzoeklas voor hoe de correspon dent zijne reis over het groote water, zijne aankomst en verblijf in Amerika en het leven en bedrijf aldaar naar het leven schilderde. Eindelijk begint hij in zijnen brief over Dnicschiand te spreken en vraagt: „hoe gaat het u nu te Balkenhansen en wathier wordt het schrift eens klaps onleesbaar, zoodat de burgemeester eene plaats moet overslaanwaarna hij den brief ten einde leest. Hij ver zocht echter het blad tot den volgenden dag te mogen hou den, om te zien of hij de moeijelijke plaats ook ontraadselen kon. Naauwelijks echter is hij alleen of hij begeeft zich op weg en brengt den brief naar Zwingenberg bij den land- regter, die de onleesbare plaats zoo gemakkelijk leest, als de voorzigtige burgemeester reeds terstond zelf gedaan had. Er stond namelijk: „en wat is er dan toch van het meisje geworden, dat wij gij weet wel wanneer, aan den boom ge hangen hebben?" Dat de briefotttvangcr zonder verwijl ge vat werd spreekt van zelve. LONDEN den 15 januarij. Het nieuws uit Parijs van den vrede, tusschen Frankrijk en Buenos-Ayres gesloten, is hier zeer welkom. De opheffing eener klokkade, welke drie jaren geduurd heeft, is eene gelukkige uitkomst voor den handel met dat land. Weldra verwacht men te Manchester, Leeds en Glasgow in dubbele hoeveelheid de bestellingen welke zoo lang afgebroken zijn geweest, terwijl de huiden en andere voortbrengselen des lands, welke aldaar opgehoopt liggen, spoedig te gemoet gezien worden. Reeds zijn de prijzen der huiden gedaald. PARIJS den 16 januarij De troebelen in Zwitserland hebben een zeer verontrustend aanzien verkregen. Gisteren is deswege de volgende telegrafische depeche publiek ge maakt, door den prefect van den Beneden-Rijn aan den mi nister van binnenlandsche zaken gerigt: Straasburg, 14 januarij 1841. Een hevige strijd is tusschen de Katholijken et; Protestan ten in Aargau uitgebarsten onder voorwendsel van de her ziening der staatsregeling, welke met 16,000 tegen 14,000 stemmen is verworpen. De beide factiën zijn reedszonder besiissenden uit slag slaags geweestin dezen oogenbiik zijn zijhoogst waarschijnlijk, nog handgemeen." liet voorzittend kantonsbestuur van Bern, dat deze be trekking, op zijne beurt, met den 1 dezer heeft aanvaard, is in den nacht van den 10 op den 11 dezer van het voor! gevaliene verwittigd, en heeft dadelijk aan 2Tatai!Ions bevel gegeven om naar Arau op te rukken, werwaarts ook eene batterij artillerie afgezonden is. Ook uit de kantons Zurich en Bazel-landschap zij» troe pen naar Aargau opgerukt. Het gevecht, denkelijk in de boven medegedeelde depeche bedoeld heeft nabij Wohlen plaats gehad. De insurgenten zouden aldaar 13 man verloren hebben, waarna die plaatsen Vibnergen in handen der troepen zijn gevallen, die slechts op een half uur van Bremgarten, de hoofdzetel van den op stand stonden. De beweging schijnt ontstaan ten gevolge der reeds ver melde arrestatien van eenige personen die aan het hoofd ston den van comités, met oogmerk gevormd om zich tegen de aanneming der staatsregeling te verzetten. Deze lieden zijn door de aanhangers der Katholijke of aristocratische partij met geweld ontzet, en de raadsheer JVallerdie met eenige agenten van politie derwaarts gezonden was om de orde te herscellenis met zijne onderhoorige manschappen gevangen genomen waarop de kolonel Roseaan het hoofd der gewa pende magt, tot hun ontzet is afgezonden. In het kanton Zurich schijnt het bestaand bestuur, door de partij die, ongeveer anderhalfjaar geleden, het onderspit gedolven heeft, ernstig bedreigd te worden. De hoofdpunten van het vredes-verdrag tusschen Frank rijk en Buenos-Ayres zfin de volgende erkenning der scha devergoedingen aan de Franschen verschuldigdopheffing der blokkade en ontruiming van het eiland Martin-Garcia amnestie aan die onderdanen der Argentijnsche republiekwel ke wegens verzet tegen het bestuur vau Rosas vervolgd wer den bevestiging van de onbeperkte onafhankelijkheid der Oostelijke republiek van Uraguay of Monte-Video, in welke genoemde uitgewekenen zich ophielden en eindelijk, dat de Franschen te Buenos-Ayres de regten en voordeelen der meest begunstigde natie zullen genieten. In het slot-artikel wordt bepaald, dat de ratificatien dezer overeenkomst binnen acht maanden te Parijs zullen worden uitgewisseld. Dit verdrag heeft onder de Franschen te Monte-Video sterke afkeuring gevonden, dewijl daardoor het gezag van Rosas, die zeer gehaat is, erkend wordu Ten gevolge eener vergadering, door hen den 4 november gehouden, is de heer Bellemare herwaarts gezonden, om daartegen te protesteren. Ook in de kamers zal het vermoedelijk grooten tegenstand vinden. Reeds 'doen de ministeriele bladen opmerken, dat niet het tegenwoordig kabinet, maar het vorige, met den heer Thiers aan het hoofdden admiraal Mackau naar Bue nos-Ayres heeft gezondenechter bestrijden zij tevens de aanmerkingdat de Fransche regering niet met Rosas had be- hooren te onderhandelen. Zulks zou toch zeggen zijeene miskenning van het steeds geëerbiedigd beginsel wezen, dat men overal met de bestaande regering handelen moetzon der zich met de binnenlandsche politiek van andere volken in te laten, en gevolgelijk te willen beslissen of die regering al dan niet wettig is. Brieven uit Madrid, van den 10 dezer, geven de vrees te kennen, dat de geschillen met Portugal niet zoo spoedig vereffend zullen zijn als men eerst gedacht had. Espartero trok eene aanzienlijke krijgsmagc bijeen, aan wier hoofd hij zich stellen en die op de grenzen wachten zon tot den afloop van den laatsten termijn van uitstel, aan de Portugesche re gering vergund. Ingeval van niet voldoend antwoord zul len drie Spnansche legerkorpsen tegen Lissabon, Opo'rto en Santarem optrekken. 'Hiermede strijdt het gisteren algemeen verspreid gerucht dat de regering officieel berigt zou ontvangen hebben van de aanneming der Engelsche bemiddeling door de hoven van Madrid en Lissabon. De troonrede van donna Maria heeft in Spanje groot mis- j noegen verwekt, door de hevige verwijten van onregt, die zij daarin der regering van dat land doet. Half-officiele bla den zeggen, dat weldra stukken zullen worden bekend ge maakt, die bewijzen, dat het regt geheel aan de Spaansche zijde is. *s GRAVENMAGE den 18 januarij. De heer .7, E. N. baron van Lijnden van Hoevelaken lid van den Raad van- State, is eergisteren alhier'overleden. Den 13 dezer is te Deventer, in den ouderdom van ruim 54 jaren overleden de heer mr. IV. ff. Vijfhuys, lid van de

Middelburgsche Courant | 1841 | | pagina 1